Zavrieť

Porady

Osobná asistencia po novom (od 1.1.09)

V súvislosti s novinkami (z 447/2008 Zz a zmeny v zákone o SP) by som si dovolila založiť túto tému.
Mohli by sme si tu navzájom poradiť čo a ako ... doplniť informácie...

Tak na začiatok asi najdôležitejšie zmeny.

1. mení sa sadzba (bude naviazaná na ŽM a valorizovaná – ako kedysi) – sadzba za 1 hod je 1,39% sumy ŽM pre plnoletú osobu.

2. osobný asistent, ktorý vykonáva OA v rozsahu min 140 hodín je dôchodkovo poistený – poistné platí štát z VZ vo výške min mzdy. Treba sa samozrejme prihlásiť v SP!

3. je nová príloha k zákonu „Potvrdenie o vyplatených odmenách“ – treba odovzdávať na UPSVaR spolu s výkazmi.
Usporiadat
cinika cinika

cinika je offline (nepripojený) cinika

je to na konci strany pod: Priložené dokumenty:
Schválené znenie zákona NRSR 946 Schválené znenie zákona NRSR 946 (405 KB)
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Prave som citala, ze v roku 2018 su od dane oslobodene aj prispevky na kompenzaciu pre ZTP. Mame to chapat tak, ze aj prispevok na osobnu asistenciu je oslobodeny?

0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Prosim, neviete niekto?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

gardenia
Prave som citala, ze v roku 2018 su od dane oslobodene aj prispevky na kompenzaciu pre ZTP. Mame to chapat tak, ze aj prispevok na osobnu asistenciu je oslobodeny?
Peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia boli od dane oslobodené aj doteraz - pozri si § 9 odst 2 zák o DzP - aj jeho časové verzie.

ŤZP osoba z príspevku, ktorý dostane na asistenciu žiadnu daň neplatí. Daň platí len osobný asistent - je to jeho príjem podľa § 6
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
No, teda! Toto ma nenapadlo
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Katy, prepac, predcasne sa mi odoslal text. Velmi pekne dakujem za objasnenie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dám aj sem túto videoinštruktáž - je tam príklad č. 1 - že OA nemusí elektronicky komunikovať.
.... pretože aj teraz na jednom nemenovanom DU sa nechceli baviť "papierovo" s OA. Ževraj musí elektronicky - a basta. Terazky neviem , že prečo si pracovníci DU nepozrú ani vlastnú stránku?
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Ono by asi tetuškám na úrade stačilo prehrať ich vlastné video - konfrontácia, čo je a čo nie je pravda.....
Inak to, že pravá ruka nevie, čo robí ľavá (teda čo povie vrchnosť a čo robia tí spodní) je bežné skoro všade v štátnych úradoch....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veď preto som to sem pripla ... inak - nebola to tetuška, ale "ujo" ☻
Na inom DU - ochota, vyriešené
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

No vidíš.... takže **ujo.... jeden čihi a druhý hota....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

len info - zmena od 1.7.2019
Sadzba za 1 hodinu osobnej asistencie je 4,18 € .
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ja by som - že či niekto má skúsenosť, ako je to s posúdením hranice na vznik povinného poistenia SZČO - v takomto prípade - ako tu -v minulosti (2013) sme riešili https://www.porada.sk/98021-osobna-a...ml#post2304148
tiež som zadala dotaz - odpoveď citácie zákona. Ale konkrétne by som chcela že napr teraz - pri príjme 6000 zo živnosti a z OA 1500 - teda spolu 7500 - či bude od júla povinne poistenou SZČO?
Pri výpočte VZ je to jasné - že príjmy z OA nevstupujú - ale pre posúdenie hranice je to stále také všelijaké v tom zákone. (cit:"dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu.6)".
Tak ak má niekto konkrétnu skúsenosť - že či aj pre vznik poistenia SP naozaj nezahrnula príjmy OA ?
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Ahoj Katka za osobného asistenta sú platené odvody do zdravotnej poisťovne a myslím ak je to nejak nad 140 hod. mesačne tak aj odvody na sociálnu poisťovňu na dôchodkové. Nie je to klasická SZČO, nemá živnostenský list iba DIČ - nikdy pri uvedení príjmov v správnom riadku nevznikne platiť ani z RZZP. Jednine, že by ich teraz osvietilo, ale dúfam že nie. Nevstupuje to do povinnosti platiť odvod v prípade, ktorý si popísala. Len správne vyplniť DP
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Treba vyplniť prílohu č. 3, tam su podrobné údaje z príjmov a výdavkov OA. Ktovie v akom formáte dostáva SP výpis z daňového priznania ...
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Myslím, že vidia, že to je príjem podľa § 6 - 2 b, tak isto ako nevstupujú príjmy z prenájmu do povinnosti platiť odvody na soc. poisťovňu
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

to správne vyplnenie DP aj prílohy je samozrejmé ... ale ide mi o to posúdenie hranice povinnosti platiť pre SZČO - živnostníka: V starších príspevkoch som našla - že to započítali (aj príjem OA) - neviem, či sa to potom nejako vyreklamovalo .. no a keď dám otázku do SP - tak mi citujú zákon
Anik pri súbehu so živnosťou (povinne poistenou szčo) neplatí štát dôchodkové za OA nikdy - ani pri vysokom počte hodín. Zdravotné poistenie je OK - v zákone o ZP je to jasne definované (na rozdiel od zák o SP) - viď aj tá diskusia z roku 2013
Naposledy upravil Katy a R : 07.02.21 at 19:04
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Katka teraz som si spomenula, ale asi niekde v robote mám už neviem kde. Možno 3 roky dozadu som mala presne taký prípad že spoločne s iným príjmom §6 presahvalo hranicu na platenie odvodov a bolo mi povedané, že to sa nezapočítava a naozaj sa to nezapočítalo. Naozaj si myslím, že ak to bude dobre vypísané nemal by byť problém.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tak by to podľa kostolného poriadku aj malo byť - len človek nikdy nevie? - ja som ešte konkrétne takéto nevidela .
Aj so ZP poistením bývajú problémy (hlavne vo VšŽP) - a tam je to ozaj v zákone pekne uvedené. Tak preto ma mätie - že čo SP???
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať