Zavrieť

Porady

Osobná asistencia po novom (od 1.1.09)

V súvislosti s novinkami (z 447/2008 Zz a zmeny v zákone o SP) by som si dovolila založiť túto tému.
Mohli by sme si tu navzájom poradiť čo a ako ... doplniť informácie...

Tak na začiatok asi najdôležitejšie zmeny.

1. mení sa sadzba (bude naviazaná na ŽM a valorizovaná – ako kedysi) – sadzba za 1 hod je 1,39% sumy ŽM pre plnoletú osobu.

2. osobný asistent, ktorý vykonáva OA v rozsahu min 140 hodín je dôchodkovo poistený – poistné platí štát z VZ vo výške min mzdy. Treba sa samozrejme prihlásiť v SP!

3. je nová príloha k zákonu „Potvrdenie o vyplatených odmenách“ – treba odovzdávať na UPSVaR spolu s výkazmi.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Hneď by som sa aj opýtala.... ak má niekto skúsenosť..
V §21 odst 4 – do rozsahu OA sa nezapočítavajú hodiny, počas ktorých osoba ZŤP vykonáva zamestnanie, alebo navštevuje školu (s výnimkou VŠ)...
Je možné, aby pôsobil asistent učiteľa na strednej škole? (nemyslím osobného asistenta).
Doteraz som mala info, že asistent učiteľa môže byť len na základnej škole
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
t.betinka t.betinka

t.betinka je offline (nepripojený) t.betinka

KATY R super stranka.Pýtam sa ja som asistentka kamarat pobera peniaze z uradu kto mi dá potvrdenie?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

t.betinka Pozri príspevok
KATY R super stranka.Pýtam sa ja som asistentka kamarat pobera peniaze z uradu kto mi dá potvrdenie?
Ak si osobná asistentka, tak dostávaš za OA peniaze a platiteľ (užívateľ OA- ZŤP osoba) ti vystaví o tom potvrdenie (napr. VPD = výdavkový pkl. doklad).
Teraz po novom sa toto bude odovzdávať aj na UPSVaR ... na predpísanom tlačive (to je tá nová príloha)

v tomto príspevku je zákon 447/2008 priložený
http://www.porada.sk/904654-post3.html
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Každý kto robí OA a má v zmluve o OA viac ako 140 hod mesačne má sa prihlásiť na SP, je potrebná aj kópia zmluvy o OA. V tomto prípade poistné platí štát
Naposledy upravil karpis : 08.01.09 at 12:12
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Je takéto potvrdenie (v prílohe) aj daňovým dokladom? Spĺňa všetky náležitosti?
Doteraz sme používali VPD – ako doklad o „výplate“ osobného asistenta ... ale teraz, podľa nového zákona treba predložiť pre UPSVaR práve toto tlačivo .. tak, že či bude stačiť .. alebo či treba do účtovníctva aj VPD.

ešte k príspevku č.2 ... nikto neporadí
ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Pripojím skúsenosť s prihláškou osobného asistenta na SP (minulý týždeň) - registrácia bez problémov (som milo prekvapená). Len som nachystala aktuálne prehásenie sporiteľa (pre II. pilier) stiahnuté zo stránky SP (má časť A a B) ... a toto odmietli, musela vyplniť staré... no čo už, hádam to bude v poriadku
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Dobrý deň, poradí niekto? Ak osobnú asistenciu vykonáva študent VŠ v rozsahu 25 hodín mesačne a dostáva za to cca 1.350.- SK mesačne musí sa hlásiť na DÚ, SP atď.? Jedná sa o môjho syna. Ďakujem za prípadnú radu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Gabhus Pozri príspevok
Dobrý deň, poradí niekto? Ak osobnú asistenciu vykonáva študent VŠ v rozsahu 25 hodín mesačne a dostáva za to cca 1.350.- SK mesačne musí sa hlásiť na DÚ, SP atď.? Jedná sa o môjho syna. Ďakujem za prípadnú radu.
je povinný sa registrovať na DU. Vyplní tlačivo, priloží kópiu zmluvy .. a následne mu pošlú kartičku s reg číslom. registrovať ... do 30 dní od podpísania zmluvy.
SP... v toto prípade nie
aj tu máš odpoveď
http://www.porada.sk/910944-post28.html
Naposledy upravil Katy a R : 12.01.09 at 12:01
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Pre osobnú asistenciu je potrebné spomenúť okrem už uvedených aj ďalšie zmeny platné od 1.1.2009 v zmysle zákona č, 447/2008 Z.z o peňažných príspevkoch na kompenzáciu
· Po dovŕšení 65. roku veku možno poskytovať príspevok na OA, len ak bol fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím poskytovaný pred dovŕšením 65 rokov veku (§ 22 ods. 2).
· Rodinní príslušníci môžu vykonávať OA v rozsahu maximálne 1460 hodín ročne (4 hod./denne) ak užívateľ OA má priznaných najmenej 3650 hodín ročne (§ 22 ods. 5 a ods. 6)
· Zmeny v určovaní rozsahu OA -podľa prílohy č.4 zákona č. 447/2008 Z.z.
Vysvetlenie činností a zaradenie v prílohe č. 4 je uvedené v § 65
- podľa ods. (8) štúdium, pracovná činnosť, športová činnosť, spoločenská činnosť, duchovná činnosť, kultúrna činnosť a vybavovanie úradných záležitostí, sa považujú za činnosť prepravy alebo premiestňovanie pri pracovných, vzdelávacích, občianskych, rodinných a voľnočasových aktivitách podľa prílohy č. 4 zákona účinného od 1. januára 2009.
POZOR – pre štúdium a pracovnú činnosť od 1.1.2009 platí už v porade spomenutý § 21 ods.(4) – Do rozsahu OA sa nezapočítavajú hodiny v čase výkonu zamestnania alebo návštevy školského zariadenia s výnimkou vysokej školy.
- podľa ods. (9) Upratovanie, pranie, žehlenie a kúrenie, sa považujú za činnosť pomoc pri domácich prácach podľa prílohy č. 4 zákona účinného od 1. januára 2009.
· OA sa bude poskytovať aj osobe žijúcej v zariadení podporovaného bývania kde sa jej poskytujú sociálne služby, na jej prepravu alebo premiestňovanie pri pracovných aktivitách, vzdelávacích aktivitách, občianskych aktivitách, rodinných aktivitách a voľnočasových aktivitách (§ 21 ods. 5)
· .Rozsah hodín osobnej asistencie príslušný orgán opätovne posúdi každé tri roky., ak sa zmenia skutočnosti rozhodujúce na určenie rozsahu hodín osobnej asistencie.(§ 21 ods. 6)
Dana 22
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dana 22 Pozri príspevok
Vysvetlenie činností a zaradenie v prílohe č. 4 je uvedené v § 65
- podľa ods. (8) štúdium, pracovná činnosť, športová činnosť, spoločenská činnosť, duchovná činnosť, kultúrna činnosť a vybavovanie úradných záležitostí, sa považujú za činnosť prepravy alebo premiestňovanie pri pracovných, vzdelávacích, občianskych, rodinných a voľnočasových aktivitách podľa prílohy č. 4 zákona účinného od 1. januára 2009.
POZOR – pre štúdium a pracovnú činnosť od 1.1.2009 platí už v porade spomenutý § 21 ods.(4) – Do rozsahu OA sa nezapočítavajú hodiny v čase výkonu zamestnania alebo návštevy školského zariadenia s výnimkou vysokej školy.
k tomuto by som chcela...
ak v starom posudku sú tieto vymenované činnosti - ako to uviesť vo výkaze za január ... normálne ako doteraz (platí § 65 - preklasifikujú to na UPSVaR), alebo to už aj treba "preklasifikovať" vo výkaze
A k tomu štúdiu ... na ZŠ je možnosť mať asistenta učiteľa ... sú nejaké zmeny ... a je takáto možnosť aj na strednej škole? (keďže OA nie!)
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
výkaz by mal obsahovať len činnosti priznané v posudku a keďže zákon neuvažuje o prehodnocovaní posudkonv, tak by mali plrechodné ustanovenia uvedené v § 65 postačiť na preklasifikovanie a činnosti je možné zapísať vo výkaze podľa nového...
- no a vylúčenie asistentov pri štúdiu uvedeným § je nedomysleným krokom v zákone zo strany MPSVaR, pretože asistenti sú zákom ustanovení len na základných a špeciálnych školách
Dana 22
0 0
t.betinka t.betinka

t.betinka je offline (nepripojený) t.betinka

Som OA evidovaná na danovom úrade možem robit OA aj 2-3 ludom?Ak ano ake su potom podmienky.Rovnake?
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
betinka
Ja si myslím ak to stihneš, tak môžeš. Podmienky sú rovnaké – musíš mať s každým uzavretú zmluvu. Zákon len stanovuje, že osobný asistent môže vykonávať OA maximálne 10 hodín denne. V daňovom priznaní priznáš všetky príjmy.

- Ak si zamestnaná tak príjem z OA pričítaš k príjmu zo závislej činnosti.
- Ak to chceš mať ako zamestnanie, tak za mesiac musíš odpracovať najmenej 140 hodín, prihlásiť sa v SP a doložiť zmluvy o výkone OA. Štát bude za teba platiť odvody do SP okrem odvodov na nemocenské poistenie ( tie si musíš platiť sama ak chceš mať nárok na PN). Okrem toho sa musíš prihlásiť do ZP a štát bude platiť za teba odvody do zdravotnej poisťovne.
Dana 22. .
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ešte doplním ... štát neplatí ani PvN (myslím samozrejme, ak je rozsah min 140 hod a nemá iné poistenie)
A ešte DU oznamuješ všetky zmeny .. čiže ak máš novú zmluvu, alebo ukončíš, alebo sa zmení rozsah (nový dodatok) ... tak potom je treba do 15 dní ohlásiť !
0 0
t.betinka t.betinka

t.betinka je offline (nepripojený) t.betinka

Dakujem za cenne rady.
0 0
anjelicek18 anjelicek18

anjelicek18 je offline (nepripojený) anjelicek18

Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať, som študentka VŠ mám brigádu a okrem toho pracujem aj ako osobná asistentka. Keď som začala s osobnou asistenciou tak som sa prihlásila na daňovom úrade. Chcela by som vedieť či týmto pre mňa vyplynula aj povinnosť zahlásiť sa na sociálnom a zdravotnom poistení a týmto aj platiť mesačne nejaké odvody? Za odpoveď vopred ďakujem.
Lenka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Z príjmov OA sa neplatia odvody do SP, ZP, nie je prihlasovacia povinnosť do SP, ZP.

Avšak za OA ktorý nie je poistený ako zamestnanec ani ako povinne poistená SZČO (a to ste vy, anjeliček18), platí štát dôchodkové poistenie - je teda vo vašom záujme, aby ste sa prihlásli v SP ako poistenec štátu, o pár desiatok rokov budete mať vďaka tomu vyšší dôchodok.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jozef Mihál Pozri príspevok

Avšak za OA ktorý nie je poistený ako zamestnanec ani ako povinne poistená SZČO (a to ste vy, anjeliček18), platí štát dôchodkové poistenie - je teda vo vašom záujme, aby ste sa prihlásli v SP ako poistenec štátu, o pár desiatok rokov budete mať vďaka tomu vyšší dôchodok.
... v tom prípade, ak je rozsah OA minimálne 140 hodín mesačne..
1 0
anjelicek18 anjelicek18

anjelicek18 je offline (nepripojený) anjelicek18

Velmi pekne vám dakujem za odpoved )
Lenka
0 0
sis27 sis27

sis27 je offline (nepripojený) sis27

ahojte... tiez by som sa chcela spytat na dve veci ohladom osobnej asistencie:
1. ked osobna asistentka ma este aj normalne zamestnanie a zamestnavatel jej uz vykonal rocne zuctovanie za rok 2008, ako potom treba postupovat pri podavani danoveho priznania prijmov za osobnu asistenciu???
2. to s tym potvrdeniim o prevzatii penazii za OA je novinka len v tomto roku... ako je to teda, ked osobnyy asistent dostaaval peniaze v roku 2008 na ruku od uzivatela OA... ten mu ma pre uucely danoveeho priznania vystavit takeeto potvrdenie, resp. takee ako keby bol jeho zamestnavatel?? lebo na urade PSVaR takeeto potvrdenie nedaavajuu... vopred vdaka!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať