Zavrieť

Porady

Výpočet podpory

Chcela by som poprosiť o info. Predložila som na soc.poisť. podklady k výpočtu podpory v nezamestnanosti, trošku ma prekvapilo ked mi pracovníčka tam povedala, že podporu mi budu počitať iba z posledného zamestnania, kde som pracovala mesiac a deväť dní. Mám odpracovaných 15 rokov nepretržite, akurát, v 01-06/2007 som pracovala v čechách. Potom som pracovala vyše roka v jednej firme a teraz som v skúšobnej dobe z jednej firmy odišla. Bolo mi to vysvetlené, tak, že moj posledný zamestnávatel bol na slovensku, príjem z čiech sa mi neráta do výpočtu pre podporu a tým pádom budú vychádzať z posledného príjmu. Ale ak by som nepredložila formular E301, tak mi budú rátať všetky príjmy za podlené tri roky okrem čiech. Chcem sa teda oýtať ak bude soc. poisťovňa vychádzať z prvej možnosti, ako si vypočítam podporu ? Môj príjem u posledného zamestnávatela 30 300 november a 9700 december (9dní). Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tina23 Pozri príspevok
    Chcela by som poprosiť o info. Predložila som na soc.poisť. podklady k výpočtu podpory v nezamestnanosti, trošku ma prekvapilo ked mi pracovníčka tam povedala, že podporu mi budu počitať iba z posledného zamestnania, kde som pracovala mesiac a deväť dní. Mám odpracovaných 15 rokov nepretržite, akurát, v 01-06/2007 som pracovala v čechách. Potom som pracovala vyše roka v jednej firme a teraz som v skúšobnej dobe z jednej firmy odišla. Bolo mi to vysvetlené, tak, že moj posledný zamestnávatel bol na slovensku, príjem z čiech sa mi neráta do výpočtu pre podporu a tým pádom budú vychádzať z posledného príjmu. Ale ak by som nepredložila formular E301, tak mi budú rátať všetky príjmy za podlené tri roky okrem čiech. Chcem sa teda oýtať ak bude soc. poisťovňa vychádzať z prvej možnosti, ako si vypočítam podporu ? Môj príjem u posledného zamestnávatela 30 300 november a 9700 december (9dní). Ďakujem.
    Ak je informácia pracovníčky SP o spôsobe výpočtu dávky v nezamestnanosti správna a bude sa brať do úvahy len príjem od posledného zamestnávateľa, denný vymeriavací základ si vypočítaš :
    (30 300 + 9 700) : 39
    výška dávky v nezamestnanosti je 50 perc. z den.vymer.základu za každý kalendárny deň nároku na dávku.
    Naposledy upravil veronikasad : 29.12.08 at 16:43

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    tina23 Pozri príspevok
    Chcela by som poprosiť o info. Predložila som na soc.poisť. podklady k výpočtu podpory v nezamestnanosti, trošku ma prekvapilo ked mi pracovníčka tam povedala, že podporu mi budu počitať iba z posledného zamestnania, kde som pracovala mesiac a deväť dní. Mám odpracovaných 15 rokov nepretržite, akurát, v 01-06/2007 som pracovala v čechách. Potom som pracovala vyše roka v jednej firme a teraz som v skúšobnej dobe z jednej firmy odišla. Bolo mi to vysvetlené, tak, že moj posledný zamestnávatel bol na slovensku, príjem z čiech sa mi neráta do výpočtu pre podporu a tým pádom budú vychádzať z posledného príjmu. Ale ak by som nepredložila formular E301, tak mi budú rátať všetky príjmy za podlené tri roky okrem čiech. Chcem sa teda oýtať ak bude soc. poisťovňa vychádzať z prvej možnosti, ako si vypočítam podporu ? Môj príjem u posledného zamestnávatela 30 300 november a 9700 december (9dní). Ďakujem.
    Podľa § 108 zákona o SP sa výška dávky počíta z nasledovného vymeriavacieho základu:

    § 108
    Výška dávky v nezamestnanosti



    (1) Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu.

    (2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu, 2) dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu poistenca uvedeného v § 104 ods. 1 a 3 je obdobie troch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, a poistenca uvedeného v § 104 ods. 2 je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140 alebo poistné na výsluhové zabezpečenie podľa osobitného predpisu.2) Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

    (3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú tri roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 1, alebo nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 2, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia.

    (4) Denný vymeriavací základ na určenie výšky dávky v nezamestnanosti je najviac vo výške určenej ako podiel trojnásobku všeobecného vymeriavacieho základu a čísla 365. Denný vymeriavací základ podľa prvej vety sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

    (5) Všeobecný vymeriavací základ podľa odseku 4 je

    a) v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku dva roky predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti,
    b) v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

    Je len otázne, či sa v tvojom prípade má postupovať podľa bodu 1 aelbo podľa bodu 2. Pracovníčka SP postupovala podľa bodu 2, ja si však myslím, že k výpočtu mala k dispozícii dlhšie obdobie, preto mohla postupovať podľa bodu 1.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.