Zavrieť

Porady

Prepis auta-ako ďalej?

Dobrý deň, prosím Vás neviete mi poradiť ako ďalej mám postupovať? Jedná sa o mot. vozidlo, ktoré daroval manžel jednému rodinnému príslušníkovi , aby ho vyňal z BSM. Opisovala som to v téme rozvod a prepis auta. Jedná sa teraz o to, že som vyhrala súd, keď som napadla to darovanie. Mám už aj právoplatný rozsudok o tom, že darovacia zmluva je neplatná, auto je v BSM a má mi byť umožnené jeho používanie. Ale problém je, že nič sa nedeje. Auto je stále prepísané na toho rod. príslušníka a dokonca ho schovávajú predo mnou, čiže sa vykašlali na všetko. Čo mám ďalej robiť?Ani súdne trovy mi nenahradili a mali mi ich do 3 dní od právoplatnosti rozsudku.Poradíte mi prosím, čo ďalej?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

    Natalka12
    to mi nikto neporadí, čo mám ďalej robiť, keď si niekto zo súdneho rozhodnutia nič nerobí?Akože som to zbytočne dávala na súd?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Natalka12 Pozri príspevok
    to mi nikto neporadí, čo mám ďalej robiť, keď si niekto zo súdneho rozhodnutia nič nerobí?Akože som to zbytočne dávala na súd?
    Spoj sa s exekútorom, ktorý ti pomôže vymôcť pohľadávku. Prípadne s políciou, ktorá by ti mala pomôcť dostať sa k tvojmu autu. Zájdi ešte aj na DI, ako by si mala postupovať - pravdepodobne budeš musieť priniesť veľký TP, aby na základe súdneho rozhodnutia urobili prepis späť z nového majiteľa.

    Rozsudok je jedna vec - síce pekná výhra - ale nemôžeš čakať, že všetko ostatné sa zariadi v zmysle rozsudku samo. Musíš si ty sama za tým behať a domáhať sa vykonania rozsudku.

    Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

    Natalka12
    a na DI mám ísť aj so súčasným majiteľom?veď ten sa mi vysmeje do očí, keď mu to poviem..Keď sa obrátim na exekútora, ten mu zoberie auto a papiere od neho?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Natalka12 Pozri príspevok
    a na DI mám ísť aj so súčasným majiteľom?veď ten sa mi vysmeje do očí, keď mu to poviem..
    Nie, choď sa tam najprv spýtať sama.


    Natalka12 Pozri príspevok
    Keď sa obrátim na exekútora, ten mu zoberie auto a papiere od neho?
    Tak na túto otázku ti najfundovanejšie odpovie exekútor, len on vie, aké má právomoci.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Choď na súd, kde ste mali jednanie, a žiadaj o výkon súdneho rozhodnutia. Ak súd určil termín, dokedy ti mali auto vrátiť a tento termín uplynul, choď na súd.

    Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

    Natalka12
    Chcem sa ešte opýtať, že v súdnom rozhodnutí som zistila chybu,je tam nesprávne uvedená ŠPZ.Je to vinou toho, kto to rozhodnutie vydával(asi zapisovateľa)Pretože v zápisoch na pojednávaniach a aj v žalobe som uviedla správne údaje.Poradíte čo s tým?Je to rozhodnutie neplatné, čo mi bolo doručené?Dúfam, že chybou niakého zapisovateľa nebudem musieť zas všetko od začiatku absolvovať????A ešte v tom rozhodnutí nebol uvedený žiadny dátum, dokedy ho je potrebné vykonať

    Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

    Natalka12
    DAROVACIA ZMLUVA motorové vozidlo ŠPZ XXX, atď je NEPLATNÁ.Tak znie rozhodnutie súdu.Na DI som nepochodila, prepis späť do pôvodného stavu nechcú urobiť.V rozhodnutí súdu by to museli doslovne napísať -vykonať prepis vozidla na pôvodného majiteľa.A to tam nie je.Nepochodila som ani u exekútora, pretože sa riešil len právny úkon- neplatnosť darovania.nie vrátenie auta.Toto mi povedali na exekút. úrade.Poradíte mi čo robiť?
    To ak niekto niekomu daruje niečo a darovacia zmluva bude neplatná, potvrdí to aj súd, ten dotyčný to nemusí vratiť??

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Natalka12 Pozri príspevok
    DAROVACIA ZMLUVA motorové vozidlo ŠPZ XXX, atď je NEPLATNÁ.Tak znie rozhodnutie súdu.Na DI som nepochodila, prepis späť do pôvodného stavu nechcú urobiť.V rozhodnutí súdu by to museli doslovne napísať -vykonať prepis vozidla na pôvodného majiteľa.A to tam nie je.Nepochodila som ani u exekútora, pretože sa riešil len právny úkon- neplatnosť darovania.nie vrátenie auta.Toto mi povedali na exekút. úrade.Poradíte mi čo robiť?
    To ak niekto niekomu daruje niečo a darovacia zmluva bude neplatná, potvrdí to aj súd, ten dotyčný to nemusí vratiť??
    Obávam sa, že DI má pravdu, lebo v rozsudku sa píše len o tom, že darovacia zmluva je neplatná, ale na základe toho im nevzniká povinnosť prepísať auto späť. Jedine keby v rozsudku bolo napísané, že súd ukladá dopravnému inšpektorátu previesť auto na pôvodného majiteľa, vtedy by mali povinnosť to vykonať.

    Pri podávaní žaloby žalobca musí navrhnúť petit - výrok, ktorý má súd prijať. Ty si asi navrhla len výrok o neplatnosti darovacej zmluvy. Súd nevie, na aké úkony ty to potrebuješ - mohol sa domnievať, že chceš len nejaké finančné záležitosti z toho urovnať. Mala si do žaloby v tej časti petitu uviesť, že súd rozhodol o:
    - neplatnosti darovacej zmluvy
    - ukladá DI prepísať auto na pôvodného majiteľa...

    Asi budeš musieť znova podať žalobu, kde uvedieš, že chceš, aby súd vydal rozhodnutie o prepise auta na pôvodného majiteľa.

    To je ako keby si sa súdila s niekým o neplatnosti výpovede. Ak súd určí, že výpoveď je neplatná, tak PP trvá ďalej, ale zamestnávateľ nie je povinný uhradiť náhradu mzdy. Jedine keby žalujúci v žalobe uviedol, že požaduje náhradu mzdy a súd tak rozhodne, vtedy vzniká povinnosť uhradiť tú náhradu mzdy.

    Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

    Natalka12
    Chobot Pozri príspevok
    Obávam sa, že DI má pravdu, lebo v rozsudku sa píše len o tom, že darovacia zmluva je neplatná, ale na základe toho im nevzniká povinnosť prepísať auto späť. Jedine keby v rozsudku bolo napísané, že súd ukladá dopravnému inšpektorátu previesť auto na pôvodného majiteľa, vtedy by mali povinnosť to vykonať.

    Pri podávaní žaloby žalobca musí navrhnúť petit - výrok, ktorý má súd prijať. Ty si asi navrhla len výrok o neplatnosti darovacej zmluvy. Súd nevie, na aké úkony ty to potrebuješ - mohol sa domnievať, že chceš len nejaké finančné záležitosti z toho urovnať. Mala si do žaloby v tej časti petitu uviesť, že súd rozhodol o:
    - neplatnosti darovacej zmluvy
    - ukladá DI prepísať auto na pôvodného majiteľa...

    Asi budeš musieť znova podať žalobu, kde uvedieš, že chceš, aby súd vydal rozhodnutie o prepise auta na pôvodného majiteľa.

    To je ako keby si sa súdila s niekým o neplatnosti výpovede. Ak súd určí, že výpoveď je neplatná, tak PP trvá ďalej, ale zamestnávateľ nie je povinný uhradiť náhradu mzdy. Jedine keby žalujúci v žalobe uviedol, že požaduje náhradu mzdy a súd tak rozhodne, vtedy vzniká povinnosť uhradiť tú náhradu mzdy.
    Ďakujem za Vašu odpoveď.takže musím podať novú žalobu, kde žiadam uviesť ten druhú bod pre DI?Nedá sa to doplniť do pôvodného rozsudku, keď požiadam súd?To budem zas musieť aspoň rok čakať, kým prebehnú konania , platiť kolky, právnika...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Natalka12 Pozri príspevok
    to nič neznamená , že on užíva auto neoprávnene?
    Čo k tomu povedať...

    Bohužiaľ legálna cesta domáhania sa svojich práv je zdĺhavá.

    Samotná darovacia zmluva je síce neplatná, ale prevod auta nie je podmienený len darovacou zmluvou. K prevodu auta netreba dokonca žiadnu zmluvu - stačí, ak pôvodný majiteľ na DI urobí prepis na nového majiteľa. DI nepožaduje pri prepise žiadne dokumenty, len overí totožnosť majiteľa. On kľudne môže tvrdiť, že prepis sa vykonal na základe zaplatenia nejakej sumy - že on mu nakoniec to auto predal.

    Iné je to v prípade nehnuteľností - tam kataster pri prevode vyžaduje nejaký titul prevodu - kúpnu zmluvu, darovaciu zmluvu, súdne rozhodnutie. Nepostačuje len vôľa a rozhodnutie vlastníka.

    Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

    Natalka12
    "Asi budeš musieť znova podať žalobu, kde uvedieš, že chceš, aby súd vydal rozhodnutie o prepise auta na pôvodného majiteľa."

    Kto bude v tomto prípade žalovaný?DI alebo súčasný (neprávoplatný) majiteľ?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Natalka12 Pozri príspevok
    "Asi budeš musieť znova podať žalobu, kde uvedieš, že chceš, aby súd vydal rozhodnutie o prepise auta na pôvodného majiteľa."

    Kto bude v tomto prípade žalovaný?DI alebo súčasný (neprávoplatný) majiteľ?
    Nuž .... hamletovská otázka..

    Ale myslím si, že žalovanou stranou bude majiteľ auta, ktorý auto nadobudol na základe darovacej zmluvy. A tým, že darovacia zmluva bola vyhlásená za neplatnú, tak sa vlastne súdne domáhaš vráteniu auta od toho majiteľa, ktorý ho získal neplatne.

    On by ho mal vrátiť dobrovoľne, čo asi určite nabetón neurobí. Tak ho bude treba žalovať.

    Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

    Natalka12
    pozerám na tú darovaciu zmluvu, ktorá bola vyhlásená za neplatnú.Výlučný vlastník v tejto darovacej zmluve je teda neplatný.Tento vlastník(neplatný) so svojímu údajmi je zapísaný aj v TP zapísaný.Takže v TP sú chybné údaje tým pádom .Keď požiadam o opravu DI, prečo to neurobia, neopravia?Prečo to zas musí riešiť zas súdom?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Natalka12 Pozri príspevok
    pozerám na tú darovaciu zmluvu, ktorá bola vyhlásená za neplatnú.Výlučný vlastník v tejto darovacej zmluve je teda neplatný.Tento vlastník(neplatný) so svojímu údajmi je zapísaný aj v TP zapísaný.Takže v TP sú chybné údaje tým pádom .Keď požiadam o opravu DI, prečo to neurobia, neopravia?Prečo to zas musí riešiť zas súdom?

    Pretože DI neprepísal auto na základe darovacej zmluvy - oni tú zmluvu asi ani nevideli a ani ich nezaujíma. Oni urobili prepis na základe toho, že pôvodný majiteľ prišiel na DI a oznámil, že chce prepísať auto osobe XY a oni urobili prepis. Aby urobili prepis späť, musia mať na to nejaký jendoznačný príkaz. To, že darovacia zmluva je neplatná pre nich neznamená, že sú povinní prepísať auto späť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.