Zavrieť

Porady

VZ pre úrazové poistenie

Mám taký problémik. Volala mi pani zo sociálnej poisťovne, že mám zlé VZ pre úrazové poistenie, že to má byť väčšie resp. rovné ostatným VZ. Ale mne ho OLYMP automaticky vyráta. /žeby som mala niečo chybne nastavené?/

príklad: prac. má mesačnú mzdu 6.500. V apríli odpracoval 20 dní - 157 hodín /6.075 Sk/, mal dovolenku 1 deň /306 SK/ a čerpal 3 hod. NV. Vyšla mi hrubá mzda 6.381,-Sk. A z tejto hodnoty mi ráta úrazové poistenie. Je to správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Pre úrazové poistenie je VZ zamestnávateľa úhrn VZ za zamestnnacov, t.j. príjem zamestnnaca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu. Čiže ten príklad,ktorý uvádzaš je správny. Teda VZ = úhrn VZ všetkých zamwstnnacov v tom mesiaci. Do vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na úrazové poistenie sa však zahŕňa aj odmena jeho zamestnanca za prácu, ktorú vykonáva na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Na určenie vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na úrazové poistenie obmedzenie max. VZ neplatí. Preto tvrdenie prac. SP je správne, že VZ má byť rovný alebo vyšší, lebo tam máš aj tie dohody a neplatí obmedzenie max. VZ.

    Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

    Kimáková
    Nataša
    Mám taký problémik. Volala mi pani zo sociálnej poisťovne, že mám zlé VZ pre úrazové poistenie, že to má byť väčšie resp. rovné ostatným VZ. Ale mne ho OLYMP automaticky vyráta. /žeby som mala niečo chybne nastavené?/

    príklad: prac. má mesačnú mzdu 6.500. V apríli odpracoval 20 dní - 157 hodín /6.075 Sk/, mal dovolenku 1 deň /306 SK/ a čerpal 3 hod. NV. Vyšla mi hrubá mzda 6.381,-Sk. A z tejto hodnoty mi ráta úrazové poistenie. Je to správne?
    Nataša, úrazové poistenie ako jediné nemá max VZ a ani MINIMÁLNY VZ (predsa dohodár, kktorý zarobí 1.000,- Sk nemôže predsa platiť odvody zo 6.500,-). Takže 0,8% vypočítavame vždy z hrubej mzdy zamestnanca. Na druhej strane nemocenské, starobné..... majú minimálny VZ vo výške minimálnej mzdy. Takže preto si myslíme, že môžu nastať situácie ak úrazové poistenie je skutočne nižšie ako nemocenské....(v prípadoch ak zamestanec neodpracoval celý mesiac, napr. kvôli PN). Nie som si istá, či pracovníčka SP mala pravdu?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Kimáková
    Nataša, úrazové poistenie ako jediné nemá max VZ a ani MINIMÁLNY VZ (predsa dohodár, kktorý zarobí 1.000,- Sk nemôže predsa platiť odvody zo 6.500,-). Takže 0,8% vypočítavame vždy z hrubej mzdy zamestnanca. Na druhej strane nemocenské, starobné..... majú minimálny VZ vo výške minimálnej mzdy. Takže preto si myslíme, že môžu nastať situácie ak úrazové poistenie je skutočne nižšie ako nemocenské....(v prípadoch ak zamestanec neodpracoval celý mesiac, napr. kvôli PN). Nie som si istá, či pracovníčka SP mala pravdu?
    Nemôžem so všetkým súhlasiť. Súhlasím s tým, že pre úrazové poistenie neplatí obmedzenie max. VZ - to píšem i v predchádzajúcom príspevku. Obmedzenie pre min. VZ u úrazového poistenia neplatí, tak ako píšeš - 6 500 SK . VZ dohodára, ktorý zarobí 1 000 SK , je samozrejme pre zamestnávateľa tých 1000,- SK -VZ=príjem zamestnaca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu-teda hrubá mzda zamestnanca v tom danom mesiaci. Takýto VZ platí pre zamestnanca i v hlavnom pracovnom pomere pre zdravotné,nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanocti, t.j. keby mal v tom mesiaci HM 1000 , SK tak, aj pre tieto poistenia bude VZ 1 000- SK. Rozdiel je v tom, že z dohody o vykonaní práce odvádza zamestnávateľ len úrazové poistenie, iné poistenia ani zamestnec ani zamestnávateľ neodvádzajú, preto u úrazového poistenia môže byť VZ práve o tieto dohody vyšší, alebo ak dohody nie sú tak rovný VZ ostatných poistení, prípadne je vyšší u tých pracovníkov, ktorý prekračujú max. VZ. Pracovníčka SP má v tomto prípade pravdu.

    Nataša je offline (nepripojený) Nataša

    usilovná pracovníčka Nataša
    Tak ako to vlastne je. Program mi ráta VZ z dosiahnutej hrubej mzdy a nie z minimálnej - 6.500,-Sk. Výkazy posielam elektronicky a tam mi vždy vyhodí tieto chyby, že VZ nie je väčší alebo rovný ostatným VZ. Pracovníčka SP mi povedala, že to nevadí ak je to správne. TAk asi to nepovažujú za nejakú výraznú chybu.

    Ďalší zamestnanec bol 3 hodiny u lekára. VZ pre úrazové poistenie mu vyšlo 6.499 Sk.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Nataša
    Tak ako to vlastne je. Program mi ráta VZ z dosiahnutej hrubej mzdy a nie z minimálnej - 6.500,-Sk. Výkazy posielam elektronicky a tam mi vždy vyhodí tieto chyby, že VZ nie je väčší alebo rovný ostatným VZ. Pracovníčka SP mi povedala, že to nevadí ak je to správne. TAk asi to nepovažujú za nejakú výraznú chybu.

    Ďalší zamestnanec bol 3 hodiny u lekára. VZ pre úrazové poistenie mu vyšlo 6.499 Sk.
    Nataška, veď píšem z dosiahnutej hrubej mzdy. Dôvody, kedy je VZ všetkých zamestnancov je vyšší uvádzam hore.


    Ak nemáš dohody VZ = objemu hrubých miezd všetkých zamestnancov v tom danom mesiaci, t.j. ak mal dotyčný 6 499, tak VZ je 6 499,-. Ak nemáš dohodárov a prekročené max. VZ VZ pre úrazové poistenie = VZ pre nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti.

    Ak pracovníčka povedala, že ak je to správne neprekáža ak Ti to tam vyhadzuje to upozornenie, majú asi zle nastavené v softe.
    Naposledy upravil evina : 03.06.05 at 07:57

    Nataša je offline (nepripojený) Nataša

    usilovná pracovníčka Nataša
    Chcela som sa iba uistiť na 100%. Nerada by som mala opletačky so SP, prerábala výkazy a cvakala pokuty.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Ja som mala taký prípad: Zamestnanec odpracoval iba 3 dni v mesiaci, zvyšok bol DPN. HP = 605,- Sk, ale VZ pre celé SP bol 650,- Sk aj pre ÚP. Výpočet VZ: min. VZ 6500:30 (KD v mes.) x 3 (odprac. KD) = 650,-. Overovala som to aj v Softipe, odkiaľ máme SW. Tam ma uistili, že je to správne a program si to sleduje sám. Zam. musí zaplatiť z min. VZ, aj keď nedosiahol taký HP. ZP sa platilo z HP t.j. 605,- Sk. Výkaz do SP som posielala elektronicky s hlásenim "Bez chyby". Tak dúfam, že to urobil SW správne!

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    milanr
    Ja som mala taký prípad: Zamestnanec odpracoval iba 3 dni v mesiaci, zvyšok bol DPN. HP = 605,- Sk, ale VZ pre celé SP bol 650,- Sk aj pre ÚP. Výpočet VZ: min. VZ 6500:30 (KD v mes.) x 3 (odprac. KD) = 650,-. Overovala som to aj v Softipe, odkiaľ máme SW. Tam ma uistili, že je to správne a program si to sleduje sám. Zam. musí zaplatiť z min. VZ, aj keď nedosiahol taký HP. ZP sa platilo z HP t.j. 605,- Sk. Výkaz do SP som posielala elektronicky s hlásenim "Bez chyby". Tak dúfam, že to urobil SW správne!
    V pôvodnej otázke nenastal presne tento min. prípad, ale dobrá pripomienka. K týmto min. VZ pozrite

    http://www.porada.sk/showthread.php?...ht=minim%E1lny

    Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

    Kimáková
    evina
    Nemôžem so všetkým súhlasiť. Súhlasím s tým, že pre úrazové poistenie neplatí obmedzenie max. VZ - to píšem i v predchádzajúcom príspevku. Obmedzenie pre min. VZ u úrazového poistenia neplatí, tak ako píšeš - 6 500 SK . VZ dohodára, ktorý zarobí 1 000 SK , je samozrejme pre zamestnávateľa tých 1000,- SK -VZ=príjem zamestnaca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu-teda hrubá mzda zamestnanca v tom danom mesiaci. Takýto VZ platí pre zamestnanca i v hlavnom pracovnom pomere pre zdravotné,nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanocti, t.j. keby mal v tom mesiaci HM 1000 , SK tak, aj pre tieto poistenia bude VZ 1 000- SK. Rozdiel je v tom, že z dohody o vykonaní práce odvádza zamestnávateľ len úrazové poistenie, iné poistenia ani zamestnec ani zamestnávateľ neodvádzajú, preto u úrazového poistenia môže byť VZ práve o tieto dohody vyšší, alebo ak dohody nie sú tak rovný VZ ostatných poistení, prípadne je vyšší u tých pracovníkov, ktorý prekračujú max. VZ. Pracovníčka SP má v tomto prípade pravdu.
    Evina, viete mi citovať § v Zákone o SP, podľa ktorého si myslíte, že u zamestnanca sa má VZ na úrazové poistenie rovnať VZ na nemocenské...???

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Problém je v zákone 461/2003 o soc.poistení. Kde ako všetci dobre vieme, je zopár viac či menej podstatných chybičiek (ktoré MPSVaR ani v jednej z doterajších 11-tich noviel nepovažovalo za potrebné odstrániť).

    Jedna z týchto chybičiek je i definícia VZ zamestnávateľa na úrazové poistenie.

    Podľa § 138 ods.14 je VZ zamestnávateľa = VZ zamestnanca

    Podľa § 138 ods.15 pre VZ zamestnávateľa na úrazové poistenie nie je ohraničenie na 43095 Sk.

    V zákone sa nehovorí o neexistencii minima pre VZ zamestnávateľa v prípade dohodárov. Prijala sa však "tichá dohoda", že ak dohodár zarobí povedzme 500 Sk, zamestnávateľ platí ÚP z 500 Sk.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Kimáková
    Evina, viete mi citovať § v Zákone o SP, podľa ktorého si myslíte, že u zamestnanca sa má VZ na úrazové poistenie rovnať VZ na nemocenské...???
    Neformulovala som v mojom príspevku takto tvrdenie ,ktoré je uvedené vyššie, ale :

    VZ pre všetky druhy poistenia pre zamestnanca je uvedený v §138 zákona o sociálnom poistení. Z tohto § ods. 15 vyplýva, že pre úrazové poistenie neplatí obmedzenie max. VZ - to sme sa zhodli. V odst. 10 sa hovorí o min. VZ pre nemocenské, dôchodkové, poistenie v nezamestnnasti a poistné do RF /nie úrazové poistenie/ a ods. 17 hovorí o úprave poistného /bez úrazového/ v prípade, ak poistenie trvalo len časť kalendárneho mesiaca. Berúc do úvahy i :

    § 279
    1/ V období do 31. decembra 2006 zamestnávateľ platí poistné na úrazové poistenie vo výške 0,8 % z vymeriavacieho základu ustanoveného v § 138 ods. 14 a 15.

    som tvrdila, že obmedzenie pre min. VZ na úrazové poistenie nevyplýva zo zákona. Preto si myslím, že VZ na úrazové poistenie je rovný VZ osttaným poisteniam, ak nemá zamestnávateľ dohodárov, pracovníkov, ktorý majú obmedzenie min. alebo max VZ. Ak jeden z týchtoi prípadov nastane, už je VZ na úrazové poistenie vyšší.

    Medzitým kým som písala odpoveď,vidím. že napísal už i p. Mihál jasnešie a stručnejšie

    Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

    Kimáková
    evina
    Pre úrazové poistenie je VZ zamestnávateľa úhrn VZ za zamestnnacov, t.j. príjem zamestnnaca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu. Čiže ten príklad,ktorý uvádzaš je správny. Teda VZ = úhrn VZ všetkých zamwstnnacov v tom mesiaci. Do vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na úrazové poistenie sa však zahŕňa aj odmena jeho zamestnanca za prácu, ktorú vykonáva na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Na určenie vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na úrazové poistenie obmedzenie max. VZ neplatí. Preto tvrdenie prac. SP je správne, že VZ má byť rovný alebo vyšší, lebo tam máš aj tie dohody a neplatí obmedzenie max. VZ.
    Evina, teraz som sa zarazila, či debatujeme o tom istom. Nataša vo svojom prvom príspevku hovorila o VZákladoch u jedného zamestnanca. (teda jeden riadok z prílohy výkazu na SP, kde je iný VZ na úrazové a iný VZ na nemocenské). Nehovorila o VZákladoch za celú organizáciu. V prípade organizácie naozaj máte pravdu, že VZ na úrazové = VZ za zamestncov + dohodárov.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Kimáková
    Evina, teraz som sa zarazila, či debatujeme o tom istom. Nataša vo svojom prvom príspevku hovorila o VZákladoch u jedného zamestnanca. (teda jeden riadok z prílohy výkazu na SP, kde je iný VZ na úrazové a iný VZ na nemocenské). Nehovorila o VZákladoch za celú organizáciu. V prípade organizácie naozaj máte pravdu, že VZ na úrazové = VZ za zamestncov + dohodárov.
    Ja som z tejto formulácie pochopila, že sa pýta za celú organizáciu, preto som aj tak písala.
    "že mám zlé VZ pre úrazové poistenie, že to má byť väčšie resp. rovné ostatným VZ."
    Ten príklad za jedného pracovníka som pochopila len ako názorný. Čiže ja som naozaj písala príspevok týkajúci sa VZ za celú organizáciu, teda celkoov výkazu do SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.