Zavrieť

Porady

Predaj vstupeniek na kultúrne podujatia

Viete mi poradiť, čo potrebujeme na to, aby sme mohli predávať vstupenky na nami organizované kultúrne podujatia a dávať ich aj do predpredaja na iným organizáciám?
Neviem, ako to urobiť, keď dám napr. do kníhkupectva 1000 lístkov a on mi vráti 100 nepredaných. Ako to zaúčtovať v PÚ a aké doklady použiť. V niektorých prípadoch budeme dávať aj províziu.
Potom neviem, či je nutné kúpiť registračku, keď ich budeme predávať aj u nás vo firme. Ak som dobre preštudovala vyhlášku o spôsobe vedenia evidencie tržieb el. reg. pokl., tak nemusím, ale tom aké potvrdenie dať kupujúcemu o tom, že ten lístok si zakúpil u nás?
A ešte jedna vec, aké náležitosti o firme musia byť na tej vstupenke? Keď sme platcom DPH, tak som sa na Porade dopátrala, že by tam mala byť vyčíslená aj DPH.
Vďaka za akúkoľvek radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    evelien
    Viete mi poradiť, čo potrebujeme na to, aby sme mohli predávať vstupenky na nami organizované kultúrne podujatia a dávať ich aj do predpredaja na iným organizáciám?
    Neviem, ako to urobiť, keď dám napr. do kníhkupectva 1000 lístkov a on mi vráti 100 nepredaných. Ako to zaúčtovať v PÚ a aké doklady použiť. V niektorých prípadoch budeme dávať aj províziu.
    Potom neviem, či je nutné kúpiť registračku, keď ich budeme predávať aj u nás vo firme. Ak som dobre preštudovala vyhlášku o spôsobe vedenia evidencie tržieb el. reg. pokl., tak nemusím, ale tom aké potvrdenie dať kupujúcemu o tom, že ten lístok si zakúpil u nás?
    A ešte jedna vec, aké náležitosti o firme musia byť na tej vstupenke? Keď sme platcom DPH, tak som sa na Porade dopátrala, že by tam mala byť vyčíslená aj DPH.
    Vďaka za akúkoľvek radu.
    Myslím, RP nepotrebuješ. Ak kupuje lístky nejaká firma, môžeš jej vystaviť faktúru, kde bude DPH vyčíslená. Ak sa robí predpredaj lístkov kine,divadle, tiež nedostaneš žiaden doklad, že si si kúpila lístok. Dokladom je vlastne ten lístok.

    evelien je offline (nepripojený) evelien

    evelien
    To by bolo fajn, ale ako potom vydokladujem predaj v pokladni? Nebudem mať na to nič, iba zostatok nepredaných lístkov. Tento zostatok by nebol problém preukázať v prípade, že si ich dáme niekomu vyrobiť. Ale čo ak si na niektoré menšie akcie vyrobíme vstupenky sami? Ako potom preukážem pri kontrole, koľko bolo tých vstupenie v skutočnosti?
    A ešte jedna vec, tie nepredané budem musieť skladovať? Keď budú také lístky, ako boli na IMT Smile, tzn. look kreditných kariet, tak mi to zaberie asi dosť miesta.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Lístky sú vždy číslované v sériách. Ja s tým nemám osobnú skúsenosť. Možno je na porade niekto kto robí v kultúrnych strediskách a poradí Ti . Ale podľa všetkého by sa to malo archivovať. Je pravda, ako by sa zdokladoval počet predaných lístkov ?

    evelien je offline (nepripojený) evelien

    evelien
    Hm, len nikto sa neozýva. Som si mala nájsť prácu v inej oblasti. A moja účtovníčka mi tiež nevie s istotou poradiť. V mojom bývalom zamestnaní vystavovali každému faktúru, a to aj vtedy, keď si kúpil 10 klincov. Keď si predstavím, že by som mala pri predaji 500 vstupeniek predať na faktúru, tak to teda neviem. Potom by som si mala zobrať so sebou PC aj priamo na koncert a pri predaji zdržať každého účastníka 5-10 minút, kým mu vytlačím faktúru. Takže asi cesta takto nevedie. Ja neviem, čo urobím. Poraďáci pomóoooooooooooooooooooooooc

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Robila som 20 rokov v kultúrnom zariadení, pokúsim sa ti poradiť :

    -vstupenky aj so sériovým číslom si dáš vyrobiť v tlačiarni,
    -pri príjme z tlačiarne ich prekontroluješ, či ti súhlasia všetky čísla, vysúhlasíš, podpíšeš na vrchnom doklade, ktorým sú zošité vstupenky, tam by mal byť plán sály aj s počtom vstupeniek(pokiaľ sa jedná o tú istú sálu), odsúhlasíš, podpíšeš a zaeviduješ ako ceninu,
    -pred každým predstavením vydáš určený počet vstupeniek buď do vlastného predaja na protipodpis - POZOR JE TO STÁLE CENINA! - a máš ich prichystané k predaju, pre cudzích, tzv.sprostredkovateľov- urobíš si zmluvy o sprostredkovaní predaja vstupeniek na kultúrne podujatia, určíš percento provízie z predaja, dáš podpísať prevzatie CENÍN, vystavíš zálohovú faktúru!
    -po ukončení predstavenia - prevezmeš späť nepredané vstupenky, tie, ktoré sú nepredané škrtneš naprieč, aby sa nemohli zneužiť, zapíšeš ako vnútropodnikové zúčtovanie a vyhotovíš interný doklad, kde bude vyčíslené: - počet predaných vstupeniek bez DPH, DPH a celkom, počet vrátených vstupeniek, priložiť buď do prílohy int.dokladu( tie nepredané), alebo komisionálne zalepiť do obálky a uložiť do podnikového archívu,
    tým máš zúčtovaný vlastný predaj,
    -u sprostredkovateľa tým istým spôsobom-prevezmeš nepredané CENINY, prepočítaš a založíš buď k faktúre, ktorá zostane u teba, alebo založíš do archívu, na konečnej faktúre vyčísliš taktiež sumu bez DPH, DPH a celkom.
    - zaúčtuješ MD 311/A / D 602/A, MD 311/A / D 343/A,
    - na vstupenkách - daj si vyrobiť pečiatku a predtým, než ich dáš do predaja-opečiatkuješ dátum, suma bez DPH, DPH a celkom, nesmie byť žiadna vstupenka bez ceny a bez dátumu!
    Ak ma ešte niečo napadne, dopíšem, ak budeš chcieť ďalšie informácie týkajúce sa tržieb v kultúrnom zariadení, ozvi sa!

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Adamka, ďakujem, ale keď budeš mať toľko rokov praxe, čo mám ja, a keď budeš tiež tak hriešne stará ako ja, aj ty budeš vedieť!
    Pá!

    evelien je offline (nepripojený) evelien

    evelien
    Ďakujem veľmi pekne, straaašne moc si mi pomohla. Hneď mi je ľahšie. Pochopila som teda správne, že keď budem u seba v kancelárii predávať vstupenky, tak nemusím nikomu z kupujúcich vystavovať žiaden doklad? To je super. Ešte raz ďakujem, včera som si už myslela, že tento problém nevyriešim. Porada je na 1, ale už si ani nespomínam, ako som sa tu dostala.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    evelien
    Ďakujem veľmi pekne, straaašne moc si mi pomohla. Hneď mi je ľahšie. Pochopila som teda správne, že keď budem u seba v kancelárii predávať vstupenky, tak nemusím nikomu z kupujúcich vystavovať žiaden doklad? To je super. Ešte raz ďakujem, včera som si už myslela, že tento problém nevyriešim. Porada je na 1, ale už si ani nespomínam, ako som sa tu dostala.
    Nie, nedáš im žiaden doklad, pre nich je dokladom vstupenka!
    Len si nezabudni po zrealizovaní podujatia urobiť interný doklad, ako som ti vyššie písala, na základe toho sa ti dostane zisk z podujatia do tržieb a aj do DPH,nepoužité vstupenky ti musia zostať!

    evelien je offline (nepripojený) evelien

    evelien
    Moj problem so vstupenky sa trosku rozvinul:
    Dali sme si vytlacit bianka vstupenky. Fakturu som zauctovala na 518.
    Na bianka vstupenky sme si dotlacili potrebne hodnoty, nejake bianka nam zostali. Ako zauctovat prijem do pokladne tychto nami vyhotovenych cenin, ich nasledny predaj a ako vyradit tie nepredane z pokladne? Dala som ich do obalky - skrtnute.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    evelien
    Moj problem so vstupenky sa trosku rozvinul:
    Dali sme si vytlacit bianka vstupenky. Fakturu som zauctovala na 518.
    Na bianka vstupenky sme si dotlacili potrebne hodnoty, nejake bianka nam zostali. Ako zauctovat prijem do pokladne tychto nami vyhotovenych cenin, ich nasledny predaj a ako vyradit tie nepredane z pokladne? Dala som ich do obalky - skrtnute.
    Čiastočne som ti už odpovedala v druhej téme, ktorú si mimochodom úplne zbytočne otvárala, nakoľko sa tu rieši ten istý problém.

    - DF mala byť nie na 518 ale na 213, už v predošlom príspevku som ti zdôrazňovala, že sa jedná o CENINU.
    - Bloky vstupeniek vydaných na dotlač : MD 501/A / D 213/A
    - bloky vstupeniek, ktoré sa ti vrátili s dotlačou : MD 213/A / D 321/A
    - všetky bloky, ktoré vydávaš na podujatie : MD 501/A / D 213/A, prepočítaš bloky, vyhotovíš zápis, koľko a v akej hodnote bolo vydaných, hodnota bloku spolu, tento zápis budeš potrebovať pri zúčtovaní podujatia,
    - príjem tržieb z podujatia : MD 211/A / D 602/A, zároveň vyhotovíš zápis, koľko vstupeniek z bloku bolo nepredaných, podpíšeš a zabalíš do archívu, všetky nepredané vstupenky škrtneš, aby nemohli byť zneužité,
    - taktiež vami dopísané, príp.dotlačené bloky a ich hodnoty vydávaš z cenín, ako v predošlom prípade.
    Už je to jasnejšie? V prípade, že budeš mať ešte nejaké problémy a nebudem na Porade, pošli mi mail, cez SS som ti poslala adresu.

    AdamC je offline (nepripojený) AdamC

    AdamC
    Ahojte, asi to patri k tejto teme...

    Idem v aprili predavat vstupenky na podujatie ktore sa uskutocni,
    resp. zacne uskutocnovat v septembri a bude sa opakovat.

    Ako je to s DPH, dajme tomu ze niesom platca, ale do septembra
    predam tolko, ze prekrocim 1.5 mil. Z druhej a tretej ruky mam info,
    ze existuje aj stanovisko danoveho uradu, ze datum dodania je az
    ked sa zacne realizovat dana kulturna cinnost. A teda, az potom by
    mala byt priznana a odvedena DPH...

    Lebo...akcia sa moze napriklad zrusit, a ak by som odviedol 19 percent,
    moze sa stat ze nebudem mat z coho vratit ludom za listky...kym mi
    stat pripadnych 19 percent vrati ak budem robit kvazi dobropis na kopu
    listkov.

    Takto vraj funguju vsetky divadelne a ine festivalove produkcie.

    Z uctovneho hladiska je to ako? Je to uz trzba? Alebo prijata zaloha?
    Listok je defacto danovym dokladom. A co v pripade ze nejaky cas
    niesom platca dph...na listku nebude nic, a ked sa stanem platcom, co, natlacim nove listky kde uz budem uvadzat aj dph?

    Dakujem...mam k tomuto este dost vela otazok a problemov, ale toto na zaciatok staci.

    Viete niekto usmernit?

    A.

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    Idem predávať vstupenky v mene rôznych organizátorov kultúrnych podujatí./v jednom mesiaci môžem predávať aj na 20 podujatí/ Potrebujem presne evidovať, pohyby a konečné stavy. Chcela som to cez sklad - príjem , výdaj ale sú to ceniny, nie tovar ani materiál. Máte nápad ako by sa to účtovne dalo? Dik

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    robin1 Pozri príspevok
    Idem predávať vstupenky v mene rôznych organizátorov kultúrnych podujatí./v jednom mesiaci môžem predávať aj na 20 podujatí/ Potrebujem presne evidovať, pohyby a konečné stavy. Chcela som to cez sklad - príjem , výdaj ale sú to ceniny, nie tovar ani materiál. Máte nápad ako by sa to účtovne dalo? Dik

    posúvam...

    Woden je offline (nepripojený) Woden

    Woden
    Chcel by som sa informovat ohladne predaja vstupeniek ako obcianske zdruzenie.
    Ked robime jednorazove podujatie tak som zistoval ze mame asi tieto moznosti:

    Predavat listky. Vraj orazitkovane satnove? Pripadne ake ine a co to obnasa. Pripadne kde sa daju kupit.

    Alebo ist cez registracnu pokladnicu.

    Co by ste odporucili ako najjednoduchsiu moznost? Aj z hladiska uctovnicta a zabezpecovania.

    Vdaka

    Pacino je offline (nepripojený) Pacino

    Som obyčajný jednoduchý človek s normalnymi dňami a snami. ...viac Pacino
    [QUOTE=Woden;1055887]

    Pripadne kde sa daju kupit.


    Dnes som bol v papiernictve a videl som tam vyložené rôzné zviazané lístky, rôzne druhy a boli aj očíslované. Takže kúpiť by si ich mohol hádam aj tam, potom ich každý jeden oraziť príslušným razítkom organizácie ktorá akciu poriada.

    Woden je offline (nepripojený) Woden

    Woden
    Ked uz mam listky opeciatkovane datumom a sumou tak kde mi ich musia potvrdit? Miestny urad alebo kde? Na to iste miesto ich aj musim odniest po akcii skartovat?

    vdaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.