Zavrieť

Porady

vratenie auta

Dobry den. Potrebovala by som poradit ohladom mojho auta a mojho ex. Pocas nasho vztahu moj brat predaval auto a moj teraz uz ex sa sam rozhodol, ze mi ho kupi. Poslal mi peniaze na moj ucet a auto som od brata kupila. Bolo to v ramci rodiny a neexistuje ziadna zmluva o predaji auta a auto sa prepisalo na mna. Po par mesiacoch po nasom rozchode s mojim ex mi poslal spravu, ze chce spat to auto. Chodili dalsie sms, ze chce spat auto alebo peniaze. A teraz sa dopracoval k tomu, ze chce peniaze, ktore mi podla neho pozicial. Nema nic v rukach, iba bankovy vypis o prevode penazi na moj ucet a chce ist s tym na sud. Prosim o radu, moze to vyhrat?
Usporiadat
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Presne tak. Kedze nejestvuje ziaden papier, z pravneho hladiska islo de facto asi najskor o mylnu platbu (aspon ten priatel by to mohol takto interpertovat) - akoze sa pomylite a poslete peniaze na iny ucet. Ten dotycny je potom poviny peniaze vratit.
0 0
Bobbix Bobbix

Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

muž
Aj ked nevieme po akom čase žiada expriateľ auto/peniaze spät, nemyslím si, žeby sa to mohlo interpretovať ako mylná platba. Tú žiadame ihneď, len čo na to prídeme, jedine žeby nám v tom čosi dlhodobo bránilo (väzenie, kóma ...). Naložil so svojimi prostriedkami tak, ako mu to demokracia dovoľuje. Na druhej strane sa ani nezastávam expriateľky. No nech sa rozhodne akokoľvek, urobí správne.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Siillvia,
ak od Teba expriateľ žiada vrátiť peniaze a Ty korunky nemáš, tak auto predaj a to, čo zaň dostaneš expriateľovi vráť.

Mohla by si tvrdiť, že peniaze, ktoré Ti boli prevedené z jeho na Tvoj účet boli vrátené ako Tvoja hotovostná pôžička jemu v čase, keď ste boli pár, každý z vás by mohol tvrdiť svoje a bolo by to tvrdenie proti tvrdeniu, svedkovia by sa našli tiež...

A do budúcna porozmýšľaj, čo všetko ľudí zaväzuje, prečo sú k nám niektorí štedrejší a iní menej štedrí a čo za to?
Drž sa v živote zásady - neostávať nikomu nič dlžný, ani materiálne, ani morálne.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Bobbix Pozri príspevok
Aj ked nevieme po akom čase žiada expriateľ auto/peniaze spät, nemyslím si, žeby sa to mohlo interpretovať ako mylná platba. Tú žiadame ihneď, len čo na to prídeme, jedine žeby nám v tom čosi dlhodobo bránilo (väzenie, kóma ...). Naložil so svojimi prostriedkami tak, ako mu to demokracia dovoľuje. Na druhej strane sa ani nezastávam expriateľky. No nech sa rozhodne akokoľvek, urobí správne.
No jasne, ja som iba teoretizoval v pravnej rovine. V skutocnosti sa cudujem jednemu aj druhemu. Ak by som bol tym expriatelom, tak by mi bolo naozaj hlupe ziadat spat nejake dary. Na druhej strane, ak by som bol tou obdarovanou, bolo by mi tiez trapne, trvat na nejakych daroch, ktore sa (pravdepodobne) realizovali v case planovania spolocnej buducnosti...
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Bobbix Pozri príspevok
Aj ked nevieme po akom čase žiada expriateľ auto/peniaze spät, nemyslím si, žeby sa to mohlo interpretovať ako mylná platba. Tú žiadame ihneď, len čo na to prídeme, jedine žeby nám v tom čosi dlhodobo bránilo (väzenie, kóma ...). Naložil so svojimi prostriedkami tak, ako mu to demokracia dovoľuje. Na druhej strane sa ani nezastávam expriateľky. No nech sa rozhodne akokoľvek, urobí správne.
Čas, ten nebráni platbu priateľa interpretovať ako mylnú platbu. Rozhodujúce je, či existoval právny dôvod na poskytnutie peňazí zo strany priateľa a či neuplynula premlčacia lehota na ich vrátenie. Ostatné okolnosti sú nepodstatné z hľadiska práva.
0 0
Bobbix Bobbix

Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

muž
Právny dôvod?? Teraz som v šoku. Ak Ťa pozvem niekam na obed, potrebujem k tomu právny dôvod? Ja si myslim, ze sa jedna o moju, Tvoju, jeho ... vôľu.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Bobbix Pozri príspevok
Právny dôvod?? Teraz som v šoku. Ak Ťa pozvem niekam na obed, potrebujem k tomu právny dôvod? Ja si myslim, ze sa jedna o moju, Tvoju, jeho ... vôľu.
Na všetko, čo dávaš dobrovoľne, musíš mať ozaj vôľu. A nedá sa vždy povedať, že je to dar, ani to, že čo dávaš, možno vrátiť. Ale tie peniaze od priateľa, bude treba vrátiť celkom určite, ak priateľka nebude vedieť preukázať právny dôvod ich nadobudnutia.
0 0
Bobbix Bobbix

Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

muž
Vec nazoru. Ja si myslim, ze sud sa nebude zaoberat tym, kto ako rozhadzuje svoje peniaze.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Bobbix Pozri príspevok
Vec nazoru. Ja si myslim, ze sud sa nebude zaoberat tym, kto ako rozhadzuje svoje peniaze.
Ale v danom prípade by ten názor mal vyplývať z platnej právnej úpravy.
Nestačí len myslieť.
0 0
Bobbix Bobbix

Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

muž
Nech sa paci, cituj zakon.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Bobbix Pozri príspevok
Nech sa paci, cituj zakon.
A nechcel by si Ty skúsiť citovať zákon, ktorý sa na vec vzťahuje ?
0 0
Bobbix Bobbix

Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

muž
Preco si myslis, ze taka vec - ako nakladat s vlastnym majetkom/peniazmi - ma byt v zakone??
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Bobbix Pozri príspevok
Preco si myslis, ze taka vec - ako nakladat s vlastnym majetkom/peniazmi - ma byt v zakone??
Vieš, nemyslím si, že na Porade som ako na nejakom pokece alebo v doškoľovacom stredisku. Nie sme ani v poraďáckej kaviarni, kde by sme si mohli o tom voľne porozprávať, ako by sme si právo predstavovali my dvaja. Silvia chcela poradiť, tak som jej poradila, lebo som presvedčená o tom, že poradiť viem. To je všetko. Je na nej, ako s mojou radou naloží. A týmto príspevkom v téme končím, viac nemám k tomu čo povedať.
0 0
Bobbix Bobbix

Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

muž
Tak v doskolovacom stredisku. Z teba to VIP priam srsi. Takze ty si pravnik?? Ty si jej poradila ... lebo si presvedcena ... Ziaden paragraf?? Ale najmudrejsia na Porade. Stacilo.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Petra Nová Pozri príspevok
Čas, ten nebráni platbu priateľa interpretovať ako mylnú platbu. Rozhodujúce je, či existoval právny dôvod na poskytnutie peňazí zo strany priateľa a či neuplynula premlčacia lehota na ich vrátenie. Ostatné okolnosti sú nepodstatné z hľadiska práva.
Bobbix Pozri príspevok
Vec nazoru. Ja si myslim, ze sud sa nebude zaoberat tym, kto ako rozhadzuje svoje peniaze.
Myslím, že obaja zbytočne vnášate emócie do diskusie, lebo v podstate obaja máte pravdu.

Keby som bol právnym zástupcom silvie, tak sa opieram o to, že neišlo o darovanie, lebo žiadna darovacia zmluva neexistuje, preto nie je možné požadovať vrátenie daru. Naopak, keby som zastupoval jej ex-priateľa, tak by som to asi smeroval na neoprávnené obohatenie. A najťažšiu úlohu by mal sudca, ktorý by to mal rozhodnúť. Prípadne by ešte záležalo na predložených dôkazoch. Ale jednoznačný výsledok sa nedá povedať alebo určiť. Skončiť to môže tak aj tak.

Ale osobne sa prikláňam k názoru bobbixa, že keď raz niečo len tak niekomu dám, tak je nelogické to pýtať naspäť (navyše o vrátenie daru tu asi nemôže byť reč, lebo ona sa asi nespráva voči nemu tak, že by hrubo porušovala dobré mravy). Potom by jej mohol vystaviť zoznam vecí, ktoré jej počas spolunažívania dal alebo poskytol (zaplatenie večere, tankovanie auta, kúpa pyžama, ....) a to by požadoval vrátiť? Ona na oplátku by mu vystavila faktúru za všetky služby (erotické a pod.) a boli by si kvit..
Naposledy upravil Chobot : 05.01.09 at 06:59
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Zaujímavé..keďže zakladateľka témy bližšie nenapísala,o aký dlhý čas po rozchode sa jedná a kedy presne bývalý priateľ začal od nej smskami vymáhať peniaze, zoberme napríklad čas jedného roka - po rozchode..teraz si spomenul,že jej peniaze poslal..dobrovolne,lebo bola v tom čase jeho srdcu milá..teraz už nie je a on chce tie prachy späť..keďže v tom čase išlo o lásku a z lásky poslal peniaze na auto,no tak teraz nemôže tie peniaze pýtať,lebo za ne niečo dostal a to niečo sa dá dokázať, presne tak,ako napísal Chobot, aj faktúrou na všetky služby,ktoré mu v tom čase preukázala.... a aj keby išlo o dar,kde je napísané,že po rozchode musí dar vrátiť?...no a keby apeloval tým,že sa pomýlil v zadávaní platby a omylom peniaze poslal na jej účet?...to je čo???že mu to neprišlo hneď v tom momente na rozum,kam tie prachy posiela a že sa pomýlil ale až po čase????..isto to nebola malá suma a zbadal by to hneď,tak čo rieši po roku??(napríklad po roku)..
Myslím,že zo strany priateľa ide len o pomstu a nie je fér,že to takto rieši, ale ohrdnutí milenci sú už raz takí. Tak si moja milá,spočítaj,koľko krát si mu vyprala košeľu,ponožky,koľko krát si mu dala...a vystav mu na toto faktúru a bude to zaujímavé ešte viac..alebo ho jednoducho nechaj,nech sa rieši sám, ako chce a ty sa s tým už nezaťažuj, (to by so urobila ja) a nech ide a podá na teba žalobu..neboj,nepodá,lebo nevyhrá a on to vie..len vie,že ťa môže týrať a ide mu to.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Keby som bol ja sudca, ktorý to má rozhodnúť, tak by som asi (aj keď som chlap a očakávalo by sa, že budem držať s chlapom) rozhodol v prospech silvii.

Veď keď spolu chodili a mali sa radi, on sa dobrovoľne rozhodol, že jej dá na to auto. Vtedy neriešil, čo bude, keby niečo... preto ani nič písomné nepodpisovali. Jednoducho jej dal na auto, lebo ju mal rád (takisto ako jej dal darčeky na narodeninám, vianociam,..). Keby to bolo za nejakým konkrétnym účelom, alebo by rátal s tým, že raz to auto bude chcieť späť, tak by ho kúpil na seba a dal by jej ho k dispozícii.

Preto by bolo smiešne, keby sa teraz začal oháňať nejakým bezdôvodným obohatením alebo chybným prevodným príkazom.
0 0
Bobbix Bobbix

Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

muž
Keby som bol sudca ja, zalobu by som rozhodne zamietol. Ved tym, ze by vobec pojednaval, by vyrobil precedens.
Trosku prezeniem.
Tie miliony Skk co mam pod postelou dnes vyhodim do kanala, ale necham sa pri tom nafilmovat, aby som mal dokaz. No a zajtra si pojdem pekne pre Eurka do Vodarni a kanalizacii, pretoze som sa pomylil. (keby toto vedel Kordiak z Panelaku ..)
Naposledy upravil Bobbix : 05.01.09 at 11:47
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať