Zavrieť

Porady

Práca v zahraničí a daň z príjmu

Môj švagor bol do 31.marca 2005 evidovaný na Úrade práce. Od 1.4.2005 sa zamestnal cez slovenského "zamestnávateľa" v Slovinsku. Podpísal so zamestnávateľom pracovnú zmluvu, o ktorej neskôr zistil, že je to Zmluva o dielo. Je teda dobrovoľne nezamestnaný, nikde neevidovaný, pracuje v zahraničí, nie je živnostník. Chcela by som sa spýtať, či si príjem /mesačne cca 20-30. tisíc /z tejto Zmluvy o dielo bude zahŕňať to daňového priznania za rok 2005. Za odpoveď už vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ecuch je offline (nepripojený) ecuch

    ecuch
    Podľa nášho zákona o dani z príjmov daňovníkom s tzv. neobmedzenou daňovou povinnosťou je fyzická osoba, ktorá má na územi SR trvalý pobyt, čo je asi prípad švagra. Potom si musí robť daňové priznanie zo všetkých príjmov (tzv celosvetové príjmy) tu na území SR. Prípadne zrazenú daň v zahraničí si v daňovom priznaní započíta. Toľko pokiaľ ide o daň z príjmov. Tie ďalšie súvislosti (nezamestnanosť, odvody, druh parc. zmluvy), to sú ďalšie pracovno- právne problémy, ale pokiaľ ide o daň z príjmu, tak platí vyššie uvedené.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    ecuch
    Potom si musí robť daňové priznanie zo všetkých príjmov (tzv celosvetové príjmy) tu na území SR. Prípadne zrazenú daň v zahraničí si v daňovom priznaní započíta.
    Ecuch, prosím Ťa, známemu vrátili (!!!) z DU daňové priznanie DzP FO - pracuje v Čechách, kde im zrážajú z každej vystavenej faktúry zrážkovú daň. O nej má potvrdenie z DU z Čiech a chcel si ju ZAPOČÍTAŤ. Daňováčka tvrdí, že to nie je možné (!!!). Čo s tým mám urobiť? Vlani som v jeho mene požiadala o vrátenie dane v Čechách, lebo na Slovensku zaplatil daň zo všetkých príjmov. To prešlo v pohode, ale keďže s Čechmi máme podpísanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia a na tom istom DU mu dali papier, kde mu jasne určili, že daň si treba v tomto prípade započítať, riadili sme sa podľa tohto. A zrazu to nechcú uznať! Ako sa z toho mám vymotať?

    ecuch je offline (nepripojený) ecuch

    ecuch
    Podstatné je vedieť:
    podlieha tá činnosť ktorú vykonáva zmluve o zamdzení dvojitého zdanenia?

    Ak áno, potom si ozaj musí podať daňové priznanie a daň sa mu započíta. A toto si myslím, že je tvoj prípad, resp.prípad tvojho švagra. A keďže je rezidentom SR aj podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, a má príjmy, tak si musí podať daňové priznanie v SR.
    Faktom je,že daňové úrady v tom majú rozličné zmätky a sami nevedia, hlavne po vstupe do EÚ. Ale jednoznačne sa postupuje podľa toho, kde je rezidentom a to je Slovenská republika. Asi ti neostane nič iné len si vyžiadať písomné stanovisko od Daňového úradu prečo postupovali tak ako postupovali
    Naposledy upravil ecuch : 07.06.05 at 09:56

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    ecuch, áno, podlieha zmluve o zamedzení dvoj. zdanenia. Všetko by malo sedieť, ale je to trápne, keď ani DU nevie, čo majú robiť.

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Na základe akého oprávnenie pracuje. Ak mu niekto vypláca príjem 20-30 tis. mes. mal by sa registrovať na DÚ. To nie sú asi príležitostné príjmy??? Alebo pracuje na čierno?????

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Bola som osobne na DU, nakoniec uznali, že započítanie je správne. Ešte sme tam chvíľu debatovali, to len na okraj, (myslím, že asi toto ich nakoniec aj pomýlilo), lebo SR nemôže vrátiť preplatok dane zaplatenej v Čechách. Skrátka - ak v ČR zaplatí daň, tú si na Slovensku započíta, ale preplatok dane (resp. zrážkovú daň) si musí subjekt vyžiadať z DU v Čechách. Ja to už mám s nimi vyriešené, ale je naozaj smutné, že na DU robia správkyne - podľa ich vlastných slov - ktoré na to nemajú vzdelanie a kvalifikáciu. Sťažovali sa, že úrad posiela na školenia po vyjdení akéhokoľvek zákona, ktorý sa týka daní, len kontrolórky, správkyne sú mimo. Potom sa dohadujú, telefonujú, vyžadujú si stanoviská od kolegov, je to smutné. A najsmutnejšie na tom je, že my účtovníčky, to napriek všetkému musíme vedieť a daňováčky majú takýto argument, ak im niečo nevyjde. Skúsila by som sa ja takto obhajovať na DU po nejakej chybe!

    nezábudka je offline (nepripojený) nezábudka

    nezábudka
    Prosím Vás, poraďte mi niekto, je možné príjmy zo zahraničia (závislá činnosť) prepočítať sumárne ročným kurzom NBS tak ako zaplatenú daň ak daňovník nemá žiadne doklady k jednotlivým mesačným príjmom? Ďalej tam mám ešte problém s tým, že daňovníčke zrážali ako výdavok z hrubej mzdy poplatok za ubytovanie. Mám to považovať za jej osobnú spotrebu alebo si to môže uplatniť ako daňový výdavok?
    Ďakujem za názory. Potrebujem to doriešiť do konca júna, ale radšej čím skôr.

    lucinka1 je offline (nepripojený) lucinka1

    lucinka1
    nezábudka
    Prosím Vás, poraďte mi niekto, je možné príjmy zo zahraničia (závislá činnosť) prepočítať sumárne ročným kurzom NBS tak ako zaplatenú daň ak daňovník nemá žiadne doklady k jednotlivým mesačným príjmom? Ďalej tam mám ešte problém s tým, že daňovníčke zrážali ako výdavok z hrubej mzdy poplatok za ubytovanie. Mám to považovať za jej osobnú spotrebu alebo si to môže uplatniť ako daňový výdavok?
    Ďakujem za názory. Potrebujem to doriešiť do konca júna, ale radšej čím skôr.
    - podla zakona o dani z prijmov sa na prijmy zo zavislej cinnosti sa pri prepocte pouzije priemerny kurz za kalendarny mesiac, v ktorom bol poskytnuty prijem... je divne, ze nema doklady, mala by mat vyplatne pasky alebo nieco podobne, ale snad vie, kolko kazdy mesiac dostala (podla vypisu z uctu, pokladnicneho dokladu)... ak nema, asi by som jej celkovy prijem vydelila poctom mesiacov a to pouzila ako mesacny prijem...
    - ubytovanie pri zavislej cinnosti urcite nie je danovy vydavok

    nezábudka je offline (nepripojený) nezábudka

    nezábudka
    Ďakujem za odpoveď, s tým ubytovaním som tiež toho názoru, ale čo sa týka výplatných pások, tá daňovníčka skutočne nič nemá a tie príjmy asi neboli vždy rovnaké. Chodili jej na účet, kde sa jej to už prepočítalo na Sk a teda sa nedozviem koľko to bolo v zahraničnej mene. Vedel by mi niekto poradiť? Viem čo je v zákone, ale poznáte to, prax je niekedy iná.


    lucinka1
    - podla zakona o dani z prijmov sa na prijmy zo zavislej cinnosti sa pri prepocte pouzije priemerny kurz za kalendarny mesiac, v ktorom bol poskytnuty prijem... je divne, ze nema doklady, mala by mat vyplatne pasky alebo nieco podobne, ale snad vie, kolko kazdy mesiac dostala (podla vypisu z uctu, pokladnicneho dokladu)... ak nema, asi by som jej celkovy prijem vydelila poctom mesiacov a to pouzila ako mesacny prijem...
    - ubytovanie pri zavislej cinnosti urcite nie je danovy vydavok

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Marianna01
    Bola som osobne na DU, nakoniec uznali, že započítanie je správne. Ešte sme tam chvíľu debatovali, to len na okraj, (myslím, že asi toto ich nakoniec aj pomýlilo), lebo SR nemôže vrátiť preplatok dane zaplatenej v Čechách. Skrátka - ak v ČR zaplatí daň, tú si na Slovensku započíta, ale preplatok dane (resp. zrážkovú daň) si musí subjekt vyžiadať z DU v Čechách. Ja to už mám s nimi vyriešené, ale je naozaj smutné, že na DU robia správkyne - podľa ich vlastných slov - ktoré na to nemajú vzdelanie a kvalifikáciu. Sťažovali sa, že úrad posiela na školenia po vyjdení akéhokoľvek zákona, ktorý sa týka daní, len kontrolórky, správkyne sú mimo. Potom sa dohadujú, telefonujú, vyžadujú si stanoviská od kolegov, je to smutné. A najsmutnejšie na tom je, že my účtovníčky, to napriek všetkému musíme vedieť a daňováčky majú takýto argument, ak im niečo nevyjde. Skúsila by som sa ja takto obhajovať na DU po nejakej chybe!
    Prosím vás, aký je postup pri vyžiadaní zaplatenej dane z čiech. Je na to nejaké tlačivo, čo všetko treba priložiť? A kto môže požiadať o túto daň? Sú tam nejaké obmedzenia? Študent tam pracoval 1 mesiac na brigáde, má potvrdenie o závis.činnosti a chce si uplatniť nezdaniteľnú časť tzn. vrátenie dane. Ďakujem

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    tonkat
    Prosím vás, aký je postup pri vyžiadaní zaplatenej dane z čiech. Je na to nejaké tlačivo, čo všetko treba priložiť? A kto môže požiadať o túto daň? Sú tam nejaké obmedzenia? Študent tam pracoval 1 mesiac na brigáde, má potvrdenie o závis.činnosti a chce si uplatniť nezdaniteľnú časť tzn. vrátenie dane. Ďakujem
    Dočítala som sa, že si má podať daňové priznanie, resp. požiadať o RZD. Má nárok na odpoč. položku v čechách, keď tam pracoval len 1 mesiac? A na ktorý daň. úrad podáva?

    bekan je offline (nepripojený) bekan

    bekan
    Dobrý deň,
    zaujímalo by ma ako mám vyplniť daňové priznanie, ak som pracovala 3 mesiace na Slovensku a potom som mala živnosť v Nemecku - tam som aj podala daňové priznanie a všetko je tam vysporiadané. Mám tieto príjmy v Nemecku priznávať aj tu? Ak nie, na Slovensku som nebola 6 mesiacov evidovaná nikde, ani na úrade práce ako dobrovolne nezamestnaná. Vie mi niekto poradiť ako to priznať?

    Bezkyna je offline (nepripojený) Bezkyna

    Bezkyna
    Prosím, protrebovala by som poradiť. V mesiacoch júl a august som brigádovala v Českej republike a teraz by som chcela požiadať o vrátenie dani, lenže neviem, na ktorý daňový úrad mám to daňové priznanie poslať - či v mieste bydliska alebo do ČR. Ďakujem za skorú odpoveď.

    irena7 je offline (nepripojený) irena7

    irena7
    Vie niekto poradiť? Keď som v Českej republike podala daňové priznanie odpočítala som v ňom základnú odpočitateľnú položku na daňovníka.Môžem ju odpočítať aj V SLOVENSKOM DAŇOVOM PRIZNANí, keďže aj tu musím podať daňové priznanie?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    irena7
    Vie niekto poradiť? Keď som v Českej republike podala daňové priznanie odpočítala som v ňom základnú odpočitateľnú položku na daňovníka.Môžem ju odpočítať aj V SLOVENSKOM DAŇOVOM PRIZNANí, keďže aj tu musím podať daňové priznanie?
    Môžeš, ale " v slovenskej " výške - 87.936 Sk.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Bezkyna
    Prosím, protrebovala by som poradiť. V mesiacoch júl a august som brigádovala v Českej republike a teraz by som chcela požiadať o vrátenie dani, lenže neviem, na ktorý daňový úrad mám to daňové priznanie poslať - či v mieste bydliska alebo do ČR. Ďakujem za skorú odpoveď.
    Preddavky zaplatené v ČR si musíš pýtať prostredníctvom "českého" priznania pýtať v ČR.
    Do slovenského DP uvedieš celosvetové príjmy ( z ČR aj SR, ak si nejaké v SR mala) a daň zaplatenú v ČR si započítaš na úhradu dane, ktorá Ti vyjde v SR.
    Je ťažko odpovedať na takto všeobecne položenú otázku. Možno si mala príjem iba z ČR, ktorý bol nižší ako 43968 Sk a v SR vôbec nemusíš podávať DP ....

    matuma je offline (nepripojený) matuma

    matuma
    [quote=912]Môj švagor bol do 31.marca 2005 evidovaný na Úrade práce. Od 1.4.2005 sa zamestnal cez slovenského "zamestnávateľa" v Slovinsku. Podpísal so zamestnávateľom pracovnú zmluvu.... . Mám podobný prípad, ale prac. zmluva je platná,na Slovensku sa robia odvody z nízkej mzdy a zamestnaneci dostávajú náhrady podľa zákona o cest. náhradách.
    Moje otázky: Podliehajú tieto príjmy (mzda a cest. náhrady) dani v Slovinsku?
    Ak áno, mám taký pocit, že je tam pri zmluvách o dvojitom zdanení limit 183 dní. Je to potrebné sledovať za jednotlivých zamestnancov alebo keď prvý zamestnanec dosiahne 183 dní tak už zamestnávateľ musí platiť daň za všetkých zamestnancov?
    Ak vznikne zamestnávateľovi stála prevádzkáreň v zahraničí, ako to bude so zamestnancami?
    Ďakujem za pomoc, táto oblasť je pre mňa úplne nová.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Toto nie je dosť jasné ani mne, a to sú zmluvy o zamedzení ... moja srdcovka . Preto sa teším na seminár . Pozri :http://www.porada.sk/calendar.php?do...=2006-11-6&c=4

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.