Zavrieť

Porady

zvýšené diéty a výplata

Chceme preplatiť z-covi vyššie diéty ako zákon o cestovných náhradach stanovuje.
Bude sa tento príjem /rozdiel/ z-covi zdaňovať vo výplate?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    to mu chcete dať vo forme vreckového? Vreckové sa tiež nezdaňuje. Nechápem ako čo mu to chcete vyplatiť a podľa toho to treba špecifikovať.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Bionda, viem co Procont chce vediet. Uz som mu odpovedal v inej téme.

    Zamestnávatel nemusí dat zamestnancom iba zákonom stnovené stravné, môze aj viac. Napr. ked som bol vo VUB v r. 93-98, tak na ZSC sme mali zvýsené stravné (v závislosti od funkcného postavenia). Bezní zamestnanci sme dostávali zákonom stanovené stravné plus zákonom stanovené vreckové a este o 20 % zvýsené stravné. Avsak toto zvýsené stravné sa nám potom dodanovalo na koci roka.

    Firma môze dat aj tých 500, co spomína Procont aj na tuzemské cesty (tam vreckové nie je), ide o to, ze podla zákona o dani z príjmov §5 sa nezdanuje zamestnancom iba to, co im patrí podla zákona o cest. náhradách.

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    My máme stanovené v jednej firme v smernici stravné nad limit a tak napr. miesto stravného podľa zákona vo výške 80,-- Sk im platíme 120,-- Sk. V tom mesiaci, keď bol cestovný príkaz vyúčtovaný, pripočítam rozdiel (v tomto prípade 40,-- Sk) k zdaniteľnej mzde a zdaním vo výplate.

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Ked dám zamestnancovi stravný lístok nad rámec zákona napr.stravný lístok v nominálnej hodnote 100,-Sk, rozdiel sa vraj u zamestnanca nezdaňuje.
    Tu na porade to bolo tak prezentované.

    Keď dám zamestnancovi diety nad rámec zákona to mu zdaňujem?

    Darana je offline (nepripojený) Darana

    som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac Darana
    [QUOTE=Palino]My máme stanovené v jednej firme v smernici stravné nad limit a tak napr. miesto stravného podľa zákona vo výške 80,-- Sk ...

    Palino, prosím ťa nevedel by si mi napísať presné číslo zákona kde je stanovená výška stravného? Ďakujem

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Luna
    Ked dám zamestnancovi stravný lístok nad rámec zákona napr.stravný lístok v nominálnej hodnote 100,-Sk, rozdiel sa vraj u zamestnanca nezdaňuje.
    Tu na porade to bolo tak prezentované.

    Keď dám zamestnancovi diety nad rámec zákona to mu zdaňujem?
    Keď dávaš stravné pri pracovnej ceste, teda diéty, nad rámec zákona, tak rozdiel zdaňuješ.

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    [QUOTE=Darana]
    Palino
    My máme stanovené v jednej firme v smernici stravné nad limit a tak napr. miesto stravného podľa zákona vo výške 80,-- Sk ...

    Palino, prosím ťa nevedel by si mi napísať presné číslo zákona kde je stanovená výška stravného? Ďakujem
    Je to zákon o cestovných náhradách č. 283/2002 v znení zákona č. 530/2004 a zákona č. 81/2005 a suma stravného je vyhlasovaná opatrením MPSVaR v Zbierke zákonov. Naposledy v opatrení č. 467/2003 Z.z.

    Darana je offline (nepripojený) Darana

    som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac Darana
    Palino
    Je to zákon o cestovných náhradách č. 283/2002 v znení zákona č. 530/2004 a zákona č. 81/2005 a suma stravného je vyhlasovaná opatrením MPSVaR v Zbierke zákonov. Naposledy v opatrení č. 467/2003 Z.z.
    Veľmi pekne ďakujem a ak by som ťa ešte mohla poprosiť (vidím že si v tom doma) aj klasické stravné čo sa poskytuje zamestnancom - teda to minimálne - upravuje nejaké opatrenie - nikdy to neviem nájsť a dozviem sa to len z médií. Ďakujem vopred

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    S tým nemám skúsenosti, ale myslím si, že ak firma prispieva zamestnancovi z nákladov viac ako 44,-- Sk, tak ten rozdiel by mu mal byť zdaňovaný. Iné je, ak je z nákladov 44,-- Sk a ostatné je hradené zo soc. fondu, vtedy nie je zdaňované u zamestnanca nič.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Luna, to sú dve rozdielne veci, ktoré sa riadia rôznymi predpismi. Jedno je usmernené v zákonníku práce (stravovanie) a druhé zákonom o cest. náhradách (stravné a vreckové).

    Aj pri stravovaní más obmedzenia. Zamestnávatel platí min. 55% ceny jedla, avsak max. do výsky 55% stravného podla zák. o cest. náhradách pri cestách do 12 hod. Okrem toho môze prispievat zo soc. fondu na stravu, co sú vsekto danové výdavky. Ostatné náklady si hradí zamesntnanec. Cize ak firma zaplatí 50 sk za lístok (44sk základ + 6 sk soc. fond.)a zamestnanec 50, tak by to malo byt OK. Ale pozor, aj soc. fond má svoje obmedzenia (treba blizsie pozriet zákony).

    Môze dat zametnancom aj viac, ale to uz sú nedanové náklady a zamestnancom sa to zdanuje. (napr. firma zaplatí 75sk a zamestnanec 25)


    Luna
    Ked dám zamestnancovi stravný lístok nad rámec zákona napr.stravný lístok v nominálnej hodnote 100,-Sk, rozdiel sa vraj u zamestnanca nezdaňuje.
    Tu na porade to bolo tak prezentované.

    Keď dám zamestnancovi diety nad rámec zákona to mu zdaňujem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.