Zavrieť

Porady

menej známe ovocie a jeho pestovanie

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pretože som mal ohlas na príspevky týkajúce sa menej známych ovocných druhov, chcem založiť tému, ktorá by sa týkala práve týchto druhov a odrôd, pretože často dochádza k dezinformáciám, najmä čo sa týka ich mrazuvzdornosti spôsobu pestovania a samotnej identifikácie.
Predbežne som do tejto kategórie zaradil tieto druhy:
1. Asimina triloba (Indianske banány, Paw-paw, banán severu, v češtine moďoul, slovenské meno nemá), je síce málo známy, ale čaká ho veľká budúcnosť pre jeho nesporné kvality prorokujem, že behom 10-20 rokov bude v každej druhej záhradke
2. Amelanchier (muchovník) je veľmi perspektívne ovocie tiež pochádzajúce z Kanady, kde je ale pomerne rozšírené - pestujú ho v sadoch o veľkej rozlohe.
3. Dyospiros (Virginiana, alebo Kaki) Ebenovník rajčiakonosný, Tomel, Hurmi kaki sú už vyšľachtené odrody, ktoré prežívajú naše zimy bez veľkých problémov.
4. Aktinidívia arguta, kolomikta, drobnoplodé kiwi, hladkoplodé kiwi, popínavé beztrné egreše, je veľmi perspektívne ovocie, vhodné aj do horských polôh, mnohým chutí oveľa viac ako klasické kiwi kupované draho v obchodoch a navyše netreba ho šúpať, nemá žiadne chĺpky a je odolné
5. Ázijské (Japonské) hrušky NASHI, veľmi šťavnaté a chutné ovocie v marketoch úplne zbytočne predražované, veď v pohode bude rásť v ktorejkoľvek záhradke.
6. Figovník - náš domáci storočia otužovaný partenokarpický overený druh
6. Moruše - prastaré ovocie, ktoré na naše územie doviezli už Rimania existujú odrody, ktoré dávajú veľké a veľmi chutné ovocie
7. Mišpule - ovocie našich prababičiek, krík, alebo menší stromček dnes málo známe ovocie, ale znova si raziace cestu...
8. Oskoruša - Prastaré ovocie, ktoré k nám doniesli ešte turci počas svojich nájazdov a existujú mnohostoročné stromy. Znalci ho cenia pre jeho liečivé účinky a netradičnú chuť.
9. Dula - ovocie, ktoré sa dá jesť až po spracovaní, ale mnohý ho využívajú pre jeho estetickú funkciu a voňavé plody
10. Veľkoplodé kanadské čučoriedky, ktoré treba pestovať v kislej pôde a inak nie sú náročné, ale to s tou pôdou treba naozaj dodržať!
Usporiadat
quechua quechua

quechua je offline (nepripojený) quechua

V prvom rade je velky a podstatny rozdiel v: 1 rocna jablon a 2 rocna jablon tzv knip strom. 1 rocna jablon je prut s nejakym kratkym obrastom, pripadne ak je na silnejsie rastucom podpniku je ten obrast vacsi. 2 rocna jablon teda knip, je strom, ktory je na poraste 2 roky. Pozostava z 2 rocneho kmienika a 1 rocnej zapestovanej korunky, ktora ma priblizne v 70% 7 a viac vyhonov (7+). Je to podstatne vacsi strom ako 1 rocna jablon, ma 1,5m +, je to tazky strom urceny v prvom rade pre sadarsku vyrobu, kedy klient-sadar uz v 1. roku po vysadbe ma prvu urodu. Tie stromy su podstatne drahsie ako 1 rocne stromy a mame skusenost, ze zahradkari o ne ani nemaju zaujem. Ano, drviva vacsina ide na export. Preco? Skuste sa zamysliet a poobzerat v okoli, pozistovat na internete, atd. kolko ha novych sadov sa rocne na Slovensku vysadi???? A kolko napr. v Cechach??? U nas je ovocinarska vyroba sustredena v nejakych 6-7 podnikoch. Kvalitnych intenzivnych sadov mame na Slovensku nieco okolo 700 ha. Je to omrvinka v porovnani s inymi europskymi krajinami. Preco je to tak si mozno kazdy zodpovie sam. Chuti nam asi viac Polske a Talianske a Marocke a neviem ake ovocie....Cize odpoved, vobec nemozete kvalitativne porovnavat 1 rocny strom a 2 rocny strom. To su dve uplne odlisne kategorie.
pozdravujem
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Tu nikto cenu v Plantexe nekritizoval ,ale kvalitu.....Bol som tam na jeseň a nevybral som si,lebo cena bola primeraná,ale poškodené,vykrivené,neforemné,príliš prerastené....dokonca sem tam aj choré...o tom to je....ale národ kúpi,lebo sa mu tam nechce ísť druhý krát.
Pripadalo mi to ako v Tescu zamiešané včerajšie a dnešné rožky...
Nechcem tu rúbať hlava-nehlava,ale obchodníci sú obchodníci.Osobne som
bol vždy hrdý,že v blízkosti máme takú firmu a mám dosť vecí od Plantexu,ale
pokiaľ to bola menšia firma tak som také problémy nevidel.Pán roho3615,máte šťastie,že som si to na jeseň nenafotil..,ale to neznamená,že všetko je zlé,nie naopak,sortiment fain,personál slušný,vždy som bol spokojný,ale na jeseň minulého roku som škrípal zubami....bol by som dal aj viac"kopejok"
za peknú "francúzsku" marhuľku,ale jednoducho nemienim doma daľšie dva roky pestovať odznova korunku.Toť vsjo,prajem Plantexu veľa úspechov...
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

roho3615 Pozri príspevok
Dobry den Wabi a spol.,
Najprv sa predstavim – volam sa Michal Nigut a pracujem vo firme Plantex. Manzelka mojho kolegu mi preposlala link na tuto diskusiu. Potesilo ma to, ze sa o nasej praci takto hovori, ze to ma odozvu. Cloveka potesi, ked ludia ocenia pracu, ktoru robi. Vnimam aj kritiku na nas. V Plantexe hovorime: „Kritika je dobra rada a navyse zadarmo“. Cize takto sa na to aj pozeram som Vam za to aj vdacny. Mrzi ma ale, ze sa tu pisu aj nepravdy. Nemyslim si, ze je to z nesympatii k nam, je to skor z nepoznania problematiky skolkarskej vyroby a ovocinarstva ako takeho. Rad by som nejake veci vysvetli a uviedol na pravu mieru, lebo reci sa rychlo siria. Ono nepoznanim clovek vela veci dokaze poskodit. Naucil som sa nedavno take nove slovicko – paradigma. Tu by som chcel opravit Vasu (Wabi) chybnu paradigmu, ktorou nam skodite.
Budem sa snazit byt jasny, k veci a strucny.
Plantex nie je holandska firma. Je to slovensko-belgicka firma (50/50). Na zaciatku bol Plantex cisto slovenska firma, v istom case vsak do firmy vstupil belgicky partner, co bol v kratkodobej historii Plantexu strategicky velmi dolezity krok.
Skusime teraz popisat Plantex, lebo pre mnohych nasich zakaznikov je stale vela veci nejasnych.
Plantex je vyrobno – obchodna spolocnost, tvoria 3 useky:
1.Plantex Ovocie – ovocne sady (jablka, slivky,broskyne), jahodove plantaze, sklady ovocia, velkoobchod s ovocim.
2. Plantex Stromy – ovocne skolky, sklady stromov, velkoobchod s ovocnymi stromami. Vyrobu clenime na 2 vyrobne celky. Prvym je vyroba stromov pre pestovatelov ovocia – nazyvame tento celko aj „Profi“. Tu mame dve skolky, v jednej pestujeme len jablone v 2rocnom cykle vo forme „knip“, v druhej pestujeme kostkoviny (marhule, slivky, broskyne, ceresne, visne) v 9 mesacnom alebo 1 rocnom cykle.
Druhym vyrobnym celkom je vyroba stromov pre siroku verjenost, pre ludi, ktori si chcu vysadit vo svojej zahrade nejaky ten ovocny strom, inak ho nazyvame aj „hobby“
Ono sa to da lahko prirovnat k hobby naradiu a k profi naradiu. Vzdy zavisi od ucelu pestovania stromcekov, od poziadaviek klienta.
Rozdiel je: v prvom rade v pocte stromov, kde v „Profi“ pestujeme uzsi druhovy aj odrodovy sortiment ale vo velkych seriach a v „Hobby“ siroky druhovy aj odrodovy sortiment v podstatne mensich seriach. Rozdielne su pouzite podpniky, rozdielna je technologia pestovania, poziadavky klienta na vychodiskovy material.
Tieto skolky su separatne, uzavrete, pretoze kazdy system ma svoje specificke poziadavky, potreby.
3. Plantex Zahrada – malopredaj ovocia, predaj ovocnych a okrasnych drevin, zahradna architektura a predaj zahradkarskych potrieb, doplnkovy tovar, atd. V podstate je to zahradne centrum.
Ci sme tovaren na stromky? Nemozem sa stotoznit s tymto pomenovanim. Je pravda, ze objem stromov, ktory rocne dopestujeme, moze vzbudzovat tento dojem. Ale samotna vyroba taka nie je. Uvedmote si prosim, ze ku kazdemu stromceku sa pristupuzje individualne, kazdy jeden strom prejde rukami nasich zamestnancov niekolkokrat rocne, je to vsetko rucna praca (okrem ochrany, hnojenia, vyoravania). Nie je to fabrika, kde namiesto ludi robia pracu stroje. To mate velmi zlu predstavu. Stroje nam v mnohych cinnostiach pomahaju, ale vsetko je to na ludskom cite, skusenostiach a odbornosti. Je to velmi precizna praca. Navyse, mi stromy nevyrabame niekde v klimatizovanej hale. My sme na poliach. A okrem konkurencie, bojujeme aj s prirodou-pocasim. Bojujeme je zly vyraz. Priroda nasu pracu znacne ovplyvnuje a mi sa prisposobujeme. Je to za cenu istych obeti, kedy sme v praci cele dni, aj vikendy. Skolku alebo sad nejde na vikend vypnut a v pondelok zasa zapnut. Co sa tyka poznamky nejakej „mody“ v pestovanych druhoch alebo odrodach. Nie je to „cinska fabrika“ kedy masovo vyrabame pre niekoho. Pre zahradkarov sa snazime mat siroky sortiment ovocnych druhov, mame v sortimente stare odrody tzv. starinky, mame malo pestovane ovocne druhy, ci uz je to gastan, morusa trnavska, alebo rozne driene, rakytnik, atd. Pre sadarov, pre ludi, ktory sa pestovanim ovocia zivia, to je otazka vzdy trhu. Vy zakaznici si vyberate, ake jablka Vam chutia, a mi ovocinari ich pre Vas pestujeme. Samozrejme sa snazime trochu zakaznika usmernovat, ale ono je to vzdy otazka dopytu a ponuky. Golden Delicious je stale a vzdy aj bude jednou z nosnych odrod v sadoch. Aj ked to budu urcite nove klony alebo mutacie. To plati aj pre ine odrody (Gala, Braeburn, Jonagored, Fuji, Topaz, atd.) Okrem vyroby sa snazime aj o istu inovativnost, podporujeme a chceme viacej rozvijat vyskum a vyvoj. Nebudem a nemozem to tu rozpisovat, ale rucim Vam za to, ze robime vsetko, aby sme mali vzdy v sortimente nejake novinky, zaujimave odrody. Ved napokon, nechajte sa prekvapit. Sme komercny? Ano, pretoze my z toho zijeme, ludia, ktory v Plantexe pracuju, je to ich zivobytie. Ale pristup k praci mojich kolegov je vysoko profesionalny a odborny. Tatto praca nie je urcite pre kazdeho.V prvom rade musi mat clovek pre to srdce, inak to nema zmysel robit. Verte mi prosim, ze ked sa hovori o nasich stromoch, kazdy z nas to berie osobne, pretoze kazdy z nas tam necha kusok seba.
Aky ma prosim Vas suvis jesenna vyoravka a poskodene korene???
Vyoravame na jesen, v druhej polke oktobra, kedy v zavislosti od druhu a odrodu dozrievaju pletiva strocekov. Keby vyoravame nevyzrete stromy, kopali by sme si vlastny hrob. Skuste chvilu nad tym uvazovat. Na vyoravku pouzivame specialne automaty zn. Lauwers, vyrabane v Holandsku na mieru. Tieto automaty su velmi precizne a zabezpecuju, ze stromy su vyorane so ziadnym alebo minimalnym poskodenim korenovej sustavy. Nasledne su prevezene do haly, kde su triedene nasimi pracovnikmi. Tu pri triedeni sa vyselektuju stromy so slabymi korenmi, alebo poskodene stromy. Strom je zivy organizmus, zo 100 ks stromov nikdy nie je 100 ks uplne rovnakych. Sme tiez len ludia a aj nam sa stane, ze nevyselektujeme poskodeny alebo nekvalitny strom, ktory sa dostane do predaja. Ale mozem Vam garantovat, ze zakaznikovi, pokial to bolo opravnene, sme vzdy vysli v ustrety.
Chemia, vyziva a hormony – k tomu strucne. Ked ste hladny, jete? Ked nechcete dostat zltacku, alebo zapal mozgovych blan a pod., nedate sa zaockovat? Ked ste chory, neliecite sa okrem ineho aj liekmi? Ked chcete byt zdravy, cvicite, posilujete, neda te si vitaminy, mineraly alebo rozne vyzivove doplnky?
Zavlaha – myslite si, ze v extenzivnych sadoch zavlaha nie je potrebna? Ani ochrana a vyziva? Strom ma svoje poziadavky, aby dal ovocie, musi aj nieco prijimat, aby dokazal vyzivit svoje telo, plody. Ano, intenzita zavlahy, ochrany a vyzivy je ina v intenzivnom sade a ina v extenzivnom. Bez toho to ale nejde. Su iste principy, ktore sa musia dodrziavat, inak sa dostanete do konfliktu s prirodzenymi zakonitostami. To je fakt, nie teoria.
Nevedel som to napisat kratsie. Je vela veci, ktore by som doplnil. Mozno budu reakcie, otazky, mozno tam bude priestor.
Skuste sa na nasu pracu, pozerat trosku z ineho uhlu pohladu. Nie je to stroj. Je to zivy organizmus, ktory sa vyvija, ktory sa uci, ktory robi chyby, ktory ma telo, srdce, mysel aj dusu.
Sme tu ista skupina blaznov, sme tu z roznych kutov Slovenska i sveta. Ale robime to vsetci, pretoze tu pracu mame radi. Skuste sa nabuduce, ked pojdete kupovat do obchodu jablka, alebo ine ovocie ci zeleninu pozerat cez nase oci. Mozno si ten produkt budete vazit viac. Mna osobne velakrat nahneva, ked vidim, ako v obchodoch nielen zaobchadzajzu s jablkami, ale aj ako prezentuju ten nas produkt. Ale to je uplne ina tema.
Ak ste toto docitali az dokonca, dakujem Vam.
19. marca 2011 je u nas v Plantexe DOD, zahajenie jarnej expedicie. Velmi radi Vas tu privitame a mozno sa s niektorymi z Vas aj porozpravam.
S pozdravom
Plantex
Pekne si to napísal, moja firma by sa tiež mohla chváliť keby bola finančne zabezpečená. Moja firma by tiež mohla uviesť do života niekoľko novošľachtencov zeleniny, lenže my to robíme ako koníčka a vy ako zamestnanie. Zamestnanie sa nerobí zadarmo. Moja firma ako koníčka mala za posledných päť rokov uznanú UKSUP-om každý rok minimálne JEDNU NOVÚ ODRODU zeleniny. Koľko ste vy priniesli nových odrôd pri tak silnom zabezpečení? Mňa osobne to tiež veľmi nahnevá keď vidím že pre niekoho ano pre iného nie. Potom aj to srdce pre dobrú vec prestáva biť, nech je to nadšenie pre vec akékoľvek veľké, to sa týka rovnako ako Vašich odborníkov tak aj mojich..
0 0
quechua quechua

quechua je offline (nepripojený) quechua

Ahoj,
mohla by sa chvalit, keby je financne zabezpecena??? tato poznamka je trosku z cesty - ale ok, mozem reagovat. Myslis, ze to financne zabezpecenie prislo len tak, z holeho neba??? Nemyslis, ze je za tym tvrda praca?...
Nove odrody - ano, Plantex nema vlastnu odrodu. Zatial. Slachtenie je tema sama o sebe. Vyslachtit novu odrodu nie je problem. Myslim, ze keby sa u nas po sadoch prejdes, tak mozno aj najdes rozne mutacie roznych odrod. Viec co je problem? Uviest odrodu na trh a predat ju. Aby bola uspesna a aby sa predavala. Aby sa ujala u sadarov a aby sa vysadzali sady. Druha vec, popri tom dolezitejsia, aby bola stabilna. Aby nedochadzalo k spatnym mutaciam a pod. Ale suhôlasim, na SLovensku slachtenie ako take je prakticky mrtve. Je mi z toho aj smutno, ked sa pozriem ako sa dari v CR v slachteni v Holovousoch a u Dr. Tupeho. Druha vec je, kolko z nich sa aj uchyti v praxi ale su tu take uspesne odrody ako napr. Rubinola, Topaz, Opal, Orion, Piros, Rajka, Julia, Sirius, alebo ceresne Kordia, Techlovan, Vanda, Tamara. Mozno ste zabudli alebo mozno ani neviete ze u nas boli vyslachtene odrody marhul ako Veselka, Vesna, Barbora,Vesprima, Veharda...tesim sa, ze tebe sa dari a kazdy rok uvadzas do obehu nove odrody, vnimam to velmi pozitivne.

pozdravujem
M
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Vyšľachtiť novú odrodu je problém to je beh na dlhé trate to nie je otázka jedného roka ale 10 až 15 rokov. Ak zanedbáme náklady na samotný výskum lebo šľachtenie je výskum, tak tí čo tomu rozumejú a robia to, musia tiež z niečoho žiť.
Na druhej strane problém je predať ak ti obchodník povie že nie, tak nie. Ale to by bolo na dlhú debatu, ale tu je to ako ja hovorím plač na nesprávnom hrobe.
0 0
robotrobos robotrobos

robotrobos je offline (nepripojený) robotrobos

To čo sa tu píše o Plantexe sú ... Až mi zostalo špatne keď som si to prečítal. Vidno že v sade nepracujete a iba o tom píšete. Iba o tom iba pekne rozprávať. Nebudem tu uvádzať ako sa zaobchádza zo stromamy. Pre nás je to ťažká a zle platená práca. Tedraz pracujú v plantexe Ukrajinci. Nepracujú priamo pre plantex ale pre sprostredkovateľskú firmu, ktorá je od Plantexu platená a z toho platí ukrajincov. Vyhnú sa takto zodpovednosti, pracovným zmluvám, poisteniu a zodpovednosti oza pracovné úrazy. Kto si myslí že sa jedná o okrajinských odborníkov!?
Sú to ľudia ktorí za menej ako minimálnu mzdu robia čo sa im povie v rámci svojej schopností a základného vzdelania. Naozaj si mislíte že týto nájomný otroci to robia zo srdca? To sú tí odborníci a profesionaly! Či ste mysleli úradníkov ktorý sa ale nebrodia v blate daždi a vetroch. Ale rozprávať bájky vedia naozaj od srdca. Ukrajinci robia iba to čo musia aby dostali pár centov. Slovenských zamestnancov je stále menej, pretože ukrajinci sú lacná pracovná sila. Ak tam niekto napísal že fabrika na stromy tak to bolo výstižné. Ukrajinec naštepí napríklad aj 3000 stromov ako na bežiacom páse. O kvalite pomlčím. Myslíte si že dostane korunu za jeden naštepený strom? Všetci sú naštvaný a nespokojný v takej situácii sa práca robí. Chcú ušetriť na všetkom. Výrobné náklady vo veľkovýrobe na strom sú ani nie 10 korún a za čo sa predáva? Ak by aj niekto chcel robiť v tejto firme od srdca pukne mu od zlosti.
Ako sa zaobchádza s vyoranými stromami to by sa malo natočiť ale dobrá reklama by to teda nebola. Dobre sa majú len tý čo nerobia a o tom hlavne rozprávajú!
2 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

.pracujú tam síce ukrajinci,ale je tam veľa aj naších ľudí,a ukrajinci pracujú po celom slovensku aj v iných odvetiach,je to tak ako ked slováci idú napríklad do anglicka ,rakúska alebo iných krajín tiež sme tam lacná pracovná sila
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

A aká máme byť,ked je pre nás všetko drahé a aj to málo čo zarobíme ideme minuť do zahraničia?Z čoho potom tie firmy maju existovať?Ved ja nemám nič proti tomu,nech každý nakupi kde chce,ale potom sa nesmie čudovať,že naše firmy krachuju a sme nezamestnaní.Všetko so všetkým súvisí.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
My sme boli velmi spokojni s nakupom v tomto zahradnictve:http://www.crz.sk/new/
Vsetko, co manzel kupil a zasadil, sa krasne prijalo a uz veselo puci. Ceny su mierne, obsluha a porada vyborna.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

BXLmiami Pozri príspevok
A aká máme byť,ked je pre nás všetko drahé a aj to málo čo zarobíme ideme minuť do zahraničia?Z čoho potom tie firmy maju existovať?Ved ja nemám nič proti tomu,nech každý nakupi kde chce,ale potom sa nesmie čudovať,že naše firmy krachuju a sme nezamestnaní.Všetko so všetkým súvisí.
Ano....ale prečo ideme minuť peniaze do zahraničia??
Lebo je to tam lacnejšie . Viem o čom píšem! Otázka znie prečo ten istý
tovar stojí inde menej?
Samozrejme okrem rastlín,tie sú na "západe" oveľa,ale oveľa drahšie. A dodávam,že Poliakovi stačí zisk 5-7% ,ale našim obchodníkom sa takýto zisk
"nezdá",tak "skúšajú" naše nervy....tak ,tak...
0 0
quechua quechua

quechua je offline (nepripojený) quechua

robotrobos Pozri príspevok
To čo sa tu píše o Plantexe sú ... Až mi zostalo špatne keď som si to prečítal. Vidno že v sade nepracujete a iba o tom píšete. Iba o tom iba pekne rozprávať. Nebudem tu uvádzať ako sa zaobchádza zo stromamy. Pre nás je to ťažká a zle platená práca. Tedraz pracujú v plantexe Ukrajinci. Nepracujú priamo pre plantex ale pre sprostredkovateľskú firmu, ktorá je od Plantexu platená a z toho platí ukrajincov. Vyhnú sa takto zodpovednosti, pracovným zmluvám, poisteniu a zodpovednosti oza pracovné úrazy. Kto si myslí že sa jedná o okrajinských odborníkov!?
Sú to ľudia ktorí za menej ako minimálnu mzdu robia čo sa im povie v rámci svojej schopností a základného vzdelania. Naozaj si mislíte že týto nájomný otroci to robia zo srdca? To sú tí odborníci a profesionaly! Či ste mysleli úradníkov ktorý sa ale nebrodia v blate daždi a vetroch. Ale rozprávať bájky vedia naozaj od srdca. Ukrajinci robia iba to čo musia aby dostali pár centov. Slovenských zamestnancov je stále menej, pretože ukrajinci sú lacná pracovná sila. Ak tam niekto napísal že fabrika na stromy tak to bolo výstižné. Ukrajinec naštepí napríklad aj 3000 stromov ako na bežiacom páse. O kvalite pomlčím. Myslíte si že dostane korunu za jeden naštepený strom? Všetci sú naštvaný a nespokojný v takej situácii sa práca robí. Chcú ušetriť na všetkom. Výrobné náklady vo veľkovýrobe na strom sú ani nie 10 korún a za čo sa predáva? Ak by aj niekto chcel robiť v tejto firme od srdca pukne mu od zlosti.
Ako sa zaobchádza s vyoranými stromami to by sa malo natočiť ale dobrá reklama by to teda nebola. Dobre sa majú len tý čo nerobia a o tom hlavne rozprávajú!
Wow,Wow, Wow
tak toto si zabil....nema zmysel toto riesit.par faktov.
Ukrajinci su zamestnancami Plantexu.Ziaden sprostredkovatel.
Lacna pracovna sila? V ziadnom pripade. Tu sa nerozlisuje. Ten kto maka, ten kto chce byt ale viac nez len vecou, zaraba slusne, ci slovak, ci madar, ci ukrajinec, ci zahorak, ci oravak, ci vychodniar. Ano, sme tu zlezeny z celej republiky i z inych krajin. Ja som z NR.
Ano, praca je to tazka, aj v tazkych podmienkach (chlad, dazd, letne horucavy, kilometre v nohach pri celodennom chodeni v sadoch alebo skolkach, atd). Ale aky otroci??? Kazdy sa slobodne rozhoduje, to sa neda vziat. Si asi blazon. Praconych prilezitosti je navokol vela, nikto nikomu nebrani ist napr do PSA. Kazdy kto tu je, je tu slobodne na zaklade svojho slobodneho rozhodnutia. Takisto aj moze odist. Ved to je normalne. Kokso, za to, co si napisal, ta mozu zalovat. Mysli pred tym, nez nieco napises.
Kazdy sa uci, vsetci su na zaciatku nepopisana strana papiera. Ucime sa cely zivot a odbornikom sa nestanes zo dna na den. Ja sa nepovazujem za odbornika, stale sa mam co ucit. Su tu ludia, co maju roky skusenosti a posuvaju ich dalej. A ludia, ktori tu ostavaju, zbieraju skusenosti. Tak nejak to bezi kol do kola. Asi je to normalne, nie???
Naklady 10 korun??? Tak to su riadne skreslene predstavy. Tak napriklad, taky podpnik st.julien A stoji v prepcote este na koruny, ked si to tak nacal, asi 15-25 korun, v zavislosti od roku (dopyt,ponuka) v zavislosti od hrubky. Este raz,10 korun naklady? Ok...
Ku kvalite, a vobec, k celemu zvysku, nema zmysel sa vyjadrovat.

pozdravujem
M
0 0
roho3615 roho3615

roho3615 je offline (nepripojený) roho3615

Zdravim Vas,
beriem to ako dobru radu zadarmo. dakujem Vam za Vasu kritiku, ono pohlad zvonka dovnutra je niekedy zaujimavy. Je dobre vediet ako nas ludia vnimaju, nezainteresovany.
Myslim si, ze na nasich sluzbach je toho vela co vylepsovat. A na produkte takisto. Viackrat sa stalo, ze v niektore dni tovar naskladneny v predajni nezodpovedal kvalite, o ktorej tak casto hovorime. Sme takisto len ludia, robime chyby a su veci, ktore sa ucime jednoducho. A snazime sa samozrejme predat vsetko co sa da. Zaroven vsak musim povedat, ze urcite, pokial sa zakaznikovy stromcek neujal, vzdy sme sa mu snazili vyjst maximalne v ustrety. robime so zivym materialom v prirode, pod holym nebom, co nam pracu a celorocne usilie vie aj stazit. Ale nestaviam to do polohy obete, to vobec nie. Len by som rad, aby ludia videli problem komplexnejsie.
p. Milas265, na jesen 2011, ked zacne sezona sa u nas zastavte a peknu "francuzsku" marhulu Vam urcite najdeme.

pozdravujem
M
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Po 6 týždňoch som sa sem pozrel a som trochu šokovaný kam sa táto téma dostala.
Čo to má spoločné s jej názvom "menej známe ovocie a jej pestovanie"?
Riešilo sa tu, či sú nejaké stromčeky odreté a či mali viac alebo menej koreňov. Mala byť na to radšej iná téma. Teraz sa tu rieši spoločnosť plantex a či tam pracujú alebo nepracujú Ukrajinci...
To vážne nemá úroveň.
Je mi ľúto že som vôbec začal kedysi s týmito odbočkami témy a prispievať na túto slepé odbočky témy, ale bol som do toho vtiahnutý. Nikto nie je dokonalý a kritizovať je ľahko. Kritika sa každého dotkne. Je to všetko zbytočné. Nemyslím že by to malo zmysel toľko negatívnych emócií.
Nech by človek robil čokoľvek vždy budú nespokojenci a ľudia ktorí chcú ublížiť či aspoň si rypnúť.
Samozrejme že každý robí čo môže aby čo najlepšie fungoval a ak by to tak nebolo bol by sám proti sebe. Tiež sa chcem ospravedlniť ak som uviedol nejaké informácie ktoré sa mohli niekoho dotknúť.
Som presvedčený, že toto naozaj nemá význam. Treba myslieť pozitívne.
Poprosím vráťme sa k téme:
"menej známe ovocie a jej pestovanie"

Ak niekto ešte má potrebu rozvíjať ďalej témy kvality stromčekov kupovaných tam či tam, chválospevy na vlastnú adresu a zlomyseľné kritiky na cudziu, založte si nejakú inú tému pod príslušným názvom.
Nikdy by ma nenapadlo že to pôjde týmto smerom.
Ďakujem za pochopenie.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

.......dnes som skúšala kopať arašidy no nie je to žiadna sláva ale niečo málo bude
P9224242.jpg  
P9224243.jpg  
1/1
7 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

No to je úžasné, ty máš v záhrade arašídy . Ja som ešte nikde nevidela ako rastú a dozrievajú, díky za fotky.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Čínsky hloh Crataegus pinnatifida,hloh perenoklaný



Odporúčam pestovať max.po Trenčín.V severných lokalitách pravdepodobne nedozreje
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Čo s ním potom?Ako to chutí?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Máš pravdu. Dozrieva neskoro aj v tých najteplejších oblastiach.
Zato ten Bratislavský hloh dozreje isto všade a navyše je oveľa chutnejší. Chutí ako šípky. Vynikajúci je čerstvý ale aj sušený do čaju či dokonca zaváraný. Ten čínsky má len o niečo väčšie plody ale je kyselejší.
Bratislavský má 3 formy. Letný, jesenný a zimný. Všetky sú vinikajúce. Líšia sa najmä termínom dozrievania. Najjemnejší je letný ale nedá sa skladovať, jedine sušiť. Rovnako tak jesenný. Len zimný dozrieva na jeseň samozrejme skôr než Čínsky ale hlavne sa dá skladovať bez straty kvality až do apríla. Vydrží dokonca aj na kríčkoch, neopadá toľko a nevadí mu ani mráz.
Hloh je liečivá rastlina a je uvádzaný vo všetkých atlasoch liečivých rastlín.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Úroda nie je taká veľká,je ma miske a kto ide okolo zobneChuť je teraz kyselkavá.
Kyslý je hlavne keď sa plody trhajú z kríku.Teraz už všetok opadol tak chuť je lepšia.
U nás sú hlohu plné lesy no moc jedlý nie je.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať