Zavrieť

Porady

ROEP a mozne vydraznie

Dobry den prajem,
Moj stary otec v 1958 od majitelov kupil pozemok ttp v extravilane, postavil chatu a dlhe roku ju uzival. Zomrel pred niekolkymi rokmi, takisto zomreli priami predajcovia uvedeneho pozemku. Zial, pri predaji neuzatvorili kupno - predajnu zmluvu, len sa ustne dohodli. 'E' parcela nema list vlastnictva a v ROEP mape na urade su evidovani povodni vlastnici. V jednej teme clen olybaba uviedol "- v rámci konania ROEP je možné požiada o priznanie vlastníctva pod¾a § 11 zák.è. 180/95 Z.z. vydržaním (bezplatne) na základe predložených listín, ktoré neboli zapísané v katastri (staré kúpne zmluvy, darovacie zmluva a pod.), alebo na základe výpovede 2 svedkov". Chcem sa spytat, ak by som mal 2 susedov ako svedkov, alebo aj jedineho potencionalneho dedica - priameho ucastnika dohody o odpredaji (ktory uvedenu parcelu nededil, pretoze nebol list vlastnictva a z jeho pohladu bola predana - pamata si to) po predchadzajucich majitelov pozemku, je to mozne v ramci ROEP-u vydrzat ? Roep bude u nas trvat mozno aj 5 rokov, a vzhladom k tomu, ze si to pamata len jediny ucastnik v dost pokrocilom veku, chcel by som sa vyhnut problemom. Viem ze sa da aj teraz vydrzat, ale zasada komisia a vsetci vlastnici musia potvrdit, ze nemaju k uvedenej nehnutelnosti ziadne naroky co v tomto pripade nie je mozne pretoze su mrtvi, zije len ich dedic. Je v ramci ROEP-u mozne taketo vydrzanie ? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Skúsiť to treba v každom prípade. Svedkov treba nájsť, veď to mohol ktokoľvek počuť od svojich rodičov, alebo od tvojich predchodcov ...

    Podľa mňa je podstatné, že ste to užívali v dobrej viere, že vám to patrí. Nemuseli ste vedieť ani to, že zmluva bola len ústna. Iní " vlastníci" sú podozriví už len preto, že sa o vlastníctvo doteraz nehlásili, ani nepýtali nájom.

    Obč.zák. § 130
    (1) Ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí, je držiteľom oprávneným. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že držba je oprávnená.

    § 134
    Vydržanie
    (1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Dakujem za radu.
    Priamy svedkovia su, susedia + potencionalny dedic - brat zomreleho predavajuceho co si to dobre pamata. Pozemok nie je na LV a teda ani nemohol byt prededeny, preto su tam povodni zomreli vlastnici. Zatial to riesi ROEP, ale to je na roky. Podpisy vlastnikov nemozem ziskat, pretoze su zomreli a dodedenie nemoze prebehnut, pretoze vlastne neexistuje LV. Teda ako by som mal postupovat ? Dakujem

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    pozdravujem,
    treba rozlisovat vydrzanie cez :
    - notara
    - a vydrzanie v zmysle zak.c.180/95 Z.z. cez ROEP

    - ked ROEP prebieha v obci, treba cim skor si podaz ziadost komisii a dolozit ako som to uz pisala cestnymi prehlaseniami dvoch svedkov ze .....
    a popripade cestnym prehlasenim pravneho nastupcu povodneho vlastnika, ze si nebude narokovat vlastnictvo k parcele, lebo ....
    - ked komisia v danom katastralnom uzemi je kvalifikovana a pracuje tak ako ma, niet pochyb o moznosti nadobudnutia vlastnictva tymto sposobom - zakon to umoznuje
    - prajem uspesne konanie

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    este som zabudla,
    - podpisy na cestnych prehlaseniach ziskat cim skor (pre vysoky vek XY)
    aj ked ROEP bude dlhsie trvat - doklady su platne
    - podpisy maju byt overene notarom, alebo na matrike - nezabudnut !!!

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Dakujem velmi pekne za kompetentne odpovede, na uradoch je tazko najst niekoho kdo Vam poradi. Este raz dakujem.
    Prajem pekny den.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    vratnik Pozri príspevok
    Dakujem za radu.
    Priamy svedkovia su, susedia + potencionalny dedic - brat zomreleho predavajuceho co si to dobre pamata. Pozemok nie je na LV a teda ani nemohol byt prededeny, preto su tam povodni zomreli vlastnici. Zatial to riesi ROEP, ale to je na roky. Podpisy vlastnikov nemozem ziskat, pretoze su zomreli a dodedenie nemoze prebehnut, pretoze vlastne neexistuje LV. Teda ako by som mal postupovat ? Dakujem
    Ak si zistil pôvodnych vlastníkov, ktorí už zomreli a Ty si domnelý dedič, t.j. máš nárok na dedenie, alebo poznáš konkrétneho človeka-dediča, je potrebné postúpiť vec na konanie, t.j. podať žiadosť o prejednanie dedičstva - "novoobjavený majetok" na okresný súd v mieste bydliska. Že nie je LV na túto nehnuteľnosť to nie je dôvod, aby to neprebehlo dedením, musí o to požiadať dedič. Druhý postup je vybavenie cez notára so svedkami. Nečakaj na ROEP.
    Naposledy upravil branislavp : 16.03.09 at 13:49

    ROEP a mozne vydraznie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.