Zavrieť

Porady

menej známe ovocie a jeho pestovanie

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pretože som mal ohlas na príspevky týkajúce sa menej známych ovocných druhov, chcem založiť tému, ktorá by sa týkala práve týchto druhov a odrôd, pretože často dochádza k dezinformáciám, najmä čo sa týka ich mrazuvzdornosti spôsobu pestovania a samotnej identifikácie.
Predbežne som do tejto kategórie zaradil tieto druhy:
1. Asimina triloba (Indianske banány, Paw-paw, banán severu, v češtine moďoul, slovenské meno nemá), je síce málo známy, ale čaká ho veľká budúcnosť pre jeho nesporné kvality prorokujem, že behom 10-20 rokov bude v každej druhej záhradke
2. Amelanchier (muchovník) je veľmi perspektívne ovocie tiež pochádzajúce z Kanady, kde je ale pomerne rozšírené - pestujú ho v sadoch o veľkej rozlohe.
3. Dyospiros (Virginiana, alebo Kaki) Ebenovník rajčiakonosný, Tomel, Hurmi kaki sú už vyšľachtené odrody, ktoré prežívajú naše zimy bez veľkých problémov.
4. Aktinidívia arguta, kolomikta, drobnoplodé kiwi, hladkoplodé kiwi, popínavé beztrné egreše, je veľmi perspektívne ovocie, vhodné aj do horských polôh, mnohým chutí oveľa viac ako klasické kiwi kupované draho v obchodoch a navyše netreba ho šúpať, nemá žiadne chĺpky a je odolné
5. Ázijské (Japonské) hrušky NASHI, veľmi šťavnaté a chutné ovocie v marketoch úplne zbytočne predražované, veď v pohode bude rásť v ktorejkoľvek záhradke.
6. Figovník - náš domáci storočia otužovaný partenokarpický overený druh
6. Moruše - prastaré ovocie, ktoré na naše územie doviezli už Rimania existujú odrody, ktoré dávajú veľké a veľmi chutné ovocie
7. Mišpule - ovocie našich prababičiek, krík, alebo menší stromček dnes málo známe ovocie, ale znova si raziace cestu...
8. Oskoruša - Prastaré ovocie, ktoré k nám doniesli ešte turci počas svojich nájazdov a existujú mnohostoročné stromy. Znalci ho cenia pre jeho liečivé účinky a netradičnú chuť.
9. Dula - ovocie, ktoré sa dá jesť až po spracovaní, ale mnohý ho využívajú pre jeho estetickú funkciu a voňavé plody
10. Veľkoplodé kanadské čučoriedky, ktoré treba pestovať v kislej pôde a inak nie sú náročné, ale to s tou pôdou treba naozaj dodržať!
Usporiadat
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

http://www.novyvek.cz/?sekce=maminka&pg=clanek&id=645
objednať aj tu http://www.zahradnictvikrulichovi.cz...va--zlaty-vlas
Naposledy upravil paloo : 04.02.10 at 20:07
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Čo sa týka liečivosti, asi najzaujímavejším stromom či krom je Hloh. Vyskytuje sa vo všetkých atlasoch liečivých rastlín a je veľmi dobrý práve na "civilizačné choroby" spojené zo srdcom. Výhoda je, že sa ním nepredávkujete. Treba tiež povedať, že liečivé sú všetky časti rastliny. Najzaujímavejšie sú isto plody.
Plané u nás sa často vyskytujúce druhy na okrajoch lesov, na rumoviskách, zanedbaných plochách pri cestách a pod. nie sú zaujímavé z hľadiska chuti.
Existuje však niekoľko veľkoplodých variant, ktoré sa normálne v prírode nevyskytujú a sú náhodnými hybridmi, ktoré kedysi niekto podchytil a pretože hloh je veľmi dlhoveká rastlina, zopár prežilo. Ja som sa stretol s 3 variantmi veľkoplodých Hlohov.
Všetky sú veľmi zaujímavé nielen svojimi liečivými účinkami ale aj vinikajúcou chuťou plodov, ktoré by si zaslúžili širšie uplatnenie a pestovanie najmä v záhradkách. Veď sú chutnejšie a oveľa väčšie ako napríklad ríbezle či egreše a pritom nenáročné na starostlivoť.
1 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

No k hlohu len toľkoja zjem hocijaký,no hlavne tento:Crataegus pinnatifida-Hloh perenoklaný


O jeho liečivých účinkoch sú napísané básne,no pozor čo je zdravé veru nie je chutné
Ale vskutku zjesť sa dáno mám obavu či v našich končinách bude dozrievať...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

V našich končinách bude dozrievať v tvojich neviem, pretože u nás dozrieva až v októbri a skutočne to nie je to najchutnejšie, je trochu kyslejší, ten čínsky hloh, možno preto ho "čínsky pouličný predavači hlohu" "glazurujú" karamelom.
Oveľa chutnejší je ten náš Slovenský veľkoplodý, žiaľ málo kto ho pozná. Tiež ten žltoplodý má veľké plody nepravidelnejšieho tvaru a je veľmi chutný.
Som presvedčený že liečivé sú všetky. Tie dva chutnejšie dozrievajú v teplejšom podnebí august - september, takže aj u teba hoci neskôr ale s istotou. Ten Čínsky má len o niečo väčšie plody ale je partenokarpický a rodí preto mimoriadne bohato. Ten čínsky nemnožím, ale tie dva ti môžem darovať, ak budeš chcieť.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Pre tých čo ich to viac zaujíma,pár info z Číny
http://www.itmonline.org/arts/crataegus.htm
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Áno toto je tá stránka s tým pouličným predavačom hlohu v karamele namiesto hodogov.
Hloh rastie po celom svete a tvorí stovky druhov, ktoré sú však tak príbuzné, že sa navzájom bez problémov krížia. Aj na Slovensku rastie v lesoch, na medziach a kde tade vyše desať druhov hlohov. V Európe sa v minulosti hloh aj využíval v kuchyni. V Stredomorí má históriu pestovanie veľkoplodého žltého hlohu, nikdy sa však príliš nerozšíril, má však viaceré verianty.
Na východ od nás až po Kavkaz sa zasa pestujú veľkoplodé hlohy čiernej, červenej a tiež aj žltej farby plodov.
V Číne sa pestujú tie najväčšie hlohy ako je vidieť na fotkách.
Aj v Amerike zberali už indiánske kultúry tamojšie veľkoplodé formy niektorých druhov, ktoré sú celkom chutné.
Žiaľ zatiaľ sa mi podarilo zohnať len 5 typov veľkoplodých hlohov. Z toho 3 typy sú vhodné na pestovanie a sú chutné, liečivé a použiteľné aj v záhradách. Sú nielen zdrojom antioxidantov, vitamínov a bioaktívnych látok.
Sú to ľahko tvarovateľné dlhoveké kríky až stromy, podľa toho čo s nich chceme mať. Majú menšie ale dlaňovité listy pomerne husto vedla seba. Na jar sú obsypané strapcami bielych kvetov. V lete a na jeseň zasa krásnymi väčšinou červenými plodmi. Je ich mnoho, pretože sú úrodné. Na konároch sa vyskytujú tŕne. Sú však pomerne dlhé a nie sú zahnuté, takže s oberaním, či rezom problém nie je, zato keby sa chcel niekto predrať cez hustý živý plot nemá šancu!
Je škoda že tento úžasný liečivý a chutný ker nie je častejšie zastúpený v našich druhovo pomerne chudobných záhradkách hoci napríklad iné často aj drobnejšie a menej chutné a zdravé ovocie či dokonca len okrasné kríky sú často rozšírenejšie.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Skutočným dôvodom na pestovanie ovocných drevín v záhradke by malo byť nielen dopestovanie zdravého ovocia s minimom chemických ošetrení, či dokonca bez nich, ale najmä dopestovanie ovocia ktoré nie je možné kúpiť v obchodoch alebo je v obchode neúmerne drahé. Kusovky typu "nashi", alebo "hurmi kaki" - zaradené do exotického ovocia v supermarketoch a predražované o viac ako desaťnásobok ich skutočnej ceny skutočne ani nedáva možnosť milovníkom tohoto ovocia aby si ho pravidelne či dokonca každodenne kupovali. Mnohí ho z tohoto dôvodu ani len neochutnajú, čo je prekvapivé, ale dá sa to pochopiť. Veď klobása je lacnejšia, má tradíciu a reklamu v akciách...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hustý živý plot, či už pichľavý z hlohu, alebo nepichľavý z amelanchieru, je zdrojom krásy aj úžitku. Môže predeľovať záhradu alebo odhrádzať od susedov, či dokonca zastaviť nejedného zlodeja lepšie ako pletivo, navyše môže byť zdrojom tieňa, účinný vetrolam a chráni pred zvedavými pohľadmi.
1 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

..môžete mi niekto poradiť, kúpila som si ešte vlani aku ovocnú, ale má nejako pokrútené listy, pozerala som či nemá nejakého škodcu ale nevidieť nič, podmienky na pestovanie sú vraj ako pri oleandroch, tak neviem čo mohlo spôsobiť tie pokrútené listy
aka ovocná.jpg  
aka ovocná1.jpg  
aka ovocná2.jpg  
1/1
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

beba13 Pozri príspevok
..môžete mi niekto poradiť, kúpila som si ešte vlani aku ovocnú, ale má nejako pokrútené listy, pozerala som či nemá nejakého škodcu ale nevidieť nič, podmienky na pestovanie sú vraj ako pri oleandroch, tak neviem čo mohlo spôsobiť tie pokrútené listy
..to nikto nevie poradiť
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Prepáč, mám veľa práce s štepením ovocných stromčekov a výsadbou veľkého skleníka, tak sa sem dostávam menej často, než v zime.
Pozrej som si foto a som presvedčený, že tvoja Fejchoa - Aka nemá škodcov ale iba málo svetla, čo je v zime pochopiteľné, dni sú predsa len kratšie a ona je to subropicko-tropická záležitosť, ktorá znesie iba krátkodobo mrazy tak do 5 stupňov a nie je typicky opadavou drevinou. Ak však chceš aby ti kvitla a rodila, treba jej dopriať "zimu" aspoň pod 10 stupňov, alebo aj menej. Najmä pri kratších zimných dňoch to potrebuje. Dokáže sa však spamätať aj z toho čo si ukázala na fotkách pomerne ľahko. Nebo sa ju poriadne zostrihnúť. Znáša to dobre. Mala by si ju letniť na zahrade, alebo balkone vo väčšom kvetináči. Má rada vlhko a hnojenie a nezabudni ju pravidelne zaštipovať, aby sa ti pekne rozkonárovala podľa tvojich predstáv...
1 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

..dakujem za radu vyskúšam, zostrihať a dopriať viacej svetla
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

V zime potrebuje nielen svetlo ale hlavne aj chlad inak ti dlhodobo nebude prosperovať a ak aj porastie nebude kvitnúť.
1 0
nana307 nana307

nana307 je offline (nepripojený) nana307

Ahoj, Vabi, prosím, poraď: kedy by mal začať pučať figovník v záhrade? Mám záhradu neďaleko Nitry. Prvý rok som ho vysadila do záhrady, popravde bol dosť veľký a už som mala problém so zimovaním a teraz sa mi zdá, že je asi po probléme. Totiž, zdá sa mi, že vymrzol...
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

nana307 Pozri príspevok
Ahoj, Vabi, prosím, poraď: kedy by mal začať pučať figovník v záhrade? Mám záhradu neďaleko Nitry. Prvý rok som ho vysadila do záhrady, popravde bol dosť veľký a už som mala problém so zimovaním a teraz sa mi zdá, že je asi po probléme. Totiž, zdá sa mi, že vymrzol...
Asi neporadím, lebo až túto jar som zasadila od susedky odkopaný fogovník, zatiaľ čuší, ale chodím pozerať k susedom do záhradky a ich už niekoľkoročný rodiaci (a výdatne) ešte čuší tiež, je akoby bez pukov a vyschnutý. Takže má určite ešte čas. U ďalšieho suseda tiež je ešte kľud. Je ešte chladno, figovník má čas. A čo som aj čítala ak vymrzli tak vyhnali nové výhonky. Súsedia to skosia akoby kosačkou a ešte začiatkom zimy majú v záhrade z toho aj tak veľký zelený ker.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

.ano figovník občas vymrzne, ale z koreňov vyženie znova nové výhonky, ale na tých nebude ešte úroda, ale až o rok
0 0
inapa1 inapa1

inapa1 je offline (nepripojený) inapa1

Dobry den, chcela by som sa opytat na actinidie: ked ich teraz na jar vysadim, do akej vysky v tomto roku dorastu? kedy mozem ocakavat prve plody? a este podobna otazka co sa tyka ribezli (teda cervenam sa, ale fakt som co sa tyka ribezli zaciatocnik): kedy je najlepsi cas na vysadbu a kedy mozem ocakavat prvu urodu?
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

..prečo by si sa mala červenať, ved nikto múdry z neba nespadol, ak máš ríbezle s koreňovým balom, tak sa dajú vysadiť, voľnokorenenné asi až na jeseň, aby nezaschli, pretože už teraz kvitnú, a prvá úroda síce menšia býva už nasledujúci rok po vysadení, inak aj tento rok sadené majú pár plodov
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Moje figovniky na zahrade este nerasia a puky ked je chladnejsie mavaju zaciatkom Maja.
Jeden z mojich figovnikov dava urodu na novych vyhonkoch, cize jeho vyhoda je ta, ze ked aj tensie konare omrznu tak na novych vyhonoch ma aj tak urodu ktora byva jedla od polovice Augusta az do prvych mrazov...
Druhy co mam mi zatial este nevymrzol... Foto v galerii na fikovniky.cz
K actinidiam: Ak budes mat iba samcov co bol aj moj pripad (lebo som naletel) tak urodu nebudes mat... Urcite kupuj iba od serioznych predajcov co ti daju zaruku ze ti predaju samca a aj samicu !
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

ospravedlnujem sa, ta adresa je fikovniky.com
A dlzka rastu moze byt u niektorych actinidii az niekolko metrov za rok...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať