Zavrieť

Porady

menej známe ovocie a jeho pestovanie

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pretože som mal ohlas na príspevky týkajúce sa menej známych ovocných druhov, chcem založiť tému, ktorá by sa týkala práve týchto druhov a odrôd, pretože často dochádza k dezinformáciám, najmä čo sa týka ich mrazuvzdornosti spôsobu pestovania a samotnej identifikácie.
Predbežne som do tejto kategórie zaradil tieto druhy:
1. Asimina triloba (Indianske banány, Paw-paw, banán severu, v češtine moďoul, slovenské meno nemá), je síce málo známy, ale čaká ho veľká budúcnosť pre jeho nesporné kvality prorokujem, že behom 10-20 rokov bude v každej druhej záhradke
2. Amelanchier (muchovník) je veľmi perspektívne ovocie tiež pochádzajúce z Kanady, kde je ale pomerne rozšírené - pestujú ho v sadoch o veľkej rozlohe.
3. Dyospiros (Virginiana, alebo Kaki) Ebenovník rajčiakonosný, Tomel, Hurmi kaki sú už vyšľachtené odrody, ktoré prežívajú naše zimy bez veľkých problémov.
4. Aktinidívia arguta, kolomikta, drobnoplodé kiwi, hladkoplodé kiwi, popínavé beztrné egreše, je veľmi perspektívne ovocie, vhodné aj do horských polôh, mnohým chutí oveľa viac ako klasické kiwi kupované draho v obchodoch a navyše netreba ho šúpať, nemá žiadne chĺpky a je odolné
5. Ázijské (Japonské) hrušky NASHI, veľmi šťavnaté a chutné ovocie v marketoch úplne zbytočne predražované, veď v pohode bude rásť v ktorejkoľvek záhradke.
6. Figovník - náš domáci storočia otužovaný partenokarpický overený druh
6. Moruše - prastaré ovocie, ktoré na naše územie doviezli už Rimania existujú odrody, ktoré dávajú veľké a veľmi chutné ovocie
7. Mišpule - ovocie našich prababičiek, krík, alebo menší stromček dnes málo známe ovocie, ale znova si raziace cestu...
8. Oskoruša - Prastaré ovocie, ktoré k nám doniesli ešte turci počas svojich nájazdov a existujú mnohostoročné stromy. Znalci ho cenia pre jeho liečivé účinky a netradičnú chuť.
9. Dula - ovocie, ktoré sa dá jesť až po spracovaní, ale mnohý ho využívajú pre jeho estetickú funkciu a voňavé plody
10. Veľkoplodé kanadské čučoriedky, ktoré treba pestovať v kislej pôde a inak nie sú náročné, ale to s tou pôdou treba naozaj dodržať!
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Len aby tie vitamíny tých susedov ešte viac nepovzbudili...
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
wabi, aj ja z NR a to sa dá u teba aj pozrieť ako to vyzerá? Ešte ich pestuješ a v prípade záujmu sa dá aj rastlina kúpiť? A tá asimina ako vysoko narastie? nevadí jej kyslejšia ťažšia pôda?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Samozrejme, mám rád návštevy a baví ma chváliť sa čo som vypestoval a keď začnem rozprávať, ťažko ma zastavíš. Za peniaze všetko... Len sa ohlás, aby som bol na sklade
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Podelím sa s Vami o informácie o mojom novom "objave". Podarilo sa mi získať Gumi - Elaeagnus multiflora. Je to vzdialený príbuzný s našou bežne sa vyskytujúcou Hlošinou - ľudovo nazývaná - strieborná falošná oliva, ktorá nemá jedlé plody, ale striebristé listy a tak je pestovaná pre dekoratívne účely.

GUMI je krík s guľovitým habitusom, ktorý narastie do výšky maximálne na (2,4 m) ale to až po mnohých rokoch. Opadavé listy sú vajcovitého tvaru, (2,5-5 cm) dlhé, tmavo zelené na hornej a strieborné s malými hnedými bodkami na dolnej strane. Mladé vetvičky sú červenohnedé, staršie plstnaté s mnohými lenticelami. Krémovo sfarebné kvety sú malé a skromné, ale bohaté na vôňu. Krásne karmínovočervené lesklé vajcovité plody akoby boli posypané perleťovými bodkami – lenticelami. Podobné veľkej pretiahnutej čerešni (2,5 cm) lahodnej chuti. Červené zrelé plody Gumi sú šťavnaté a sladké, ale zároveň príjemne zvieravé. Obsahujú veľké množstvo vitamínov a antioxidantov. Nápadné plody lákajú aj vtákov, preto ich treba predbehnúť. Najlepšie sú čerstvé ale veľmi dobrá je šťava a želé, alebo džemy a marmelády, či kompóty.
Gumi pochádza z Číny a Japonska a je po stáročia ho pestujú ako okrasný klenot a pre jej chutné plody.
Pri pestovaní je tolerantný na sucho.
Je pestovaná v Rusku a je dostatočne otužilá aj do našich a to aj tých menej priaznivých oblastí.
Rozmnožuje sa obtiažne semenami a rezky zakoreňujú veľmi ťažko až po 2 rokoch a nie vždy.. Gumi rýchlo rastie, a za pomoci symbiotických dusík produkujúcich baktérií (ako napr. strukoviny), získava svoju vlastnú zásobu dusíka, čo si vyžaduje len trochu hnojiva. Týmto spôsobom sa táto rastlina prihnojuje sama priamo vzdušným dusíkom. Gumi je veľmi skromý kríček, nenáročný a odolný na sucho, môže rásť aj v slanej alebo alkalickej pôde, kde by sa iným toľko nedarilo, a bežne nie je napadaný hmyzom ani chorobami.
Bohužiaľ, Gumi je z veľkej časti pre Európu neznámy. Hoci by si zaslúžil väčšie a možno aj dokonca komerčné využitie.

Ak sa mi ho podarí namnožiť tak si vypýtajte...
[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/User/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg[/IMG]
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Začali dozrievať prvé Actinidie Kolomikty (lisoplodé mrazuodolné kiwi)
Je to úžasná rastlina pekne sa popína, je nenáročná a má navyše prekrásne listy niektoré zelené, občas aj červené a opaleskujúco biele. Tvorí tak veľmi dekoratívnu bujne rastúcu stenu je však menšia ako jej príbuzná Kolomikta, či kiwi a tak je vhodná aj na prekrytie menších pôch a do menších záhrad.
Okrem tohoto ktrsného efektu má však veľmi chutné plody, ktoré obsahujú mnohonásobne viac vytamínov, najmä céčka ako je obvyklé, napriek tomu sú sladké a hutia naozaj každému, najmä deťom. Som presvedčený, že tento krýk by mal byť v každej záhrade pre svoju nenáročnosť, mrazuodolnosť, chuť a krásu.
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Kolomikta mi kvitne, ale nerodí, nevie niekto, napríklad Wabi , ako je na tom s opeľovaním?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Najčastejším dôvodom prečo kolomikta nerodí je to, že nemá partnera ak je to vôbec samica, ak nerodí samec tak sa mu ani nedivím to my samci jednoducho nedokážeme.
O tom že niektoré samice sú samoopelivé alebo aspoň čiastočne samoopelivé sa síce hovorí, no nevidel som ešte takú u ktorej by sa to dalo dokázať.
Snažím sa postupne navštevovať známi pestovateľov a najmä šľachtitelov Kolomikt. Neviem o tom že by sa na Slovensku niekto špecializoval na kolomikty a tak musím chodiť až do Čiech. Bol som minulý týždeň u pána Kolu s jeho zrejme svetovo nejzaujímavejšou veľkosťou plodov odrodou "Vitakola" známu aj pod číslom 17 a bol som u pána Jahelku, ktorý vyšťachtil veľmi zaujímavú samicu, ktorá je zrejme najskoršia medzi Kolomiktami, takže už je obraná. Tá je tiež zaujímavá pomerne pekne sfarbenými listami do červena a dobrou úrodnosťou, vyrovnanými nadpriemernými plodmi.
Bežne je to tak, že samci majú časté červené a opaleskujúcobiele listy, no nemusí to byť vždy tak, pretože sa vyskytujú aj samci s má lo vyfarbenými listami a naopak samice ako som už uviedol s listami pomerne výrazne vyfarbenými, no vo všeobecnosti môžeme považovať zatiaľ skôr za vínimky.
Je tu tiaž rozšírený názor u niekoľkých šľachtitelov v poľsku Holandsku a Amerike, že Kolomikta je tak zaujímavá svojimi farebnými listami, že množia zámerne iba samcov na okrasu. Tiež samčie kvety sa dobre poznajú, majú redukovaný piestik a bliznu a výrazné tyčinky.
Tak neviem akú máte rastlinu...
V každom prípade nech je to čokoľvek, dá sa to preštepiť. Ja používam očkovanie na Forkerta, buď to teraz ihneď, alebo na jar. Stojí to zato.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

aviator Pozri príspevok
Kolomikta mi kvitne, ale nerodí, nevie niekto, napríklad Wabi , ako je na tom s opeľovaním?
Ako je to v tvojom prípade?
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

aviator Pozri príspevok
Kolomikta mi kvitne, ale nerodí, nevie niekto, napríklad Wabi , ako je na tom s opeľovaním?
Dobré by bolo vidieť kvety, či máš samčiu alebo samičiu rastlinu.Podľa toho doplniť-možno by to šlo poznať aj podla listov-samci majú panašované-nie je však pravidlo.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

paloo Pozri príspevok
Dobré by bolo vidieť kvety, či máš samčiu alebo samičiu rastlinu.Podľa toho doplniť-možno by to šlo poznať aj podla listov-samci majú panašované-nie je však pravidlo.
Pekne si to zhrnul, ja mám tendenciu písať veľa a potom to možno nie je tak výstižné, môžeš takto zostručniť aj niektoré iné moje príspevky...
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

bettylou Pozri príspevok
nemá niekto semená Erythroxylon - Enpsyro_? ss
Napíš rovno KOKAÍNOVNíK čiže KOKU. Nechceš radšej CANNABIS?
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Silvernola Pozri príspevok
Napíš rovno KOKAÍNOVNíK čiže KOKU. Nechceš radšej CANNABIS?
nie nechcem, hladám to čo som napísala.

V některých oblastech pěstování, např. v Bolívii, se koka legálně prodává porcovaná ve varných sáčcích. Tento čaj je pouze mírným stimulujícím prostředkem bez vedlejších nebo intoxikačních účinků kokainu, zmenšuje bolesti hlavy i žaludku a zvyšuje fyzické i duševní síly člověka.

Také v tradiční medicíně je koka velmi ceněna. Potíráním spánků rozdrcenými listy se odstraňují bolesti hlavy, rozemleté spolu s dalšími komponenty se používají na zábaly u těhotných žen, s medem slouží k uklidnění žaludku apod. Také některé formy cukrovky se zde léčí kokou. V posledním období se objevuje řada dalších výrobků, např. zubní pasty, krémy a nápoje, které obsahují výtažky z listů koky.

Všechny uvedené skutečnosti ukazují, že dochází k určité změně názorů na využití listů koky.
zdroj biotox.cz
Naposledy upravil bettylou : 09.09.09 at 10:12 Dôvod: dopl
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Priznám sa osobné skúsenosti s Kokou a jej pestovaním nemám a tak som sa trochu informoval. pretože ma to tiež zaujíma.
Koka je latinsky erithroxilonn, len teda ju na Slovensku nemajú ani v botanických záhradách. Je to tropická rastlina a jej pestovanie by bolo v našich podmienkach dosť obtiažne kvôli potrebe celoročne vysokých teplôt a vlhkosti, skrátka nič do záhrady ani do bytu.
Existuje však jej príbuzná erithroxilon Chinenzis, ktorá má úplne podobné vlastnosti čo sa týka pôsobenia na ľudský organizmus a navyše je to kríček mrazuodolný takže dá sa pestovať. Akurát ho teda nikto nemá koho poznám, ale záujem by bol aj z iných strán takže ak niekto vie kde také čosi mimo Čínu a najlepšie v strednej Európe rastie dajte vedieť...
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
ˇano, pestovanie je dosť náročné. Pestuje sa najlepšie vo vitríne, kôli vlhkosti, v zime na plnom svetle, v lete pri rozptýlenom svetle, kôli svojmu pôvodu. má dosť vysoké aj teplotné nároky. pod 15 stupňov prestáva rásť a hynie
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Vie niekto, ako sa dá rozmnožiť rakytník z rastúcich kríkov a či je na to jeseň vhodná doba?
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

bettylou Pozri príspevok
Vie niekto, ako sa dá rozmnožiť rakytník z rastúcich kríkov a či je na to jeseň vhodná doba?
Ak sa rozširuje viac než treba, odkopky môžeš brať hocikedy ak ich hneď zasadíš a nenecháš vyschnúť. Pozor, je to dvojdomá rastlina, takže potrebuješ samčeka i samičku.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Silvernola Pozri príspevok
Ak sa rozširuje viac než treba, odkopky môžeš brať hocikedy ak ich hneď zasadíš a nenecháš vyschnúť. Pozor, je to dvojdomá rastlina, takže potrebuješ samčeka i samičku.
Ďakujem
Odkopok? to je že odrýľujem časť koreňov, trs? ´Že sú samce a samice, viem. Dajú sa nejako rozpoznať? Videla som vonku pri poľnej ceste zopár obsypaných kríkov. Nejak neviem ten rozdiel...
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Od koreňov vyrastajú mladé výhonky - tie možno odobrať. Samičky majú plody, nájde sa aj krík bez plodov - to je samček. Ale neporaň sa, po rusky sa volá veľmi výstižne - oblepicha.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Niektoré rastliny tvoria výmladky. Tento termín sa často používa práve v súvislosti s výhonkami niektorých stromov a kríkov, ktoré vyrastajú priamo z koreňov často aj v niekoľkometrovej vzdialenosti od kmeňa či kra. Najčastejšie vyrastajú z koreňov, ktoré sú poškodené, preseknuté či sa iba jednoducho priblížili k povrchu pôdy. Pomáha k tomu tiež zmladenie či prudšie zrezanie materského stromu, strom, má zrazu nepomer medzu veľkosťou koreňovej sústavy a nadzemnej časti a preto sa to snaží dohnať čo najrýchlejšie a raší - pučí aj zo spiacich očiek z ktorých by normálne nerástol. Špecifický prípad je, ak je koreň jednoducho najčastejšie pri rýľovaní od materského stromu odseknutý. Sáva sa tak vlastne novou rastlinou a snaží sa rýchlo dohnať to, že nemá nadzemnú časť. Sú rastliny, ktoré sa nedajú rozmnožovať odrezkami vetvičiek ale oveľa lepšie sa rozmnožia práve koreňovými odrezkami.
Odkopok je vlastne výmladok ktorý sa stal samostatnou rasstlinou najčastejšie práve náhodným či úmyselným oddelením koreňa.
Rakitník navyše má tendenciu naschvál vysúvať korene von z pôdy a vyháňať na nich potom nadzemné kríčky aj bez cudzieho pričinenia...
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Pre wabi

Rada by som videla fotku z Asiminy. Ak máš možnosť, poprosím ťa pripnúť.
Chcela by som vedieť viac o tom stromčeku. Napr. ako rýchlo rastie, do akej výšky aj šírky. Máme neveľkú záhradku, ale máme už tam Goji, Šizandru, Rosinenbaum, stĺpov.jablone a iné a chcela by som aj Asiminu.
Aké veľké stromčeky posielaš a aká je cena ? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať