Zavrieť

Porady

Učtovanie preddavkov v PU

Viem že tieto témy už boli rozoberané inde, ale stale v tom nemám jasno. Prišla mi faktúra na preddavok ktorý som uhradila dodávateľovy. Vyučtoval mi celú čiastku, uhrady.
Učtovala som: úhrada 3 000,- 314/221

Ako zúčtujem faktúru: je to doklad na zúčtovanie, podľa pani Cenigovej, daňový doklad vystavený na preddavok nie je účtovným dokladom, ale len prílohou k učt. dokladu poskytnutého preddavku.

Faktúra: 2 521,- ???/321
479,- 343
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    jessica je offline (nepripojený) jessica

    neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac jessica
    FA 2521,- 518(504).../321
    479,- 343/321

    Interný doklad 3000,- 321/314.

    jessica je offline (nepripojený) jessica

    neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac jessica
    Keby sa niekomu zišla..
    Pekný deň všetkým!

    Ingrid je offline (nepripojený) Ingrid

    Ingrid
    Tomi
    Viem že tieto témy už boli rozoberané inde, ale stale v tom nemám jasno. Prišla mi faktúra na preddavok ktorý som uhradila dodávateľovy. Vyučtoval mi celú čiastku, uhrady.
    Učtovala som: úhrada 3 000,- 314/221

    Ako zúčtujem faktúru: je to doklad na zúčtovanie, podľa pani Cenigovej, daňový doklad vystavený na preddavok nie je účtovným dokladom, ale len prílohou k učt. dokladu poskytnutého preddavku.

    Faktúra: 2 521,- ???/321
    479,- 343
    Sú dve možnosti:
    1. Ak je faktúra vystavená ako daňový doklad k preddavku( znamená to, že príde vyúčtovacia faktúra,keď nastane plnenie)
    2521,- 314AE1/ 314
    479,- 343AE/ 314
    2. Ak je faktúra už ako vyúčtovacia(plnenie už bolo)
    2521,- 5xx/321
    479,- 343/321
    3000,- 321/314

    AK neviete zistiť čo z toho použiť, zavolajte dodávateľovi ako to zaúčtoval on a urobte to tak isto. Ak to má vo výnosoch- dajte to do nákladov a ak to má vedené ako zálohu urobte to isté.

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    Ingrid, myslím, že zníženie preddavku o DPH vo Vašom bode 1. nie je účtovnícky čisté. Tým, že vzniká odvodová povinnosť na DPH nezakladá ešte dôvod na zníženie účtu 314 - preddavku voči dodávateľovi. Predsa tie peniaze Vám nevracia ale ich pustí do štátu. Na túto tému sú v súčasnosti tri názory a my používame nasledovný a myslím, že jediný správny postup. Predpokladajme, že odberateľ poskytol dodávateľovi preddavok vo
    výške 120 000 Sk:

    Pozri účtovačky v prílohe.

    Pozn. Toto bolo uverejnené vlani v HN - autor Štefan Kardoš HZ PKF.
    http://www.hz.sk/hz/dochz.nsf/(d)/BE...aktualityhz&OK
    Naposledy upravil Marian : 19.05.04 at 19:15
    1.gif  
    2.gif  
    1/1

    Ingrid je offline (nepripojený) Ingrid

    Ingrid
    Marián, ja som vychádzala z článku publikovaného v časopise DANE a ÚČTOVNÍCTVO č. 8/2003. Myslím, že Váš postup má niečo do seba a určite ho budem konzultovať s naším auditorom. Ďakujem, že ste ma na túto možnosť upozornili. Neviete, či existuje záväzný metodický pokyn k účtovaniu týchto záloh?

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ja by som ešte dala do pozornosti stanovisko MF SR z min. roka. Podľa mňa je stále aktuálne.

    Učtovanie preddavkov v PU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.