Zavrieť

Porady

Účtovanie depozitu

Prosím o pomoc. Sme rozpočtová organizácia a ku konci roku 2008 sme zakladali depozit a posielali tam nejaké financie z výdavkového účtu. Prosím Vás ako to mám zaúčtovať?
Som začiatočník a neviem si s tým dať rady.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    zk24 Pozri príspevok
    Je to moja pohľadávka... ale 378 mi znie krátkodobo... kam by ste to prosím dali?
    ... čo tak vytvoriť AÚ v rámci 378xxx iné dlhodobé pohľadávky ?

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    ja davam 378 dlhodoba

    konkretne v oberone si pri danej analytike 378AE v uctovnom rozvrhu oprava riadok suvahy zmenis na 44 (teda ak nemas zmeneny a da ti do dlhodobych inych pohladavok)

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    O depozitoch je dosť príspevkov, ale nikde nie je názor ako zaúčtovať poskytnuté finančné prostriedky na depozit.

    U mojich klientov sa vyskytujú dva prípady:
    - zariadenie na pitnú vodu
    - v spojitosti s nájmom nehnuteľnosti.

    Pri prijatej sume bolo doporučené účtovať 324 krátkodobý záväzok, 474 ako dlhodobý záväzok.
    474 sa mi nepáči lebo ja tento účet vzťahujem k nájomcovi a nie k prenajímateľovi.



    Pri uhradenej sume zrejme pužijeme účet 314, alebo 315. Iné účty ma nenapadajú.

    Prosím metodickú radu.

    apo
    Naposledy upravil apo : 22.07.09 at 16:19

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    janka1224 Pozri príspevok
    ...Sme rozpočtová organizácia a ku konci roku 2008 sme zakladali depozit a posielali tam nejaké financie z výdavkového účtu.
    1. čo je to zakladali depozit?
    2. ak to bolo založené ku koncu roku 2008 a aj finančne vykonané prevody, tak to malo byť zúčtované už k 31.12.2008
    3. rozpočtová organizácia - skôr mala byť táto téma založená tam - možno sú odlišnosti.

    Na základe strohého zadania usudzujem, že šlo asi o vytvorenie účtu (alebo podúčtu k existujúcemu) v banke - takže účtovanie ako prevod medzi bankovými účtami.

    Vo všeobecnosti pod pojmom "depozit" (kaucia, zábezpeka) sa myslí vratná finančná záloha; ale podľa podmienok, na základe ktorého sa poskytuje, môže byť i postupne zúčtovávaný s poskytovaným plnením....

    apo Pozri príspevok
    474 sa mi nepáči lebo ja tento účet vzťahujem k nájomcovi a nie k prenajímateľovi....Pri uhradenej sume zrejme pužijeme účet 314, alebo 315. Iné účty ma nenapadajú....apo
    1. správne, že sa ti nepáči účet 474 - dlhodobe prijaté preddavky sa účtujú na 475; krátkodobé na 324...
    2. uhradené preddavky - a to krátkodobé aj dlhodobé - sa účtujú na účte 314; ak však ide o preddavky na obstaranie dlhodobého majetku, tak sa použijú účty 051, 052, 053...

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Ďakujem, Štefanovi.

    Je možné, že v predchádzajúcich príspevkoch bol uvedený účet 475 ale ja som si zafixoval do svojej pamäte nesprávny účet 474.

    Takže, pre zaplatenú sumu ako depozit nám metodicky nik nevymyslel nič lepšie ako účet 314, aj keď vrátenie depozitu je v neurčitom časovom horizonte, ale celkom určite dlhšom ako 12 mesiacov.

    Ďakujem.

    apo

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Depozit je návratná finančná zábezpeka, preto aj nepodlieha DPH.. Podľa mojej mienky nejde o poskytnutý preddavok, či už dlhodobý alebo krátkodobý, ale ide o dlhodobý alebo krátkodobý záväzok , resp. pohľadávku.

    Účet 314 napríklad už podlieha DPH...

    http://www.porada.sk/t36594-financna...eka-a-dph.html
    Naposledy upravil evina : 22.07.09 at 17:08

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Takže ak zaplatím do depozitu zaúčtujem 378
    Ak dostanem peniaze do depozitu zaúčtujem 379.

    Dá sa súhlasiť, tieto účty používam na rôzne Z/P, pre ktoré nie sú úzko zadefinované účely.

    Ďalej do diskusie nech sa poučíme kým je čas na metodiku.
    378 je OK má svoj riadok aj ako dlhodobá aj krátkodobá pohľadávka.
    379 je iba medzi krátkodobými záväzkami, je to problém?

    apo

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    apo Pozri príspevok
    Takže ak zaplatím do depozitu zaúčtujem 378
    Ak dostanem peniaze do depozitu zaúčtujem 379.

    Dá sa súhlasiť, tieto účty používam na rôzne Z/P, pre ktoré nie sú úzko zadefinované účely.

    Ďalej do diskusie nech sa poučíme kým je čas na metodiku.
    378 je OK má svoj riadok aj ako dlhodobá aj krátkodobá pohľadávka.
    379 je iba medzi krátkodobými záväzkami, je to problém?

    apo
    V priloženom linku je ešte jeden link , a tam Kejka doporučuje 479 na dlhodobý záväzok,

    http://www.porada.sk/t16692-financna-zabezpeka.html

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Ahojte,

    a kam dame pohladávku za zaplatený depozit - dlhodobý? ide o zaplatenei depozitu za isté členstvo. Tento depozit sa vráti az ked sa zruší členstvo (može to byť aj o 10 rokov)... teraz budem iba účtovať úhradu z bankového účtu...

    Je to moja pohľadávka... ale 378 mi znie krátkodobo... kam by ste to prosím dali?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... čo tak vytvoriť AÚ v rámci 378xxx iné dlhodobé pohľadávky ?
    neni problem... ak to staci

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    Ako by ste účtovali prijatý depozit na kúpu nehnuteľnosti(účtujem realitku) - ja som dala P: 221,211/379AE, V:379AE/221,211, ale mám ešte aj zmluvu o úschove peňazí, treba to nejak naúčtovať na ID?
    Naposledy upravil mirhu : 12.07.12 at 11:40

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.