Zavrieť

Porady

Starostlivosť o psa

Veľa poraďákov má doma psa a nenašiel som tu žiadnu tému, ktorá by sa venovala výhradne týmto nádherným stvoreniam, kde by si poraďáci navzájom pomohli a podelili sa so svojimi skúsenosťami ohľadom výživy, kŕmenia, výcviku, chorôb, alebo len tak pokecali o bežných starostiach a radostiach, poprípade sa aj pochválili svojimi miláčikmi.
Naposledy upravil jaros5 : 18.01.09 at 18:48
Téma je uzavretá.
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Samuel- to ze si si kupil psa s PP, je to chvalihodne,nedava ti zaruku, ze si si kupil kvalitu.Dava ti to zaruku cistokrvnosti plemena, nie len psa, ktory sa na dane plemeno podoba.Aj PP pes moze trpiet dedicnymi chorobami, ci byt nachylny na urcite veci, Ja vlastnim tiez spolocenske plemeno, velmi pribuzne pudlikovi.
Ak chces svojmu plemenu rozumiet, tak aj ta teoria je potrebna. Mne chovatelka dala minimum rad a odporucani, pes bol chorlavy, sama som vsetko studovala, ucila sa, ver mi, ze to stoji dost casu a namahy, ale stoji to zato.
Pudlik je nachylny na klby- na luxaciu, pri kupe si si mal pozriet, ci rodicia maju urobene geneticke testy s vysledkom 0/0, ci 0/1.

Co sa tyka cipu- napisal si tak vyhraneny nazor, s nevhodnym pomenovanim ludi, ktori maju nazor ini, ze sa ma to, poviem ti uprimne, dost aj dotklo.
ten nazor mi pripadal ako nazor cloveka, co o tom viem pramalo a odsudi to hned.
Nas pes je cipovany od narodenia- je z cudziny.Nikdy, naozaj nikdy som nemala ziaden problem koli cipu. Nikdy sa neskrabal, nikdy si ho nevsimal. je tazko ho aj nahmatat, je velmi ostrsteny, tak sme si ho dali skontrolovat u vetosa, ci je naozaj tam.Myslim, ze ked polozis mobil vedla svojho psa, ci pes je v blizkosti televizie, ci mikrovlnky, ma to asi podobne vyzarovanie.

Najdi si to prosim na nete a precitaj si o cipe,Mozes aj na stranke SKJ-tak to mali aspon rozpisane.

Zaverom len tolko, ze skepticizmus,v ziadnom pripade nie je opatrnost, ci prezrieravost.

Podla mna ludia, co sa brania cipu, bud su lakomi dat za to tych 20-25 eur, alebo su uplne negramotni, co sa tyka kontrolovaneho chovu psov.

Ak ti mozem poradit stranku http://dogforum.sk/viewtopic.php?f=8...3&hilit=pudlik, chodia na nu majitelia PP pudlikov, aj ti, co pudlikov cvicia v agility, vystavovatelia, su uzasni ludia, myslim, ze vo vsetkom ti poradia.Ak prijmes aj iny nazor, ako svoj.
O maclach ja nepisem, tomu nerozumiem ani nevlastnim.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

alaya1 Pozri príspevok
samuel- to myslim vazne, ze mas PP psa, neblazni....tomu teda neverim.Ako je identifikovany? Chodis s nim na vystavy? A hlavne, je uchovneny???????

Az teraz som si precitala tvoj prispevok a som si na 100% ista, ze ty psa s PP mozno mas, no ten pes v ziadnom pripade uchovneny nie je.

A o chove PP psov vies velke kulove!!
Alaya1, nič v zlom: aj iné zvieratá (nielen psy) majú PP Lenže PP si môže vydať kto chce a ako chce. Môžem ho vydať aj ja tej hnusnej muche, čo sa nám doma objavila - žiadny zákon neupravuje ich vydávanie. A uisťujem ťa, že ako nepsíčkárka viem, že PP neznamená automaticky behať po výstavách Bordel je aj medzi chovateľmi, ktorí sú registrovaní pod nejakým klubom/združením - je ho menej ako medzi množiteľmi, ale je. Je to proste o ľuďoch.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Llívia Pozri príspevok
Alaya1, nič v zlom: aj iné zvieratá (nielen psy) majú PP Lenže PP si môže vydať kto chce a ako chce. Môžem ho vydať aj ja tej hnusnej muche, čo sa nám doma objavila - žiadny zákon neupravuje ich vydávanie. A uisťujem ťa, že ako nepsíčkárka viem, že PP neznamená automaticky behať po výstavách Bordel je aj medzi chovateľmi, ktorí sú registrovaní pod nejakým klubom/združením - je ho menej ako medzi množiteľmi, ale je. Je to proste o ľuďoch.
Livia, tak to teda nemas absolutne pravdu.
Akoze hocikto moze vydavat PP? Ja pisem o psoch, lebo sa tomu venujem, ine zvierata nevlastnim.
PP u uznanych plemien psov vydava SKJ- Slovenska kynologicka jednota.Psy su evidovane v pemennej knihe. Plemena su zastresene pod FCI- medzinarodna organizacia, ktorej sucastou je aj SKJ. Ich vydavanie upravuje prave FCI. Mas pravdu, ze aj v chove PP psov sa najdu ludia, ktori to robia pre zisk, bechovaju ich tak, ako by mali. na to sluzia kluby chovatelov, kde aj ty, ako nepsickar mas pravo takeho cloveka nahlasit.Ale urcite ich je menej, ako mnozitelov psov- bastardov. A prave o tom, je ten cip.
Naozaj som nerozumela tvojmu prispevku. vadia ti PP psy?
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

Llivia to presne definovala v poslednej vete svojho prispevku.... nie je to tak caste, ale stáva sa to... niektorí chovatelia sú rovnakí ako mnozitelia...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Áno, preukaz pôvodu môže vydať hocikto, pretože jeho vydávanie neupravuje žiadny zákon - čo nie je zákonom zakázané, je povolené. FCI je čo - nejaký svetový zákonodarca?

Mne nevadia psy ani s PP, ani bez PP. Ale vadí mi, ako sú PP psy stavaní nad ostatných, resp. ako ty ich staviaš nad ostatných (môj subjektivny dojem).

A kluby/zväzy? No, niektoré len zhrabnú peniaze a nič neurobia - pozor, hovorím o zvieratách všeobecne, nielen o psoch.
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

alaya1 Pozri príspevok
na Slovensku sa psy uz od roku 2010 NESMU tetovat!! V zahranici je to uz davnejsie, dokonca aj v Cesku sa uz par rokov len cipuje. Preco asi? odpoved si prosim najdi sam.
A na toto si ako prišla? Psy sa normálne tetujú ďalej. Pod SPZ je to povinnosť, kluby pod SKJ sa mohli rozhodnúť či budú tetovať alebo čipovať, avšak klub svoje rozhodnutie musel oznámiť na SKJ.
Od roku 2012 sa považuje za identifikované zviera len zviera s transpordérom čiže čipom (podľa EU), čo však nevylučuje možnosť pre chovateľa naďalej aj tetovať.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

inak každá téma o psoch, na každom fóre sa zvrhne na hádky o psoch s PP a bez PP... a vzdy je to o tom, ze psy s PP sú tí lepší... a ich majitelia tí najlepší odborníci...
ten link http://www.odemydestinove.com/cz/teo...gickeho-olympu ma pobavil, je to pravdivé...
namiesto toho hádania treba zobrat hafíka a íst s ním von... urcite kvalitnejsie stravený čas, nez tu niekomu nadávat... skor ci neskor aj tato tema bude zamknuta...
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

PS: tiez kupirovanie usi je zakazane... a robí sa to denne...
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

alaya1 Pozri príspevok
Gilda, nehnevaj sa, ale tvoje zmyslanie je prinajmensom "divne". Cipovanie psov ma sluzit k zacatiu kontrolovaneho chovu. V sucasnosti je velky problem s premnozenim psov, vdaka prave nekontrolovanemu mnozeniu.

Nerozumiem, preco prave tvoj pes by nemal byt cipovany- preto, ze je stary? je to u teba problem financny, ci aky iny, nerozumiem....

Vela majitelov psov, ich neprihlasuje k evidencii, nechodia na pravidelne ockovania, aspon proti besnote, co je ich povinnost. Ako sa to ma ustrazit?Ako kontrolovat, jedine cipovanim, kde dostavas k tomu aj medzin. ockovak, kde su ockovania zaznamenane a je mozne to odsledovat-úpomocou toho cipu.

Ci si myslim, ze tvoj stary pes uz nemusi byt ockovany a moze byt potom prenasacom- besnoty?

Nehovoriac uz o mnoziteloch bastardov, kde to je vsak na dlhu diskusiu...a vysvetlovanie.
Chovatelia cistokrvych psov, psikov tetovali, v sucasnosti sa uz len cipuju- to je kontrolovany chov.A nikto s tym nema problem.

Som prekvapena. Inak- myslim, ze " cipovana" si uz tym, ked sa narodis a dostanes rodny list- bastardi ani to nemaju, .....
Nehnevám sa a verím, že nerozumieš. Na čipovanie sa pozeráš ako chovateľ PP psov. Existuje však aj iný pohľad na vec, ako vždy a pri všetkom (viac SamuelSK). Keď nič iné, tak ťa tu minimálne dvaja "divní" na to upozornili.
1 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Alaya, vidim, ze to trestne oznamenie za urazku na cti, ktore si kedysi chcela obratit proti mne, by si mala pomaly stylizovat v mnoznom cisle... Tiez si myslim, ze ked ta na tvoj agresivny prejav upozornuju viaceri, o niecom to vypoveda. Ale vsak ty si to aj tak vysvetlis po svojom...
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

apropo ako je to s tym očkovanim proti besnote? ked uz x rokov sa na našom uzemi neukazala? vraj je momentalne ockovanie nepotrebne...

chip dám svojmu gulášovi, v prípade, že s ním budem chciet ist za hranice SR...
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

sisima Pozri príspevok
apropo ako je to s tym očkovanim proti besnote? ked uz x rokov sa na našom uzemi neukazala? vraj je momentalne ockovanie nepotrebne...

chip dám svojmu gulášovi, v prípade, že s ním budem chciet ist za hranice SR...
Povinnosť očkovať psíka vyplýva zo zákona, psík musí byť proti besnote očkovaný najneskôr vo veku 6 mesiacov. V dnešnej dobe existujú trojročné vakcíny, t.zn. že očkuješ len raz za tri roky proti besnote. Či ich má tvoj veterinár musíš sa informovať sama.
1 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Chokma, prepáč ale keď jej tu za každú spro...ť čo napíše dávajú súhlas, tak sa nediv že jej ego stúpa a vystrkuje rožky.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

viem, ze je tá povinnost, len je prinajmensom zaujimavy fakt, ze momentalne to vobec nie je potrebne... ale u deti tiez vela ockovani nie je potrebnych a predsa su u nas povinne...
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

arizona Pozri príspevok
...Zacipovat pridu jedine ti, co maju drahych papierovych psov,alebo ti, co so psami cestuju za hranice...
Známy majú dvoch psov - jedného útulkáča a jedného najdúšika a jeden je už začipovaný a v tejto chvíli možno aj ten druhý (a ak ho nečipovali dnes, tak do konca týždňa bude). Pol roka som ich presviedčala, aby ich dali čipovať, podarilo sa mi to až teraz, keď už to je povinné. Takže nie je pravda, že to budú robiť, resp. robia, len majitelia drahých psov.
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
No sama chovatelka mi povedala pribeh:
mlady ambiciozny chalan si kupil psa s PP, chcel vystavovat a musel byt cistokrvny, investoval do neho kopu zdrojov (peniaze a cas), a na vysstave mu povedali, sorry, toto nie je cistokrvny pes... a co teraz ? chovatelka mu sice vratila peniaze ale psa si uz nechal - proste vzniklo priatelstvo a nevedel ho zahodil len tak, aby si splnil sen a tak nevystavoval.. = cize ano, aj PP moze dostat nie tak celkom cistokrvny a OK pes .... (ps: ten moj ma podla rodokmenu pri rodicoch napisane "PL 0/0" ale to len pri otcovi, pri matke tam nic nie je, a potom jeho otec ma tiez PL0/0 a PRA/LL/CC neg. a z druhej strany DKK,LP negat PRa negat b. ... nevie nahodou niekto co to znamena? ) ...
niekto ten cip nechce, lebo to stoji 15-30 eur ci kolko, ale mimo temu - u mna to nie je lebo nechcem do psa investovat .. neobmedzujem na neho rozpocet, ani nepocitam kolko ma vysiel (napr ako stena potreboval hormonalnu liecbu 20eur jedna mala injekcia.. 5x.. ale tie peniaze mi budu nanic, ked bude psik chory cize radsej zaplatim za cokolvek, len aby bol zdravy - ale nechcem ho dostat do takeho kruhu, v akom sme my ludia - farmabiznis, tj. nevyliecia ma, ale udrzuju ma polochoreho (alergie!) aby na mne ryzovali .. a to je uz skutocne marnenie financii.. (za ucelom "zdravia") - ale neviem, cip tam asi nepatri, ale radsej by som nejaky cip, co by bol v pase psa, konieckoncov - kolko % psov sa straca? to je ako keby cipovali ludi, lebo sa stratia v meste? .. radsej napisem prehlasenie, ze ak sa mi strati pes, nesiem 100% zodpovednost za cokolvek co spravi, napr - rozkope smetiak - kupim novy, - ukradne auto - kupim nove , ale vazne - pohryzne niekoho - platim odskodne.. mesto zaplati za odchyt (nie znovuockovanie! radsej samostatnu miestnost v karentene) jasne ze preplatim..(milujem slobodu - a som jednoznacne ochotny platit absolutnou zodpovednostou (preto by som ani nechcel mat ani PZP)
He who gives up freedom for safety deserves neither. Benjamin Franklin
Ten kto sa vzda kuska slobody preto aby docasne ziskal trochu bezpecia si nezasluzi ani slobodu a ani bezpecie
absolutne s tym suhlasim

no a pravidla klubov, s tym nemam problem, ani pri mojej anarchickej povahe (konieckoncov na to su kluby)

a vysvetlenie tej nadavky s nemysliacimi cyborgmi, to nebolo na nikoho umyselne (!) len tak vseobecne, ako sa hovori, ze ludia maju vymyte mozgy - tiez nemyslena nadavka zle, proste len poukazanie faktu (i ked uznavam ze drsne, tak ma ospravedlnte za to, ak sa to niekoho dotklo, nebolo to tak myslene ani nahodou, vazne), lebo uprimne povedane, nepaci sa mi toto:
- niekto "zhora" tj vlada/politik/ktokolvek kto si mysli ze je poloboh (vsimnite si to male b na slove boh) povie "musis toto a tamto" a je otazne, preco to musim atd.. napr - ta spominana bezpecnost na letisku atd.. rozne skeny, co dehonestuju cloveka atd.. a vsetko sa skovava ZA BEZPECNOSTOU ludu... ehm.. uprimne, ja neverim na to, ze existuju teroristi, co chcu zabijat miliony ludi, lebo su blazni.. sice je to divny nazor, ale tak bud 1. sa mne pokusaju vymyt mozog, a vstiepit do mna NASILIE aby som nenavidel 2 miliardy ludi z ineho nabozenstva, ALEBO .. 2. niekto vstepuje nasilie do nich (napr deti Mexiku - od 12tich sa ucia strielat na AK47, jasne ze ich to deformuje atd..) kazdopadne, neviem preco by mal clovek GENETICKY niest nasilie.. staci ked si vezmem fotku dietata 1 rocneho, z ktoreho napr vznikol bil laden... ako to je mozne ze take krasne stvorenie (dieta) sa prerobilo na diabla? nedava mi to logiku, jedine vychova + masaz mozgu okolim a mediami.. (na psovi mam rad, ze on nepozna nasilie aj ked ho niekto tyra.. on nekusne, zaujimave vsak? )

no nechcem zas pisat priserne dlhy prispevok s malou informacnou hodnotou, ale... napr dan z nehnutelnosti - ked sa neprihlasim, tak sankcie, pokuty, exekucie.. ALE PRECO/ kto chce tu dan? ja co mesto? tak nech mi to vypocita, posle domov list so sumou, cislom uctu, a variabilnym symbolom.. tj. nemam ziadny problem, aby som platil dane, ale odmietam MARNIT cas cakanim v rade na to aby som zaplatil dan.. kludnen ech si prirataju poplatok 10centov na tu "tazku" robotu ze mi poslu udaje na prazdnom liste.. o to mi hlavne ide.. o princip a jednoduchost riesenia myslim ze je to extremne jednoducho zrealizovatelne (napr by som im EMAILOM dal echo, ze som nadobudol nehnutelnost) atd.. nie stracat cas na OBOCH stranach (uradnik, ja)..
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

SamuelSK: Súhlasím. ... "Čím viac spoznávam ľudí, tým mám radšej zvieratá.", tiež citát, možno poznáš....
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Samuel- tie hodnoty, ktore si udal su luxacia pately a dysplazia bedrovych klbov- su to hodnoty vysetreni.
Pri kupe psika ti urcite chovatel o tom hovoril, pripadne ta oboznamil s povinnymi vysetreniami, ak chces psika uchovnit.
Co sa tyka CIPU, tvoje plemeno je registrovane FCI- takze uz na svetovej vystave v Parizi minuleho roku, museli byt vsetky psy povinne cipovane, aj ked zakon o cipovani este neplatil vsade. Ide hlavne o to, ze tetovanie sa casom opotrebuje a nie je dobre viditelne cislo. Preto aj chovatelia cistokrvnych psov privitali toto nariadenie. Ak budes chciet so psikom ist na vystavy a kdekolvek- hoci aj do Ciech, proste ten cip mat musi. Opytam sa ta takto- to tetovanie ti neprekazalo? Videl si uz, ako tetuju malicke steniatka?To tetovanie- identifikaciu psa, tiez niekto nariadil, Mne skor prekazalo to.Ale nie az do takej miery, zeby som uvazovala nad tym, ako ty.Ako im strojcekom prestiknu usko? Ver mi, ze zavedenie cipu je oproti tomu nic.
Na Slovensku je velmi dobre fungujuci klub chovatelov pudlov. Naozaj si tam chovatelia pomahaju, stretavaju sa, organizuju spolocne akcie. Zial, nie pri kazdom plemeni je to takto.
Vies, mna len mrzi, ze ludia doteraz nepochopili vyznam PP u psa, preto som sa velmi potesila, ked si napisal, ze si si kupil psa s PP preto, aby si nepodporil mnozenie bastardov, ktori casto koncia v utulkoch. Momentalne su u mna v docaske malilinke steniatka, maju asi 3 tyzdne, ktore som nasla v igelitne pred mojimi dverami. Neviem, kto ich tu dal, asi vedel, ze sa o nej postaram.Ak ich nenajdem, uz je po nich. Tak teraz ich len vypiplat,len im najst laskyplny domov,je mi tych psikov velmi luto a PP uznavam hlavne koli tomu, ze z kontrolovaneho chovu sa takato vec nestane, nakolko ak chovatel zaplati za nakrytie fenky cca 500-600 euro, urcite steniatka nezavesi na klucku dveri.

Drzim tvojmu psikovi prsty a hlavne, nech vam robi radost. Tie injekcie, co si bral, viem, na co su- ale ak to ani od nich uz nie je v poriadku, tak na vystavy a uchovnenie musis zabudnut. Je to vylucujuca chyba.
Ale urcite to tvoj vztah k nemu nezmeni. Len pri tomto probleme, ak nie je vyrieseny, moze dojst k vaznym problemom.Ak by si nieco potreboval a budem vediet, rada ti poradim.

Ja som sa poviem ti pravdu, nikdy nad tym cipom nezamyslala.

Vybral si si uzasne plemeno, skoda, ze na Slovensku uz nie je tak atraktivne, ako inde v cudzine. je to velmi mudry psik, lahko cvicitelny.
Naposledy upravil alaya1 : 01.02.12 at 16:03
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Llívia Dnes, 13:19
Áno, preukaz pôvodu môže vydať hocikto, pretože jeho vydávanie neupravuje žiadny zákon - čo nie je zákonom zakázané, je povolené. FCI je čo - nejaký svetový zákonodarca?
[H]
Mne nevadia psy ani s PP, ani bez PP. Ale vadí mi, ako sú PP psy stavaní nad ostatných, resp. ako ty ich staviaš nad ostatných (môj subjektivny dojem).
[/H=]
A kluby/zväzy? No, niektoré len zhrabnú peniaze a nič neurobia - pozor, hovorím o zvieratách všeobecne, nielen o psoch.

PP psy nie su stavani nad ostatnych, su chovani podla urcitych pravidiel.
A mas pravdu, neuznavam to, ked niekto vedome nakryva bastardika, prenasa tym, rozne choroby, stenata koncia v utulkoch,pripadne si ho vezme dalsi mnozitel a mnozi na nich. Tato tema je starostlivost o psa, aj PP pes je pes a tiez mam narok tu svoj nazor vyslovit.Ako kazdy. Stale tvrdim, kto nechce PP psa, nech ide do utulku, ale nie, staci pozriet bazos, ako pisal Samuel- sami mnozitel. Ludia si povedia, nechcem chodit na vystavy, netreba mi PP. Ale PP je o uplne niecom inom a nie o povysovani psa.
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
Skoda ze si ludia neuvedomuju jednu vec

pociatocne naklady tj 50-100 vs 250-500 eur pri bezPP a PP su fakt len kvapka v mori ockovania - obojky, vodicka, nedajboze nahodne choroby kde operacia moze ist co som pocul aj 1000eur brrr.. a hlavne strava na 12-16 rokov (!!!) pri tom bude ten pociatocny rozdiel minimalny

ja som tiez uvazoval ze bud utulok, alebo PP .. a toto bol v tom case jediny PP pudel v takom rozmere a farbe, cize som mal stastie (este jeden bol v CR, stal 1000eur (moj len 250)) .. lenze v utulku taky nebol, cize by som asi musel cakat (pudel preto, lebo je bytovy, a hlavne neplzne, a povahovo je super ) ... ale tak kazdy jeden pes je unikatny, bez ohladu na rasu, farbu, velkost, inteligenciu, povod.. ked viem ze ako rad mam svojho psa.. tak isto (alebo este viac) moze mat niekto akehokolvek ineho psa (resp aj bezPP psa v pohode).. konieckoncov hehe, ais kazdy berieme svojho psa ako "najlepsi pes na svete"
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať