Zavrieť

Porady

Prerušenie štúdia - prídavky?

Dobrý večer, chcela by som sa poradiť, ako mám postupovať. Syn má od novembra prerušené štúdium na Strednej škole na vlastnú žiadosť. Ako dôvod uviedol psychické problémy. Poberám naňho rodinné prídavky. Mám ich odhlásiť? Mám za syna platiť odvody do poisťovní? A do akých? Musím vrátiť rodinné prídavky spätne? Ako je to, keďže až o pol roka bude mať 18 rokov. Chce sa aj dočasne zamestnať, čo s tým? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pokiaľ nepracuje alebonepoberá podporu v nezamestnanosti, mal by mať nárok na prídavky. Podľa zákona 600/2003 o rodinných prídavkoch:

    § 3
    Nezaopatrené dieťa

    (1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, 3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

    a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
    b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.
    (2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré

    a) po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, 3a) okrem kurzu organizovaného podľa osobitného predpisu, 3b) najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo

    b) je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.
    (3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

    a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
    b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) alebo
    c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5)

    (4) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu.6)

    Prerušenie štúdia - prídavky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.