Zavrieť

Porady

menej známe ovocie a jeho pestovanie

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pretože som mal ohlas na príspevky týkajúce sa menej známych ovocných druhov, chcem založiť tému, ktorá by sa týkala práve týchto druhov a odrôd, pretože často dochádza k dezinformáciám, najmä čo sa týka ich mrazuvzdornosti spôsobu pestovania a samotnej identifikácie.
Predbežne som do tejto kategórie zaradil tieto druhy:
1. Asimina triloba (Indianske banány, Paw-paw, banán severu, v češtine moďoul, slovenské meno nemá), je síce málo známy, ale čaká ho veľká budúcnosť pre jeho nesporné kvality prorokujem, že behom 10-20 rokov bude v každej druhej záhradke
2. Amelanchier (muchovník) je veľmi perspektívne ovocie tiež pochádzajúce z Kanady, kde je ale pomerne rozšírené - pestujú ho v sadoch o veľkej rozlohe.
3. Dyospiros (Virginiana, alebo Kaki) Ebenovník rajčiakonosný, Tomel, Hurmi kaki sú už vyšľachtené odrody, ktoré prežívajú naše zimy bez veľkých problémov.
4. Aktinidívia arguta, kolomikta, drobnoplodé kiwi, hladkoplodé kiwi, popínavé beztrné egreše, je veľmi perspektívne ovocie, vhodné aj do horských polôh, mnohým chutí oveľa viac ako klasické kiwi kupované draho v obchodoch a navyše netreba ho šúpať, nemá žiadne chĺpky a je odolné
5. Ázijské (Japonské) hrušky NASHI, veľmi šťavnaté a chutné ovocie v marketoch úplne zbytočne predražované, veď v pohode bude rásť v ktorejkoľvek záhradke.
6. Figovník - náš domáci storočia otužovaný partenokarpický overený druh
6. Moruše - prastaré ovocie, ktoré na naše územie doviezli už Rimania existujú odrody, ktoré dávajú veľké a veľmi chutné ovocie
7. Mišpule - ovocie našich prababičiek, krík, alebo menší stromček dnes málo známe ovocie, ale znova si raziace cestu...
8. Oskoruša - Prastaré ovocie, ktoré k nám doniesli ešte turci počas svojich nájazdov a existujú mnohostoročné stromy. Znalci ho cenia pre jeho liečivé účinky a netradičnú chuť.
9. Dula - ovocie, ktoré sa dá jesť až po spracovaní, ale mnohý ho využívajú pre jeho estetickú funkciu a voňavé plody
10. Veľkoplodé kanadské čučoriedky, ktoré treba pestovať v kislej pôde a inak nie sú náročné, ale to s tou pôdou treba naozaj dodržať!
Usporiadat
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

No veru asi si mi neukázal všetko,lebo plody som isto nevidel!
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Milas265 Pozri príspevok
Dajte si do vyhladávača vendita asimina a je to...

a ešte kopec malých predajcov v okolí Sondria,problém doprava,takže pre jednotlivca sa to neoplatí
Spolupracujem aj s nimi, sú v pohode, len teda u nás sa dajú kúpiť Asiminy aj v lepšej cene a hlavne štepené veľkoplodé, ktoré Taliani nemajú... proste to nevedia štepiť.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

No tak to by som netvrdil.že neštepia

Iba tam prevláda názor,že ich semenáče sú lepšie a keď dostať kúpiť 2.5 metrovú plodiacu rastlinu za 30€,tak nevidia dôvod za nejakú 30cm rastlinu platiť 25 a viac €,no nie?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Bol som tam mám aj ich LUIGI, len teda podľa mojich skúseností sú pri štepených odrodách plody v priemere takmer dvojnásobne veľké.
Problém semenáčov je v tom že neviete čo vám vyrastie, ale to zas je vynahradené ich lepšou cenou. Všetky sú chutné aj semenáče, ak má niekto veľkú záhradu a môže si dovoliť aspoň 10 a viac stromov, tak cesta semenáčov je dobrá, pretože pri viacerích kindervajíčkach sa môže niečo nájsť. A tie ktoré vám nevyhovejú môžete preštepiť, alebo vyrúbať. Ale to by bolo škoda, pretože všetky sú dobé, len teda niektoré ešte lepšie.
Na druhej strane ak má niekto menšiu záhradu a chce mať len 1-4 stromy napríklad, pričom si radšej počká ale chce mať kvalitu, tak by som neváhal staviť radšej na štepené, prípadne na kombináciu štepeného a semenáča.
Kvôli opeleniu sú potrebné aspoň 2 odrody. Preto som sa zameral na stromy, ktoré majú naštepené dve odrody do koruny a tak vlastne postačí aj jeden strom, ktorý rodí dvojaké ovocie, nejde pritom ani tak o to aby boli dva druhy kvôli chuti, ale hlavne aby sa dobre vzájomne opelili a bola tak bohatá úroda a najlepšie sa opelia keď sú tesne vedľa seba na rovnakom strome...
To že taliani svoje stromčeky chvália, je samozrejmé, veď kto by nechválil svoj tovar a ja s nimi súhlasím že sú fajn, len teda poznám aj ešte lepšie ale to je relatívne. Je to vec názoru. Mám jednoducho trochu v niečom názor odlišný ale tolerujem ak nemá každý názor totožný so mnou.
Bol som tam osobne a niekoľko krát, nepoznám iného "blázna" ktorí by so mnou chcel len kvôli Asiminam absolvovať cestu 1500 km tam a 1500 naspäť len pre utvorenie vlastného názoru.
Ak však chceš a vieš dobre šoférovať, tak ťa najbližšie kľudne vezmem zo sebou zložíme sa na benzín a budeš vidieť na vlastné oči a utvoríš si vlastný názor. Ako sa vraví, nie všetko zlato sa blyští a hoci to možno na nete vypadá nejako v skutočnosti to možno nie je celkom tak, ale to ty už iste vieš.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Bol som tam osobne a niekoľko krát, nepoznám iného "blázna" ktorí by so mnou chcel len kvôli Asiminam absolvovať cestu 1500 km tam a 1500 naspäť

Ty chceš ísť aj na návštevu do Salerna
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Našiel som jeden starší a naozaj veľký strom Diospyros Lotus a chcel by som poopraviť názor ktorý som tu kdesi písal asi pred rokom, že má nechtné trpké plody a je vhodný iba ako podpník.
Bolo to preto že tie stromy ktoré som poznal predtým naozaj také plody mali, tiež som písal že sú to buď samčie alebo len samičie stromy a musia byť preto dva. Tak sa naozaj populácia týchto stromov správala. Prišiel som tak do konfliktu s niekým, ktorí mi tvrdil, že tento druh má sladké plody, podobné datlám, sú chutné a nepotrebuje opelenie. Všetky stromy asi 20, ktoré som predtým poznal opelenie cudzím stromom potrebovali a nemali partenokarpické bezsemenné plody (vyvíjajú sa bez opelenia). Toto je typické pre Hurmi Kaki (Diospyros kaki či Ebenovník Rajčiakonosný ako ho zavádzajúco volajú) Mám okolo 50 rôznych odrôd a tiež niektoré vedia vytvárať aj samčie kvety, no všetky vedia robiť aj partenokarpické plody.
V skutočnosti sa presne rovnako správal aj tento planý Diospiros lotus, ktorý som našiel zarodený - obsipaný malinkými plodmi asi ako čerešne - žltobielej farby. Plody sú pritom naozaj veľmi sladké a chutné a na 99% sú bezsemenné, teda partenokarpické a to nie všetko tento strom je sám a široko ďaleko nie je žiadny iný podobný, ktorý by ho opelil a napriek tomu má asi v 1% plodov semená, čo znamená že musel vytvoriť aj samčie kvety a nimi sa navyše sám aj opeliť. Považujem to za unikát, hoci ak je jeden takýto strom iste bude podobných aj viac, hoci nerobím si ilúzie, že na Slovensku je to druh mimoriadne vzácny a miesta výskytu takýchto stromov spočítame možno na prstoch.
Týmto sa chcem aj ospravedlniť svojmu oponentovi, pretože mal vo všetkom pravdu. Našiel som strom s chutnými partenokarpickými plodmi.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Zaujímalo by ma, či sa stretol niekedy niekto s jedlými žaluďami, myslím také tie plody dubu samozrejme.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Stretol som sa s tým v Anglicku u jednej rodiny,tuším to mali z Ameriky,ževraj dubové žaľude namočené v sirupe...neviem viac,na stole bola kačica pečená na mede a podobné dobroty tak som tomu nevenoval pozornosť a ešte som po troch koňakoch utrúsil,že u nás to žerú iba svine..
0 0
airbusy airbusy

airbusy je offline (nepripojený) airbusy

wabi Pozri príspevok
Toto je typické pre Hurmi Kaki (Diospyros kaki či Ebenovník Rajčiakonosný ako ho zavádzajúco volajú) Mám okolo 50 rôznych odrôd a tiež niektoré vedia vytvárať aj samčie kvety, no všetky vedia robiť aj partenokarpické plody.
Máte aj odrody ako Eureka, Sheng, Fire Crystal, Hao River, Patapsco, Smith´s Best, Gwang Yang alebo Tam Kam?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nie žiaľ tieto odrody nemám, ale ak máš nejaké z nich alebo aj iné, ktoré nemám rád vymením. Totiž, zďaleka nemám všetky odrody ani nie je mojim cieľom mať všetky odrody z každého druhu. Nebránim sa však spolupráci a výmene. Nie všetky "odrody" ktoré mám majú aj pomenovanie. Niektoré sú len "klony" ktoré odskúšavam.
Pracujem teraz len tak amatérsky na stránke asimina.webnode.sk , kde chcem postupne uverejniť aj veci okolo Ebenovníkov, nie len asimin.
0 0
airbusy airbusy

airbusy je offline (nepripojený) airbusy

nemám žiadnu z tých odrôd,ale tie spomínané kaki by mali byť najmrazuvzdornejšie. máte nejakú odrodu kaki otestovanú, ktorá prežíva u nás vonku bez zakrytia voľne v pôde? napríklad v oblasti Trenčína. a nemyslím teraz krížence kaki x virginiana.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Trochu inšpirácie od Jadranu
http://tvslo.si/predvajaj/na-vrtu/ava2.49654472/
0 0
anilah anilah

anilah je offline (nepripojený) anilah

Kde kupit dulu?
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Napríklad aj tuhttp://www.kohaplant.sk/2007080055-dula
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

airbusy Pozri príspevok
nemám žiadnu z tých odrôd,ale tie spomínané kaki by mali byť najmrazuvzdornejšie. máte nejakú odrodu kaki otestovanú, ktorá prežíva u nás vonku bez zakrytia voľne v pôde? napríklad v oblasti Trenčína. a nemyslím teraz krížence kaki x virginiana.
V končinách Nitra a južnejšie je takýchto stomov dostatok. Tie najstaršie sú ešte semenáče z dôb socialismu - tak do 50 rokov a žijú a rodia bohato každým rokom, za tú dobu už boli rôzne zimi a občas dostali trochu "na flrak" a niekedy kvôli tomu aj nebola úroda, stromy však prežili a rastú a rodia ďalej. Všetky sú však na chránených miestach v zastavaných oblastiach, nie ako solitér na severákmi bičovaných poliach.
V Trenčíne poznám jedného človeka ktorý sa snaží pestovať Kaki a Figi bez zateplenia a veru nie príliš úspešne, predsa len to je severnejšie...
Zaujíma ma skôr odkiaľ máte informácie že vami citované odrody sú najviac mrazuodolné?
Tiež neviem čo máte proti Diospyros Virginiana a najmä Nikitskej bordovej, je to chutné ovocie a dostatočne mrazuodolná?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

anilah Pozri príspevok
Kde kupit dulu?
Dulu kúpite v hocakej ovocnej škôlke. Množí sa ako pravokorenná veľmi jednoducho, najčastejšie, používa sa totiž ako podpník pod hrušky, cena takýchto sadeníc je zanedbateľná. Ak máte v okolí dulový strom stačí odtrhnúť 20 - 30 vetvičiek a držať ich vo vlhku v piesku v pivnici na jar potom vysadiť a polievať niektoré sa iste uchytia.
0 0
anilah anilah

anilah je offline (nepripojený) anilah

Wabi,Ďakujem!
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

..viete mi niekto poradiť kde sa dá u nás kúpiť Kalisia vonná?
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

beba13 Pozri príspevok
..viete mi niekto poradiť kde sa dá u nás kúpiť Kalisia vonná?
Nemáš tam preklep?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Kalisia Vonná
Vďaka obsahu flavonoidov pôsobí protizápalovo a antioxidačne. Rovnako dobre pôsobí močopudne podporuje vylučovanie moča, antibakteriálne, spasmolytická látka, ktorú táto rastlina obsahuje uvoľňuje kŕčovité stiahnutie hladkého svalstva, podporuje estrogénnu aktivitu.
Momentálne síce neviem kde je ale ak behom troch mesiacov ešte nezoženiete, pôjdem priateľovi do Čiech a ak sa pripomeniete, viem ju zohnať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať