Zavrieť

Porady

Prevod nebytového priestoru do osobného vlastníctva

Dobrý deň poraďáci,

s prevodom bytu do osobného vlastníctva v zmysle zákona č. 182/1993 Z. z. ešte v roku 2001 som nemal žiadny problém. Prakticky zároveň som si však podal žiadosť aj na prevod garáže do osobného vlastníctva, ktorú som mal a mám od bytového družstva takisto ako predtým byt. Proces prevodu tej garáže bol od začiatku komplikovaný. Od začiatku sa bytové družstvo vyhováralo, že teraz na to nie čas lebo robia byty, potom zas všeličo chýbalo a keď sa po rokoch všetko našlo, vybavilo tak teraz na nás ( žiadosť si podali všetci) potom čo nás 8 rokov ťahali za nos vyrukovali s argumentom, že to nejde spraviť, lebo tie garáže sú voľne stojace ( nie sú stavebnou súčasťou bytového domu) a že predmetný zákon rieši len prevody bytov a nebytových priestorov v dome. Môže mi niekto poradiť ako máme argumentovať? Je pravdou že sa to v zmysle toho zákona nedá? Alebo to možno zrealizovať v zmysle nejakého iného zákona? Aké sú iné možnosti? Prosím o radu. (Len pre doplnenie tie garáže sú radová zástavba 8 garáží, bez ťarchy, v evidencii BD bez hodnoty, 30-40 rokov staré.)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Prevod vlastníctva k akémukoľvek priestoru nie je zakázaný. Družstvo vám nemusí previesť garáž iba podľa zákona 182/1993. Samostatne stojace garáže prevádzajú aj obce.

    Pri radových garážach máte spoločné časti, ale nemáte spoločné zariadenia. Preto by sa nemohol využiť ani § 24 bytového zákona, podľa ktorého sa obdobne prevádzajú garáže v halových garážach.

    Garáže vám družstvo môže jednoducho predať. Ak ste platili členský podiel pri výstavbe, má v súčasnosti tento členský podiel hodnotu trhovej ceny, takže cena garáže by mala byť symbolická.

    Treba si uvedomiť, že bezplatne nemusí družstvo prevádzať garáže ani podľa bytového zákona. Nie je to tam nikde napísané (iba pri byte za nesplatený úver). Podľa zákona ä§ 16 ods. 5) má nájomca družstevnej garáže len právo na jej prednostný prevod do vlastníctva.

    Družstvo, to ste vy družstevníci. Ak by úradníci neboli ochotní takto rozmýšľať, predložte to na rozhodnutie zhromaždeniu delegátov.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ešte jedna otázka: keď sú tie garáže také staré, nepožiadali ste, náhodu, o prevod garáže do vlastníctva vy alebo vaši predchodcovia podľa zákona 42/1992? Vtedy by družstvo bolo povinné garáž previesť.

    pegasa je offline (nepripojený) pegasa

    pegasa
    Ahoj Mária, v prvom rade vďaka za radu. Neviem či je to schodné, aby to mohla previeť obec keď je to v správe BD? Na ten predaj som už myslel aj ja ale zas je tam jeden háčik, že my sme neplatili členský podiel pri výstavbe, lebo to pôvodne neboli garáže ale len akési bunky stavbárov pre náradie pri výstavbe sídliska. Presne to neviem a podstate asi nikto z nás lebo všetci sme už druhí, tretí majitelia. Prvý majitelia resp. nájomcovia spred 40 rokov už nežijú. My len pravidelne mesačne platíme BD nájom.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tak vám to družstvo nemusí previesť. Je na jeho vôli, komu garáž za čo predá. Skúste sa s nimi dohodnúť. Ak ale súrne nepotrebujú peniaze, zvyčajne si ponechávajú nehnuteľnosti pre nájomné. možno aj čakajú, že ceny nehnuteľností pôjdu hore.

    Ešte je otázka, či vôbec ide o povolenú stavbu, resp. ak aj je povolená, podľa stavebného zákona sa má používať na taký účel, na aký je stavebne určená. Mohlo ísť aj o dočasné povolenie ..

    Tú obec som spomenuula len preto, že tiež predávajú samostatné garáže, dokonca za tú istú cenu ako garáž v dome podľa bytového zákona. Mávajú to ošetrené vo VZN.

    pegasa je offline (nepripojený) pegasa

    pegasa
    Ďakujem. Na budúci týždeň mám dohodnuté stretnutie s externým právnikom BD, uvidím čo mi povie a potom sa ozvem. Pekný deň.

    pegasa je offline (nepripojený) pegasa

    pegasa
    Po konzultácii som požiadal predstavenstvo SBD o predaj. Zdá sa že to schodná cesta... Pekný deň.

    Prevod nebytového priestoru do osobného vlastníctva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.