Zavrieť

Porady

Sukromny predaj tovaru a zakon...?

Dobry den.

Som tu novy a som tu vlastne koli jednej veci... podstata-
-som student
-objednal som si pristrojeXX (cena okolo 2000Sk, podobne vyska mojho predaja +/-1000Sk) zo zahranicia cez ebay, cize ziadne nakupne doklady nemam
-pristrojeXX teraz ponukam na predaj- klasicka inzercia, ale za chvilu budem mat hotovy aj moj internetovy obchod.

V tejto situacii zacinaju moje otazky-

1. mozem predavat moje pristrojeXX bez dokladu, kupno predajnej zmluvy, ked to do podmienok obchodu napisem? Napriklad cele Avizo je o tom- predaj na dobierku, nikto nic neeviduje... ale nieje tam niekde strop? max zarobena suma? max obrat?

2. ak strop existuje a predsa nemusim predavat s papierom, ako je to kontrolovatelne?

3. zaruka... obchodnik je povinny dat 24 mesiacov. musim ja nejaku dat?

Som student, chcem si takto nieco privyrobit a predpokladam, ze predaj v tej oblasti, z akej su tieto pristroje bude pre mna aj vecou do buducnosti (kedze v tomto odbore studujem...). Preto by som rad vedel na com som a ci nieco neporusim... napadli ma teraz vsetci ti predajcovia na auckie.sk, aukro.cz... neviem kolko z nich ma zivnost, ale je tam dost aj "stalych privyrabacov" co to robia pomimo prace.

Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivico je offline (nepripojený) ivico

    ivico
    Dobrý deň,
    pridávam sa k prosbe o objasnenie faktu, či môžem predávať na živnosť (prípadne ako s.r.o-čka) tovar zakúpený napr. prostredníctvom e-bay, kde však minimum predajcov pošle ku tovaru aj daňový doklad o kúpe a tým pádom by som predával tovar, pri ktorom by som mal len čistý zisk a nemohol by som zdokladovať náklady na kúpu tej ktorej predanej veci. Dočítal som sa však, že možnosť ako vydokladovať kúpu tovaru z ebay spočíva v tom, že ak platím za tovar cez PayPal (čo aj platím), stačí ako doklad o kúpe výpis z PayPal účtu - je to naozaj tak? Ďakujem.
    Naposledy upravil ivico : 26.02.09 at 07:22

    velvet je offline (nepripojený) velvet

    velvet
    Ja neviem prečo niekto píše takéto "blbosti". Keby ste nikde neroztrubovali koľko na tom zarobíte, nikto nič nevie .
    Keď človek predáva niečo cez inzerát, ponúka to iným za účelom "chcem sa toho zbaviť lebo" - mi to nevyhovuje, mám lepšie, ľúto mi je to vyhodiť.
    Kupujúci si tovar pozrie, poinformuje sa o ňom a zváži či to kúpi alebo nie. Pokiaľ je tovar nový nevyskúšaný, ja osobne by som k tomu rada mala záručný list, a hlavne návod na používanie v Slovenčine. Hneď ako vidím v inzeráte že sa jedná o vec novú, zisťujem po internetových či kamenných obchodoch čo tá vec stojí. Určite to robia mnohí. Takže ak tú istú vec čo Ty predávaš cez inzerát nájdem niekde o 30€ lacnejšie, nemáš u mňa šancu. Ak Ťa vidím ponúkať vždy niečo iné a vždy drahšie, začne mi to vŕtať v hlave... a sú aj takí ľudia čo sa obrátia na vyššie úrady so svojím zistením...
    Takže ako jednorazová záležitosť - fajn. Ale určite by som do toho nešla príliš často.

    ivico je offline (nepripojený) ivico

    ivico
    No asi sme sa nepochopili. Práve o tom rozprávam, že ja nepredám vec drahšie ako je v inom obchode - vždy to bude cena rovnaká, alebo nižšia. Teraz mám živnosť a predávam výpočtovú techniku, ktorú mi dodávajú naše veľkoobchody a dovolím si tvrdiť, že sa mi celkom darí, pretože nepotrebujem mať zisk na jednom monitore 40 EUR, ale postačí mi aj 20 EUR a tým pádom u mňa nakupuje viac ľudí. A teraz by som chcel svoju ponuku obohatiť aj o ďalší tovar ako napr. príslušenstvo pre mobilné telefóny, drobná elektronika a podobne. A tento tovar sa dá zo zahraničia zohnať dosť lacno a nie každý má možnosti nakupovať zo zahraničia. A navyše ak potrebuje nejakú konkrétnu vec, určite si nepôjde kvôli tomu do banky vybaviť embosovanú kartu, aby si mohol tú vec kúpiť cez internet v zahraniči, keď ja mu ju ponúknem u nás za stále prijateľnú sumu. Poviem príklad - dokážem zohnať vec, čo sa u nás predáva okolo 100EUR za takú sumu, že ju predám o 20-25 EUR lacnejšie ako je bežná cena u nás v predajňach a ešte mám na tom pomerne dobrý zisk - tak neviem, či si človek kúpi ten istý tovar za rovnakých podmienok za 100 alebo radšej za 75 EUR. Viem, že keď chcem predať, musím byť lacnejší ako ostatní, ale to u nás na Slovensku nie je problém, pretože ked vidím, koľko si dokážu predajcovia prihodiť na nejakej veci, tak sa len pousmejem. Ale nie toto bol predmet mojej otázky: stále som sa nedozvedel, ako dokážem vydokladovať kúpu tovaru za zahraničia, ku ktorému mi nepríde faktúra - či je postačujúci výpis z PayPal účtu. Ďakujem

    PS: Možno názov témy mýli, takže skôr by som ho zmenil nie na súkromný predaj ale na Oficiálny predaj tovaru - pretože pán čo zakladal túto tému, mal trošku iný problém - predávať bez toho, aby mal na to živnosť. Ale keďže som nechcel zakladať novú tému, dal som svoj príspevok sem, pretože je to dosť podobné.
    Naposledy upravil ivico : 26.02.09 at 07:25

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    No, možno vás "poteším", ale minule som v telke zachytila, že polícia obvinila mladíka z istého sk mesta. vo svojom internetovom obchode od minulého roku predával nejaké príslušenstvo k mobilom a nemal živnost. Hrozí mu paragraf za neoprávnené podnikanie.

    A asi by ste sa čudovali, čo všetko je dosledovateľné cez dobierky a platby na účet.

    jednoznačne - ked nakupuješ za účelom predaja, t.j. dosahovania zisku, potrebuješ živnost.


    http://archiv.mynoviny.sk/c/4321262/...-zapisnik.html

    tretia sprava v poradí z policajného zápisníka
    Naposledy upravil Dáša_ : 26.02.09 at 14:14 Dôvod: doplnenie

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    ivico Pozri príspevok
    Viem, že keď chcem predať, musím byť lacnejší ako ostatní, ale to u nás na Slovensku nie je problém, pretože ked vidím, koľko si dokážu predajcovia prihodiť na nejakej veci, tak sa len pousmejem.
    Na začiatku sú všetci lacní, idu s minimálnou maržou. Ale časom prídu na to, že musia držať záruku 2 roky, aj ked oni už ten výrobok nemajú kde vyreklamovať.
    Alebo že sa im zásielky vracajú a majú zbytočné náklady. Alebo že naozaj potrebujú aj nejaké tie certifikáty a tie treba tiež zaplatiť. Napríklad zistia, že ked predávajú niečo na váhu, prípadne na metre, musia mať meradlá certifikované. Alebo sa nejaky balík stratí.
    A tak zistia, že tá marža musí byť predsa len vyššia, ako sa zdala na začiatku. Alebo zistí, že ku všetkému musí pripájať návod na používanie v slovenčine...
    Naviac, pridu další noví, ktorym sa zdajú ich ceny vysoke a podlezú z minimálnou maržou......

    ivico je offline (nepripojený) ivico

    ivico
    Ja netvrdím, že som najlacnejší na trhu - to by som si nedovolil tvrdiť. A ani to nie je predmetom mojej otázky. Primárne ma zaujíma fakt, ako to je s tým dokladom o kúpe predmetu za zahraničia, ako by mala taká faktúra od zahraničného predajcu vyzerať, aby ju bolo možné považovať za relevantnú a "použiteľnú" pre tuzemské pomery. Na EBAY nakupujem už veľmi dlhú dobu, ale samozrejme len pre osobnú potrebu, ale nie vždy mi ku tovaru prišiel aj doklad o kúpe a tým pádom keby som ho chcel predať, tak to nie je možné, nakoľko by som nemal ako vydokladovať kúpu tohoto tovaru - jediný záznam o tom, od koho, za koľko a kedy som tovar kúpil, sa vedie na mojom PayPal účte. Ibaže neviem, či by výpis o takejto transakcii bol použiteľný ako doklad o kúpe a mohol by som sa naň, v prípade kontroly, odvolávať. Toto je otázka, ktorá ma zaujíma a rád by som od niekoho počul na tento problém názor. Ďakujem.

    PS: pripájam vzory "faktúr" ktoré mi boli poslané po zakúpení tovaru cez EBAY od jedného predajcu z UK a jedného z DE. Chcel by som sa spýtať, či sú použiteľné a dajú sa považovať za ozajstné faktúry. U toho UK predajcu som si overil na drsr.sk jeho VAT a napísalo, že je platné, takže počítam, že sa to za faktúru počítať dá. U toho DE predajcu nie je nič, podľa čoho by som si ho dokázal preklepnúť.
    Naposledy upravil ivico : 26.02.09 at 15:06
    skenovat0003.jpg  
    skenovat0004.jpg  
    1/1

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    kopie sa nedajú čítať, ale v podstate, ty môžeš kupiť tovar aj od sukromnej osoby. Vtedy nepotrebuješ fakturu, stačí zmluva. A na hnuteľnú vec stačí aj ústna zmluva. Stačí ti podľa mojho názoru potvrdenie o platbe.

    Možno by bolo ideálne zadať tvoju otázku na danové riaditeľstvo

    ivico je offline (nepripojený) ivico

    ivico
    No akurát to pozerám, že kvalita nič moc, nakoľko je tu obmedzená veľkosť obrázku, ktorý chcem nahrať. Čo sa týka potvrdenia o platbe, to je možné zdokladovať či už výpisom z môjho účtu, kde ale nie je taký podrobný popis ako na účte PayPal, kde sa dá vyčítať o danej transakcii úplne všetko.. Akurát nie som si istý, či je to postačujúci doklad. Pridávam .pdf z výpisu z účtu PayPal pre náhodnú platbu. Inak ďakujem, že si ste sa ma "ujala" - cením si Vaše názory.
    Naposledy upravil ivico : 26.02.09 at 15:24

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Ku každej položke by som presne napisala, za co to bolo.
    Z ebay nedokazes vytlacit nic? Pripadne by som esto to k tomu prikladala a malo by to stacit.

    Len podla mna moze byt problem s inymi vecami - zaruka, navody...

    lebo ked to predavas v oficialnom internetovom obchode, tak uz musis splnat aj ine veci - napriklad zakaznik moze tovar vratit do 7 dni bez udania dovodu, musis mat obchodné podmienky, ktore splnaju zakony ....

    ivico je offline (nepripojený) ivico

    ivico
    Z ebay nevytlačím asi nič, čo by bolo postačujúce - tam sa akurát evidujú názvy zakúpených položiek + ich cena (bez poštovného) takže týmto smerom by som sa asi neuberal...skôr ku každej predanej položke by som vytlačil výpis z účtu PayPal, kde je aj presný názaov tovaru, komu bola platba pripísaná, prehľad platby - cena za tovar, poštovné + prípadne poistenie tovaru a dátum realizácie. Ešte by ma ale zaujímalo, ako to zaúčtujem, keďže tovar kúpim napríklad dnes za 50 USD pri kurze NBS napr. 1,2751, no moja banka mi túto transakciu spracuje cca až o 3 dni a až o 3 dni mi odídu z účtu peniaze - čo v tomto prípade. Zaúčtovať to v ten istý deň ako som tovar zakúpil tým kurzom ktorý je v ten deň, alebo až vtedy, keď mi odídu peniaze z účtu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.