Zavrieť

Porady

Dan z prijmu pri predaji nehnutelnosti zatazenej tarchou

Dobry den
ako hladam, tak hladam, ale medzi ostatnymi prispevkami som odpoved nenasla.
Chcela by som predat byt, ktory som kupila s pomocou hypotekarneho uveru, takze byt je sice v katastri zapisany v mojom vlastnictve, ale je na nom plomba, tzn. ze je zatazeny a ja uver stale splacam.

Oslobodeni od dane su VO VELMI JEDNODUSENOM ZMYSLE len ludia, ktori na danom mieste maju 2 roky trvaly pobyt alebo danu nehnutelnost vlastnia min. 5 rokov.
Keby som chcela predat byt... musela by som zaplatit statu pomerne vysoku dan, lebo nesplnam ani jednu z podmienok. IBA AK sa vlastnictvo vztahuje len na full vlastnictvo, tzn. bez tarchy hypotekarneho uveru.

Viete mi v tomto poradit?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    V tom sa ti poradit neda, ak nepockas s predajom do 5 rocneho vlasnictva, musis z rozdielu medzi nakupnou cenou a predajnou cenou zaplatit dan.
    Plomba banky - teda sposob platby - v tomto pripade vobec nehra ziadnu ulohu.

    beroun je offline (nepripojený) beroun

    beroun
    Vlastníctvo k nehnuteľnosti kupujúci nadobúda odo dňa kedy mu bol povolený vklad do Katastra nehnuteľností -- po zápise príde kupujúcemu list vlastníctva nepoužiteľný na právne úkony a kúpna zmluva s pečiatkou na ktorej je okrem iného uvedené vklad povolený dňa ..... . Od tohto dňa počítate 5 rokov a potom je predaj danej nehnuteľnosti oslobodený od dane, pokiaľ ste danú nehnuteľnosť neviedli v majetku (či už ako živnostník alebo prenajímateľ).
    Ťarcha na liste vlastníctva - záložné právo banky nehovorí, že nie ste vlastníkom nehnuteľnosti, len vám znemožňuje danú nehnuteľnosť predať.
    Problém by ste zrejme mali, keby ste si danú nehnuteľnosť kúpili na leasing - avšak s takýmto prípadom som sa ešte nestretol - a dosť pochybujem, že je to Váš prípad.
    V konečnom dôsledku, keď sa pozriete na list vlastníctva, tak predpokladám, že ako vlastník bytu ste tam uvedená vy.
    Jediné čo máte komplikáciu, tak buď sa dohodnete s bankou, že založíte na hypotekárny úver inú nehnuteľnosť a z tejto, ktorú chcete predať sa potom záložné právo vymaže alebo pri predaji predčasne splatíte úver a vtedy časť peňazí od kupujúceho ide priamo banke a s ňou koordinujete celý postup - pri tomto spôsobe si však treba dať pozor na výšku úrokov pri predčasnom splatení úveru.

    ivahuma je offline (nepripojený) ivahuma

    ivahuma
    Dakujem pekne za odpovede. Myslela som si, ze to tak bude. V liste vlastnictva som uvedena ja.
    Pravdepodobne bude najlepsie, ked sa tam prihlasim na trvaly pobyt a byt predam az potom.
    Urokove sadzby za predcasne splatenie uveru by v mojom pripade nemali byt az take velke, kedze je len na dobu 4 rokov a v case predpokladaneho predaja bude chybat do splatenia len 1/4.

    Dakujem velmi pekne este raz.

    ivahuma je offline (nepripojený) ivahuma

    ivahuma
    Vlastníctvo k nehnuteľnosti kupujúci nadobúda odo dňa kedy mu bol povolený vklad do Katastra nehnuteľností -- po zápise príde kupujúcemu list vlastníctva nepoužiteľný na právne úkony a kúpna zmluva s pečiatkou na ktorej je okrem iného uvedené vklad povolený dňa ..... . Od tohto dňa počítate 5 rokov a potom je predaj danej nehnuteľnosti oslobodený od dane, pokiaľ ste danú nehnuteľnosť neviedli v majetku (či už ako živnostník alebo prenajímateľ).

    Aky ma hrubo zvyraznena cast suvis s oslobodenim od dane z predaja nehnutelnosti? Znamena to, ze keby som byt prenajimala, nieco by sa zmenilo na predchadzajucom stave?

    beroun je offline (nepripojený) beroun

    beroun
    Ak ste daný byt prenajímali a výdavky na prenájom uplatňovali "paušálom" vo výške 40% z príjmov tak stále platí, že daň z príjmu pri predaji bytu je oslobodená ak ste v ňom mali trvalý pobyt 2 roky alebo ste ho vlastnili 5 rokov.
    Ak ste však byt prenajímali a evidovali tento byt v majetku z dôvodu, že ste napríklad do výdavkov dávali z neho odpisy alebo výdavky na jeho opravu alebo technické zhodnotenie, tak daň z príjmu z predaja tohto bytu je oslobodená až po 5-tich rokoch od vyradenia bytu z majetku (v tomto prípade Vám nepomôže ani trvalý pobyt 2 roky). Samozrejme, že pri predaji neplatíte daň z príjmu z celej predajnej ceny. Môžete si od nej odpočítať v tomto prípade napr. zostatkovú cenu bytu podľa evidencie majetku - §8, ods. 5, písm. c) zákona o dani z príjmu.

    Čo sa týka úrokov pri predčasnom splatení hypotekárneho úveru všeobecne platí, že vhodné je predčasne splácať hypotekárny úver na začiatku a nie na konci doby splácania úveru. Pri hypotekárnych úveroch sa v splátkach najskôr platia úroky, istina predstavuje len malú časť a až neskôr sa začína splácať výrazná časť istiny. Sankčný úrok sa počíta pri predčasnom splatení z nesplatenej istiny a býva výšší, keď máte úrokovú sadzbu fixovanú - t.j. v období fixácie úrokovej sadzby.

    Dan z prijmu pri predaji nehnutelnosti zatazenej tarchou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.