Zavrieť

Porady

Zadržaný vodičský preukaz

V októbri mi bol Políciou SR zadržaný vodičský preukaz, pretože som spôsobil dopravnú nehodu (priestupok) s odôvodnením, že možno dôvodne predpokladať, že mi príslušný orgán (asi dopravný inšpektorát) uloží zákaz viesť motorové vozidlo. Odvtedy sa nič nedeje. Existuje nejaký termín na začatie priestupkového konania, alebo mi môže Polícia zasdržiavať vodičský preukaz donekonečna? Som vodič z povolania.
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Cifro Pozri príspevok
V októbri mi bol Políciou SR zadržaný vodičský preukaz, pretože som spôsobil dopravnú nehodu (priestupok) s odôvodnením, že možno dôvodne predpokladať, že mi príslušný orgán (asi dopravný inšpektorát) uloží zákaz viesť motorové vozidlo. Odvtedy sa nič nedeje. Existuje nejaký termín na začatie priestupkového konania, alebo mi môže Polícia zasdržiavať vodičský preukaz donekonečna? Som vodič z povolania.
Problematiku dopravných priestupkov a pokút za ne upravuje zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v platnom znení (ďalej len "zákon").

Ak je zistený priestupok, ktorý možno prejednať v blokovom konaní, policajt preskúma závažnosť priestupku, pričom prihliada najmä na spôsob spáchania priestupku, následky priestupku, okolnosti, za ktorých bol priestupok spáchaný, mieru zavinenia, pohnútky a osobu páchateľa priestupku. Výšku blokovej pokuty ustanovenú v sadzobníku môže policajt znížiť, resp. zvýšiť v závislosti od závažnosti priestupku.

alebo

http://www.minv.sk/?ulohy-okresneho-...o-inspektoratu
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... prečítaj si aj toto:

http://www.radaeuropy.sk/swift_data/...zsudky/d_k.pdf
0 0
Cifro Cifro

Cifro je offline (nepripojený) Cifro

Ja som nedostal pokutu. Policajt mi zadržal vodičský preukaz a postúpil priestupok na správne konanie. Nedal som prednosť v jazde. Nespáchal som trestný čin ale priestupok. Priestupkové konanie sa po viac ako dvoch mesiacoch nezačalo. Moja otázka bola v tom zmysle, či jestvuje nejaký termín v ktorom musí byť priestupkové konanie začaté, alebo nie (ak nie, tak mi môže Polícia zadržiavať vodičský preukaz naveky?)
0 0
Cifro Cifro

Cifro je offline (nepripojený) Cifro

Stefan2005 Pozri príspevok
... prečítaj si aj toto: ...
Je to síce zaujímavé čítanie, ale nič z toho sama netýka.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
(4) Orgány Policajného zboru objasňujú a) priestupky uvedené v § 24 ods. 1 písm. c), § 30 ods. 1 písm. d) aţ h), § 35 ods. 1 písm. f), § 44 a 46, b) priestupky proti verejnému poriadku, priestupky proti občianskemu spolunaţívaniu, priestupky proti majetku a devízové priestupky v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom8a), c) priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a ďalšie priestupky proti poriadku v štátnej správe, ak boli spáchané na úseku štátnej správy v pôsobnosti Policajného zboru, ak uvedené priestupky nezistil alebo ich neobjasňuje orgán uvedený v odseku 2 alebo odseku 3 písm. b) aţ f).
§ 59
(1) Objasňovanie priestupkov sa koná na základe vlastného zistenia správnych orgánov alebo orgánov oprávnených objasňovať priestupky (§ 58 ods. 3) alebo na základe oznámenia fyzickej osoby alebo právnickej osoby. (2) Správne orgány a orgány oprávnené objasňovať priestupky (§ 58 ods. 3) sú povinné v rozsahu svojej pôsobnosti prijímať oznámenia o priestupkoch a čo najskôr ich vybavovať. (3) Ak sa oznámenie o priestupku podá osobne správnemu orgánu, ktorý je oprávnený priestupok prejednať, alebo orgánu oprávnenému objasňovať priestupky (§ 58 ods. 3), napíše sa o obsahu oznámenia záznam; zápisnica sa napíše len vtedy, ak by oznámenie skutočností dôleţitých pre rozhodnutie nebolo moţné vykonať neskôr pred správnym orgánom. (4) Objasňovanie priestupku sa skončí spravidla do jedného mesiaca odo dňa, keď sa správny orgán alebo orgán oprávnený objasňovať priestupky (§ 58 ods. 3) o priestupku dozvedel.
§ 60
(1) Orgány oprávnené objasňovať priestupky (§ 58 ods. 3) sú pri objasňovaní priestupkov oprávnené a) vyţadovať vysvetlenie od fyzických osôb alebo právnických osôb, b) vyţadovať vysvetlenie od štátnych orgánov alebo obcí, c) vyţadovať odborné vyjadrenie od príslušných orgánov, d) vykonávať alebo vyţadovať úkony potrebné na zistenie totoţnosti osôb a ich pobytu, e) vyţadovať predloţenie potrebných podkladov, najmä spisov a iných písomných materiálov. (2) O úkonoch uvedených v odseku 1 napíše orgán oprávnený objasňovať priestupky (§ 58 ods. 3) záznam alebo ich výsledok zapíše do správy o výsledku objasňovania priestupku. (3) Orgán oprávnený objasňovať priestupky (§ 58 ods. 3) a) odloţí vec záznamom, ak nie je podozrenie z priestupku alebo ak nemoţno priestupok prejednať, b) uloţí vec záznamom, ak sa nepodarí v lehote určenej v § 59 ods. 4 zistiť skutočnosti svedčiace o tom, ţe priestupok spáchala konkrétna osoba, c) odovzdá vec príslušnému orgánu, ak ide o konanie majúce znak priestupku, ktoré sa prejednáva podľa osobitných predpisov, alebo ak ide o iný správny delikt neţ priestupok, alebo ak ide o trestný čin, d) predloţí správu o výsledku objasňovania priestupku po zistení páchateľa priestupku príslušnému správnemu orgánu, ak tu nie sú dôvody na postup podľa písmen a) a c). (4) Správa o výsledku objasňovania priestupku podľa odseku 3 písm. d) obsahuje a) označenie orgánu, ktorý vykonával objasňovanie, b) stručné a výstiţné popísanie skutkového stavu s uvedením, o aký priestupok ide, c) osobné údaje podozrivého z priestupku, poškodeného a prípadných svedkov spolu so stručným obsahom ich výpovede.
(5) K správe o výsledku objasňovania priestupku podľa odseku 4 sa pripoja všetky dôkazy, ktoré sa získali počas objasňovania priestupku.

a ďalej študuj , mne sa nechcelo , zatiaľ je to pre mňa bezpredmetné :

http://www.minv.sk/?legislativa-1
0 0
Cifro Cifro

Cifro je offline (nepripojený) Cifro

Ďakujem Vám za rady, ale priznám sa otvorene, postrádajúc akékoľvek vzdelanie v oblasti práva, resp. v oblasti správneho konania, nie som o nič múdrejší ako na začiatku. Potreboval by som odpoveď na tieto otázky:
1. Vzťahuje sa na priestupkové konanie Zákon o správnom konaní (ide mi hlavne o termín začiatku a konca konania)?
2. Kedy sa v mojom prípade konanie začína a kedy končí?
3. Ak sa za skoro tri mesiace absolútne nič nedeje (nedostal som oznámenie o začatí konania - či už priestupkového alebo obvinenie zo spáchania trestného činu), čo z toho pre mňa vyplýva? Mám čakať? A dokedy?
4. Ako dlho mi môže dopravný inšpektorát zadržiavať vodičský preukaz bez toho, aby mi príslušný orgán uložil zákaz viesť motorové vozidlo?

Nejde mi o pokutu, tú zaplatím okamžite, ak budem vedieť koľko a komu (aj keď nie som jednoznačne presvedčený o svojej vine pri dopravnej nehode). Ide mi o môj vodičský preukaz - živí ma. Potrebujem vedieť dokedy ho nebudem mať, aby som si mohol podľa toho zariadiť život. Môj zamestnávateľ sa ma neustále vypytuje, kedy môžem začať jazdiť a ja mu neviem odpovedať. Neviem, či si mám hľadať iné zamestnanie, alebo sa sťažovať alebo čo spraviť.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

A prečo nenapíšeš doporučený list na konkrétnu Políciu SR s dotazom, čo chceš vedieť. Požiadaj o informáciu v zmysle zákona o informáciách. Do 8 dní sú povinný poslať odpoveď. Tu sa ťažko dočkáš odpovede, ktorú Ty chceš počuť. Tu to nikto nevie presne povedať. My nie sme Polícia SR.
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Nemyslím že by mal postupovať v zmysle zákona o inf. keď sa ho to týka osobne.
Jednoducho zober papier, čo ti dali namiesto vodičského a choď za dopravákmi. AK vieš meno konkrétneho policajta, tak za ním. Alebo služobným postupom ku okienku. Alebo veliteľ okresu má svoje zverejnené úradné hodiny pre verejnosť, kde rieši pomotané prípady s ľuďmi, vezme ťa. Veď ani oni nemajú záujem oberať ťa o chlieb, musia prihliadnuť na to že si vodič z povolania. Požiadaj o vysvetlenie, upresnenie a pod.
0 0
neva19 neva19

neva19 je offline (nepripojený) neva19

Cifro, ako dopadol tvoj prípad ?????????Presne takéto niečo sa deje teraz s mojim synom.
Začiatkom septembra 2009 mal nehodu, nedal prednosť v jazde, odobrali mu vodičský preukaz a stále čakáme, kedy sa začne priestupkové konanie.
Naposledy upravil neva19 : 30.10.09 at 15:58
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Vie mi niekto odpovedať?
Zastavili ma policajti, chceli mi dať 300€ pokutu. Toľko peňazí som pri sebe nemala, pýtala som si šek.
Tvrdili mi, že v takom prípade mi musia odobrať vodičský preukaz, pokým šek neuhradím.
Bolo ich konanie správne, alebo iba zastrašovali? Majú na to právo, aj keď som bola ochotná pokutu uhradiť?
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Zákon č. 8/2009, ktorý by si ako vodič motorového vozidla a držiteľ vodičského preukazu mala ovládať. V zákone sa píše

§ 71
Osobitné ustanovenie
o zadržaní vodičského preukazu

(1) Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz okrem dôvodov podľa § 70 ods. 1 aj vtedy, ak vodič motorového vozidla, ktorému je v blokovom konaní za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky alebo za priestupok spáchaný nezaplatením úhrady za užívanie diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy uložená pokuta, je ochotný ju zaplatiť, ale nemôže tak urobiť na mieste.

(2) Policajt na mieste vydá o zadržaní vodičského preukazu podľa odseku 1 potvrdenie, v ktorom povolí ďalšiu jazdu na 15 dní; povolenie platí len na území Slovenskej republiky. V potvrdení musí byť uvedený rozsah udeleného vodičského oprávnenia a spôsob vrátenia vodičského preukazu. Páchateľ priestupku môže požiadať policajta, ktorý vodičský preukaz zadržal, aby zadržaný vodičský preukaz postúpil orgánu Policajného zboru v mieste jeho pobytu alebo v mieste, kde sa zdržiava, na účely jeho vrátenia; policajt je povinný tejto žiadosti vyhovieť.

(3) Ak sa vodič motorového vozidla počas zadržania vodičského preukazu podľa odseku 1 dopustí priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a nemá pri sebe finančné prostriedky na zaplatenie uloženej blokovej pokuty, vec nemožno prejednať v blokovom konaní.

(4) Ak páchateľ priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky preukázateľne zaplatil uloženú blokovú pokutu v lehote podľa odseku 2, zadržaný vodičský preukaz sa mu bezodkladne vráti po tom, čo sa orgán Policajného zboru o zaplatení pokuty dozvedel. Páchateľ priestupku je na účely prevzatia zadržaného vodičského preukazu povinný dostaviť sa na orgán Policajného zboru.

(5) Ak páchateľ priestupku nezaplatil uloženú blokovú pokutu v lehote podľa odseku 2, orgán Policajného zboru vydá rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu a postúpi vec na výkon rozhodnutia. Zadržaný vodičský preukaz sa vráti jeho držiteľovi až po výkone rozhodnutia.

(6) Orgán Policajného zboru zadrží vodičský preukaz a vydá rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu aj vtedy, ak páchateľ priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ktorého sa dopustil ako vodič motorového vozidla, nezaplatil uloženú pokutu v lehote určenej v rozhodnutí o priestupku; o zadržaní vodičského preukazu sa vydá potvrdenie. Ustanovenia odsekov 3 až 5 sa použijú primerane.

(7) Ak sa rozhodnutie o uložení pokuty vykonáva výkonom verejnoprospešných prác, 38) orgán Policajného zboru zadrží vodičský preukaz a vydá rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu, ak páchateľ priestupku nevykoná verejnoprospešné práce v určenej lehote; o zadržaní vodičského preukazu sa vydá potvrdenie. Ustanovenia odsekov 3 až 5 sa použijú primerane.


Z uvedeného vyplýva, že nie je povinný ti vystaviť šek. Pokiaľ nemáš na pokutu a si ochotná si ju zaplatiť dnes sa to rieši takto. Je to lepšie, pretože ľudia šeky neplatili a štát nemal dostatočné prostriedky ich vymáhať a na druhej strane toho bolo neúrekom. Takže dnes máš potvrdenie, ktoré ťa oprávňuje jazdiť ešte 15 dní. Dôjdeš na poštu, zaplatiš pokutu a s ústrižkom z pošty o zaplatení sa zastavíš na príslušnom ODI. Na základe ústrižku ti vydajú naspäť VP. Pokiaľ nestihneš termín máš problém.
0 0
populis populis

populis je offline (nepripojený) populis

Ja mam trochu iný problém. šofér išiel na jazdu. zastavila ho polícia a urobili mu STK na ceste. zistili že je špatná ovalita brzd a pýtala od šoféra pokutu 60€. pritom keď odchádzal z garáže tak mal všetky doklady v poriadku. dilemu mam takú že keď šofér pokutu nezaplatí vezmú mu vodičak a keď zaplatí tak mu ich vrátia. lenže keď on podpíše protokol o priestupku tak celu vec si rieši šofér z vlastních peňazí a firma mu to nevie preplatiť ani ďalej riešiť lebo prevzal zodpovednosť za priestupok. ako by mal šofér postupovať aby on nebol pokutovaný a cely problém prešiel na firmu aby to riešila a pritom mu nezadržali vodičsky preukaz. nech si policajti vezmú značky aaj auto trebárs ale nech ma šofér papiere bez zápisu v karte vodiča. Pýtam sa aký postup ma zaujať v danej situácii. ĎAKUJEM za každú radu.
0 0
lenka3011974 lenka3011974

lenka3011974 je offline (nepripojený) lenka3011974

prosim o radu :maju mi vratit VP ale budem robyt aj testy,kto vie ake a z coho su .....VP skupina B
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
lenka3011974 Pozri príspevok
prosim o radu :maju mi vratit VP ale budem robyt aj testy,kto vie ake a z coho su .....VP skupina B
Predpokladam, ze zo zakon o premavke na pozemnych komunikaciach, tzv. cestny zakon (hadam som ten nazov spravne napisala).
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

8/2009.na internete je kopa aktuálnych testov a v zákone je napísané, z čoho presne sa testy skladajú.


BDW: Prepáč, ale pokiaľ nevieš z čoho budeš robiť testy na vodičák tak si ho ani nerob. Ten zákon pokiaľ chceš jazdiť po cestách musí byť tvoja biblia
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Auto jazdí na benzín,príp. na naftu-nie na vodičák...
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

kaco11 Pozri príspevok
Z uvedeného vyplýva, že nie je povinný ti vystaviť šek. Pokiaľ nemáš na pokutu a si ochotná si ju zaplatiť dnes sa to rieši takto. Je to lepšie, pretože ľudia šeky neplatili a štát nemal dostatočné prostriedky ich vymáhať a na druhej strane toho bolo neúrekom. Takže dnes máš potvrdenie, ktoré ťa oprávňuje jazdiť ešte 15 dní. Dôjdeš na poštu, zaplatiš pokutu a s ústrižkom z pošty o zaplatení sa zastavíš na príslušnom ODI. Na základe ústrižku ti vydajú naspäť VP. Pokiaľ nestihneš termín máš problém.
Môj známy na tento postup polície doplatil! Bol mu zadržaný VP pre dopravný priestupok, ktorý uznal (spôsobil ho, ale sa nehádal), lenže nemal pri sebe hotovosť. Bolo mu vydané potvrdenie, no a potom začali jeho problémy.
1) Musel si sám zistiť číslo účtu, kam to má zaplatiť + banku!
2) Musel si od nich vyprosiť číslo, pod ktorým je jeho priestupok vedený = to sa totiž rovná variabilnému symbolu.
3) Pokutu zaplatil do 5 dní prevodom na účet, mal potvrdenie od banky o zaplatení, VP mu nevydali, pretože vraj nemal ústrižok o zaplatení pokuty.
4) Podal podnet Inšpekcii MV o neadekvátnom postupe príslušníkov DI. Odpoveď mu prišla po 35 dňoch, s ňou šiel opäť pre VP. Opäť mu ho nevydali - vraj prišiel neskoro a aj tak vraj pokutu nezaplatil a VP mu bol zadržaný a je povinný robiť opakovanú skúšku.

To sa už môj známy nas***l, cez MV poslal sťažnosť a div sa svete: odrazu všetko bolo v poriadku, VP mu vydali, skúšku nemusel robiť, platba za priestupok bola odrazu na svete a evidovaná.

Jedno je ale jasné: v PZ SR je taký bordel a toľko neschopných príslušníkov, až hrôza.
0 0
Matko77 Matko77

Matko77 je offline (nepripojený) Matko77

Cifro Pozri príspevok
Ďakujem Vám za rady, ale priznám sa otvorene, postrádajúc akékoľvek vzdelanie v oblasti práva, resp. v oblasti správneho konania, nie som o nič múdrejší ako na začiatku. Potreboval by som odpoveď na tieto otázky:
1. Vzťahuje sa na priestupkové konanie Zákon o správnom konaní (ide mi hlavne o termín začiatku a konca konania)?
2. Kedy sa v mojom prípade konanie začína a kedy končí?
3. Ak sa za skoro tri mesiace absolútne nič nedeje (nedostal som oznámenie o začatí konania - či už priestupkového alebo obvinenie zo spáchania trestného činu), čo z toho pre mňa vyplýva? Mám čakať? A dokedy?
4. Ako dlho mi môže dopravný inšpektorát zadržiavať vodičský preukaz bez toho, aby mi príslušný orgán uložil zákaz viesť motorové vozidlo?

Nejde mi o pokutu, tú zaplatím okamžite, ak budem vedieť koľko a komu (aj keď nie som jednoznačne presvedčený o svojej vine pri dopravnej nehode). Ide mi o môj vodičský preukaz - živí ma. Potrebujem vedieť dokedy ho nebudem mať, aby som si mohol podľa toho zariadiť život. Môj zamestnávateľ sa ma neustále vypytuje, kedy môžem začať jazdiť a ja mu neviem odpovedať. Neviem, či si mám hľadať iné zamestnanie, alebo sa sťažovať alebo čo spraviť.

1- Policajný orgán sa musí v lehote 30dní ozvať alebo zaslat predvolanie na oliciu kde zacne konanie. ak tak neurobi mozte sa domahat na polici o zacatie a tak isto moze byt udelena nizsia pokuta alebo trest.

2-Konanie sa zacína dňom kedy vám práde predvolanie na policiu a kedy vam bude udelena pokuta (ak nebola udelena na mieste cinu) a aky trest mate. a konanie do vtedy pokial vam neskonci trest. ale po polovici trestu mate pravo na vratenie VP podanim odvolania na policii kde bolo správne konanie.

4- Príslučný orgán sr vám bez správneho konania nemoze udelit trest na odobratie vodicského opravnenia ak vam nepride predvolanie do 30 dní tak sa obratte na práslusny orgán dopravnej policie.
0 0
Matko77 Matko77

Matko77 je offline (nepripojený) Matko77

Cifro Pozri príspevok
V októbri mi bol Políciou SR zadržaný vodičský preukaz, pretože som spôsobil dopravnú nehodu (priestupok) s odôvodnením, že možno dôvodne predpokladať, že mi príslušný orgán (asi dopravný inšpektorát) uloží zákaz viesť motorové vozidlo. Odvtedy sa nič nedeje. Existuje nejaký termín na začatie priestupkového konania, alebo mi môže Polícia zasdržiavať vodičský preukaz donekonečna? Som vodič z povolania.
Policia má sa mi zdá že 30 dní aby vám zaslala predvolanie na policiu ohladom pristupku. aspon mne to prislo do tych 30 dní.
0 0
Matko77 Matko77

Matko77 je offline (nepripojený) Matko77

Zdravám chcel by som sa opytat kolko by mohol byt trest na zadrzanie VP ked v skusobnej lehote urobim 3 pristupky?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať