Zavrieť

Porady

Vyradenie a zaradenie auta

Chcem sa opýtať, ak mal živnostník do mája 2008 auto k podnikaniu, potom ho vyradil a zakúpil si nové auto k podnikaniu. Ako sa má správne vypísať tlačivo k dani z motorových vozidiel? Na uplatnenie cestných náhrad
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    nikula Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať, ak mal živnostník do mája 2008 auto k podnikaniu, potom ho vyradil a zakúpil si nové auto k podnikaniu. Ako sa má správne vypísať tlačivo k dani z motorových vozidiel? Na uplatnenie cestných náhrad
    V DP budú dve MV.

    FrankieL je offline (nepripojený) FrankieL

    FrankieL
    Prosím o radu. Ak som vyradil súkromné auto z HIM (do HIM bolo zaradené v r. 2000 už ako staršie s 0-vou hodnotou - r.výroby 1990), môžem ho naďalej používať na podnikanie s tým, že nebudem uplatňovať réžijné výdavky, ale budem uplatňovať náhrady PHM za 1 km (5,50 + reálna spotreba)? Niekto mi hovoril, že to možné nie je a že ho potom môžem použiť iba tak, že si uplatním iba benzín (bez tých 5,50). Ďakujem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Daňovým výdavkom bude spotreba PHL a základná náhrada (pozri §19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov).
    Boli časy, keď to zákon neumožňoval v prípade MV vyradeného z obchodného majetku, ale už to v zákone o dani z príjmov dávnejšie nie je .

    FrankieL je offline (nepripojený) FrankieL

    FrankieL
    Veľmi ďakujem. Ešte by som sa rád spýtal: ak som ako FO vyradil auto z HIM a pritom nechcem platiť cestú daň - existuje vtedy nejaká možnosť uplatniť si v JÚ výdavok aspoň na cenu benzínu (teda bez paušálnej km náhrady) za služobne najazdené km?

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    Prosím Vás,
    ak som mala v podnikaní auto do 16.07.2008 potom som toto predala a kúpila som nové ktoré sme zaradili do 17.07.2008. Ako mám vyrátať daň, na dni alebo mesiace.
    A ešte jedna otázočka ak zamestnanec používal súkromné auto na prac.cesty daň z MV počítam na dni (išlo napríklad o tri 4 dni v mesiaci) alebo musím zaplatiť za celý mesiac.
    Ďakujem krásne

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    MartinkoK Pozri príspevok
    Prosím Vás,
    ak som mala v podnikaní auto do 16.07.2008 potom som toto predala a kúpila som nové ktoré sme zaradili do 17.07.2008. Ako mám vyrátať daň, na dni alebo mesiace.
    A ešte jedna otázočka ak zamestnanec používal súkromné auto na prac.cesty daň z MV počítam na dni (išlo napríklad o tri 4 dni v mesiaci) alebo musím zaplatiť za celý mesiac.
    Ďakujem krásne
    V daňovom priznaní uvedieš obidve autá a počet mesiacov, v ktorých boli používané. Čiže jedno bude 7 mesiacov a druhé 6 mesiacov.

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    A ešte poprosím ako je to pri použití súkromného vozidla, tiež platím za celý mesiac alebo len za dni. Napr. ak zamestnanec použil súkromné vozidlo na prac.cestu 4 dni v mesiaci.

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    MartinkoK Pozri príspevok
    A ešte poprosím ako je to pri použití súkromného vozidla, tiež platím za celý mesiac alebo len za dni. Napr. ak zamestnanec použil súkromné vozidlo na prac.cestu 4 dni v mesiaci.
    Nikto nevie poradiť??????

    casch je offline (nepripojený) casch

    casch
    Ešte jedna poznámka, čo sa týka zamestnancov. Daňovníkom dane z MV je zamestnávateľ v prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách, ak je v technickom preukaze zapísaný ako držiteľ vozidla zamestnanec. Ak držiteľom vozidla zamestnanec nie je, vozidlo nepodlieha dani z MV.

    casch je offline (nepripojený) casch

    casch
    Je jedno, koľko dní v mesiaci si použil auto. Platíš 1/12, ak si použil auto len raz a len v jednom mesiaci v roku.
    Zdravím všetkých poraďákov a rád by som poprosil o radu. Právnická osoba kúpila na podnikateľské účely osobné auto v 6/08,ale nesplnila si 30 dňovú oznamovaciu povinnosť na DÚ (mysleli si, že keď je to na firmu nie je to potrebné). Ak tak učinia teraz, môžu si uplatniť účtovný odpis od 6 mesiaca, daňový odpis na celý rok a náklady na PHM uplatňovať od 16.12.2008 ??? Neviem či som si to vysvetlil správne. Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.