Zavrieť

Porady

Recepty pre domácu pekáreň.

Mama troch dospelých detí
Milé pekárky a pekári v domácej pekárničke. Zakladám túto tému, aby sme v nej spoločne zhromaždili recepty, ktoré bežne pečieme a ktoré sa aj vydaria v našich pekárničkách. Preto vás prosím, dávajte sem len recepty vami overené, poprípade aj priložte fotografiu. Ide o to, aby sme v téme,kde o pekárničkách debatujeme zbytočne nemuseli náš obľúbený recept hľadať a aby aj tí, čo si len pekárničky kúpia ,mali recepty po ruke. Takže prikladám môj najobľúbenejší recept na chlebík, ktorý ma nikdy nesklamal.

Chlebík od Dáši.

V menšom množstve : na 750 g

270 ml vody alebo acidofilného mlieka
1 1/2 PL oleja
1/2 PL octu
1 a pol ČL soli
1 ČL cukru
1 čl droždia
rasca, semiačka tekvicové , slnečnicové, ľanové, sezamové
1 – 2 väčší uvarený nastrúhaný zemiak
420 g múky - 300 g hladkej T 650 + 120 g ražnej, špaldovej, žitnej, celozrnnej


V prípade použitia acidofilného mlieka sa ocot už nedáva.
A rozhodne je s mliekom chutnejší ako s vodou.

Inak tento recept dávam na najvyšší stupeň prepečenia a pečiem ho v Moulinex na programe č. 1 . Pozor - pri dávkovaní acidofilného mlieka...ono sa napení , takže ja dávam vždy takmer plnú odmerku. Javí sa to potom, že je mlieka viac. Ale keď lepšie pozriete, tak je to pena.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Som rada, že sa ti vydaril a hlavne, že ti chutí.
Ak je kvások v dobrej kondícii vydrží ti v chlade aj zo 7 dní, s mladým kváskom, aký máš ty, by som až toľko dní neriskovala, max. 5 dní. Ak by si kvások dlhšie neprikrmila, kvasinky a baktérie by "požrali" všetko potrebné z múky a nakoniec by zahynuli.
Nie je dobre uschovávať veľa kvásku, pretože ak je ho veľa, je veľa aj baktérií a kvasiniek, tým logicky potrebujú aj viac krmiva(múky), viac sa ich namnoží a tým pádom to chce ešte viacej múky. Stačí menej kvásku a pred pečením dokŕmiť. Samozrejme, závisí aj koľko a ako často chcieš piecť. Ak napr. každý tretí deň, do chladničky ho dávať nemusíš. Aby ti nebolo ľúto ho vyhadzovať, môžeš z neho pridať do polievky, lievancov a tak pod.
Keď už budeš mať poriadne zrelý kvások, namnož si ho, časť odober, pridaj toľko ražnej múky aby si cesto mala tuhé ako rezancové, vyvaľkaj ho a porež na rezance alebo povykrajuj ozdobne, nechaj zo 2-3 dni poriadne vysušiť, ulož v sklenenej fľaši s uzáverom, budeš mať rezervu, ak by sa ti náhodou kvások pokazil. Takýto suchý vraj aj roky vydrží. Tiež môžeš urobiť aj redšie cesto, natrieť v tenučkej vrstve na papier na pečenie a tak vysušiť.
Nech sa ti aj naďalej darí.
Naposledy upravil Marína : 05.04.13 at 11:53
4 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

super Marina,vdaka za rady.
no je fakt ze toho kvasku mam viac a dokrmujem ho po troche,niekedy aj 2 razy za den,je fakt ze som uz minula dost muky,ale to je v pohode....
ja ho nechcem minut lebo nikdy neviem kedy budem potrebovat a mozno by ho bolo malo.
ale vidim ze je ozaj silny,uz dopekam ten druhy chlieb a krasne cez noc vykysol,hoci bol väcsi podiel raznej ako spaldovej muky.
ak to tak ratam,v pondelok alebo utorok budem uz znova musiet piect,takze kvasku nehorzi smrt.:-)
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

KVASKOVY CHLIEB Z DOMACEJ PEKARNE

najprv par rad a postrehov na uvod:

-aj ked je tento popis rozsiahly,nie je ta priprava dlha,to sa len zda,lebo pisem podrobne,pre takych ako ja,co to este nevedia
-po mnohych nevydarenych pokusoch o dobry chlieb a najmä o kvalitny kvasok,sa mi to konecne podarilo
-nakolko takmer vsetci zastancovia kvaskoveho chleba vyvracaju moznost vyuzitia pekarnicky na pecenie takehoto chleba,
ja som tu aby som tento nazor zmenila a presvedcila vas o tom,ze sa to da velmi dobre a jednoducho.
-zakladom je kvalitny,silny kvasok a chcem upozornit,ze aj teplota
-dalsia dolezita vec je,zarabat kvasok len z raznej muky,ja som mala celozrnnu a vlastne ani inu nekupujem
-skusala som volakedy zaklad dokrmovat spaldovou a nikdy sa nevydaril,ale myslim ze to bolo aj nizkou teplotou...?
-po cely cas som drzala pohar s kvaskom na radiatore,kde to krasne kyslo,bublinkovalo takmer okamzite
-mimo radiatora sa mi to v minulosti nedarilo,takze teplota musi byt dostatocna!!!!
-kedze mu bolo ozaj teplo,kysol rychlo a stupal a padal castejsie,takze ked som videla ze uz je hore voda,
dala som mu zas zo 2 PL muky-niekedy aj 2 razy za den,vodu som dolievala velmi malo,niekedy vobec
.prve /4 ???/dni som ho drzala taky redsi,ale po pauze v chladnicke uz skor taky husty,
take veeeelmi lenive "tekute" cesto-aby to z lyzice nestieklo,len sa pomalinky zosmyklo
-vsetci odporucaju uz na stvrty den piect,ale ja som vsadila na trpezlivost a hoci som musela kvas castejsie krmit,nechala som ho 10-11 dni zriet
/nepamätam si to presne,zabudla som ktory den som kvas zalozila,ale zhruba tych 11 dni to uz aj bude,ale ked to ratam tak mozno aj 13..no neviem/
-kedze sa chystala velka noc a ja som nemala doma ani pekaren/mam ju totiz vo Viedni/,
tak po 4. ?dni som kvasku este dala trosku najest muky ,zavrela pohar a supla do chladnicky.
-cez sviatky som len obcas nan nakukla ale kedze neplesnivel,nerobila som s nim nic
-v utorok po velkej noci som ho vybrala a znova zacala krmit,vo stvrtok pred tretou poobede uz pekaren miesila prvy chlebik z tohoto kvasku:-)
-kvasok som mala cely cas v sklenenom velkom pohari,zakryty duplovanou papierovou utierkou a stiahnuty gumickou,v chladnicke bol zavrety na zavit


recept a postup

1.moznost,ktoru som aj ja pouzila,nakolko nemam na pekarni volitelny program.

1 PL olivoveho oleja
1 PL bielej hladkej muky sa doplni do 360g spaldovou celozrnnou mukou
290g raznej celozrnnej muky
400 ml vlaznej vody-nie teplej ani studenej!!!!
220-230g kvasku
rasca,provensalske bylinky,sol-z kazdeho tak za kavovu lyzicku,ale soli dam nabuduce trosku viac
1 PL lanovych mletych semienok

-ako prve dame do formy olej a popotierame nim celu formu/nemusi sa to robit,ale chlieb lepsie vypadne/
-do nadoby dame polovicu vody,potom polovicu muky
-na to dame sol,koreniny a semienka
-druhu polovicu vody a druhu polovicu muky
-celkom na vrch pojde kvasok-pouziva sa ked je uz spadnuty!!!je ale stale krasny bublinkovy
-nadobu vlozime do pekarnicky a pekaren zapneme

-nastavime si program CESTO-trva 1,5 hodiny,ak mate nahrievanie tak plus 15 minut
/ja som zacinala okolo 14:45 s nahrievanim,program skoncil presne o 16:30/
-na zaciatku miesenia je dobre pomoct cestu vareskou trosku zoskrabat cesto a muku z bokov a zo dna,aby sa to dobre zlucilo
-po poslednom mieseni pocas programu som haky vybrala,aby sme tam potom nemali velke dierky,potom som uz pekaren radsej neotvarala
-po skonceni programu uz bolo vidno,ako krasne cesto kyslo
-potom pekaren vypnut a nechat tak ,zakryte 5 hodin kysnut-podla moznosti neotvarat!!!-cize dokopy to cesto kyslo cca 6 hodin
-potom si nastavime program PECENIE,
korka SVETLA-u mna trva 60 minut,
takze po skonceni pekaren vynulovat a dat znova na program PECENIE,tetoraz uz len na 25 minut/toto uz casujem pomocou kuchynskeho budika/
-dohromady sa teda chleba pecie 85 minut
-nebojte sa ze korka nebude chrumkava,prave naopak,ak date program na tmavu korku,chlieb bude tvrdy,hlavne na spodu!
-po skonceni pecenia chlebik vyklopit,zabalit dobre do velkej bavlnenej handry alebo viacero utierok,tak,
aby od spodu bola taka tensia vrstva-tadial vyjde cez dierky po miesadlach para-a dame na mriezku,aby bol chlieb v lufte aj od spodu
-cca za 1 hodinu je chlebik vychladnuty a mozeme ho krajat a papat,mnam :-)
-chlieb mal krasnu porovitu strukturu-vdaka tej troske bielej muky
-je hutnejsi a hustejsi ako klasicky biely kupovany chlieb
-veeelmi mierne vlhky,korka je akurat,spodna trosku tvrdsia ako vrchna
-chlebik je rovny,neprepadol sa ale ani nie je vyduty vrch
-krasne sa vyklopil z nadobky,bez akejkolvek velkej namahy-ostali len dve male dierky
-chleib sa nemrvi a drzi si tvar
-na omak je tazky,odvazit som ho jasne,zabudla-uz ho ma moja maminka :-)

moj muz nema rad taketo zdrave chleby,ale v noci zhltol dva maslove krajce,takze no comment...

upiekla som este jeden chlebik a pomer surovin je takyto:

1 PL oleja
350g raznej muky
300g spaldovej-s tym ze je tam opät za 1PL hladkej muky
400ml vlaznej vody
rasca,sol,provensalske bylinky
230g kvasku
po zapipani signalu na pridanie semien som pridala 2 PL slnecnicovych jadierok

este sa chladi,takze aky je neviem,ale vykysol aj sa prepiekol super

budem skusat aj original pomer:
1PL oleja
400g raznej celozrnnej
200g spaldovej celozrnnej
50g bielej hladkej
400ml vody
220g kvasku
sol,rasca,otruby....co kto chce

a este budem piect aj celospaldovy,pre mojh muza,nech ma svetlejsi :-)

tak skuste.ja som spokojna.mnam.



-
5 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

2.moznot pecenia-ja nemam moznost ju odskusat,tak neviem ako to funguje.

program VOLITELNY
-
nastavit ho na 7 hodin
-1,miesenie 14 min
-1.kysnutie 1 hodinu-alebo aj dlhsie
-2.miesenie 5 min
-2.a 3.kysnutie dokopy -co najdlhsie pekaren dovoli
-pecenie je 80-85 minut

tak si to dako prepocitajte,ja na pekarni tento program nemam,ale osoba od ktorej to vsetko mam,pouziva tento program a dari sa.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

to Marina:

tak som kvasok vybrala z chladnicky-bol na zavit zavrety a veru,nezdochol .-)
je az po okraj nakysnuty,husty....
uz som ho trosku prikrmila a nehcam si ho vonku,zajtra bude dalsie pecenie .
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=40731
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

bv_alexandra Pozri príspevok
Dnes som skúšala slané rožky.
Slané rožky
Suroviny:
500g hladkej múky
300ml vlažného mlieka
50g rastlinného tuku
20g droždia/resp. 3/4bal sušeného/
1 lyžička kryštálového cukru
1 žĺtok
1 vajce
1/2 lyžičky soli
Na posypanie - rascu, sezam, mak
Program: príprava resp. cesto

Postup:
Po vykysnutí cesto rozvaľkáme a vykrajujeme trojuholníčky, z ktorých potom skrúcame rožky. Poukladáme na plech pokrytý papierom na pečenie a necháme ešte vykysnúť.
Nakoniec potrieme rozšľahaným vajcom a posypeme rascou, makom, sezámom.
Dáme piecť do stredne vyhriatej rúry.
Pečieme pri 180stupňoch Celziových cca 10-15min.
Dobrú chuť.
A toť fotoukážka.
opisujem si tieto vas recepty lebo obcas sa zaziada aj ine ako kvaskovy chlieb.zaujima ma v tomto recepte sa uvadza zltok i vajce...

ide to vsetko do cesta????????????
ci je tam uz aj vajicko na potretie?

lebo nikde sa neuvadza podrobnejsie.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Myslím si, že do cesta len žĺtok, vajíčko na potretie.
Môžeš robiť úplne bez vajec, podkysnuté potrieť vodou s kvapkou octu a dať do horúcej rúry.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

[QUOTE=VladoaKatka;930871]Nie je to recept pre domácu pekáreň, páčil sa mi, aj sme vyskúšali ... skúste a posúdte...

http://domacnost.sme.sk/c/4256811/up...-to-kazdy.html

Robili sme už rožky, pletenky, uzle, ... naozaj je to len o fantázií..

chyba info o gramazi drozdia-kolko cerstveho a kolko suseneho by ste dali?
a zaujima ci je rodiel v tej gramazi potom ak miesim v pekarni a ak miesim rucne-ak ano,prosim uviest.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

dievčatá aj ked ste tu profíčky možno pre niekoho / ja už len maces a tvárim sa že mi chutí/... http://zena.sme.sk/c/4238466/upecte-si-s-nami-chlieb-za-20-korun.html

0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

CHUTNY JABLKOVY KOLAC

cca 5 velkych jahod ocistime,nakrajame na kusky a zasypeme striedavo cukrom-najöepsie nachystat vecer

2 vajcia
250g hnedeho cukru-moze byt i menej
50 ml oleja /ja olivovy/
1 KL mäkkeho masla
1 prasok do peciva
2 ocistene a postruhane jablka
mala hrst sekanyj mandli/orechov..../
2 PL suseneho goji /hrozienka ci ine susene ovocie na kusky/
100g celozrnnej spaldovej muky
150 g hladkej muky /ja som mala taku ze 20 percent pseno a 80 percent psenica/
trochu kakaa

do pekarne dame vajcia a cukor
pustime program KOLAC-miesanie v programe by malo trvat 15 minut
-vajcia s cukrom nechat miesat cca 6-8 minut,potom prerusit program a pridat vsetky ostatne zlozky,vratane jahod so stavou ktoru pustili
-program znova spustime,a nechame dokoncit miesenie-ak by sa nam cesto zdalo pocas miesania veli riedke,pridame trosku muky
-po 15 minutach by mal program automaticky pokracovat v peceni
-po skonceni programu skusime spajdlou ake je cesto v strede,alebo aj rukou okusime povrch kolaca-moj vobec nebol upeceny a navrchu bol este lepavy
-preto spustime program PECENIE a nechame pol hodku piect
-potom program prerusime,kolac opatrne vyklopime a vratime ho do formy opacne-cize tou stranou ktora bola dolu-nahor,
-vrtime do pekarne a pokracujeme v peceni dalsiu polhodku
-takto sa kolacik prepecie z oboch stran

po skonceni programu ho treba vylozit na mriezku alebo na tanier a pockat kym vychladne-my sme nevydrzali a kostovali sme ho okamzite,este taky horuci :-)
je vyborny,netreba ho uz ani cukrovat :-)
0 0
Marikaby Marikaby

Marikaby je offline (nepripojený) Marikaby

Skrátila som čas na výrobu chleba a výrazne zlepšila jeho kvalitu tým,že cesto na chlieb mi za 8 minut vymiesi robot (oveľa lepšie ako domáca pekáreň). Potom cesto nechám 1 hodinu vykysnúť, trocha rukou premiesim a vložím do pekárne. Nastavím program "pečenie" a pečiem iba 1 hodinu.
Ušetrím 2,5 hodiny času a el. energie.

Odporúčam,aby ste pri pečení chleba vyskúšali múku "SEMOLINA" z predajne Billa (špeciálna múka na chlieb a kvalitné cestoviny z tvrdej pšenice).Ja dávam asi 100 g tejto múky (1/5 množstva múky).
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

celkovo hladiac na domacu pekarnicku po case konstatujem,ze zu by som si take daco asi nekupila.je to spotrebic pre cas nudze,ale nie na pravidelne pouzivanie-aspon u nas
,uz ju ani nepouzivam.
maximalne na to miesenie kvaskoveho chleba.inak stoji v kute a pouziva sa fakt len obcas
2 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

U nas sa tiez pekarnicka uz vyuziva malokedy. Vyskusala som snad stovky receptov,rozne druhy muk a prisad,ale nie je to ono.
Ked mame chut na doma robeny chlebik, tak peciem chlieb bez miesenia,recept mam z Porady /aj z netu/. Ten nikdy nesklamal a chuti vzdy vyborne
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

keby som jedla chleba asi by som ju aj používala dalej....ale už len wasa "chlebíky"...alebo celozrnný maces....
0 0
Damča Damča

Damča je offline (nepripojený) Damča

Super,že je to tu pekne po hromade,dobrý nápad prikladám pár overených receptov http://www.pekarensana.sk/recepty
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No baby, tento rok sme doma mali preplatok za elektriku ... bol až taký vysoký že prekvapil , Užívali sme všetko rovnako akurát v druhej polovičke roka 2014 mi prdla plazma za pomoci blesku či čoho tak sa kúpil LED TV a pri kontrole spotreby ktorá bola nižšia aj v prvom polroku 2014 , sme uvažovali, že čosi sme zmeniť určite museli.

Až som na to prišla ... prestala som denno denne piecť chlieb v domácej pekárničke ako to bolo roky predtým .. tuším zo tri roky som takto pekávala chlieb no stará pekárnička mi odišla a v novej sa mi to tak nelúbilo tak som časom prestala pekávať chlieb v nej... a vyúčtovanie za rok 2014 ma neskutočne prekvapilo.
Lebo spotrebu energii sme mali roky viac menej vyrovnanú, platby detto a tu zrazu nižšia spotreba energii oproti predošlým rokom a preplatok čosi nad 100e ... jasné že potešil.

Takže súhlasím s tu spomenutími komentármi, že pekárnička aj hej ale pre gazdinky čo to s rúrou nevedia a ako posledná záchrana ak nie je nič doma a ráno treba čosi dať na stôl.
3 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Trošku zkrešem tvoju radosť, lebo časť úspory padla na drahší chlieb z obchodu, či nie?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

kukučka
Trošku zkrešem tvoju radosť, lebo časť úspory padla na drahší chlieb z obchodu, či nie?
No poviem pravdu ani nie ... lebo zhodou náhod považujem za najlepší ( myslím tým nekrušiaci sa biely chlieb a chutný aj na další den) chlieb z lidla a ten stojí 0,85 € ... a ak mi chcete povedať ako je biely chlieb nezdravý zruším vás hned, moja diagnoza mi odporúča biele pečivo staršie ako tmavé a čerstvé
1 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
som zvykla sadlo v nej topiť, že nemusím miešať. Odišiel klinový remeň. zohnala som nový, ale pekárničku tiež používam len príležitostne, keď pečiem a robí mi cesto, resp. lekváre raz do roka, lebo mi v nej spodok neprihorí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať