Zavrieť

Porady

Polystyren pod dlažbu

V 35 ročnom rodinnom dome chcem položiť do kuchyne dlažbu.
Momentálne je na podlahe nalepené linoleum. Kuchyňa má ale jeden veľký nedostatok, je o cca 2 cm nižšia ako ostatné miestnosti na podlaží.
Chcem to vyriešiť tak, že by som najprv uložil na podlahu polystyren napr. EPS 70 F 10mm a zalial to nejakým samonivelizačným poterom hrubky asi 5 mm. Po zaschnutí by som na to lepil samotnú dlažbu.
Vie mi niekto poradiť či moja úvaha je realizovateľná a podlaha bude 100% funkčná
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Podla mna je, lebo to čo navrhujes síce riešiť koli výške, sa bežne riesi ako izolacia od studenej zakladovej dosky. No skus popatrat detaily, ako je napr.presny postup, použitý poter, vyska poteru na polystyren (neviem či 5 mm postačuje, no skor to bude malo).

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Nie je vhodné použit ako podklad pod samonivelizačný materiál, zvlášť pri návrhu 5mm ako podklad pružný materiél polystyrén EPS. Dochádzalo by k praskaniu nivelačky pri zaťažení a k oddeľovaniu aj s dlažbou. Ak to má plniť úlohu tepelnej izolácie je 10mm určite málo, ak vyrovnávacej vrstvy použi nivelačný materiál do vyšších hrúbok - napr.http://www.schonox.sk/pdf/de-tech.pdf, výrobcov je plný trh ale toto mám odskúšané.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    OndrejSK Pozri príspevok
    V 35 ročnom rodinnom dome chcem položiť do kuchyne dlažbu.
    Momentálne je na podlahe nalepené linoleum. Kuchyňa má ale jeden veľký nedostatok, je o cca 2 cm nižšia ako ostatné miestnosti na podlaží.
    Chcem to vyriešiť tak, že by som najprv uložil na podlahu polystyren napr. EPS 70 F 10mm a zalial to nejakým samonivelizačným poterom hrubky asi 5 mm. Po zaschnutí by som na to lepil samotnú dlažbu.
    Vie mi niekto poradiť či moja úvaha je realizovateľná a podlaha bude 100% funkčná
    Realizovateľné to je, ale tá vrstva samonivelizačnej hmoty je malá. Ak tam dáš len 5mm a pod tým bude polystyrén a na tom kachličky, tak pri väčšom zaťažení kachličky ti tá nivelačná vrstva povolí, lebo pod ňou je mäkká vrstva a kachličky sa uvoľnia. Na polystyréne by mala byť vrstva poteru aspoň 3-5 cm. Alebo nepouži polystyrén, len tú samonivelačnú vrstvu - bude to síce trochu drahšie, ale budeš mať istotu, že sa ti kachličky neuvoľnia a podlaha sa nepretlačí.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    OndrejSK. Este skus zvažiť, či miesto polystyrenu si vieš predstaviť sadrokarton a nan potom klasť dlažbu. Ten polystyren pod tenkou nivelačkou urobi galibu.
    Pozri: http://mojdom.zoznam.sk/?cid=98978&print=1
    časť Suché podlahy.

    OndrejSK je offline (nepripojený) OndrejSK

    OndrejSK
    dakujem za tip, vyzetá to dobre. Jediné mínus je cena, 550 - 1000 SKK/m² pri použití podlahového sadrokartonu, kde ten najlacnejsí je bez dodatočnej izolácie. Ďalšou investíciou lepidlo, dlažba atď...
    Premýšlam nad tým, že by som použil dve vrstvy sadrokartónu uložené skríža na seba, vyšlo by to na cca 200-250 SKK/m². Podlaha je rovná, takže ako podložka by stačila 2mm pena čo sa dáva pod laminátové podlahy.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    duves Pozri príspevok
    OndrejSK. Este skus zvažiť, či miesto polystyrenu si vieš predstaviť sadrokarton a nan potom klasť dlažbu. Ten polystyren pod tenkou nivelačkou urobi galibu.
    Pozri: http://mojdom.zoznam.sk/?cid=98978&print=1
    časť Suché podlahy.
    Len sa do toho sadrokartónu nesmie dostať voda.Čo by v kuchyni mohol byť problém.Sú to systémy do suchých stavieb najlepšie s klimatizáciou a vzduchotechnikou.Takéto nerovnosti do 10 mm vyrovnávam lepidlom na dlažbu .Môže sa primiešať čistý prepraný piesok 0-4 .Cena materiálu je asi 300 skk/ m2 .Je to pomerne odborná práca.
    Naposledy upravil 220870 : 16.01.09 at 19:21

    comodo je offline (nepripojený) comodo

    comodo
    Kedysi sa dlazba robila tak , ze sa robil 15-20 mm cementovy poter a na to zrovna namokro dlazdice. Co tak skusit podobny postup s tym ze ako poter pouzit lepidlo na lepenie fasadneho polystyrenu riadne (60-70 %) doplnene perlitom -bacha dost huste !!!?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    comodo Pozri príspevok
    Kedysi sa dlazba robila tak , ze sa robil 15-20 mm cementovy poter a na to zrovna namokro dlazdice. Co tak skusit podobny postup s tym ze ako poter pouzit lepidlo na lepenie fasadneho polystyrenu riadne (60-70 %) doplnene perlitom -bacha dost huste !!!?
    Amatér nemá šancu toto zvládnuť.

    ROBIN111 je offline (nepripojený) ROBIN111

    ROBIN111
    OndrejSK Pozri príspevok
    V 35 ročnom rodinnom dome chcem položiť do kuchyne dlažbu.
    Momentálne je na podlahe nalepené linoleum. Kuchyňa má ale jeden veľký nedostatok, je o cca 2 cm nižšia ako ostatné miestnosti na podlaží.
    Chcem to vyriešiť tak, že by som najprv uložil na podlahu polystyren napr. EPS 70 F 10mm a zalial to nejakým samonivelizačným poterom hrubky asi 5 mm. Po zaschnutí by som na to lepil samotnú dlažbu.
    Vie mi niekto poradiť či moja úvaha je realizovateľná a podlaha bude 100% funkčná
    Na tvojom mieste by som to vyriešil 15mm vrstvou betónového poteru. Ak ho zarovnáš pomocou vodiacich líšt, nemusíš dávať ani nivelačku. Pri použití poteru napríklad od firmy Weber to pri tejto hrúbke cenovo vychádza na cca 120SK/m2

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Tiež čumím kamsi.2 cm rozdiel= dlažba 8mm +6 mm lepidlo=14 mm stavebná výška lepenej dlažby.Takže zostáva vyrovnať 6 mm.

    OndrejSK je offline (nepripojený) OndrejSK

    OndrejSK
    Vyrovnať treba naozaj 2cm, potrebujem dať celé podlažie do jednaj roviny a na celé uložiť novú podlahu. Do kuchyne dlažbu a do dalších mistností laminátovú podlahu. K tvojej predchádzajúcej úvahe o vode v kuchyni že by mohol byť problém. Nemysím si to. Ak sa ti predsa niečo rozleje, nebudeš čakať až sa to vsiakne ale to poutieraš. A ak praskne potrubie a nikto nebude doma, bude to celé v r..., nie len kuchyňa ale aj ostatné miestnosti...............

    elkibo je offline (nepripojený) elkibo

    elkibo
    Prave teraz som doriesil presne takyto isty problem v kupelni. Ibaze tam je rozdiel podlahy 40mm. Jedine ku comu som sa dopatral je ekostyren. Ine nic.
    Pred mesiacom brat robil tiez kupelnu a dal podlahovy nobasil 20mm na to 20mm pevnostneho betonu kupil ho v bau...e v takych 40kg vreciach (nejaky super beton - to ale nie je podstatne) po 3 dnoch sa mu ten beton popraskal a povyduval. Takze to cele musel vyhodit. Takze taketo riesenia nepripadaju do uvahy. Su to vsetko tenke vrstvy.

    Moj recept na dodatocne zateplenu podlahu je takyto:
    Beton som povysaval od prachu a inych nesudrznych vrstiev. Cele som to natrel impregnaciou na beton. nechal vyschnut a na to som zarobil zmes s ekostyrenom 700kg/m3 - 200l ekostyrenu, 50kg cementu, 60kg piesok frakcia 0-4, voda 35l. vznikla taka hmota ktoru som daval na podlahu vo vyske 35mm. zarovnaval som to doskou, ktoru som opieral o pasy ktore boli pred tym dane do vodovahy a mali vysku ktoru som potreboval. Nechal som to cele vytvrdnut a na to som lepil dlazbu cele to ma vysku 43mm. A je to perfektne. Aj dodatocne zateplene, aj pevne.

    Viac o ekostyrene na www.ekostyren.sk odporucam kazdemu kto rekonstruuje alebo stavia čeknut tuto stranku.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    comodo Pozri príspevok
    Kedysi sa dlazba robila tak , ze sa robil 15-20 mm cementovy poter a na to zrovna namokro dlazdice. Co tak skusit podobny postup s tym ze ako poter pouzit lepidlo na lepenie fasadneho polystyrenu riadne (60-70 %) doplnene perlitom -bacha dost huste !!!?
    Ano, je to cenovo najlepsie riesenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.