Zavrieť

Porady

Osobná asistencia po novom (od 1.1.09)

V súvislosti s novinkami (z 447/2008 Zz a zmeny v zákone o SP) by som si dovolila založiť túto tému.
Mohli by sme si tu navzájom poradiť čo a ako ... doplniť informácie...

Tak na začiatok asi najdôležitejšie zmeny.

1. mení sa sadzba (bude naviazaná na ŽM a valorizovaná – ako kedysi) – sadzba za 1 hod je 1,39% sumy ŽM pre plnoletú osobu.

2. osobný asistent, ktorý vykonáva OA v rozsahu min 140 hodín je dôchodkovo poistený – poistné platí štát z VZ vo výške min mzdy. Treba sa samozrejme prihlásiť v SP!

3. je nová príloha k zákonu „Potvrdenie o vyplatených odmenách“ – treba odovzdávať na UPSVaR spolu s výkazmi.
Usporiadat
Yanicqo Yanicqo

Yanicqo je offline (nepripojený) Yanicqo

Dobrý deň všetkým. Chcem sa opýtať, čo je mojou povinnosťou po podpísaní zmluvy o OA. Či sa mi treba hlásiť na nejaký úrad. Som študent a nemám iné príjmy. Aké by to bolo v prípade, že už študentom nebudem(mám 21rokov)? Odpracované hodiny OA za mesiac nepresiahnu ani 100hodín. Prišiel by som o sociálne štipendium? Rodičia o prídavky?.. Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Yanicqo Pozri príspevok
Dobrý deň všetkým. Chcem sa opýtať, čo je mojou povinnosťou po podpísaní zmluvy o OA. Či sa mi treba hlásiť na nejaký úrad. Som študent a nemám iné príjmy. Aké by to bolo v prípade, že už študentom nebudem(mám 21rokov)? Odpracované hodiny OA za mesiac nepresiahnu ani 100hodín. Prišiel by som o sociálne štipendium? Rodičia o prídavky?.. Ďakujem.
... registrácia na DU, daňové priznanie ... predpokladám, že k soc štipendiu sa musí doložiť príjem všetkých spoločne posudzovaných osôb

Keď už študentom nebudeš, treba ísť aj do ZP (nebudeš musieť platiť odvody - ak budeš iba OA).
Inak to tu všetko nájdeš
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Katy a R Pozri príspevok
... registrácia na DU, daňové priznanie ... predpokladám, že k soc štipendiu sa musí doložiť príjem všetkých spoločne posudzovaných osôb

Keď už študentom nebudeš, treba ísť aj do ZP (nebudeš musieť platiť odvody - ak budeš iba OA).
Inak to tu všetko nájdeš
Ja len doplním.
Príjem študenta sa do príjmu spoločne posudzovaných osôb nezapočitáva, ak jeho výška nepresiahne 1,2 násobok ŽM. V prípade keď presiahne, tak sa do príjmu započíta len rozdiel /príjem - 1,2 násobok ŽM/
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dana 22 Pozri príspevok
Ja len doplním.
Príjem študenta sa do príjmu spoločne posudzovaných osôb nezapočitáva, ak jeho výška nepresiahne 1,2 násobok ŽM. V prípade keď presiahne, tak sa do príjmu započíta len rozdiel /príjem - 1,2 násobok ŽM/
Danka máš na mysli posudzovanie príjmu pre nárok na dávku v hmotnej núdzi? Tam platí, že ak príjem spolu za dvanásť mesiacov nedosiahne 1,2 násobok ŽM - tak sa nepočíta.
Ale platí to aj aj pre priznanie sociálneho štipendia - sú tam rovnaké podmienky
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Katy a R Pozri príspevok
Danka máš na mysli posudzovanie príjmu pre nárok na dávku v hmotnej núdzi? Tam platí, že ak príjem spolu za dvanásť mesiacov nedosiahne 1,2 násobok ŽM - tak sa nepočíta.
Ale platí to aj aj pre priznanie sociálneho štipendia - sú tam rovnaké podmienky
Katy, uviedla som tie údaje predovšetkýn pre študentov aby sa nebáli vykonávať OA z dôvodu, že budú mať vlastný príjem a potom im nevznikne nárok na sociálne štipendium.
Stretávam sa s týmto názorom často a preto som v príspevku uviedla konkrétne hranice príjmu študenta pre nárok na soc. štipendium.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

vďaka za info...

- vychádza to cez 220 eur.... zníži to ročný príjem ... aj keď to zodpovedá asi 86 hodinám za rok
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Katy a R Pozri príspevok
vďaka za info...

- vychádza to cez 220 eur.... zníži to ročný príjem ... aj keď to zodpovedá asi 86 hodinám za rok
..ja si myslím, že mesačný príjem študenta môže byť 1,2 násobok ŽM t.j. cca 220 eur - 86 hodín /mesiac
podľa vyhlášky č. 102/2006 Z.z. § 2
-ods. 1- rozhodujúcim príjmom je jedna dvanástina sôčtu príjmov okruhu spoločne posudzovaných osôb za kalendárny rok predchádzajúceho kalendárneho roka v ktorom sa posudzuje nárok na soc. štipendium, ak vyhláška neustanovuje inak.
- ďalej sa hovorí v ods. 3, že do príjmu sa nezapočitáva príjem študenta do výšky 1,2 ŽM
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

No ak je to takto, tak je to celkom dobré ....
Potom by bolo výhodné pre študenta napr počas prázdnin dať rozsah hodín na 140 - aby bol dôchodkovo poistený ... a počas školského roku menej ... a nepríde ani o štipendium.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Katy a R Pozri príspevok
No ak je to takto, tak je to celkom dobré ....
Potom by bolo výhodné pre študenta napr počas prázdnin dať rozsah hodín na 140 - aby bol dôchodkovo poistený ... a počas školského roku menej ... a nepríde ani o štipendium.
..no, ale potom v týchto dvoch mesiacoch by mal príjem vyšš ako dovoľuje zákon a rozdiel /príjem - 1,2 ŽM t.j. cca 54 x 2,58 x 2 =278 €/ by sa musel pripočítať do príjmu spoločne posudzovaných osôb.
- § 2 ods.4 vyhlášky č.102/2006 Z.z. hovorí o príjme "pripadajôcom na kalendárny mesiac"
... potom by to mohlo ovplyvniť soc. štipendium.
Ak sa mýlim, poteším sa vysvetleniu.
Študenti - asistenti si zaslúžia aby vedeli čo ich čaká po uzavretí zmluvy o výkone OA.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Chcela by som sa opytat, ked je OA pracujuca osoba v inom zamestnani a popri tom vykonava osobnu asistenciu, ako podava danove priznanie? Na asistenciu ine, a na pracu tiez?

dakujem, uz som nasla.
Naposledy upravil alaya1 : 20.07.10 at 07:59
0 1
beatap beatap

beatap je offline (nepripojený) beatap

Nie, podáva jedno daňové priznanie typ B.
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

A može vykonavať os.asistenciu osoba, ktorá robí na týždňovky na dohodu v inom meste a dochádza na víkendy domov. Ide o matku-DVP a dcéru /tá je na vozíčku/ má svoju živnosť?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

deha Pozri príspevok
A može vykonavať os.asistenciu osoba, ktorá robí na týždňovky na dohodu v inom meste a dochádza na víkendy domov. Ide o matku-DVP a dcéru /tá je na vozíčku/ má svoju živnosť?
neviem, či som dobre pochopila
... ak myslíš, že či môže robiť asistenta cez víkendy - ke´d nepracuje - tak áno. Ak je v práci, ďaleko od bydliska postihnutej osoby - tak to by asi nešlo . Vyhotovuje sa predsa výkaz o presne odpracovaných hodinách.

Ale asistenta blízkej osobe môže robiť výnimočne - len pri určitom rozsahu hodín a len pre určité činnosti (definované v zákone) .
0 0
maribet maribet

maribet je offline (nepripojený) maribet

Dobry den, spracuvam Danove priznanie typu B za r.2010 pre cloveka, kt.ma prijem zo zavislej cinnosti aj z osobnej asistencie (69,41 hod.mesacne). Prijem a preddavky na dan zo zav.cinnosti uvadzam v V.oddieli DP, prijem z OA v VI.oddieli DP. Je mozne uplatnit 40%pausalne vydavky (par.6ods.2)? Z OA tento clovek poistenie neplatil. Dakujem za odpoved.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
maribet Pozri príspevok
Dobry den, spracuvam Danove priznanie typu B za r.2010 pre cloveka, kt.ma prijem zo zavislej cinnosti aj z osobnej asistencie (69,41 hod.mesacne). Prijem a preddavky na dan zo zav.cinnosti uvadzam v V.oddieli DP, prijem z OA v VI.oddieli DP. Je mozne uplatnit 40%pausalne vydavky (par.6ods.2)? Z OA tento clovek poistenie neplatil. Dakujem za odpoved.
ÁNO, postup pri vypracovaní DP je správny. V oddiely VI. z príjmu za výkon OA si môžeš uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 %. Odvody na poistné do ZP a SP sa z príjmu za výkon OA neplatia.
0 0
nedeje nedeje

nedeje je offline (nepripojený) nedeje

Zdravím všetkých,poprosila by som vás o radu.Starám sa o starých rodičov majú 76r a 80r ich zdravot.stav bol prehodnocovaný pred 5r od tej doby sa starému otcovi pridali asi 4 diagnozy.Tieto si vyžadujú takmer neustále moj pobyt u nich doma.Týždenne niekolko krát chodíme po lekároch ktorý sú vzdialený cez 30km starký nevidí,nepočuje.Stará mama sama nič neurobí.Ja dostávam na nich dokopy 185€ čo je žalostne málo lebo som velmi obmedzovaná neviem sa od nich pohnúť ani na jeden deň.A je velmi ťažko vysvetliť 9r synovi prečo my nemôžme ísť ani na 2 dni nikam a iný môžu moja rodina je tým ukracovaná.Starý rodičia tvrdia že ak by som k nim 1 deň neprišla zomreli by...Keďže ich mám rada nechcem sa nejako s nimi škriepiť a pod.
Už som s toho zúfalá neviem si rady.Na UPSVAR mi povedali že si mám nájsť prácu a môžem zaroviť do 330€ popri opatrovaní starkých no ako si ju mám nájsť ked oni si žiadajú neustále moju pozornosť .Bývame na dedine kde nie je možnosť nájsť si prácu na pár hodín denne do mesta to máme ďaleko a bolo by to náročné časovo aj finančne.Nemožem ich nechať tak a ísť si zarobiť.Dočítala som sa že ako osobný asistent by som mala viac €.Neviete mi niekto poradiť ako to vlastne je či by som mohla mať na nich osobnú asistenciu.velmi pekne ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nedeje Pozri príspevok
Zdravím všetkých,poprosila by som vás o radu.Starám sa o starých rodičov majú 76r a 80r ich zdravot.stav bol prehodnocovaný pred 5r od tej doby sa starému otcovi pridali asi 4 diagnozy.Tieto si vyžadujú takmer neustále moj pobyt u nich doma.Týždenne niekolko krát chodíme po lekároch ktorý sú vzdialený cez 30km starký nevidí,nepočuje.Stará mama sama nič neurobí.Ja dostávam na nich dokopy 185€ čo je žalostne málo lebo som velmi obmedzovaná neviem sa od nich pohnúť ani na jeden deň.A je velmi ťažko vysvetliť 9r synovi prečo my nemôžme ísť ani na 2 dni nikam a iný môžu moja rodina je tým ukracovaná.Starý rodičia tvrdia že ak by som k nim 1 deň neprišla zomreli by...Keďže ich mám rada nechcem sa nejako s nimi škriepiť a pod.
Už som s toho zúfalá neviem si rady.Na UPSVAR mi povedali že si mám nájsť prácu a môžem zaroviť do 330€ popri opatrovaní starkých no ako si ju mám nájsť ked oni si žiadajú neustále moju pozornosť .Bývame na dedine kde nie je možnosť nájsť si prácu na pár hodín denne do mesta to máme ďaleko a bolo by to náročné časovo aj finančne.Nemožem ich nechať tak a ísť si zarobiť.Dočítala som sa že ako osobný asistent by som mala viac €.Neviete mi niekto poradiť ako to vlastne je či by som mohla mať na nich osobnú asistenciu.velmi pekne ďakujem.
.. no obávam sa, že v tomto prípade OA už neprichádza do úvahy .. pozri v zák o kompenzáciách - na prvej strane tejto témy nájdeš
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

nedeje je mi luto, ale nesplnaju vekovu hranicu na uznanie osobnej asistencie.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ahojte, prave robim danove priznanie mojmu bratovi, zacinajucemu podnikatelovi, ktory mal zaroven aj prijem za cinnost osobneho asistenta. Chcem sa spytat, ci sa prijem za cinnost osobneho asistenta zapocitava do vysky prijmu (obratu) pre povinnost platit odvody do SP.
Doteraz tie odvody neplatil, lebo len v roku 2010 zacal podnikat. Teraz mu to vychadza tak, ze ak by sa prijmy za cinnost osobneho asistenta nepocitali do tej sumy (3948,72 EUR) tak by nemal povinnost platit odvody do SP, ale ak k jeho prijmom pripocitam aj prijmy za cinnost osobneho asistenta, prekroci tu sumu a za najblizsi rok zaplati do SP na odvodoch viac ako dostane za cinnost osobneho asistenta.
dakujem za odpoved.
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Z osobnej asistencie sa neplatia žiadne odvody, len daň.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať