Zavrieť

Porady

závierkové operácie

Účtujem v jednoduchom účtovnictve. Chcem sa spytat co vsetko sa moze v penaznom denniku uctovat cez "kolonku" ZAV (zavierkove operacie).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    napr: kurzové rozdiely, zostatkové sumy pri predaji majetku zaradeného do účtovníctva, ja si dávam spotrebované stravné lístky za celý rok, odpisy majetku, ak nemáš na odpisy zvlášť kolonku...

    krasnavila je offline (nepripojený) krasnavila

    krasnavila
    Dakujem, uz som to pochopila...takze je v poriadku ked su zavierkove operaci v minusovej hodnote?
    Na odpisy mam zvlast kolonku a tiez tam mam minusovu hodnotu, aj ked som tento rok ziadny majetok neodpisovala. Je to spravne?

    daniver je offline (nepripojený) daniver

    daniver
    Ja som odpisy za rok 2007 a kurz.rozdiely dala cez nepeňažné,nie závierkové, je v tom nejaký rozdiel? Neviem čo učtovať cez nepeňažné a čo cez závierkové operácie. Vie mi niekto poradiť čo učtovať cez nepeňažné a čo cez závierkové? učtujem JÚ MRP a do roku 2008 sa mi preniesol počiatočný stav nepeňažných operácií mínusový je to dobre?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    l.Všetky položky cez banku a cez pokladňu máš zaúčtované
    2. Nasledujú uzávierkové účtovné operácie to sú nepeňažné operácie vlastne, lebo s financiami už nehýbeš.
    Buď znižuješ alebo zvyšuješ príjmy, znižuješ alebo zvyšuješ
    výdaje.

    daniver je offline (nepripojený) daniver

    daniver
    Ďakujem, ešte ak vieš poradiť, mám v programe voľbu
    Záv. čiže závierkové operácie a mám tam aj Nepen čiže nepeňažné
    neviem, aký je v tom rozdiel a čo z toho mám použiť. Je to JÚ program MRP. Vlani som použila Nepen-nepeňažné ale stále mi nedá pokoj aký je v tom rozdiel. Prosím vie mi niekto poradiť?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    To sú záväzky a nie nepeňažné operácie. Použiješ napr. pri platbe kartou. Pozri tu http://www.porada.sk/895774-post65.html v priloženom súbore.
    Okrem už uvedeného sa závierkovými operáciami účtuje tvorba sociálneho fondu, ak nie je vedený na osobitnom BÚ, odpis pohľadávky, tvorba a zúčtovanie rezerv, vlastná spotreba materiálu(tovaru, surovín, ....) , oprava nesprávne účtovaných záznamov, .....
    Naposledy upravil Marína : 22.01.09 at 11:36

    daniver je offline (nepripojený) daniver

    daniver
    Marína Pozri príspevok
    To sú záväzky a nie nepeňažné operácie. Použiješ napr. pri platbe kartou. Pozri tu http://www.porada.sk/895774-post65.html v priloženom súbore.
    Okrem už uvedeného sa závierkovými operáciami účtuje tvorba sociálneho fondu, ak nie je vedený na osobitnom BÚ, odpis pohľadávky, tvorba a zúčtovanie rezerv, vlastná spotreba, oprava nesprávne účtovaných záznamov, .....
    Ďakujem, takaže odpisy majetku /leasing /dám cez závierkové, a tiež kurzové rozdiely u faktúr /neuhradených/ a europokladne k 31.12.2008? A ešte by som chcela radu, že kurzové rozdiely ktoré som počas roka vysporiadala len v knihe došlých a vyšlých faktúr, nezapísala som ich vtedy do pen.denníka, či ich treba na konci roka tiež zapísať do PD cez závierkové operácie?, ja si myslím že len tie zapíšem do PD ktoré prepočítam kurzom k 31.12.2008, ale neviem či je to dobre.

    krasnavila je offline (nepripojený) krasnavila

    krasnavila
    Marína Pozri príspevok
    To sú záväzky a nie nepeňažné operácie. Použiješ napr. pri platbe kartou. Pozri tu v priloženom súbore.
    Okrem už uvedeného sa závierkovými operáciami účtuje tvorba sociálneho fondu, ak nie je vedený na osobitnom BÚ, odpis pohľadávky, tvorba a zúčtovanie rezerv, vlastná spotreba, oprava nesprávne účtovaných záznamov, .....
    Teraz tomu celkom nechapem...ked vyberiem z pokladne peniaze na vlastnu spotrebu je to zavierkova operacia? Cize to nezauctujem cez pokladnu?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    krasnavila Pozri príspevok
    Teraz tomu celkom nechapem...ked vyberiem z pokladne peniaze na vlastnu spotrebu je to zavierkova operacia? Cize to nezauctujem cez pokladnu?
    Nie. Ide o vlastnú spotrebu materiálu, tovaru, surovín,...... . Už som doplnila aj do svojho predch. príspevku.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    daniver Pozri príspevok
    Ďakujem, takaže odpisy majetku /leasing /dám cez závierkové, a tiež kurzové rozdiely u faktúr /neuhradených/ a europokladne k 31.12.2008? A ešte by som chcela radu, že kurzové rozdiely ktoré som počas roka vysporiadala len v knihe došlých a vyšlých faktúr, nezapísala som ich vtedy do pen.denníka, či ich treba na konci roka tiež zapísať do PD cez závierkové operácie?, ja si myslím že len tie zapíšem do PD ktoré prepočítam kurzom k 31.12.2008, ale neviem či je to dobre.
    Tu je odpoveď na tvoje otázky:
    http://www.porada.sk/t42256-kurzove-rozdiely.html
    http://www.porada.sk/t22502-kurzovy-rozdiel.html

    daniver je offline (nepripojený) daniver

    daniver
    Veľmi pekne Ti ďakujem Marína, konečne mám v tých kurzových rozd. Ja som h stále chcela učtovať do PD kurz.rozd.z VF a PF aj z neuhradených,ale teraz viem,že do PD učtujem len len kurz.rozdiel z valut.pokladne a účtu a ostatné len v knihe pohladávok a závezkov cez ID. Este raz dakujem za radu.

    Pralinka je offline (nepripojený) Pralinka

    Pralinka
    Ahojte,

    chcem sa len spytat taku hlupucku otazocku :O)

    SZČO ( JU )pracuje v zahranici, chce si uplatnit narok na stravne. Mozem mu vyuctovanie zahr. prac. cesty napisat do PD ako nepeneznu operaciu - teda vramci uzavierkovych operacii na konci roka? SZCO si neuplatnoval v cestaku ziadne ubytovanie, prepravu, nic, iba stravne , na kr. ma narok. Tych cestakov je asi 5, nema valutou pokladnu, ma devizovy ucet.
    Dakujem za odpoved

    Pralinka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.