Zavrieť

Porady

Pestovanie ovocných stromov bez chémie

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Veľa krát počujem ľudí ako nechcú používať postreky. Dokonca je to často dôvod, prečo nechcú pestovať ovocné stromy, pretože sa im bez chemických postrekov nedarí a oni striekať nechcú...
Teraz sa na mňa možno odborníci fakt nahnevajú, ale ono sa to naozaj dá!
Je to naozaj možné a pritom môžeme zberať prvotriedne ovocie.
Musíme si ale uvedomiť, že nemôžeme bez chémie úspešne pestovať presne tie odrody, ktoré sú najpredávanejšie v supermarketoch!
Čo sa teda dá pestovať?
Vymenujem postupne jednotlivé druhy a ich možnosti pestovania:

Jablone:
- Mnoho ľudí nevie o tom, že máme k dispozícii celú plejádu odrôd rezistentných voči dvom najhorším hubovým ochoreniam jabloní, (múčnatka a chrastavitosť) ktoré sa preto dajú pestovať bez postrekov. Voči roztočom môžeme nasadiť dravého roztoča a zostáva už len obaľovač, ten ktorého červíčky nám v jabĺčkach vadia. Ak to nechceme robiť vo veľkom, je to v podstate priechodné. Vošky sa dajú postriekať bioinsekticídmi, alebo výluhmi z orechov, Asimin, prípadne iných hmyz odpudzujúcich prípravkov, ak ale nechceme striekať vôbec, tak potom to len prestáť a nanosiť lienky.

Hrušky :
- s rezistentnými odrodami je to trocha horšie, pri hruškách tie nové odrody nič moc teda až na Dicolor. Máme však k dispozícii Ázijské hrušky v našich podmienkach napádané škodcami len veľmi ojedinele.

Horšie je keď prídu méry hruškové. Ak nechceme striekať a máme len niekoľko malých zákrskov, tak sa dajú obrať aj rukami. Dobré je zamedziť na stromček prístup pre mravcov, ktorý práve méry a vošky roznášajú a pestujú a ochraňujú. K tomu pomôže namazať prístupové miesta najčastejšie kmeň lepkavým mazadlom, cez ktoré sa nedostanú...

broskyne a nektarinky :
- povedzme si to otvorene - momentálne v našich podmienkach to bez chémie so stromčekom akejkoľvek odrody ani neskúšajme. Nasledovalo by v najlepšom prípade niekoľkoročné trápenie s nešťastným koncom. Rovno si to ušetrime... Strata času a peňazí! Ak nebudeme striekať proti kučeravosti, tak to proste nemá význam! Múčnatka je najmä na nektarinách fakt nepríjemná, ale povedzme... nie každý rok je kalamitný a dá sa čosi dopestovať aj bez postreku proti múčnatke, no bez postreku proti kučeravosti to proste nejde. Ak nechcete vôbec striekať, tak to ani neskúšajte! Dalo by sa o tom písať viac, ale to len ak by bol niekto fakt tvrdohlavý a chcel by súkromnú radu...

Slivky:
- Máme pomerne dosť nových odrôd v posledných rokoch. Je ich toľko, že aj odborník má problém sa v nich vyznať... Všetky sú viac menej odolné voči Šárke, najznámejšej nevyliečiteľnej metle všetkých Bystrických sliviek.
Mimo to je tu ešte problém s moniliózou, ktorý sa nemusí prejaviť, pokiaľ je záhradka izolovaná ale ak sa prejaví naplno je to katastrofa! Vo väčšine prípadov si príroda pomôže a strom nevyhynie, dá sa mu pomáhať rezom a dôkladným odstraňovaním napadnutých konárikov a ovocia.
Veľmi nepríjemná je piliarka, ktorá kladie vajíčka na kvety pri odkvitaní a spôsobí pri premnožení opad väčšiny ak nie všetkých plodov ešte v štádiu veľkosti hrášku. Existujú prípravky šetrné pre prírodu a včely, ktorými by som sa nebál striekať. Navyše nejaké reziduá nehrozia, pretože tento postrek je zavčasu na jar a do oberačky sa bezpečne zmyje. Tiež nie je nutné striekať každý rok, pretože riziko neúrody je len pri kalamitnom výskyte, kedy sme v minulých rokoch my, alebo náš sused nestriekali.

Čerešne
- Tu mám pre mnohých dobré správy. Boli sme doposiaľ zvyknutý na Vysoké stromiská, kde sa proste pre domácnosť neoplatilo ani všetky čerešne zberať, pretože ich bolo veľa naraz navyše čerešne nie sú jablká, zber je preto náročnejší. Trvanlivosť len deň dva a aj tak boli všetky červivé!
Tak tu mám dobé recepty ako sa tomu vyhnúť!
Vysaďme si čerešne na slaborastúcich podpníkoch, nebudú tak veľké. Vysaďme si také, ktoré majú na jednom strome naštepené aspoň 2 - 3 - 4 odrody, ktoré dozrievajú postupne. Vyhneme sa kalamitnej nadúrody v rovnakom čase. Vysaďme si nové odrody, ktoré nečervivejú!
Mimo to mávajú čerešne ešte krátkodobý problém s voškami, ktorý sa dá ale prežiť bez postreku a ostatné nepríjemnosti čerešne v podstate zvládajú samostatne.

Višne
- Donedávna bezproblémovejšie, momentálne veľmi problémové kvôli monilióze. Vysychajú celé konáriky, často dokonca polovica, či aj celý strom. Ak nás to začne postihovať, tak sa jarnému postreku proste nedá vyhnúť... Skôr nepestovať ak nechceme vôbec striekať, prípadne vysadiť strom na polovicu čerešňu, ktorá nie je tak náchylná a na polovicu vičňu, ak úplne odíde, zostane aspoň čerešňa. Pozor na opeľovanie, višne by mali byť radšej dve vedľa seba, ale to platí aj o inom ovocí.. (Ak ale máme na jednom strome dve rôzne odrody, druhý už netreba)

Marhule
- Podobne ako višne, zas tá monilióza... Navyše stará známa "porážka" sužuje pestovanie marhúľ. Neskoré jarné mrazíky v teplých zimách ničia nielen úrodu ale sužujú aj stromy... Treba to skúsiť... Možno budete mať šťastie... Pre opatrnejších - existuje jedna odroda sliviek, ktorá má úplne rovnakú chuť ako marhuľa. Sú to veľké modročierne slivky, ale chuťovo marhule - čo poviete stojí to za úvahu! Je to bezpečnejšie aj pre vyššie polohy!

Vinič
- Nové interšpecifické odrody rozširujú možnosti aj oblasť rozšírenia viniča. Použiteľné sú najmä ako stolové odrody. Treba to skúsiť, netreba sa báť, hoci nemáte možno u vás v pestovaní tradíciu. Terasa pri dome je ideálnym miestom na niekoľko koreňov...

Drobné ovocie - Najväčším problémom bola v minulosti Americká múčnatka egrešov. Tak si zakúpte nové odolné odrody. Stojí to za to! Ostatné drobné ovocie ak nechcete striekať, treba aspoň sledovať, pretože nie je bez parazitov...
Čo ale odporúčam sú menej známe ale zato úplne odolné ovocia ktoré netreba striekať - je to ďalší dôvod pre ich pestovanie!

Asimina triloba - nielenže nepotrebuje žiaden postrek ale dokonca sama produkuje biopesticídy, ktoré sa dajú využiť pri ochrane aj iných oveľa náchylnejších druhov.

Dyospiros - Hurmi Kaki - nenapádajú ju žiadny škodcovia, je to veľmi zdravé ovocie obľúbené najmä v Ázii, potrebuje viac propagácie, pretože je netradičné.

Amelanchier - muchovník - Chutné zdravé bez škodcov

Kiwi - za normálnych okolností bez škodcov, iba ak sa naň dostanú z iných hostiteľských rastlín, najmä ruží strapky, prípadne roztoče, netreba sa toho ale báť!

Moruša a tiež figovník sú vzdialené príbuzné a obe bez škodcov v našich podmienkach.

Jarabiny, oskoruše a mišpule sa dajú tiež pestovať bez postrekov.
Veľkoplodé čučoriedky nemajú najväčší problém s hmyzom, ale s kyslosťou pôdy. Treba dodržať zásady.
Dajte si poradiť a vyberajte si odrody, ktoré vám budú robiť radosť aj s minimom starostlivosti. Ak proste iba kúpite čo je najbližšie dostať a čo najlacnejšie, vráti sa vám to potom na nákladoch za postreky, prípadne na neúrode. S prírodou nie je potrebné bojovať. Postačí ju rešpektovať. Netreba prekážky preskakovať, je to únavné. Niekedy je dlhšia cesta skratkou, keď prekážku obídeme. 0903 258 405
Usporiadat
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
daj si to patentovať, možno dostaneš Nobelovú cenu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Naopak ja to proste len tak vykrikujem do sveta a budem rád, keď to niekomu pomôže, kto to potrebuje.
Patentovať znamená zarábať na nápade, ktorý ďalej využívajú ľudia.
Ja Som nič z toho nevymyslel, sú so iba informácie ktoré som pozbieral, overil v praxi a dávam ich ďalej.
To je zmyslom mojich príspevkov a aký zmysel má tvoja veta? Čo si sledoval svojimi príspevkami?
Moja diplomovka je pravdepodobne staršia než si ty, na nobelovku to ale asi ešte nebude.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

V téme "Biologická ochrana rastlín", som spomenul túto tému, ktorá sa dostala až ďaleko na miesta kam už asi bežný poraďák nezablúdi a tak ju posúvam dopredu s cieľom aby si to pozreli aj tí ktorí nechcú chémiu v záhrade a možno to bude pre niekoho užitočné...
Isto to nezabráni civilizačným chorobám aby nám ďalej znepríjemňovali náš život.
Ale umožní nám to možno pestovať ovocie bez striekania...
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
.... ja som tomu pánovi minulého roku napísal, aby si to dal patentovať. Viete, myslím si, že ak máme doma záhradu a v nej ako dobrí gazdovia všetko čo tam má byť, tak poviem to zo svojej skúsenosti, že lepšie jablko červivé ako krásne a chémiou napustené. Myslím, že ste to pochopili.....
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
legolas Pozri príspevok
.... ja som tomu pánovi minulého roku napísal, aby si to dal patentovať. Viete, myslím si, že ak máme doma záhradu a v nej ako dobrí gazdovia všetko čo tam má byť, tak poviem to zo svojej skúsenosti, že lepšie jablko červivé ako krásne a chémiou napustené. Myslím, že ste to pochopili.....
A ak postrekovať, tak naozaj zvoliť nie až tak ťažké- väčšinou to viedieť podľa dĺžky čakacej doby.
1 0
hrabenka hrabenka

hrabenka je offline (nepripojený) hrabenka

ešte chýba jedna maličkosť a to vedieť kde zohnať dravého roztoča. Ja ho už dlho zháňam dlho a márne!!
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dobrý deň, viem že je to téme zameraná na ochranu rastlín bez chémie. Ale keďže aj wabi píše, že u broskýň to proste nejde- viete mi poradiť dajaký dobrý postrek proti kučeravosti broskýň- už je aj tak dosť neskoro,ale možno to zaberie. Myslím , že máme doma Sulikol- je aj dačo iné?
ďakujem
0 0
Jekyll Jekyll

Jekyll je offline (nepripojený) Jekyll

Syllit.
Ten sa mi zdá najspoľahlivejší. Začína zaberať pri teplotách +6stC. Ostatné prípravky až pri teplotách 10-12stC - a to je už neskoro. Sulikol je sám o sebe dosť pochybný prípravok, obzvlášť proti kučeravosti.
U nás ešte nie je neskoro na postrek, puky sa zatiaľ "nenalievajú". Doporučujem 2 postreky Syllitom, cca 7-10 dní po sebe.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Inak proti voškám je dobrý aj macerát zo žihľavy- tá voda na postrek a ten pozostatok zo žihľavy ako hnojivo .
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Jekyll Pozri príspevok
Syllit.
Ten sa mi zdá najspoľahlivejší. Začína zaberať pri teplotách +6stC. Ostatné prípravky až pri teplotách 10-12stC - a to je už neskoro. Sulikol je sám o sebe dosť pochybný prípravok, obzvlášť proti kučeravosti.
U nás ešte nie je neskoro na postrek, puky sa zatiaľ "nenalievajú". Doporučujem 2 postreky Syllitom, cca 7-10 dní po sebe.
Ďakujem veľmi pekne vyskúšame.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

hrabenka Pozri príspevok
ešte chýba jedna maličkosť a to vedieť kde zohnať dravého roztoča. Ja ho už dlho zháňam dlho a márne!!
A máš záujem o dravého rostoča na stromy a vinič - von, ktorý prezimuje, alebo o dravého roztoča do fóliovníka napríklad na papriku?
V oboch prípadoch odporúčam Biotomal Rubáň.
http://www.zk.sk/firmy/biotomal.htm
1 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

"JABLONE" pestovanie rezistentnych odrod /mam asi 54/ odrod jabloni ,obalovaca jablcneho riesim cez feromonove lapace ktore si objednam v BIO TOMAL no a ten mi signalizuje nalet tohto nocneho motylika pretoze sa prilepi na podlozku ak je malo motilikov nestriekam ak je veeeelmi vela musim ak nechcem mat jablcka cervive .
ja doporucujem letne jablcko JULIA ktore prakticky absolutne netreba striekat a ako nazov hovori , zreje v juli a je krasne cervene a neotlaca sa pri preprave .CHut je sladko kysela a stavnata je to super jabko.kedze som tu novacik nneviem ci sa da dat aj foto ale poradte a ja skusim.
z hrusiek by som doporucil "UTA" je to rakuska hruska a predavaju ju ako bio ovocie v rakusku .je to krajova odroda bez chemie.
SLIVKY-momentalne testujem toptaste ma cukornatost 31 stupnov "palenkova" ale je velmi chutna a slaaducka,potom mam tieto novinky TOPFIRST,TOPSTAR,PLUMTASTIC,TOPKINGPLUS no a tu pouzivam proti cervivosti biele lepove dosky ktore vyvesam na strom tesne pred kvitnutim a tak vychtyam podstatnu cast piliarky slivkovej malej musky s dlhymi nozickami.Este mam skoru slivku HERMAN myslim ze je svedskeho krizenia neviem presne.
no a kedze mam aj vinohradik cca 1000 korenov tu by som doporucil interspecificke odrody napr. od firmy EU plant sam mozem doporucit napr. ARKADIA,VOSTORG a ine ktore su chutovo vinikajuce a sa daju dopestovat bez chemickej ochrany .
na vosky pouzivam lienky /aj tie sa daju zakupit v biotomale/

budem rad ak sa som prispel trosku k bio zahradkarom hoci chemiu pouzivam
2 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pekne si to napísal karino, vidno, že v tom máš jasno.
Odkiaľ si, možno by sme vedeli nadviazať nejakú spoluprácu prípadne vymeniť nejaké odrody.
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

no dneska trosku inac v stredu mam prednasku o kompostovani bio odpadu a pestovani ekologickeho ovocia v Kollarove na MU o 10 hod.
Vratim sa k marhuliam , kedze tie trpia chorobou ktora niekedy nebola monilia laxa,/fruktikola/ asi sa velmi tazko da dopestovat bez chemickej ochrany.Ale dva postreky prvy tesne pred a druhy tesne po kvitnuti napr. Rovral flo,alebo Horizon a mame kraasne marhulky.Sem tam sa najde nejaka marhulka aj sto rocna ,ktora netrpi takouto chorobou a po takych patram aj ja.Momentalne mam tieto odrody.AURORA je asi prva marhula ktora u nas dozrieva,no a k mojim novinkam patria,GOLDRICH,SILVERCOT,PINCOT,KIOTO,KURESIA,BER GAROUGE a pod. O Ich vlastostiach neskor.
Marhule povazujem za velmi vdacne stromy lebo plody maju vsestranne vyuzitie.a su dobre aj v tekutom stave.
Teraz sa snazime namnozit hrozno pod nazvom "JAPONCIK" ktore ma kraasne cierne plody bez zrniek velke strapce netrpi ziadnymi chorobami ale nedari sa nam ho zakorenit.
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

bol som sa pozret na asi sto rocnu marhulu ale vek len odhadujem ,netrpi glejotokom ani moniolozou ani nebola nikdy striekana /uz ju mam naockovanu/,v Dedinke som objavil oskorusu ooobrovsky strom aspom podla mna ale pridem ju este raz odfotit a nasiel som aj krasny orech cierny.
Do orecha cierneho som anglickou kopulaciou navrubloval asi 12 orechov takych papieracov /vcera / ale s tym asi jedinym nemam skusenosti .Poradi niekto ?

No a zhanam ebenovnik rajciakovy hurmi kaki staci aj podpnik .Popripade vymenim za makluru pomarancovu
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Mohla by som poprosiť ako sa robí postrek proti voškám v praxi?Macerát zo žihľavy,orechový výluh.Nejaké koncentrované roztoky a striekať?Ako často?
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

A ešte,slivka,ktorá má chuť ako marhuľa,aká je to odroda?
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Ja ju poznám ako Melitopoľskij
Naposledy upravil aviator : 23.05.09 at 19:20
belmondo 027.jpg  
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

karino Pozri príspevok
bol som sa pozret na asi sto rocnu marhulu ale vek len odhadujem ,netrpi glejotokom ani moniolozou ani nebola nikdy striekana /uz ju mam naockovanu/,v Dedinke som objavil oskorusu ooobrovsky strom aspom podla mna ale pridem ju este raz odfotit a nasiel som aj krasny orech cierny.
Do orecha cierneho som anglickou kopulaciou navrubloval asi 12 orechov takych papieracov /vcera / ale s tym asi jedinym nemam skusenosti .Poradi niekto ?

No a zhanam ebenovnik rajciakovy hurmi kaki staci aj podpnik .Popripade vymenim za makluru pomarancovu
Nie je problém, môžeme niečo povymieňať, len daj na seba kontakt aby som ti vedel zavolať. Hurmi kaki mám 36 odrôd a Asimin 19 odrôd a všeličo iné zaujímavé...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Klikla som na biotomal a skoro som si vyradila počítač,maju tam Trojskeho koňa,dajte si pozor.Neodpovedal si mi wabi na tu slivku,je to Melitopoľskij,ako vraví aviator?Máš taku na predaj?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať