Zavrieť

Porady

Osobná asistencia po novom (od 1.1.09)

V súvislosti s novinkami (z 447/2008 Zz a zmeny v zákone o SP) by som si dovolila založiť túto tému.
Mohli by sme si tu navzájom poradiť čo a ako ... doplniť informácie...

Tak na začiatok asi najdôležitejšie zmeny.

1. mení sa sadzba (bude naviazaná na ŽM a valorizovaná – ako kedysi) – sadzba za 1 hod je 1,39% sumy ŽM pre plnoletú osobu.

2. osobný asistent, ktorý vykonáva OA v rozsahu min 140 hodín je dôchodkovo poistený – poistné platí štát z VZ vo výške min mzdy. Treba sa samozrejme prihlásiť v SP!

3. je nová príloha k zákonu „Potvrdenie o vyplatených odmenách“ – treba odovzdávať na UPSVaR spolu s výkazmi.
Usporiadat
chuty chuty

chuty je offline (nepripojený) chuty

Ja len chcem docielit aby nam schválili OA, lebo pani ktorá sa stara o dcéru je velmi zodpovedná. Platime ju do dnes zo svojich uspor. Nechapem prečo su asistentky platene viac ako opatrovatelky, v našom pripade sa opatrovateľka narobí viac ako OA pri človeku ktory je viac mobilny. Musí sa dať s paragrafov vykľučkovať.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

K tomu plateniu .. treba mať na mysli, že rozsah OA môže byť rôzny .. a nebýva to často veľa hodín (samozrejme, každý prípad je iný, niekomu napr stačí len sprevádzanie do práce a z práce). Čo napríklad, ak by bol rozsah 50 hodín mesačne .. aj tu vyššie je príklad - ešte menej - s rozsahom 365 hodín ročne - teda 1 h denne!
(2) Účelom osobnej asistencie je aktivizácia, podpora
sociálneho začlenenia fyzickej osoby s ťažkým zdravotným
postihnutím a podpora jej nezávislosti a možnosti
rozhodovať sa a ovplyvňovať plnenie rodinných rolí, vykonávanie
pracovných aktivít, vzdelávacích aktivít
a voľnočasových aktivít.
..... toto len, aby si nemala veľké oči , treba v prvom rade vedieť, do čoho ideš (držím palce)

Nedá mi v tejto súvislosti pripomenúť príbeh rodiny (určite mnohí zaregistrovali v médiách) - dvaja postihnutí chlapci - obaja rodičia ostali doma, berú len opatrovateľský príspevok ... snažia sa všemožne, aby táto práca bola lepšie ocenené - zatiaľ je ich boj (a nielen ich) neveľmi úspešný ..

dávam do pozornosti aktivitu - pred novelou zákona http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...RdgzGYK6-y9b4Q
alebo tuto dôležité info http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...zMuyQHXGzcGTag

Chcem len týmto možno pvzbudiť aj tých, ktorých sa to priamo týka, že nestačí len nadávať .. treba sa aj pripojiť - zúčastňovať sa pripomienkovacích konaní ....
No a konštatovanie: Sami sme si zvolili svojich zástupcov "hore" - máme, čo sme chceli. .. čo tak "pôsobiť" na nich





Naposledy upravil Katy a R : 05.12.11 at 16:26
0 0
chuty chuty

chuty je offline (nepripojený) chuty

Peažný príspevok na opatrovanie
(1) Ak fyzickú osobu s ažkým zdravotným postihnutím, ktorá dovšila šes rokov
veku a je poda komplexného posudku vypracovaného poda § 15 ods. 1 odkázaná na
opatrovanie, opatruje fyzická osoba uvedená v odsekoch 3 a 4, možno fyzickej osobe, ktorá
opatruje, poskytnú peažný príspevok na opatrovanie
(3) Fyzickou osobou na úely poskytovania peažného príspevku na opatrovanie je
manžel, manželka, rodi alebo fyzická osoba, ktorá prevzala diea do starostlivosti
nahrádzajúcej starostlivos rodiov na základe rozhodnutia súdu, alebo fyzická osoba, ktorú
súd ustanovil za opatrovníka fyzickej osoby s ažkým zdravotným postihnutím, diea, starý
rodi, vnuk, vnuka, súrodenec, nevesta, za, svokor, svokra, švagor, švagriná, neter,
synovec. Za nevestu sa považuje aj ovdovená žena po synovi svokry alebo svokra a za zaa
sa považuje aj ovdovený muž po dcére svokry alebo svokra.
(4) Peažný príspevok na opatrovanie možno poskytnú aj inej fyzickej osobe, ktorá
opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím a býva s fyzickou osobou s ťažkým
zdravotným postihnutím. Podmienka bývania sa považuje za splnenú, ak má fyzická osoba,
ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, trvalý pobyt alebo prechodný
pobyt v mieste trvalého pobytu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo
fyzická osoba s ažkým zdravotným postihnutím má prechodný pobyt v mieste trvalého
pobytu fyzickej osoby, ktorá ju opatruje a s ktorou býva.

Podľa tohto môže byť opatrovateľkou len osoba z rodiny alebo bývajúca spolu s nami. Ak pani ktorá do dnes sa stara o moju dcéru bude brať opatrovateľský prispevok, tak budeme porušovať zákon. Tak potom nám neostáva nič len dať dcéru do ústavu. TO ISTO NIE.
Ja teraz sa nesnažim len nadavať, len chcem poukazať na paragrafy. Da sa s nich vyklučkovať? Ak si navzajom odporuju, tak potom asi ano.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Neviem, kam chceš kľučkovať .. ak nesplníš podmienky zákona, tak jednoducho žiadny príspevok nebude!
Ale ten pobyt - to je ozaj ten najmenší problém . (jedna návšteva OU)
Ja skôr vidím problém v tom, že obidvaja pracujete - tak asi máte relatívne dobrý príjem(spoločne posudzované osoby) .. a je možné, že po prepočítaní príjmu ten príspevok za opatrovanie výjde malý (pri vyššom príjme môže byť aj nulový). Pozrela si, ako sa to počíta .. lebo u baky (dôchodkyne) je to inak!
A ak zase až taký veľký príjem nie je ... pouvažuj nad tým (do budúcna možno), či by nebolo lepšie, ak budeš opatrovať ty .
samozrejme - to je na tebe - ja nepoznám situáciu ...
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Katy a R, dala si link na petíciu, ktorá trvala len do 28.2.2011. Ináč, ten zákon o sociálnej pomoci robili ľudia od stola, preto je v ňom toľko nelogických vecí. Napr. prečo by rodičia nemohli robiť OA svojmu dospelému dieťaťu, ale musia to byť cudzí ľudia, veď v OA sú aj činnosti intímneho charakteru a je to trápne aj pre nás ako rodičov, aj pre užívateľa OA. Áno, je tam možnosť, aby blízka osoba vykonávala OA, ale len v prípade, ak dotyčná postihnutá osoba má určených viac ako 10 hod. osobnej asistencie. A tiež je trápne, aby sa vám po byte motala cudza osoba, keď matka a otec sú doma. Roky čakáme, že sa to zmení, ale nie. Nechceme veľmi nahlas protestovať, aby nám nezobrali z pridelených hodín, preto sme to poriešili ináč.
Nebudem písať, ako, domyslite si.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. však som aj napísala, že pred novelou zákona ... to len aby bolo do budúcnosti, že existuje aj takáto možnosť ... treba sa ozývať, pripomienkovať zákon .. čakať nestačí ..
Naposledy upravil Katy a R : 05.12.11 at 21:37
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Nový problém pre osobných asistentov od 1. 2. 2O12 v platení poistného do SP !!!
Podľa nového zákona 521/2011, ktorým sa dopĺňa zákon 461/2003 o sociálnom poistení si už osobní asistenti nebudú môcť platiť dobrovoľne nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti samostatne, ale len kombinovane s povinným dôchodkovým poistením. Sociálna poisťovňa upozorňuje osobných asistentov, že povinné dôchodkové poistenie už za nich nebude platiť štát, keďže týmto zákonom sa zavádza platenie kombinovaného poistného. Ako je to možné, keď v zákone 521/2011 nie je zrušený § 15 ods. 1 písm. e ???
Tento zákon bude poriadne komplikovať život osobným asistentom ako aj zťp osobám, pretože sa vraciame späť pred rok 2009, keď si asistenti sami museli platiť odvody do SP.
Budú ešte osobní asistenti ochotní robiť, ak sa im mesačný príjem zníži cca o 130 € ???
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Danka, môžeš upresniť - aké upozornenie?.
Lebo aj doteraz bolo, že ak je OA už dôchodkovo poistený, vtedy štát zaňho neplatí.
Nuž buď nebude takýto OA nemocensky poistený - a štát zaňho bude platiť dôchodkové ... alebo si to celé zacvaká sám.
... viď nasl príspevky (po overení v SP)
Naposledy upravil Katy a R : 11.01.12 at 16:42
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Katy,
Pýtali sa asistenti v SP ako sa zmení výška poistného a ja som osobne sa pýtala v SP telefonicky a povedali to isté čo som napísala. Ak chceme zmenu, máme zákon znovu pripomienkovať.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dana 22 Pozri príspevok
Katy,
Pýtali sa asistenti v SP ako sa zmení výška poistného a ja som osobne sa pýtala v SP telefonicky a povedali to isté čo som napísala. Ak chceme zmenu, máme zákon znovu pripomienkovať.
... a pripomienky zmietnu zo stola!
Danka poraď svojim asistentom - ak máš takýchto na 140 hodín, nech teraz hneď zrušia nemocenské poistenie - a ešte koncom januára nech založia nové (zatiaľ to bude pre nich platiť po starom do 270 dní nového poistenia) .... pozri témy o DNP. S poistením v nezamestanosti sa to nedá - ale to môžu oželieť.

.. no a uvidíme potom, čo ešte bude !
1 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

skúšali ste napísať otázku na poradna@socpoist.sk ?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. moje okolie zatiaľ využije "nové prihlásenie na NP" ..... neviem ako ostatní

a pripomínam... treba pôsobiť na svojich zástupcov v parlamente - je príhodná chvíľa - zvolebnieva sa!!!
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Áno, viem o možnosti zrušenia a nového prihlásenia na nemocenské poistenie. Žiaľ je to len dočasné riešenie a okrem asistentov , týka sa to aj opatrovateľov.
Ja som len chcela poukázať na to, akú rozporuplnú novelu zákona o sociálnom poistení poslanci odsúhlasili. V MPK pre zástupcov združení zťp bolo málo času, a keďže § 15 ods. 1 písm. e nebol zrušený , tak sme to považovali za podstatné, že osobní asistenti nebudú vylúčení z dôchodkového poistenia.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Danka, tak som to overovala v SP ... odpoveď - balík dobrovoľného poistenia nemá na toto poistenie (dôchodkové z titulu OA a opatrovania) žiadny vplyv!
- takže zase len zlé informácie niektorých zamestnancov SP! Štát platí za takýchto poistencov DP.
Samozrejme nesmú mať povinné DP a tiež pre st dôchodcov neplatí.
(ešteže tak ... som sa naplašila)
Naposledy upravil Katy a R : 10.01.12 at 14:12
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Katy,
informačno poradenské centrum sociálnej poisťovne mi opätovne podalo aj dnes nasledovnú informáciu - od 1.2. 2012 si aj osobní asistenti musia platiť celý balík. Dobrovoľné nemocenské poistenie im zanikne 31. 1. 2012. Ak sa ešte v januári z nemocenského poistenia odhlásia a na druhý deň znovu prihlásia bude ešte 270 dní platiť terajší spôsob poistenia.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dana 22 Pozri príspevok
Katy,
informačno poradenské centrum sociálnej poisťovne mi opätovne podalo aj dnes nasledovnú informáciu - od 1.2. 2012 si aj osobní asistenti musia platiť celý balík. Dobrovoľné nemocenské poistenie im zanikne 31. 1. 2012. Ak sa ešte v januári z nemocenského poistenia odhlásia a na druhý deň znovu prihlásia bude ešte 270 dní platiť terajší spôsob poistenia.
Samozrejme máš pravdu - ale musia si platiť celý balík, len ak sa naň dobrovoľne prihlásia..... ale štát bude aj naďalej platiť dôchodkové poistenie (z titulu OA , resp opatrovania). Čiže aspoň budú mať lepší OMB, ak sa prihlásia na dobrovoľný balík.
Bohužiaľ, môžnosť samostatného NP už nebude (ešte teda teraz v januári)
.. však nech využijú teraz nové prihlásenie na NP, dôchodkové mať budú aj naďalej - síce len z minima (možno si niektorí kazia OMB) ... a aj tak o rok už zase bude všetko inak .
Alebo si vôbec nemusia platiť poistenie .... to už záleží od konkrétnej situácie
Naposledy upravil Katy a R : 11.01.12 at 16:39
0 0
Luci Luci

Luci je offline (nepripojený) Luci

Dobrý deň.
Prosím vás, vedeli by ste mi napísať niečo k môjmu prípadu? Osobný asistent a ročné zúčtovanie dane zamestnávateľom...
Mám zamestnanca, ktorý robí osobného asistenta svojej mamke, doteraz som sa s touto problematikou nestretla, tak vôbec neviem ako to chodí, ale zamestnancovi povedali na úrade, že na konci roka mu jeho mamka len napíše prehlásenie koľko mu vyplatila a to si on zdaní. Je táto informácia pravdivá, funguje to tak v praxi? Alebo existuje na to nejaké oficiálne tlačivo, ktoré potvrdzuje aj v tomto prípade mamka a ešte aj UPSVaR?
Moje otázky:
- môžem mu urobiť ročné zúčtovanie dane alebo si musí podať daňové priznanie?
- stačí ako podklad pre RZ to vyhlásenie od mamky?

Ďakujem.
Luci
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Luci, prečítaj si aj predchádzajúce príspevky v tejto téme - nájdeš čo a ako ... Robí DP typ B (žiadne RZD)
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Ak OA robí starobná dôchodkyňa pre svoju vnučku - ZŤP, má nárok na ročnú odpočitateľnú položku? Podľa mňa nie, len by som si to chcela overiť.
0 0
drahoslava19 drahoslava19

drahoslava19 je offline (nepripojený) drahoslava19

Dobrý deň,
kedže sa nemôžem dovolať na daňový úrad tak vás prosím o radu. Mojej tete priznali v rozhodnutí z 27.1.2012 príspevok na OA s platnosťou od 1.10.2011, na UPSVaR-e mi bolo povedané že jej tento príspevok vyplatia len za mesiac február 2012, nakoľko sa osobný asistent zaregistruje na daňovom úrade vo februári. V rozhodutí má uvedenú sumu cca 500 eur za obdobie od podania žiadosti až doteraz, ale vraj dostane len cca 100 eur. Je to tak správne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať