Zavrieť

Porady

vyhrážka spoluvlastnika pozemku

Ahoj, poradí niekto ? Súkromná firma odkúpila pozemok od ostatných mojich spoluvlastníkov, ja som nesúhlasil s takou smiešnou cenou za pozemok. Ostal mi nešinový podiel, firma ma vyzvala cez svojho advokáta na dohodnutie sa o odpredaji pozemku, navrhol som vyšiu cenu. Nedohodli sme sa, firma trvá na smiešnej cene t.j.23,20€ za m2, čo je v Košiciach smiešna cena. Nakoľko sa jedná o viac častí pozemkov, firma chce súdnou cestou mi presunúť moje spoluvlastnícke časti pozemkov, ktoré som jej nepredal. Poradí niekto ako sa dá voči takému postupu brániť? Srdečna vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Spoluvlatnícke časti pozemkov neexistujú, si spoluvlastník celého pozemku.
    Súd môže prikázať odpredaj (zvyčajne menšinového) podielu za cenu v lokalite obvyklú. Ale mohol by rozhodnúť aj v tvoj prospech ako pôvodného majiteľa (napr. pre citový vzťah) - riccado ti dobre poradil, navrhni to!

    bazant22 je offline (nepripojený) bazant22

    bazant22
    v tomto prípade boli spoluvlastníci starší príbuzný, ktorý súhlasili s takouto cenou. Firma jednala s každým osobitne, o predkupnom práve som ani nevedel a nikto sa o tom ani nezmieniľ. Firma asi počítala s tým, že väčšína majiteľov boli dôchodcovia neznalí zákona s obavou, že keď sa tam má stavať sidlisko, tak im to môžu vyvlastniť. Poradí ešte niekto? Vďaka

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    bazant22 Pozri príspevok
    v tomto prípade boli spoluvlastníci starší príbuzný, ktorý súhlasili s takouto cenou. Firma jednala s každým osobitne, o predkupnom práve som ani nevedel a nikto sa o tom ani nezmieniľ. Firma asi počítala s tým, že väčšína majiteľov boli dôchodcovia neznalí zákona s obavou, že keď sa tam má stavať sidlisko, tak im to môžu vyvlastniť. Poradí ešte niekto? Vďaka
    tak im povedz, ze napadnes ich kupne zmluvy, nakolko ako podielovy spoluvlastnik si mal predkupne pravo a nebolo ti ponuknute vyuzit ho...
    uvidis, ako sklopia usi a mozno pristupia na tvoju cenu...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Spoluvlastníci majú zákonné predkupné právo pri prevode podielov (§ 140 Obč.z.). Keďže si nemal od spoluvlastníkov písomne ponúknuté ich podiely, môžeš urobiť dve veci:
    1. dovolať sa relatívnej neplatnosti kúpno-predajnej zmluvy do troch rokov podľa § 40a Obč.z. (pozemky by sa vrátili spouvlastníkom)
    2. domáhať sa žalobou, aby súd uložil tej firme ako nadobúdateľovi ostatných podielov na pozemky, aby stebou uzatvorili zmluvu o prevode týchto podielov tebe za tých istých podmienok, ako ich získali podľa § 603 ods. 3 Obč.z., alebo ti zostáva predkupné právo zachované voči ďalšiemu prevodu..

    Keďže chce firma s tebou babrať, odporúčam využiť druhú možnosť. Potom zarobíš aj na tých ďalších podieloch, ak ich neskôr výhodnejšie predáš. Tvoji príbuzní tým nestratia, potrestáte len firmu.

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    Ako hovori Maria 27: Pokial s tebou firma naozaj nerokovala, ostava ti predkupné právo zachované voči ďalšiemu prevodu.

    Firmu poriesis dobrym jednatelom, pripadne advokatom. ;-)))

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    mona091 Pozri príspevok
    kataster neskumal uplatnenie predkupneho prava?
    toto kataster skumat nemoze...

    bazant22 je offline (nepripojený) bazant22

    bazant22
    Vďaka za pomoc, najnovšie som sa dozvedel, že firma už nechce odkúpiť moje podieli, ale vraj chce ma presunúť cestou súdu na iné miesto.Bližšie iformácie budem vedieť v stredu. Vďaka za názor

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    bazant22 Pozri príspevok
    Vďaka za pomoc, najnovšie som sa dozvedel, že firma už nechce odkúpiť moje podieli, ale vraj chce ma presunúť cestou súdu na iné miesto.Bližšie iformácie budem vedieť v stredu. Vďaka za názor
    hej, chcu zrejme zrusit podielove spoluvlastnictvo rozdelenim veci. t. j. tebe by vznikla samostatna parcela o velkosti tvojho podielu a im tiez samostatna parcela o velkosti ich podielu. trvaj na uvedenych dovodoch, malo by to fungovat...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.