Zavrieť

Porady

Podielové vs. bezpodielové vlastníctvo manželov

Ahojte,
po revolúcii si môj otec založil firmu a keďže mal kamaráta šikovného právnika, nahovoril moju maminu, aby mu na súde podpísala podielové vlastníctvo/vraj aby v prípade, že sa firme nebude dariť, sme neprišli o byt-keďže sa jednalo o s.r.o.-čku, ktorá ručí do 200 tisíc, bol to nezmysel, ale v tej dobe bolo právne povedomie slabé a mamina svojmu manželovi 100% verila/.
Po rokoch sa bohužiaľ situácia zmenila. Otec zneužíva svoje postavenie živiteľa rodiny a preto sa chcem spýtať: Existuje nejaká cesta späť? Resp. či by v prípade rozvodu naozaj všetko, čo nie je predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov pripadlo otcovi??
Ďakujem Vám za odpoveď..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dohody o zúžení, či rozšírení BSM možno počas manželstva zmeniť alebo zrušiť. Robí sa to podľa § 143a obč. zák. notárskou zápisnicou.

    Hoci pôvodne bol právny výklad taký, že sa môže rozšíriť BSM aj o veci pôvodne vo výhradnom vlastníctve, najnovšie rozhodnutia súdov tvrdia, že sa dajú vniesť veci do BSM len od uzavretia dohody.

    Zostáva teda otázka, či by patrili do BSM veci otcom doteraz nadobudnuté z podnikania do jeho výlučného vlastníctva.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    studentka3 Pozri príspevok
    Ahojte,
    po revolúcii si môj otec založil firmu a keďže mal kamaráta šikovného právnika, nahovoril moju maminu, aby mu na súde podpísala podielové vlastníctvo/vraj aby v prípade, že sa firme nebude dariť, sme neprišli o byt-keďže sa jednalo o s.r.o.-čku, ktorá ručí do 200 tisíc, bol to nezmysel, ale v tej dobe bolo právne povedomie slabé a mamina svojmu manželovi 100% verila/.
    Po rokoch sa bohužiaľ situácia zmenila. Otec zneužíva svoje postavenie živiteľa rodiny a preto sa chcem spýtať: Existuje nejaká cesta späť? Resp. či by v prípade rozvodu naozaj všetko, čo nie je predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov pripadlo otcovi??
    Ďakujem Vám za odpoveď..
    Chápem teda dobre, že oni vtedy zrušili bezpodielové vlastníctvo a majetok prešiel do podielového spoluvlastníctva? A akým podielom sú otec a mama spoluvlastníci? Je otec 100% vlastníkom nehnuteľnosti? Ak áno, tak myslím, že mama si bez otcovho súhlasu nič nepomôže.
    Áno, vtedy zrušili bezpodielové vlastníctvo a majetok prešiel do podielového spoluvlastníctva. Otec teda vlastní celú firmu. Z domu a bytu majú každý 1/2, takže tie by sa delili rovným dielom. Chcela som sa opýtať, či celá firma by určite pripadla jemu?
    Vďaka

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Nuž áno, všetko je otcove, čo je na neho napísané. Preto sa zruší BSM, aby mal každý z manželov svoj majetok.

    Podielové vs. bezpodielové vlastníctvo manželov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.