Zavrieť

Porady

pleseň v kvetináči

Ahojte.
Robí sa mi pleseň v kvetináčoch na hline, hlavne u čerstvo presadených alebo zasadených kvetov. V čomje problém a čo mám s tým robiť?
Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Kvetinace su pravdepodobne v chladnom a vlhkom prostredi. Teraz v zime sa s tym robit asi neda vela, treba pockat do jari, vymenit zeminu a kvetinace postavit do teplejsieho prostredia. Mozno by pomohlo, keby si plesen pozbierala a vyhodila, aby to opticky nevyzeralo zle.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
janka8 janka8

janka8 je offline (nepripojený) janka8

Ja mám kvetináče v byte - na okne v kuchyni a obývacej izbe a je tu normálna bytová tepolota.
Ale skúsim ju aspoň pozbierať ...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
A nie sú prepolievané tie kvetinky. Zemina môže byť aj premočená. Teraz cez zimu kvetinky potrebujú menej vlahy, a aj menej sa odparuje. Alebo pleseň bola už v novej zemine, a s polievaním sa naštartoval ich cyklus života.
0 0
janka8 janka8

janka8 je offline (nepripojený) janka8

no to som teraz posadila nové kvetinky, teda odrezky a polievam ozaj striedmo, pretože viem, že v zime by sa nemalo prepolievať. A sadila som aj lístky fialky, tie zalievam len do mištičky zospodu a aj tak sa mi robí pleseň na povrchu
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
janka8 Pozri príspevok
no to som teraz posadila nové kvetinky, teda odrezky a polievam ozaj striedmo, pretože viem, že v zime by sa nemalo prepolievať. A sadila som aj lístky fialky, tie zalievam len do mištičky zospodu a aj tak sa mi robí pleseň na povrchu
Potom to bude asi v zemine. Pleseň dostal vlhkosť a ožil.
0 0
janka8 janka8

janka8 je offline (nepripojený) janka8

To mám všetko presadiť? No len už netuším, kde mám zeminu kupovať. Raz som kúpila zeminu v obchodnom centre, tá mala mušky, tak som kúpila v záhradkarských potrebách a tá ma pleseň ...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
janka8 Pozri príspevok
To mám všetko presadiť? No len už netuším, kde mám zeminu kupovať. Raz som kúpila zeminu v obchodnom centre, tá mala mušky, tak som kúpila v záhradkarských potrebách a tá ma pleseň ...
Podľa mňa aj zemina balená v igelite hermeticky má svôj dátum spotreby. Možno tam bol pes zakopaný, že zemina bola stará, zatuchlá v tom balení.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Presne aj mne sa to stalo, a pozerám, že si tiež z KE.
Ja som kúpila na jar 4 kvietky v Hornbachu, tam som mala biele mušky a potom sa mi tvoila plieseň, postrekovala som to, ale nepomoholo. Tak som na vianoce všetko vyhodila, poumývala kvety, črepníky, kúpila novú zeminu už dole v meste. Tú zeminu som zaparila horúcou vodou, nechala vyschnúť a nanovo som posadila kvietky a teraz čakám. Lenže 2 kvietky som musela vyhodiť. Už z nich nič nebolo, škoda.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Pleseň potrebuje na svoj rast vlhko.
Skús ich na čas preložiť z parapety, kde sa zráža para(okno, radiátor) a polievaj až keď sú úplne súché,príp. keď zbadáš na listoch, že im chýba voda. Nenechávaj v zime stáť vodu v miske.

Niektorí ľudia, po kúpe zeminy ju dajú na plech a prepiecť do rúry. Neskúšala som, ale vraj to pomáha proti rôznym škodcom.
0 0
janka8 janka8

janka8 je offline (nepripojený) janka8

no tak ju na začiatok skúsim pozbierať a potom zložím kvety z parateptnej dosky a uvidím, čo to spraví.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Podľa mňa to bude v zemine. Aj ja som raz takú zeminu mala, tiež som sadila lístky fialky a zemina splesnivela. Nepomohlo ani prepečenie zeminy v rúre. Poradili mi dať do nej cesnak, ale tiež to nepomohlo. Cesnak vyrástol, na zemine ostala plieseň Zeminu som vyhodila a sadila do druhej. Doporučujem kúpiť zeminu iného druhu a niekde inde.Vysadiť do novej a to čím skôr, tým lepšie.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tá pleseň by mohla byť vlastne huba a to biele je podhubie. Naozaj je to možné zo substrátu a to ani nemusí byť po spotrebe.
Pred pár rokmi som si kúpil na Agrokomplexe taký prášok - kvasinky.
Stačí ho trošku posypať na miesto v kvetináči alebo na celý kvetináč a kvasinky zahubia hubu.
Je to ale len dočasné riešenie. Ak je to vo všetkých kvetináčoch môže to byť substrátom a tiež veľkosťou kvetináča vzhľadom k rastline. Kvetináč by nemal byť zbytočne veľký. Ak sa tomu nedá vyhnúť, je možnosť urobiť napríklad toto: Vysaďte si do kvetináčov malú rastlinku, ktorá sa vám rozplazí po povrchu a nedovolí plesni - hube prosperovať. Volá sa rodinné štestíčko - ľudove, - je to pekné a účinné.
Vo všeobecnosti ale huby viacej vadia ľuďom, než rastlinám. Rastliny často kooperujú so symbiotickými hubami.
0 0
pazll pazll

pazll je offline (nepripojený) pazll

Mne sa ta plesen, robi len v kvetinacoch s fialkami, zalievane len od spodu... v novej zemi su nieco vyse mesiaca (zem sa aj v rure piekla) a nepomohlo uz je tam ta plesen zas, fakt je ze je to na okne na chladnejsiu stranu ale radiator ide na max... tak ja neviem, ostatne kvety su OK, asi skocim do zahradkara nech poradia daku chemiu, lebo stasciko pod fialkny si velmi neviem predstavit
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
mne zaberá, ak kdo kvetináčov do zeminy nastrkám zápalky hlavičkou dole a polejem, pleseň momali zmizne a kvetom to neublíži
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Skús tie kvasinky, to iste neublíži... Ak ich nebudú mať v zahradkárskom tak použi normálne sušené kvasnice ale iba úplne máličko a polej.
0 0
picmen picmen

picmen je offline (nepripojený) picmen

Z mojej praxe viem, že žiadna kúpená zemina nie je sterilná, aj keď to predajca tvrdí. Najlepšia a osvedčená vec je substrát pred sadením sterilizovať v peci alebo rúre. Na živiny to vplyv mať nebude a choroboplodné zárodky a spóry plesní sa zničia.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Ja som sa to docitala niekde na nete, aj to mam vyskusane a funguje. Zalej kvetinu s plesnivou zeminou vodou, kde si predtym rozpustila jeden acylpyrin, zachvilu bude OK
0 0
pazll pazll

pazll je offline (nepripojený) pazll

linko1 Pozri príspevok
mne zaberá, ak kdo kvetináčov do zeminy nastrkám zápalky hlavičkou dole a polejem, pleseň momali zmizne a kvetom to neublíži
tie zapalky funguju plesen sa pomaly ale isto straca
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
A koľko ich tam treba dať?????
0 0
pazll pazll

pazll je offline (nepripojený) pazll

m.hladka Pozri príspevok
A koľko ich tam treba dať?????

ja som dala 4 ale to zalezi aj od velkosti kvetinaca a hlavne plesne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať