Zavrieť

Porady

Platenie poistneho bez pravneho dovodu?

Dobry den,

omylom sa mi pritrafilo, ze som nestiahla trvaly prikaz v banke a ako osoba, za ktoru plati poistne stat, som i nadalej platila odovody do SP (hoci z dobrovolneho poistenia som sa odhlasila). Povazuje sa toto "odvadzanie poistneho" ako platenie bez pravneho dovodu? Na tento omyl som prisla po vyse roku odkedy som nastupila na MD. Mozem ziadat SP o vratenie penazi?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    § 145 Zák. o soc. poist.: SP je povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu do 30 dní od zistenia tejto skutočnosti soc. poisťovňou, alebo doručenia písomnej žiadosti fyzickej alebo právnickej osoby. Právo sa premlčí do 10 rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba zúčtovaná na účet SP. Poistné, ktoré je SP povinná vrátiť sa použije na zápočet pohľadávky soc. poisťovne voči FO alebo PO povinnej odvzádzať poistné.

    dau je offline (nepripojený) dau

    dau
    Dakujem. To, co som opisala je teda povazovane ako "platenie bez pravneho dovodu"? A ako mam chapat ten zapocet pohladavky? Vratia mi to na ucet?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    dau Pozri príspevok
    Dakujem. To, co som opisala je teda povazovane ako "platenie bez pravneho dovodu"? A ako mam chapat ten zapocet pohladavky? Vratia mi to na ucet?
    Samozrejkme, že je to platenie bez právneho dôvodu - poistné ti SP vráti do 30 dní po zaslaní žiadosti. A ten zápočet pohľadávky je v prípade, že máš ty nejaký dlh voči SP, potom si to stiahnu z tej sumy preplatku.

    Platenie poistneho bez pravneho dovodu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.