Zavrieť

Porady

menej známe ovocie a jeho pestovanie

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pretože som mal ohlas na príspevky týkajúce sa menej známych ovocných druhov, chcem založiť tému, ktorá by sa týkala práve týchto druhov a odrôd, pretože často dochádza k dezinformáciám, najmä čo sa týka ich mrazuvzdornosti spôsobu pestovania a samotnej identifikácie.
Predbežne som do tejto kategórie zaradil tieto druhy:
1. Asimina triloba (Indianske banány, Paw-paw, banán severu, v češtine moďoul, slovenské meno nemá), je síce málo známy, ale čaká ho veľká budúcnosť pre jeho nesporné kvality prorokujem, že behom 10-20 rokov bude v každej druhej záhradke
2. Amelanchier (muchovník) je veľmi perspektívne ovocie tiež pochádzajúce z Kanady, kde je ale pomerne rozšírené - pestujú ho v sadoch o veľkej rozlohe.
3. Dyospiros (Virginiana, alebo Kaki) Ebenovník rajčiakonosný, Tomel, Hurmi kaki sú už vyšľachtené odrody, ktoré prežívajú naše zimy bez veľkých problémov.
4. Aktinidívia arguta, kolomikta, drobnoplodé kiwi, hladkoplodé kiwi, popínavé beztrné egreše, je veľmi perspektívne ovocie, vhodné aj do horských polôh, mnohým chutí oveľa viac ako klasické kiwi kupované draho v obchodoch a navyše netreba ho šúpať, nemá žiadne chĺpky a je odolné
5. Ázijské (Japonské) hrušky NASHI, veľmi šťavnaté a chutné ovocie v marketoch úplne zbytočne predražované, veď v pohode bude rásť v ktorejkoľvek záhradke.
6. Figovník - náš domáci storočia otužovaný partenokarpický overený druh
6. Moruše - prastaré ovocie, ktoré na naše územie doviezli už Rimania existujú odrody, ktoré dávajú veľké a veľmi chutné ovocie
7. Mišpule - ovocie našich prababičiek, krík, alebo menší stromček dnes málo známe ovocie, ale znova si raziace cestu...
8. Oskoruša - Prastaré ovocie, ktoré k nám doniesli ešte turci počas svojich nájazdov a existujú mnohostoročné stromy. Znalci ho cenia pre jeho liečivé účinky a netradičnú chuť.
9. Dula - ovocie, ktoré sa dá jesť až po spracovaní, ale mnohý ho využívajú pre jeho estetickú funkciu a voňavé plody
10. Veľkoplodé kanadské čučoriedky, ktoré treba pestovať v kislej pôde a inak nie sú náročné, ale to s tou pôdou treba naozaj dodržať!
Usporiadat
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Zábery z čínskej odrody Cangzhou, naštepenej na odrode Kavkaz, z pod Zobora od JCH.
4 1
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
čo znamená, že odroda slivky je tolerantná voči šárke?
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Poraďte mi nejaké netrpké chutné drobné ovocie, ktoré by som ešte teraz mohla vysadiť a prežije aj mrazy pod Tatrami. Maliny a ríbezle mám.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Muchovník. Alamanchier..skús sa pozrieť čo vydrží. Je ako sladučká čučoriedka a nepotrebuje kyslú pôdu. Ja mám z toho už živý plot. Dá sa pekne tvarovať. Alebo Josta.
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

kukučka
Poraďte mi nejaké netrpké chutné drobné ovocie, ktoré by som ešte teraz mohla vysadiť a prežije aj mrazy pod Tatrami. Maliny a ríbezle mám.
ja som si na chalupe zasadila aróniu, som zvedavá, či pokus dopadne dobre..
http://www.koreninovazahrada.sk/prod...a-viking-p-506
1 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Napadol ma ešte Zemolez kamčatský..vydrží sj veľké mrazy.
1 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Žabinka..Arónia je ovšem trpká..ja ju mám a rodí krásne. Keď dozreje úplne, stráca trošku tú trpkosť. Ja som veľmi spokojná. Budeš aj ty. Je úplne nenáročná.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Ahojte tu...pestoval niekto.doma.zazvor? Pekne mi vyklicil...len sa ho bojim zasadit...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lui, neboj sa, jednoducho ho môžeš pestovať aj v kvetináči.https://www.chovatelahospodar.sk/tema/zazvor-pestovanie
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Toto som uz citala...ja len ci niekto...uz reallebo zeminu ...som uz aj..ze do raseliny....a ze aj von do zahrady sa da....
Aj kurkumu idem skusit ci vyklici...
1 0
annova annova

annova je offline (nepripojený) annova

Ja som kupila zazvor v Lidli, doma zacal rasit z ociek. Rozrezala som na 1-2 ocka a dala do vody, ocka som nechala nad vodou, bolo to na zaciatku maja. Po 15.5 som zasadila von. Potom som ho len zalievala, 1x dostal vyluh zo zihlavy. Zahradna poda bola pred sadbou prihnojena kompostom. Na inspiraciu:
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Dakujem...mne vyklicil,ale bez vody..nedala som ho do chladnicky...vzdy na neho zabudnem...tak ostal v mise na stole....kupeny asi v oktobri...."trvava" je asi 5cm ...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať