Zavrieť

Porady

EŠTE RAZ PREPRAVA

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Prosím Vás k vyjadreniu sa nasledujúcich prípadov učtov. v JU, všetci zúčastnení sú platcami DPH:

1, Objedna si u mňa prepravu Čech. Preprava sa začína v Belgicku, časť
tovaru je vyložená v Čechách a časť na Slovensku. Ja som FA
vystavila bez DPH. Do výkazu neuvádzam nikde.

2, Prepravu si objednal Poliak. Preprava sa začina v Maďarsku a končí v
Holandsku. Tak tiež je to bez DPH a do výkazu nejde.

Prosím Vás tým, že vyfakturujem prepravu bez DPH, nestaram sa už o nič.?

A ešte by ma zaujímalo - preprava - samozdanenie. Mám z toho dosť nejasno... Uvedie mi niekto príklad, kedy sa mám registrovať - napríklad v Poľsku? ak doprava začína v Maďarsku a končí ...... a vo výkaze to uvediem v riadku 16 a 19 a na FA bude DPH??

Viem, že sa o tom písalo veľa, odkazovalo na rôzne tabuľky. Ja by som chcela konkrétne, aby sa niekto vyjadril k nasludujúcemu.
Velmi pekne ďakujem a prájem pekný slnečný deň.
Usporiadat
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

k tej preprave z Ciny
ide o dovoz tovaru, kde sa bude tovar preclievat?
ak totiz ide o dovoz tovaru, tak preprava sa zahrna do JCD, tam je DPH na vstupe pre zakaznika, a preprava by mala ist bez DPH vid §48 ods.8
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

M3G sa naozaj veľmi ponáhľal a neuvedomil si to, že prepravu treba zahrnúť do JCD a tovar sa bude preclievať na colnici.
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
M3G prosím Vás, prečo si myslite, že majú byť dve FA?
K tej preprave z Belgicka : Ja mám iba jednu objednávku od špedičnej českej firmy, ktorá si u mňa objednála prepravu z Belgicka. Vykladka je pol kamiona v Brne a druha polovička v Ivanke pri Dunaji. Z akého dôvodu by som mala fakturovať aj Slovákovi, keď nijaky si u mňa prepravu neobjednával? Objednal si Čech, tak si myslim, že aj jemu by som mala fakturovať? Či nie? Prosím Vás vyjadrite sa k tomu alebo mi povedze, čím sa mám riadiť. Prosím súrne....prosím.
A potom ten kurz? 8.7. alebo 9.7.? Skôr 9.7., kedy je deň zdaniteľného plnenia alebo sa mýlim a mám z toho zase miš-maš???? Prosím vás má niekto podobný prípad?
0 0
Oldi Oldi

Oldi je offline (nepripojený) Oldi

Luckasari:

áno, ten tovar sa preclieva... Teraz tomu už začínam rozumieť. Akurát pozerám tie JCD, zrovna pri tých prípadoch tam preprava nie je uvedená, pri ostatných JCD áno. Vyzerá to, akoby presne tieto boli zvlášť, musím to ešte preveriť. Veľmi pekne ďakujem za všetky cenné informácie!
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Andrejka, ja by som vystavila jednu faktúru pre českú firmu, celá preprava skončila na Slovensku. Použila by som kurz 9.7. vtedy bolo dodanie služby. Keďže je registrovaný v CR tak bez DPH. V texte by som iba napísala, že vykládka bola od 8.7. do 9.7.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Pre andrejku:

Teraz je to jasnejšie, vystavujete iba jednu faktúru a ak je objednávateľ(čech)platiteľ v čechách, faktúrujete bez DPH. A kurz použijete zo dňa vystavenia faktúry, určite nie kurzom dodania, ak faktúru vystavujete neskôr.
Pekný večer.
0 0
dedoooo dedoooo

dedoooo je offline (nepripojený) dedoooo

prosim vas..chcem dovažat niečo s činy nechcem prezradzat čo...ako si vybavim ten prevoz..kde by som sa mal informovať?prosim vas poradte mi velmi...napiste mi na moj email bo tu moc nechodim... budem vam vdačny
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Obdržali sme faktúru od maďarského platcu DPH ,ktorý nám fakturoval dopravu od nás odobratého tovaru a je vystavená s 20% DPH.

dodavateľ prepravy - platca DPH z Maďarska
príjemca faktúry - platca DPH z SR
nakládka - SR
vykládka - Maďarsko

...nemala by byť bez DPH?
..do ktorého riadku sa to bude uvádzať v DPH priznaní?
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

..posuvam
0 0
dufulus dufulus

dufulus je offline (nepripojený) dufulus

účtovník maličký ako máčny máčik ...viac
ja len taká rýchlovka:
- doprava vo vystavenej faktúre plátcovi DPH do DE bez DPH (dopravu vykonáva slovenský prepravca zo SR do DE)?
- a účtovanie dopravy bude 601 alebo 602?

ďakujem
0 0
m.lujza m.lujza

m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac
Slovenský prepravca s IČ DPH má zmluvu s maď. firmou s IČ DPH v HU. Má prepraviť pre ňu tovar z Vrútok SR , vrámci tejto prepravy časť vyloží v Tornali SR, časť prepraví do Maďarska. Dohodnutú má jednu cenu za prepravu.
Platí pre túto prepravu ako celok §16 ods 2 a) ZDPH - prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov; prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov - ?
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

m.lujza Pozri príspevok
Slovenský prepravca s IČ DPH má zmluvu s maď. firmou s IČ DPH v HU. Má prepraviť pre ňu tovar z Vrútok SR , vrámci tejto prepravy časť vyloží v Tornali SR, časť prepraví do Maďarska. Dohodnutú má jednu cenu za prepravu.
Platí pre túto prepravu ako celok §16 ods 2 a) ZDPH - prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov; prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov - ?
Áno, je to tak. Pre tento prípad je možné aplikovať ustan. § 16, ods. 2a., teda celá faktúra bude vystavená bez DPH, maďarská firma je povinná službu samozdaniť v Maďarsku.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

SAIVI Pozri príspevok
Obdržali sme faktúru od maďarského platcu DPH ,ktorý nám fakturoval dopravu od nás odobratého tovaru a je vystavená s 20% DPH.

dodavateľ prepravy - platca DPH z Maďarska
príjemca faktúry - platca DPH z SR
nakládka - SR
vykládka - Maďarsko

...nemala by byť bez DPH?
..do ktorého riadku sa to bude uvádzať v DPH priznaní?
Domnievaš sa správne, faktúra bola zle vystavená, mala byť bez DPH.
0 0
m.lujza m.lujza

m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac
ďakujem
0 0
m.lujza m.lujza

m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac
DušanČ Pozri príspevok
Áno, je to tak. Pre tento prípad je možné aplikovať ustan. § 16, ods. 2a., teda celá faktúra bude vystavená bez DPH, maďarská firma je povinná službu samozdaniť v Maďarsku.
Takže je to inak, prikladám odpoveď z DÚ:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V nadväznosti na obsah zmluvy o preprave veci (§ 610 a nasl. Obchodného zákonníka) v prípade prepravy určitého tovaru zo SR do miesta určenia v SR a prepravy ďalšieho tovaru z miesta zo SR do miesta určenia do iného členského štátu, ide o vykonanie dvoch prepráv, u ktorých sa miesto dodania posúdi: u prvej prepravy podľa § 15 ods. 3 a u druhej podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH.
0 0
Difi Difi

Difi je offline (nepripojený) Difi

Dobrý deň!
Robíme prepravu vlastného tovaru, naposledy sme z Talianska plavili do Grécka. Grécka firma, platiteľ DPH, ktorá má zastúpenie v Taliansku nám poplatok za loď vyúčtovala bez DPH. Neviem, či mi to vstupuje do DP?
0 0
Difi Difi

Difi je offline (nepripojený) Difi

Nikto mi nevie pomôcť?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať