Zavrieť

Porady

Nákup z Čiech a DPH

Nákup z Čiech a DPH- som nováčik na porade, nakúpila som tovar z Čieh. Dostala som FA v SKK od dodávateľa , platiteľa DPH. Aký je postup pri účtovaní a vo vsťahu k DU. Mám si k cene tovaru pripočítať 19% DPH, treba to niekam nahlásiť, ako je to zo zaúčtovaním v PD a v evidencii DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    Nenapísala si, či si platiteľ DPH. Ak si platiteľ a dostala si faktúru oslobodenú od DPH je potrebné pri nadobudnutí tovaru z EU urobiť tzv. samozdanenie, t.j. vypočítať si zo základu 19% daň a odviesť na r. 04 (základ) a r. 02 (daň). Súčasne je možné si daň odpočítať na r. 16 DP.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Tak ako napísalo Slniečko-Vierka. Prikláňam sa k jej názoru. Vierka pá!

    evina2 je offline (nepripojený) evina2

    evina2
    Ano som platcom DPH, ale tomu samozdaneniu stále nerozumiem. Čiže ja musím DPH z Fa vypočítať a zaplatiť a DÚ mi ho hned aj vráti podľa r. 16 v rovnakej výške?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    evina2
    Ano som platcom DPH, ale tomu samozdaneniu stále nerozumiem. Čiže ja musím DPH z Fa vypočítať a zaplatiť a DÚ mi ho hned aj vráti podľa r. 16 v rovnakej výške?
    áno, r.02 daň.povinnosť, riadok 16 odpočet, podľa softu si zadáš daň.skupinu-dovoz služieb,nárok na odpočet a zaúčtuješ!

    evina2 je offline (nepripojený) evina2

    evina2
    Na Fa je uvedené moje DIČ SK musím takúto Fa prijat do účtovníctva aj keď tovar nebudem používať na podnikanie ale len na svoju osobnú spotrebu?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Keď budeš používať tovar pre osobnú spotrebu, nemôžeš si uplatniť odpočet!

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Evina 2, samozdanenie je presne ten istý proces ako odvod a uplatnenie DPH u nás. Dodávateľ Ti vystaví FA bez DPH, takže daň na výstupe neodvedie. Ty si ju chceš uplatniť, nárokovať jej vrátenie, no niekto ju musí zaplatiť. Takže odvedieš aj zaplatíš. Dáš do účtovníctva, lebo pri kontrole fa budú chcieť vidieť DPH odvedenú. Potom vystavíš doklad o použití, lebo tovar nepoužiješ na podnikanie a DPH odvedieš na DU. Výsledný efekt je vždy rovnaký.

    Nákup v tuzemsku a)DPH dodávateľ odvedie
    b)odberateľ uplatní
    c)nepoužije na podnikanie DPH odvedie

    Nákup v EÚ a)DPH dodávateľ neodvedie
    b)DPH odvedie a uplatní odberateľ
    c)nepoužije na podnikanie DPH odvedie

    Preto 2 x odvod- z dôvodu, že sa zmeníš na konečného spotrebiteľa
    1X uplatnenie
    Dúfam, že Ti moje vysvetlenie pomôže pochopiť samozdanenie.
    Veľa úspechov v práci.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Johanka
    Keď budeš používať tovar pre osobnú spotrebu, nemôžeš si uplatniť odpočet!
    Ale to český dodávateľ navedel, preto vystavil fa bez DPH. Ona si uviedla na doklade IČDPH:SK....... Daň musí niekto zaplatiť.

    Nákup z Čiech a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.