Zavrieť

Porady

dôchodca-živnostník a odvody+DzP

Ahojte, prosím vás o pomoc. V decembri 2008 som si založila živnosť ako dôchodkyňa a potrebovala by som vyriešiť problém ohľadom povinnosti platenia odvodov a DzP vo vzťahu k štatútu dôchodcu.
ZP – 1. rok nemám povinnosť platiť poistné. Môžem platiť dobrovoľne preddavky na ZP, aby mi nevyšiel veľký nedoplatok pri RZZP? Ak áno, v akej výške a z akého VZ?

DP (starobné) – z akého VZ mám platiť dôchodkové poistenie, ak by som sa chcela dobrovoľne poistiť kvôli prípadnému zvýšeniu dôchodku?
NP – mám povinnosť platiť nemocenské poistenie?


Sú ešte nejaké ďalšie odvody, ktoré by som mala platiť? Vďaka.


DzP – podľa zistených informácií nemám povinnosť platiť preddavky na DzP počas 1. roka podnikania. Je možné platiť dobrovoľne preddavky a ak áno, z akého ZD?

Ďakujem vopred za cenné rady. Prosím vás aspoň o stručné odpovede, ktoré mi pomôžu vyznať sa v protichodných informáciách, ktoré som dostala na úradoch.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ehrusticka Pozri príspevok
    Ahojte, prosím vás o pomoc. V decembri 2008 som si založila živnosť ako dôchodkyňa a potrebovala by som vyriešiť problém ohľadom povinnosti platenia odvodov a DzP vo vzťahu k štatútu dôchodcu.
    ZP – 1. rok nemám povinnosť platiť poistné. Môžem platiť dobrovoľne preddavky na ZP, aby mi nevyšiel veľký nedoplatok pri RZZP? Ak áno, v akej výške a z akého VZ?
    DP (starobné) – z akého VZ mám platiť dôchodkové poistenie, ak by som sa chcela dobrovoľne poistiť kvôli prípadnému zvýšeniu dôchodku?
    NP – mám povinnosť platiť nemocenské poistenie?


    Sú ešte nejaké ďalšie odvody, ktoré by som mala platiť? Vďaka.


    DzP – podľa zistených informácií nemám povinnosť platiť preddavky na DzP počas 1. roka podnikania. Je možné platiť dobrovoľne preddavky a ak áno, z akého ZD?

    1. Ďakujem vopred za cenné rady. Prosím vás aspoň o stručné odpovede, ktoré mi pomôžu vyznať sa v protichodných informáciách, ktoré som dostala na úradoch.
    1. preddavky na zdr.poistenie - do 8 dní si povinná prihlásiť sa v zdr.poisťovni ako SZČO, môžeš si určiť vymeriavací základ 0 - preddavky platiť nebudeš, Rozhodnutie závisí od výšky predpokladaného zisku, príp. rozdiel doplatíš v ročnom zúčt.zdr.poistenia.

    2. odvody do soc. poisťovne - povinne budeš platiť len v prípade, ak tvoj ročný príjem presiahne 12-násobok min. mzdy /za rok 2008 to bolo 12x295,50€/. Do 30.6. podávaš do SP výpis z daňového priznania, ak prekročíš príjem, do 8.7. si povinná zaregistrovať sa na reg.liste FO. Dobrovolným dôch.poistením veľa nezískaš, vhodné je uzatvoriť dobrovolné nem. poistenie. Nárok na nem. dávky je až po 270 dňoch poistenia.

    3. Daň z príjmu - starobný dôchodca nemá nárok na odpoč. položku od základu dane, resp. môže si uplatniť len rozdiel medzi NČZD a starobným dôchodkom, ak je jeho starobný dôchodok nižší /platí v prípade, ak bol poberateľom star.dôchodku k 1.1. kal. roka/. Preddavky na daň budeš platiť iba v prípade, ak tvoja daňová povinnosť za predch. kal. rok presiahne 50 tis SK - samozrejme prepočítané na €.

    killa13 je offline (nepripojený) killa13

    killa13
    Dobry den,
    chcel by som sa spytat,ako je to s odvodmi ak si chcem zalozit zivnost ako student denneho studia. Prijem z podnikania by vsak urcite nepresiahol 12nasobok min. mzdy.
    1,pokial mam spravne info,tak prvy rok odvody do soc. poist. neplatim a keby som prijmami nepresiahol 12nas. min mzdy neplatil by som ani dalsi rok
    2,neviem ale ako je to s odvodmi ZP? musim platit vzdy (ak ano v akej vyske?) al ak sa mi prijmi podari stlacit pod urc. ciastku tak ich taktiez nemusim platit?
    3, zapocitavaju sa mi do prijmov na zaklade ktorych sa odvody pocitaju aj prijmi z brigad, ktore s predmetom podnikania nesuvisia al len prijem z podnikatelskej cinnosti??
    4, ak si ako student zalozim zivnost, zostane rodicom narok na rodinny pridavok na nezaopatrene dieta?

    dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    killa13 Pozri príspevok
    Dobry den,
    chcel by som sa spytat,ako je to s odvodmi ak si chcem zalozit zivnost ako student denneho studia. Prijem z podnikania by vsak urcite nepresiahol 12nasobok min. mzdy.
    1,pokial mam spravne info,tak prvy rok odvody do soc. poist. neplatim a keby som prijmami nepresiahol 12nas. min mzdy neplatil by som ani dalsi rok ano
    2,neviem ale ako je to s odvodmi ZP? musim platit vzdy (ak ano v akej vyske?) al ak sa mi prijmi podari stlacit pod urc. ciastku tak ich taktiez nemusim platit? pri takomto príjme preddavky platiť nemusíš. Do 30.6. nasl. kal. roka musíš podať ročné zúčt.zdr.poist.
    3, zapocitavaju sa mi do prijmov na zaklade ktorych sa odvody pocitaju aj prijmi z brigad, ktore s predmetom podnikania nesuvisia al len prijem z podnikatelskej cinnosti?? do VZ pre výpočet odvodov nie, do základu dane povinne len v prípade, ak boli zdanené preddavkovo. Ak si mal zrážkovú daň a základ dane nepresiahne nezd.časť základu dane, DU ti vráti zrazenú daň aj z nich.
    4, ak si ako student zalozim zivnost, zostane rodicom narok na rodinny pridavok na nezaopatrene dieta?myslím že ano, pre istotu sa informuj na UPSVaR.

    dakujem
    odpoveď v texte

    palovic je offline (nepripojený) palovic

    palovic
    K 31.3. som ukončila pracovný pomer.Mám riadny starobný dôchodok . Mám živnosť s ročným príjmom za rok 2008 cca. 820,-EUR. Od 1.4.budem pracovať na dohodu o pracovnej činnosti s ročným príjmom 2987,- EUR. Aké odvody musím platiť? ďakujem za odpoveď.
    Naposledy upravil palovic : 04.04.09 at 10:17

    dôchodca-živnostník a odvody+DzP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.