Zavrieť

Porady

predaj a kúpa auta

prosím vás poraďte mi predali sme nákl. auto ktoré bolo v podnikaní 1 mesiac príjem má byť ovpl. zákl. dane alebo nie? Ale v zápetí sme kúpili druhé auto výdaj auta tiež ovpl. zákl. dane alebo nie? Ak dám príjem OZD a VNZD tak mi vychádza veľký zákl. dane keďže sme predali drahšie a kúpili sme lacnejšie auto ďakujem vopred za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka


    Pozri si §22 Zákona o dani z príjmov, najmä ods.2. a nasl.§§ týkajúce sa odpisovania.
    Ďalej §19 ods.3 písm.b/ Zákona o dani z príjmov - zostatková cena predaného majetku.

    katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

    katkap17
    Ďakujem Ti môžem sa ťa ešte niečo spýtať ? ako zaúčtujem tu zostatkovú cenu majetku aby sa mi znížil ten zákl. dane a ešte mám otázočku daň z mot. vozidiel sa platí do 31.1.2009 ja uzavriem účt. rok kedy zaúčtujem tu daň z toho auta ďakujem krásne / účtujem prvý rok/

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Účtuješ JÚ alebo PÚ ?
    Ak JÚ, ZC zaúčtuješ do VOZD ako uzávierkovú operáciu.
    Píšeš, že účtuješ prvý rok, ale ani prvý ani ďalšie roky to nepôjde bez znalosti postupov účtovania aspoň pri riešení nejakého problému si treba nájsť príslušné ustanovenia postupov, Zo DP, príp.Zákona o DPH atď.
    Postupy účtovania JÚ nájdeš v tom istom linku ako zákon o dani z príjmov.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ....lehota na podanie DP a zaplatenie dane z MV je 2.2.2009. V jednoduchom účtovníctve je táto daň daňovým výdavkom toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa uskutočnil výdavok.
    Pozri si §2 Zákona o dani z príjmov.

    katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

    katkap17
    ďakujem pekne ešte k tej Zost. cene Včera som čítala že do výšky Obst. ceny treba zaúčtivať nie príjmu z predaja tak teraz neviem

    katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

    katkap17
    A ak som predala drahšie? ktorú cenu mám zaúčtovať kúpila som za 309000 a predala som za 315000 ďakujem

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    katkap17 Pozri príspevok
    A ak som predala drahšie? ktorú cenu mám zaúčtovať kúpila som za 309000 a predala som za 315000 ďakujem
    Za predpokladu, že ide o to isté auto
    POVZ - 315000,-Sk (1. auto)
    VOZD - 309000,-Sk (1. auto, teda cena za ktorú ste kúpili, pred mesiacom)

    Ak ste kúpili druhé auto za 309000,-Sk, tak je to VNZD a auto sa bude odpisovať.

    Tiež si mohla hneď uviesť ceny.
    Naposledy upravil marjankaj : 22.12.08 at 22:57

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    marjankaj Pozri príspevok
    Doplním. Zost.cenu zaúčtuješ do VOZD, ale iba do výšky príjmu za predaj vozidla.
    o aký predpis sa opiera toto tvoje tvrdenie?

    ja poznám len takýto: § 19 ods. 3 písm. b) Daňovými výdavkami sú aj zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku;
    nič, sa tam nepíše o tom, že do výšky príjmu a nič na tom nemení ani fakt, že v tomto prípade sa vstupná/obstarávacia cena = zostatkovej cene
    Naposledy upravil skaspa : 23.12.08 at 07:40

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    marjankaj Pozri príspevok
    Nerozumiem, čo sa pýtaš. Keďže si auto kúpil pred mesiacom, odpisy si nemohol uplatniť a preto zostatková cena = obstarávacej cene. Ak auto predáš za nižšiu cenu ako je zostatková(obstarávacia), do výdavkov(VOZD) si môžeš uplatniť iba sumu za, ktorú si auto predal (nemôžeš ísť do mínusu).
    Uvedené platí pre pozemky nedotknuté ťažbou(§19/3/e)

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    skaspa Pozri príspevok
    o aký predpis sa opiera toto tvoje tvrdenie?

    ja poznám len takýto: § 19 ods. 3 písm. b) Daňovými výdavkami sú aj zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku;
    nič, sa tam nepíše o tom, že do výšky príjmu a nič na tom nemení ani fakt, že v tomto prípade sa vstupná/obstarávacia cena = zostatkovej cene

    Doplním. Zost.cenu zaúčtuješ do VOZD, ale iba do výšky príjmu za predaj vozidla.

    Nerozumiem, čo sa pýtaš. Keďže si auto kúpil pred mesiacom, odpisy si nemohol uplatniť a preto zostatková cena = obstarávacej cene. Ak auto predáš za nižšiu cenu ako je zostatková(obstarávacia), do výdavkov(VOZD) si môžeš uplatniť iba sumu za, ktorú si auto predal (nemôžeš ísť do mínusu).


    Máš pravdu. V súčasnom zákone to nie je. Ospravedlňujem sa a vymazávam uvedené príspevky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.