Zavrieť

Porady

import dát -MRP-dos

čaute poraďáci...
potrebovala by som importovať do MRP-dos účtovníctvo za rok 2001, 2004. ako by som mala postupovať, aby sa mi neprepísali údaje (mám tam rok 2003)?
ďakujem...
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

  daňový poradca, audítor Jana Acsová
  Už síce dávno DOS nepoužívame, ale čo si pamätám, každou obnovou údajov sa prepisujú pôvodné (je to tak aj vo Windows verzii).
  Riešenie:
  - multiverzia a definovanie novej firmy (obnova údajov do definovanej firmy napr. rok 2001),
  - otvoriť nový adresár so všetkými údajmi (ponechať si aj pôvodný t.j. koľko rokov, toľko adresárov) a obnoviť údaje zo záloh (nové údaje budú nahradené pôvodnými).
  Každou obnovou sa prepisujú pôvodne nahraté údaje, takže pozor, aby si si nezmazala to čo nechceš. (Iba ak máš 4 ruky a ako "každý účtovník" nemáš čo robiť).

  lenkak je offline (nepripojený) lenkak

  Lenka lenkak
  Tu je postup:

  Táto možnosť vo Vizuálnom systéme je a nájdeš ju v menu Údržba dát - Údržba dát - Prevod dát - Prevod dát z MS-DOS verzie. Má však svoje úskalia (vysvetlenie ďalej), kvôli ktorým doporučujem urobiť prevod na začiatku účtovného obdobia, kedy je dát po ročnom prevode najmenej.

  1. Vizuálny systém nie je pokračovaním Univerzálneho, ale je to iný systém s odlišnou štruktúrou dát a obsluhy. Neočakávaj teda prevod dát 1:1.

  2. Je možné prevádzať len živé dáta, nie dáta zálohované (z programu do programu). Vizuálny systém teda musí mať priamy prístup k dátam systému univerzálneho.

  3. V prípade multiverzie je nutné previesť každú firmu samostatne - pre každú je potrebné založiť vo Vizuálnom systéme novú firmu.

  4. Po prevode skontroluj, či zodpovedajú výsledky typických výstupov (výkazy, priznanie k DPH a pod). Pokiaľ nie, hľadaj príčiny (viď ďalej).

  5. Všetky databázy Univerzálneho systému musia mať aktuálnu štruktúru. Pretože Univerzálny systém štruktúru databáz aktualizuje až pred prvým použitím, môže sa stať, že nepoužívané databázy nemajú v tej chvíli aktuálnu štruktúru a prevod sa na nich zastaví. Toto úskalie rieši v multiverzii voľba [W] v definícii rokov /firiem, ktorá všetky databázy aktualizuje a pripraví na prevod. V základnej verzii táto voľba nie je, je potrebné postupovať tak, že každú agendu (minimálne tú, na ktorej sa prevod zastavil) otvoríme, pridáme zápis (medzerník) a opustíme (Esc). Príprava na prevod do vizuálneho systému dáta nijako nezmení.

  6. Väzby dát sú vo vizuálnej verzii prísnejšie a komplexnejšie. Pokiaľ program pri prevode narazí na neexistujúcu väzbu (najčastejšie medzi knihou daňových dokladov - KDD a denníkom - PD alebo UD), program vypíše upozornenie do protokolu. Zistené nezrovnalosti (nejedná sa nutne o chyby) podľa vlastného uváženia môžete opraviť v Univerzálnej verzii a prevod spustiť znovu.

  7. Daňovým skupinám v Univerzálnej verzii (ktoré sú voliteľné) zodpovedajú Typy DPH vo Vizuálnej verzii (tam sú nadefinované). Je potrebné pripraviť si pred spustením prevodu pridělenie typov DPH používaným daňovým skupinám. Pokiaľ nie je možné rozhodnúť o pridelení typu DPH, potom program pridelí štandardne jeden typ DPH pre daňové povinnosti - '10' a jeden typ pre odpočítanie dane - '40'. Typy DPH sa musia potom opraviť v konkrétnych dokladoch.

  8. Údaje, ktoré sú uložené inak než v databázach (nacionálie firmy) sa neprevádzajú.

  9. Prevod dát do vizuálneho systému je možný až od verzie 2.74W (univerzálneho systému).

  juraj16 je offline (nepripojený) juraj16

  juraj16
  Odporucam ti nainstalovat si MRP DOS do ineho adresara napr. Ucto 2001, Ucto 2004 alebo prepisat ten povodny MRP na MRP 2003, a potom nainstalovat znova MRP a ten premenovat taktiez na MRP 2001 a opat instalovat a prepisat na MPR 2004. Vzniknu ti tak 3 adresare s MRP DOS programom MRP 2001,2003,2004. MRP 2003 nechaj tak, a urob obnovu dat v programoch MRP 2001,2004 spôsobom:
  Specialne funkcie-obnova dat-import dat do aktualneho adresara.
  Budes tak mat zachovane vsetky roky.

  Je to za predpokladu, ze nemas multiverziu programu.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.