Zavrieť

Porady

Starostlivosť o psa

Veľa poraďákov má doma psa a nenašiel som tu žiadnu tému, ktorá by sa venovala výhradne týmto nádherným stvoreniam, kde by si poraďáci navzájom pomohli a podelili sa so svojimi skúsenosťami ohľadom výživy, kŕmenia, výcviku, chorôb, alebo len tak pokecali o bežných starostiach a radostiach, poprípade sa aj pochválili svojimi miláčikmi.
Naposledy upravil jaros5 : 18.01.09 at 18:48
Usporiadat
Téma je uzavretá.
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Pes zacal mat take divne zachvaty, triasli sa mu pery a nohy, nevladal chodit, snazil sa zaliezt do tmy a bol malatny. Najskor si mysleli, ze ma paducnicu, ale nakoniec po tom vysetreni krvi sa zistilo, ze ma hladinu cukru 1,2 a ma mat od 4 do 7 tych jednotiek. Raz pri tom zachvate som mu dala pernik a ocividne sa mu polepsilo. Pani doktorka doporucila davat pernik - polovicu denne. Dnes sme boli znovu u pani doktorky na kontrole, odmerala mu glukomerom cukor a zistila, ze ma necele 3 jednotky, takze pernik treba davat po polovicu rano aj vecer a medzitym moze dostat aj piskoty. Ma nejaku poruchu pankreasu. Ale ani pani doktorka nevedela povedat, ako dlho bude ta pernikova terapia zaberat. Je mi ho luto, je to sice obycajny oriesok, ale je velmi mily a mame ho radi.
4 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Zabinka, ja by som to na lahku vahu nebrala. Ak psik hnackuje, treba v prvom rade dohliadat, aby vela pil. Cistej vody, pripadne smektu.mam s tym bohate skusenosti, Poslednykrat pred 2 tyzdnami, mali sme hnacky, bol uplne dehydrovany.nechcel pit, tak sme mu cez injekciu podavali vodu, aj som si ruku macala vo vode, aby to aspon olizoval. ja davam pri hnackach skoro rozvarenu ryzu,aby dobre obalila steny zaludka, plus kuracie prsicko. Mrkvu nedavam, lebo drazdi steny zaludka. Pridavam do zradla cierne uhlie, nas pes ma 6kg, tak davam do kazdeho krmenia pol uhlia. To bolo nariadenie lekara. Naposledy sme my boli az na injekcii, nas mal krce a prekysleny zaludok. ked uz hnacky pominu podavaj psikovi probiotika, dostat u veterinara pastu- vyzera ako injekcia, vola sa probican. To treba podavat podla navodu aspon 3 tyzdne, Ovonaj mu papulku, ci smrdi z nej.
4 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

promont maja Pozri príspevok
... u nás zase v sobotu skolaboval jeden psík a vraj, že z tepla ... ale ho zachránili ... najprv sa pozvracal, počúral a keď sa chcel postaviť, nemohol ... nožičky ho neumiesli ... lekár povedal, že srdcový kolaps ... má už 11 rokov a ide o skvelú sučku = kokríka ( angl.) s veľmi dobrou kondičkou ... chúďa malé ... je strašne dobručká a taká vychovaná ...
to je pravda,aj psíci môžu skolabovať z tepla...toto ešte dobre dopadlo,ale stáva sa,že dostanú infarkt z tepla a tam už nie je pomoci
keď je také teplo,ako teraz,tak ich netreba trápiť nejakými dlhými prechádzkami,a ak,tak len v tieni,a tí,čo sú na dvore,treba im tieň zabezpečiť a vždy dostatok chladnej vody na pitie.....my chodíme von na dlhšie iba ráno a večer,cez deň iba na krátko,aby sa vyvenčil....
4 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Konecne to schvalili- tyranie zvierat- 5 rokov . tyka sa to aj mnozitelov. tesim sa.
4 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Našla som takúto informáciu http://www.sk1.sk/v1677-nr-sr-prisne...yranie-zvierat
"Bola som sa pozrieť aj v NRSR" a už je schválená novela trestného zákona, ktorá tresty sprísňuje. Trestný zákon sa mení v § 378 Týranie zvierat

§ 378
(1) Kto
a) týra zviera, hoci bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý alebo za taký čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený,
b) týra zviera zvlášť krutým a surovým spôsobom, alebo
c) utýra zviera,
potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. až na dva roky

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) na viacerých zvieratách,
b) verejne alebo na mieste prístupnom verejnosti,
c) na zvierati osobitne chránenom zákonom, alebo
d) závažnejším spôsobom konania.

Toto je nové: Za § 378 sa vkladá §378a, ktorý vrátane nadpisu znie:

㤠378a
Zanedbanie starostlivosti o zvieratá
Kto z nedbanlivosti spôsobí smrť alebo trvalé následky na zdraví viacerých zvierat, ktoré vlastní alebo o ktoré je povinný sa starať tým, že zanedbá potrebnú starostlivosť o tieto zvieratá, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
4 0
misstka misstka

misstka je offline (nepripojený) misstka

Kvaka Pozri príspevok
Wilma, ja si myslím, že všetko je o ľuďoch, máš pravdu. Ale dievčatá, ktoré sú zástankyne psov s PP nám vlastne chceli povedať to, že je len a len v záujme záchrany psíkov z útulku, aby sa neplodili psy bez PP. Príklad, ktorý si uviedla, znamená aj to, že si našla 13 rodín, kde si umiestnila tvoje psíky. Znamená aj to, že možno 13 psíkov z útulku mohlo byť umiestnených v dobrých rodinách.
Ja som našu fenku ustrážila, aj keď pred 15 rokmi bola taká zlatučká, že sme si tiež hovorili, ktovie, aké by mala šteniatka. Keď jej pri háraní pod balkónom zavýjal serenády zamilovaný susedovie pes, tiež sme si hovorili, mohla by si užiť.
Keď mala po háraní falošnú brezivosť, tiež sme si hovorili, ako trpí, keď hľadá svoje mladé, škoda, že ich nemá, bola by dobrá mama.
Ale pravda je taká, že sme všetko zvažovali a rozhodli sme sa tak, že nie. Akosi sme intuitívne cítili, že by to nebolo dobré, ktovie, kto a ako by sa o ne staral, veď starať sa o psa je dosť náročné, vyžaduje to veľa odriekania, majiteľ psa je viazaný, nemôže nikam vycestovať a pod. Povedali sme si, že kto naozaj chce psa, buď si kúpi čistokrvného alebo pôjde do útulku. Takže naša havinka odíde z tohto sveta ako psia "panna".
Tak tu je to presne vystihnuté, ja mám fenku dalmatínca bez PP a je tiež veľmi pekná, už veľa ľudí čo sa aj o psíkov zaujíma a čo chodia aj po výstavách mi povedalo, že ešte takého pekného dalmatínca nevideli.
Ale šteniatka tiež nechcem, hoci je to niekedy ťažké hlavne pre ňu, že si ešte "neužila" a mali sme raz aj skúsenosť s falošnou brezivosťou.

Ale uvedomujem si, že psíkov je veľa a nech radšej dostanú šancu psíkovia z útulkov alebo ak chce niekto čistokrvného psíka, nech si zoberie s PP.
A tiež nechcem šteniatka preto, že by som na nich nezarábala a ak by som ich dala za symbolickú cenu, nemala by som istotu, či nakoniec neskončia niekde uviazaný na reťazi a zo zlou starostlivosťou.

Ešte dodám, že viem, že niektorí zarábajú na šteniatkach bez PP a odchovajú ich v nevyhovujúcich podmienkach.
Našťastie jej prípad to nebol, je od človeka, ktorého poznáme a má rád psíkov a naozaj na nich nezarábal, dával ich zadarmo a to už mal aj nejaké náklady na veterinára, ale ani to nepýtal.
A aj po zdravotnej stránke neboli problémy, do 8,5 roka sme boli u veterinára len kvôli povinnému očkovaniu, teraz už nastali nejaké problémy, ale ide o bežné problémy starších psov, ktoré majú aj tie s PP.
4 0
janulikds janulikds

janulikds je offline (nepripojený) janulikds

Kvaka Pozri príspevok
Mám skúsenosti, podobne sa chovala naša fenka, keď sme pribrali k nej kamaráta. On si stále vyžaduje pozornosť, je nadmieru prítulný. Keď idem k nej, pohladkať a tak, už pribehne a vtiera sa, manžel ho volá aj vtierka. Lenže naša fenka mala 13, keď sme jeho, 5 ročného mládenca, vzali definitívne k nám domov. Jej to nevadí, že prišiel, nikdy sa nepobili, iba občas bojujú o priazeň, ale to skôr on. Niekdy ju provokuje, keď nechá 2 až 3 granulky vo svojej miske a stráži si to. Potom odídem ja, on ide za mnou, ona dovylizuje misku a všetci sú spokojní. On jej nikdy do misky nešiel, ona to má za odmenu, že ho prijala. Už pomaly nevidí ani nepočuje, nech má aspoň nejakú radosť. Fenka 3 roky už nehárala, takže problém on a ona nie je. Neviem, ako sa budú znášať dve dámy, to je asi trochu iné, uvidíš. Rozhodne sa venuj Nelke aspoň tak, ako predtým, nesmie pocítiť, že jej ubúda pozornosti.
No co sa tyka krmenia, to sme ich museli rozdelit, lebo Lisa bola maximalne vyhladovana a pustila sa aj do Nelkinej misky. Podla mna preziva strach, akoby uz nikdy nemala dostat zrat. Ved ktohovie co taky psik, ktorý sa neviem ako dlho tulal zazil. Ked tak nad tym premyslam, je mi az do placu, ze niekto moze takto tyrat psa, vyhodit ho.... Ved ked si obe ku mne lahnu, posobi to na mna lepsie ako analgetika, ktore beriem po operacii
4 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Je to problém, ktorý sa nemusí vyriešiť. Ja som si zobrala z útulku fenku Sašku a doma sme mali psíka. Tá Saška bola už v dočasnej opatere v rodine, kde mali 5 ročnú fenku. Po dvoch týždňoch, pretože sa viacej venovali Saške, začala ich Ajša veľmi žiarliť a zostala zákerná. Dokonca uhryzla domácu paniu, keď dávala Saške jedlo. Báli sa, že by mohla ublížiť aj deťom, tak ju museli vrátiť. Tak sa dostala ku mne. Ja mám dva a pol ročného kokršpanela angl. a aj ona je 10 mesačná kokerka. Zo začiatku môj žiarlil, tak sme sa snažili hladkať a oslovovať naraz obidvoch a teraz je to už v pohode. Saška je sterilizovaná, takže nehrozí, aby sme mali malých kokríčkov.
4 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

Luciz Pozri príspevok
Ved psík je aj tak skoro stale so mnou. Na bytoch máme otvorene dvere, tak prechádzame ku sebe hocikedy a mala sa so psom stále hrá. Máme proste dobrý vzťah.
A nedá sa psíka naučiť povel a ked to bude počuť, tak to spravi?
Náš vlčiak posluchal doma všetkých domácich.
Dá sa tu pridať fotka? Asi nie. Neviem ani povedať že čo to je za plemeno.

každý jeden psík sa dá veľmi ľahko vycvičiť - potrebuje to iba dve veci -Tvoju trpezlivosť a láskavú ruku!!! nič viac!!! nedoporučujem ako odmenu používať nič viac, ako psie žrádlo alebo piškotky, všetko ostatné psovi nepatrí! Existuje veľa druhov psieho žrádla, ktoré sa používajú ako odmeny, lebo sú veľmi chutné a voňavé pre psíkov, ale nie je treba kupovať drahé "odmeny", veľakrát stačí iba iné granulky, ktoré nepozná, chutia mu a sú cenovo prístupné. Základné povely ako sadnúť, ľahnúť, zostaň sa naučí za veľmi krátku dobu - za 2 týždne, niekedy aj za menej. Dôležité, veľmi dôležité je ale zakaždým ho pochváliť!!!!! ak urobí to, čo požaduješ, aký povel vydáš. tieto povely ak dostane od kohokoľvelk blízkej osoby, poslúchne každého. Každý pes si vyberie svojho vodcu svorky, koho najviac akceptuje a počúva, čo ale neznamená, že nebude vlastnú gazdinu počúvať. Doporučujem psa vychovať čím skôr, lebo píšeš, že máš malé dieťa a je naozaj mať blízko dieťaťa nevychovaného psa i keď maslého a mierumilovného je veľmi veľmi riskantné a nebezpečné.
Cvičáky sú veľmi drahé a je pre Teba aj zbytočné, pokiaľ nepotrebujete mať špičkovo cvičeného psa. Všetko môžeš naučiť psa doma, iba jedno nie - a to obranu. To si myslím, že asi ani nemáš záujem a ani nepotrebuješ. Ak budeš potrebovať ešte nejaké info, kľudne napíš, rada pomôžem. Doma máme ešte aj yorkshierikov vycvičených a veľakrát sa na nich zabávajú na cvičáku, lebo malý plyšáci medzi veľkými psami fungujú ako hodinky. Samozrejme nie sú cvičený na obranu, šak by sa útočník od rehotu posr*l ako manžel hovorieva-hnusák jeden - "sú to karikatúry psov"
držím palčeky, nech sa Ti darí
4 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

AlaNR Pozri príspevok
Kúpila som nový brložtek pre nášho hafana a, potvora, nechce v ňom spať.
Už som ho lákala aj na obľúbené kostičky, aj hračky som mu tam nainštalovala, vždy to uchmatne a prchá...
Ako ho mám presvedčiť?
kúp mu nový brlôžtek , nekúpila si podľa jeho vkusu

pomôže premiestniť, mala by si umiestniť na miesto, kde najradšej spáva alebo sedáva, psy si vyberajú svoje miesto - veľmi intenzívne vnímajú geopatogénne zóny. ale potvorky riešia aj materiál pelíška-musíš sa strafiť, alebo potom kúpiť niečo mooooooooooc dobré a dať do pelíška, aby si ho presvedčila
psy veľmi rady nosia topánky svojich gazdov keď sú samy doma, lebo potrebujú ich cítiť , ale nesmiete dovoliť sa s topánkami hrať, kúsať, alebo rozvlačovať počas vašej prítomnosti doma. to už je potom zlá výchova, lebo vám môže zničiť aj nové topánky. hračky musia stačiť. Šteniatkam keď rastú nové zúbky, majú potrebu trhať veci - stačí im dať šúlok od tojletpapiera - zúbky si pocvičia, ale zároveň vám nič nezničia a budú vedieť, že mimo toho šúlka nemajú na inom odolnosť zubov skúšať.
4 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

durisovad Pozri príspevok
Citala som, ze maly psik vie prebudit k zivoru stareho choreho psika. A naviac, ze maly psik sa od stareho nauci poriadku. Mate s tym niekto vlastnu skusenost? Mame stareho choreho psika a hodlame k nemu dosadit male steniatko. Bude to mat priaznivy efekt?
... ja osobne síce nemám ... ale máme vo vchode asi 13-ročného anglického kokršpaniela ... celý život mal vždy nadváhu, bol taký spokojnučký, veľmi behať sa mu nechcelo, ale rád sa nechal hladkať ( ... keď ste prestali, tak vám svojou hlávkou bacil do ruky ... že ešte ..) ... pôvodnou majiteľkou bola pani, ktorá už nežije ... a psíka si zobral jej syn .. teraz bývajú v tom istom byte aj spolu s jeho priateľkou a s jej malou asi 6-ročnou shi-tzu ... no a toto je rozdiel, obrat o 180 stupňov ... teraz má postavičku ako Adonis ( krásne schudol ...) .. iskru v oku ... aj si vonku rád pobehá ... malá Ginny ho vraj doma nenechá na pokoji a stále má energie na rozdávanie ... skáče po ňom okolo neho ... a náš starý havino je krásny fešák a stále nám mladnie a mladnie ... robí nám radosť ...
4 0
piggos piggos

piggos je offline (nepripojený) piggos

som kto som,..človek čo má rád humor ...viac
čaute poradáci nedávno sme našli šteniatko zrejme nikomu nechýba tak sme si ho vzali stým že sa hádam niekto ozve ale nič. ale nás trápi najviac to že netušíme čo je to za plemeno.rozmýšľame že si ho necháme ale netušíme čo nám z toho vyrastie..preto sa obraciam na vás s tým že či náhodou nebudete vedieť o aké plemeno sa jedná
DSCF8886.JPG  
DSCF8882.JPG  
DSCF8888.JPG  
DSCF8884.JPG  
DSCF8892.JPG  

1/1
4 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..no tak som ušila Robovi pláštik z mojej starej vesty, parádny,ľahučký, no teplý, no ani som ho nestihla odfotiť, netrvalo ani 3 minúty, pokiaľ sa spamatoval-že čoooo toooo jeeee-a už to bolo dole a tresky-plesky, trhanice...uvidíme, či ho zima presvedčí...lebo neviem-neviem, či ten pes nebude po mne "čímzimšietýmlepšie))
4 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dnes mi prišiel mail, aj so žiadosťou o rozšírenie informácie, tu je:

Dobrý deň prajem,

pozývame Vás na internetovú benefičnú aukciu venovanú opusteným, týraným a
nechceným zvieratám.

V poradí je to už desiata aukcia. Čaká na Vás vyše 200 krásnych vecičiek
- napríklad sošky, plyšáky, hračky pre deti, kabelky, tričká, potreby a
hračky pre psíkov a mačičky, knižky, kozmetika, potreby do kuchyne,
dekoračné predmety, bižutéria a ďalšie... A budeme ešte dokladať ďalšie!

Všetci ste srdečne vítaní. Každý z Vás si určite niečo vyberie. Príďte si
vydražiť krásne vecičky a pomôže tak tuláčikom, ktorí to potrebujú a
zároveň urobte radosť sebe, svojim deťom, rodine, priateľom alebo známym.

Finančný výťažok bude venovaný zvieratám, ktoré sa ocitli v núdzi. Každý
centík im môže zlepšiť ich osud alebo zachrániť život.

Zúčastnite sa aj Vy a rozšírte informáciu o aukcii ďalej. Potrebujú našu
pomoc.

Aukciu nájdete tu - http://psiadusa.sk/forum/viewforum.php?f=72

Tešíme sa na Vás!

Ďakujeme.

S pozdravom

OZ Psia duša
www.psiadusa.sk

4 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

promont maja Pozri príspevok
... čo je na tom pravdy .. u nás v Prešove, zatiaľ od agentúry: JPP, že je povinnosťou nechať začipovať každého psíka ... vraj to stojí cca 10,00 eur a pre psíka je to dosť bolestivé ... že to vraj vyplýva zo zákona ... čo hovoríte? .. blbosť ... či? ... a je to potrebné zaobsolvovať teraz, keďže to platí od 1. 1. 2012 ... vôbec, ale vôbec sa mi nepáči, že teraz keď je zima ... a neviem, či by to bolo ku prospechu veci ... či?
je to pravda ze treba zacipovat, ale ...

- psik narodeny po 1.11.2011 musi mat cip
- psik tetovany po 3.7.2011 musi mat cip
- psik narodeny pred 1.11.2011, ktory nema tetovanie musi mat tento cip najneskor do 30.09.2013

Ja som davala cipovat minuly rok kvoli cestovaniu mimo SR a vobec to nebolo bolestive. Az sme boli prekvapeni, ze ten nas inak na seba obzvlast citlivy pes to ani nezaregistroval ... chvalabohu... zaroven sme dali robit PETPAS a platila som 50€. Tipujem, ze vzhladom na povinnost zo zakona cenu znizia, nehovoriac o tom, ze bezny psik nepotrebuje PETPAS. Treba sa informovat u svojho veterinara... ti nasi to maju zavesene na stranke.

http://veterina-zilina.webnode.sk/ne...kych-zvierat-/
4 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

promont maja Pozri príspevok
... čo je na tom pravdy .. u nás v Prešove, zatiaľ od agentúry: JPP, že je povinnosťou nechať začipovať každého psíka ... vraj to stojí cca 10,00 eur a pre psíka je to dosť bolestivé ... že to vraj vyplýva zo zákona ... čo hovoríte? .. blbosť ... či? ... a je to potrebné zaobsolvovať teraz, keďže to platí od 1. 1. 2012 ... vôbec, ale vôbec sa mi nepáči, že teraz keď je zima ... a neviem, či by to bolo ku prospechu veci ... či?
Od 1.novembra 2011 musí vlastník zvieraťa na svoje náklady zabezpečiť identifikáciu a registráciu každého psa, mačky alebo fretky. To znamená, že každý pes, mačka, fretka musí byť nezameniteľne označený transpondérom – mikročipom spĺňajúcim normu ISO11784 alebo čitateľným tetovaním. Tetovanie je platné iba v tom prípade, že je dokázateľné, že bolo vykonané pred 3. júlom 2011 a je riadne čitateľné. Psi, ktorí sú tetovaní po 3. júli 2011 musia byť dodatočne označení transpondérom - mikročipom.

Na psy, mačky a fretky, ktoré sa narodili pred účinnosťou zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 39/2007 Z. z.“), t.j. pred 1.11.2011, sa vzťahuje dvojročné prechodné obdobie v súlade s § 54b ods. 5) zákona č. 39/2007 Z. z.. Počas plynutia prechodného obdobia, ktoré končí dňa 30. septembra 2013 musia byť psy, mačky alebo fretky označené transpondérom – mikročipom alebo tetovaním. Na psy, mačky alebo fretky, ktoré sa uvádzajú na trh, prevádzajú do vlastníctva alebo držby inej osoby sa toto prechodné obdobie nevzťahuje.
http://www.svps.sk/zvierata/spolocenske.asp


Čo je označenie transponderom/čipovanie?
Mikročip je malé elektronické zariadenie s jedinečným číselným kódom, ktoré sa zavádza pod kožu na určenom mieste. Číselný kód je uvedený na internete v centrálnom registri spoločenských zvierat na internete na stránke www.kvlsr.sk. Pomocou špeciálnej čítačky sa dá kód prečítať a tak sa dá u strateného psa vždy zistiť jeho majiteľ. Čipovanie sa týka psov, mačiek a fretiek.

Ako prebieha čipovanie?
Aplikácia mikročipu/elektronického transponderu je rýchly ambulantný zákrok, niečo ako podkožná injekcia. Čipovanie vykonáva veterinárny lekár. Pred čipovaním vždy čítačkou overí, či sa kód v čipe zhoduje s číselným kódom na obale. Vpichom špeciálnej ihly vloží čip pod kožu, väčšinou na ľavú stranu krku. Po aplikácii čipu sa opäť čítačkou presvedčí, či je čip na svojom mieste.
Zákrok bez problémov znášajú aj mladé či veľmi malé zvieratá, nie je to bolestivejšie o nič viac ako bežné očkovanie, dokonca pravdepodobne ešte menej. Po čipovaní nebývajú nijaké zdravotné problémy, komplikácie sa vyskytujú veľmi zriedkavo.
http://www.trivet.sk/index.php?optio...id=15&Itemid=6
4 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Llívia Pozri príspevok
A jedna pre tých, ktorí vidia do veci: prečo pes s PP stojí toľko EUR, koľko stojí? Prosím vysvetliť aj s konkrétnymi sumami.
Asi ja, že?
Posledný vrh C a náklady s tým súvisiace:
fena:
odber krvi + vyhodnotenie na progesterón 5,50 eur
imunoglukán 60 tbl. 20 eur (podávam pred plánovaným krytím)
USG 34, 43 a 2 x 64 deň 30 eur (na 64 deň bolo USG robené 2 x, čakali sme dve šteňuchy a keď už vyzeralo, že fena dorodila vždy chodím na kontrolné USG po pôrode, no a našli sme ešte jedno, tak sme šupali domov ešte rodiť a potom som šla zas naspäť nech ju veterinárka pozrie, záleží mi na mojej fene, mám len jednu )
Odčervenie matka - Cestal pred krytím a spolu so šteniatkami každé dva týždne 15 eur

Podotýkam, že mám fakt dobrú veterinárku a lacnú, je veľa vetov kde jedno USG stojí 30 eur a čip s pasom 50 eur atď.

krytie:
kontrola u veterinára majiteľky krycieho psa 20 eur (niektorý požadujú výter z pošvy a mikrobiológiu)
cesta Košice-Warszawa cca 1200 km, PHL 70 eur (16 hodín tam a späť úmornej cesty po poľských cestách, ubytovanie mi poskytla majiteľka krycieho psa, ale to je skôr výnimka ako pravidlo)
krycí poplatok pôvodne 3.000 PLN, ešte pred krytím sa mi podarilo zjednať na 2.000 PLN

Náklady spojené s odchovom šteniat:
Banminth pasta - odčervenie pre šteniatka 4,83 eur
Ďalšie týždne odčervenie Cestal + po 1 tabl. majiteľom domov 6 eur
HD medium baby krmivo - 29,28 eur (štartovacie balíčky som dostala od HD zdarma, zvyšok krmiva som rozdelila majiteľom šteniat na polovicu)
hygienické podložky pod štence, učím ich na ne venčiť sa od 3 týždňa, od 5 chodia aj von 40 ks = 17,08 eur
čipovanie, očkovanie, pasy 72 eur
rodokmene 2 x SK 17 eur + jeden exportný 20 eur = 37 eur
poplatok klubu za vrh 10,50 eur
2 x kefa pre šteniatká + 2 x šteňací obojok a vodidlo 23,20 eur

zvyšné náklady ako PHL na veterinu, pranie diek denne spod šteniat, mäso pre šteniatká, pribináčiky a zakysané dezerty, majitelia dostali odo mňa Alavis výživový doplnok na kĺby atd. nerátam
zvýšené náklady na výživu suky počas gravidity, náklady na uchovnenie a pod. nerátam
fenka čo mi uhynula v 2 týždni na vývinovú vadu, chcela som vedieť prečo (je to pre mňa dôležité), tak som ju dala na pitvu nerátam.

Príjem za šteniatká 1100 eur. A i keď na tom človek nezarobí, vždy to stojí za to, mám super majiteľov! A až na jednu výnimku, som aj pri predošlých vrhoch natrafila na skvelých majiteľov.

Majiteľom vždy rada poradím, pomôžem (tzv. chovateľský servis) a snažím sa s nimi spolupracovať. Ale spolupracovať musí chcieť aj majiteľ. Je dôležité aby si ľudia uvedomili, že si vlastne kupujú "genetický materiál" a čo z neho vyrastie bude v ich rukách. Niekto dokáže veľmi nádejné šteniatko úplne zanedbať a iný zas z nádejného šteniatka urobiť šampióna. Neexistuje univerzálny návod ako na to, ale ak majiteľ s tým šteniatkom žije a všíma si ho vždy príde na spôsob. Ja nič nepreháňam, vyberám si zlatú strednú cestu.

Napríklad plánovaný D vrh, fenku som pomohla uchovniť, spoločne sme vybrali vhodného krycieho psa a štence odchovajú na moju CHS u seba doma, ja sa pôjdem len pomazliť, skontrolovať. Som za to aby si to človek skúsil, tak najjednoduchšie pochopí, že chovateľstvo je ťažká práca a vyžaduje veľa úsilia, nekonečné hodiny v databázach aby človek zistil čo najviac o jedincovi a že nie vždy je všetko podľa predstáv, ale vždy má posledné slovo matka príroda.
4 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Llívia Pozri príspevok
2. Ako veľmi je nebezpečné neznámemu psovi, ktorý sa tvári celkom priateľský, pozerať známku? Sú psi nejako viac "precitlivení" na to, keď im človek siaha na krk?
Hmmm .... sú rôzne typy psov.... pravdupovediac, je to skôr hlúposť, ako odvaha..... Nevieš, s akým podnetom si pes siahanie na krk spája . Trošku sa s ním porozprávať, ak sa rozvalí, že hladkaj ma, nemusíš skončiť na chirurgii. Pes bez zlých skúseností spozná milovníka psov a reaguje "ahoj, kamarát" . Už len zistiť, či to je ten pes pred tebou.

(http://www.porada.sk/entry.php?b=341)
4 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Vierka, tak tie tvoje sú určite super. Ja síce psíka nemám ale si viem predstaviť ako psíkom musia chutiť. Tu som našla ešte jeden Keksy pre psov
4 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Pokojne velkonocne sviatky vsetkym milovnikom psov.
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať