Zavrieť

Porady

Prevadzkovanie rychleho obcerstvenia - Prosim o radu!

Dobry den,
Chcel by som prevadzkovat rychele obcerstvenie.Prosim Vas je nutne mat nejaku odbornu sposobilost alebo prax? chcel by som aj rychlo tepelne upravovat jedlo? pocul som ze pri tepelnej uprave musim mat odbornu sposobilost alebo zodpovednu osobu s takouto sposobilostou. to vsetky male rychle obcerstvenia co predavaju hranolky alebo hamburger ju maju??? dakujem a prajem vsetkym uspesny den.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Pokiaľ meníš potravinu a vyrobíš z nej niečo iné, musíš mať okrem zdravotného preukazu ešte aj u hygieny spravené tzv. potravinárske minimum, robia sa "epidemiologické testy", a minimálne spravený sanitačný resp. prevádzkový poriadok schválený hygienou. Ak od Teba nebudú požadovať aj vypracovaný HACCP - ten ale väčšinou je pre výrobu.

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    Ja sa domnievam (vidíš tú rezervu?), že netreba žiadnu odbornú spôsobilosť podľa živnostenského zákona. Treba ju pri týchto činnostiach spojených s potravinami:
    mäsiarstvo a údenárstvo
    výroba piva a sladu
    výroba mliečnych výrobkov
    výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov
    pohostinská činnosť
    Čo je presne pojem pohostinská činnosť neviem ale prečo by bola rozdielne bratá teplá a studená?
    Zrejme bude asi treba len schválenie od hygieny.
    Ale na tvojom okresnom úrade odbore živnostenského podnikania a OS ti to povedia isto bez problémov.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Suklasím s Lenkou. Potravinárske minimum budeš určite potrebovať. Ak budeš mať zamestnancov na trvalý PP, tak aj oni. Ak len na dohodu potom stačí len Tvoje slovné zaškolenie o sanitácii a dodržiavaní hyg. Prax v odbore nepotrebuješ. V ŽL musíš mať uvedené Predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a bezmäsitých jedál. a Predaj nápojov na priamu konzumáciu.
    Pekný večer.......

    ankap je offline (nepripojený) ankap

    ankap
    Práve tento týždeň som absolvovala školenie /Akadémia vzdelávania/ ohľadom potravinárskeho minima a následne skúšky na Regionálnom úrade- hygiene. Nie je to nič hrozné, dá sa to v pohode zvládnuť. To školenie nie je ani povinné, ak si trúfaš bez neho, ušetríš 1000,- Sk. Zložitejšie je asi vypracovanie SP a HACCP, ale na to tu máme super poradkyňu Lenku. Pekný deň.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ankap - gratulujem, ani som netušila, že na potravinárske minimum sú aj školenia.

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Znamenatá to,že ako budeš dodržiavať hygienu, uskladňovať potraviny, ako sa bude preberať tovar, kto je za to zospovedný ... daj si to vyhľadať v Porade - HACCP.
    Ak nemáš hyg.minimum, môže byť za to ustanovený zákonny zástupca niekto iný ale musíš ho mať v pracovnom pomere trebars na jednu hodinu. To akože Ti chodí skontrolovať ako sa pripravujú jedla a či sa dodržujú všetky predpisy.
    Ja som pracovala na čerpacej stanici - predávali sme balené bagety - a boli sme povinní kvôli tomu mať urobené hygienické minimum. Tzn. nie len zdravotnú spôsobilosť - prehliadka u lekára, že si zdravotne spôsobilý, ale aj odbornú spôsobilosť - tzn. mať vedomosti a skúšky z Hygienického minima. Volá sa to: Osvedčenie o absolvovaní odbornej skúšky na vykonávanie epidemiologicky závažných činností (ak si to správne pamatám). Mala som nejaké poznámky, z ktorých som sa učila, inak testy boli ľahké. Platila som za kolky okolo 700,- sk. Hygienické minimum nemusíš mať podľa mojich info len vtedy,ak si študoval na kuchár-čašník.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Kočtúchová
    Ja som pracovala na čerpacej stanici - predávali sme balené bagety - a boli sme povinní kvôli tomu mať urobené hygienické minimum. Tzn. nie len zdravotnú spôsobilosť - prehliadka u lekára, že si zdravotne spôsobilý, ale aj odbornú spôsobilosť - tzn. mať vedomosti a skúšky z Hygienického minima. Volá sa to: Osvedčenie o absolvovaní odbornej skúšky na vykonávanie epidemiologicky závažných činností (ak si to správne pamatám). Mala som nejaké poznámky, z ktorých som sa učila, inak testy boli ľahké. Platila som za kolky okolo 700,- sk. Hygienické minimum nemusíš mať podľa mojich info len vtedy,ak si študoval na kuchár-čašník.
    Presne so všetkým súhlasím.......

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ešte dodám, že sanitačný plán musíš mať vypracovaný a schválený ak nebolo súčasťou HACCP.

    ankap je offline (nepripojený) ankap

    ankap
    lenkak
    Ankap - gratulujem, ani som netušila, že na potravinárske minimum sú aj školenia.
    Lenka, ďakujem. Vieš ako to chodí, každý chce žiť. Ale pre úplného laika je to pomoc, pretože nevie do čoho ide. A potom zistíš, že väčšinu vecí poznáš z bežného života, ale predsa len niektoré fakty a detaily ti uniknú.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ani mi nehovor, moja mamina má ešte k tomu výrobu a tam je to oveľa prísnejšie, všetko som jej vybavovala ja, zažila som si začiatky s hygienou. Dokonca vôbec nevedeli čo je to chránené pracovisko, ona je ZPS, tak sme sa pol roka s hygienou dohadovali, aby jej všetko schválili, lebo oni v celom Bystrickom kraji také voľačo nemali. Ale už je našťastie pokoj.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    lenkak
    Pokiaľ meníš potravinu a vyrobíš z nej niečo iné, musíš mať okrem zdravotného preukazu ešte aj u hygieny spravené tzv. potravinárske minimum, robia sa "epidemiologické testy", a minimálne spravený sanitačný resp. prevádzkový poriadok schválený hygienou. Ak od Teba nebudú požadovať aj vypracovaný HACCP - ten ale väčšinou je pre výrobu.
    Súhlasím s Lenkou, len podotýkam, že určite treba aj HACCP, je potrebné aj vo fastfoodoch, v cukrárňach - všade, kde sa niečo konzumuje. Vypracovávala som jednému pánovi prevádzkový poriadok pre cukráreň, vravela som mu že treba aj HACCP, presviedčal ma že nie, ale ked prišla hygiena, dal mi za pravdu.
    Pekný večer

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    HACCP býva v prevádzkach kde sú v kontakte nebalené potraviny, a výroba z nich.
    Prevádzkový poriadok sú v prevádzkach napr: kde sa potraviny predávajú, v kozmetických a pod. salónoch.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.