Zavrieť

Porady

Neštandardný postup súdu

Môžem Vás poprosiť o skúsenosť so súdom pri rozvode? Mám zadaný termín pojednávania, ale sudca nemá ešte žiadnu odpoveď na môj návrh od manžela, ani podklad od sociálky, ani príjmy. Podľa toho, čo viem, termín pojednávania sa zvyčajne udáva až po získaní všetkých podkladov. Trošku mám obavy, nakoľko manžel má dosť známych medzi sudcami aj na sociálke a raz sa vyjadril, že bude chcieť dieťa do opatery. Môže sa stať, že tie papiere v spise neuvidím a budú dodané až v deň pojednávania?
Ešte jedna podotázka. Môže ma súd prinútiť ísť do poradne? Ďakujem.
Usporiadat
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

podľa mojich skúseností môžu vytýčiť pojednávanie aj bez potvrdení o prijme,ale nie je to obvyklé. Nebojte sa manžel sa určite len vyhráža, mnohí to potom vzdajú len sa snažia matku zastrašiť. neviem aké mate veľké dieťa, lebo jwe rozdiel u starších a malých detí. Poradňu vám súd môže nariadiť a musíte sa podrobiť tomutu vyšetreniu. ale pracovníci v poradniach bývajú veľmi milý a tak sa nemáte čoho báť. Prajem pevné nervy pri rozvode a nedajte sa.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
nunu31 nunu31

nunu31 je offline (nepripojený) nunu31

Ďakujem za odpoveď aj podporu. Dieťa má 7 rokov. Mňa ten postup dosť zneistil, nakoľko som bola na súde a videla som v spise len môj návrh a určený termín pojednávania.
Takže predsa ma súd môže nútiť do poradne? Manžel mal taký návrh, tak sa bojím, že to súd vezme v úvahu. Podľa mňa je poradňa dobrý nápad u ľudí, ktorí váhajú a nie sú si konaním istí. Psychológia je veľmi zaujímavá a neraz veľmi potrebná veda, ale nerobí zázraky na počkanie. Aby sa získali požadované pozitívne výsledky a teda aby proste človeku pomohla, je potrebné dvoch vecí. Čas a snaha. A ja mám jedného menej než druhého, aj keď to znie pre niekoho možno veľmi chladne.
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

pokiaľ máte malé dieťa a to máte, tak sa môže v prípade ked sa manžel bude brániť rozvodu nariadiť poradnu a dokonca môže dať dalšie pojednávanie tak za pol roka a pod, nakoľko sa bude snažiť vás uzmieriť, najlepšie by bolo keby ste súhlasili obaja s rozvodom a pripravili si rodičovskú dohodu, ale to nebude asi možné nakoľko som pochopila že s manželom sa asi nedá dosť dobre dohodnúť. hlavne sa nevzdávajte a budte oporou pre svoje dieťa v tejto pre neho nelahkej dobe. Deti znášajú rozvod rodičov veľmi ťažko. ale verím že sa vám potom úľaví a budete znovu šťastná a vyrovnaná.
0 0
nunu31 nunu31

nunu31 je offline (nepripojený) nunu31

Ďalšie pojednávanie o pol roka? A v taký čas sa môžem odvolať, resp. je to výhodné? Aby som nedopadla tak, že sa odvolám, súd po mesiaci-dvoch moje odvolanie zamietne a pol roka bude platiť a nebude to vlastne pol roka ale nakoniec 8 mesiacov.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

nunu31 Pozri príspevok
Ďalšie pojednávanie o pol roka? A v taký čas sa môžem odvolať, resp. je to výhodné? Aby som nedopadla tak, že sa odvolám, súd po mesiaci-dvoch moje odvolanie zamietne a pol roka bude platiť a nebude to vlastne pol roka ale nakoniec 8 mesiacov.
No neviem, či sa môžete odvolať, keďže súd nevynesie rozsudok v mene republiky. Tu Vám len odročí pojednávanie o pol roka, je to niečo ako zmierovanie, určitý ľudia si rozvod za ten čas premyslia a návrh stiahnu. Možno tak podať námietku alebo sťažnosť na sudcu, ale myslím, že to nebude vo Váš prospech. Snažte sa s manželom dohodnúť. Držím palce
Naposledy upravil 02Michaela : 23.01.09 at 06:02 Dôvod: administratívna chyba
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

sťažovať sa na zaujatosť a prieťahy v súdnom konaní sa dá, ale v tomto prípade by to bolo zbytočné, sudcu by to zdôvodnil práve tým možným uzmierením manželov. treba mať len pevné nervy pokiaľ sa s manželom nedá dohodnúť. prípadne si najať advokáta, ja som mala advokátku aj pri rozvode a potom už aj moje dcéry ktoré sa súdili s otcom ako dospelé o výživné a myslím že nám to dosť pomohlo.
0 0
nunu31 nunu31

nunu31 je offline (nepripojený) nunu31

02Michaela Pozri príspevok
No neviem, či sa môžete odvolať, keďže súd nevynesie rozsudok v mene republiky. Tu Vám len odročí pojednávanie o pol roka, je to niečo ako zmierovanie, určitý ľudia si rozvod za ten čas premyslia a návrh stiahnu. Možno tak podať námietku alebo sťažnosť na sudcu, ale myslím, že to nebude vo Váš prospech. Snažte sa s manželom dohodnúť. Držím palce
Aha, to ma vlastne ani nenapadlo, že vlastne odvolať sa dá iba proti rozsudku a nie proti odročeniu. Zase som o niečo múdrejšia a nerobím zo seba hlúpu hus na súde. Ale mne sa to zdá veľa, ak si človek vezme čas, ktorý nad rozvodom váhal a potom o pol roka pojednávanie a na pol roka odročenie. Ten rok žiť je strašné podľa mňa, človek je na polceste. Ani nemôcť ukončiť starý vzťah ani nemôcť začať nový.
0 0
nunu31 nunu31

nunu31 je offline (nepripojený) nunu31

bobiku Pozri príspevok
sťažovať sa na zaujatosť a prieťahy v súdnom konaní sa dá, ale v tomto prípade by to bolo zbytočné, sudcu by to zdôvodnil práve tým možným uzmierením manželov. treba mať len pevné nervy pokiaľ sa s manželom nedá dohodnúť. prípadne si najať advokáta, ja som mala advokátku aj pri rozvode a potom už aj moje dcéry ktoré sa súdili s otcom ako dospelé o výživné a myslím že nám to dosť pomohlo.
Ale ja na právnika nemám. Zaplatila som mu za návrh, lebo podľa mňa ten je najpotrebnejší mať napísaný právnickým perom, ale viac nemám.
Manžel má každú chvíľku iné riešenie, takže aké bude na pojednávaní, netuším. Možno ma milo, možno nemilo prekvapí. Ozaj neviem. Preto som bola zvedavá na jeho odpoveď na môj návrh a preto som šla na súd pozrieť do spisu.
0 0
SLSP SLSP

SLSP je offline (nepripojený) SLSP

Ako to nakoniec dopadlo?
0 0
nunu31 nunu31

nunu31 je offline (nepripojený) nunu31

SLSP Pozri príspevok
Ako to nakoniec dopadlo?
Ako som písala, u nás bol najprv termín pojednávania. Súd je určený na apríl, t.j. 5 mesiacov od podania. Na sociálku ma zavolali, aj manžela a ešte chcú prísť k nám domov. To, či manžel poslal vyjadrenie neviem, nič mi nepovedal. Až príde socialka k nám, dám im nejaký čas na vyjadrenie pre súd a potom to pôjdem zase na súd pozrieť do spisu, aj na vyjadrenie manžela, ak nejaké vôbec poslal.
0 0
jana987 jana987

jana987 je offline (nepripojený) jana987

no tak u nas to bolo tak.ex tiez nespolupracoval a ani na tretie pojednavanie nepriniesol potrebne potvrdenia(stale si nieco vymyslel).sudca ma potom viac moznosti.mozu ho napomenut aj s pokutou,mozu si potrebne veci pozistovat sami,ale v nasom pripade sudca rozhodol aj bez potvrdeni o prime.jednoducho to zobral tak ze to ex chcel zatajit a zaraba dost.na odvolaci sud uz doniesol vsetky papiere co od neho chceli.
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

§ 63
(1) Rodič, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti
podliehajúcej dani z príjmu, je povinný preukázať ich
súdu, predložiť podklady na zhodnotenie svojich majetkových
pomerov a umožniť súdu sprístupnením
údajov chránených podľa osobitného predpisu zistenie
aj ďalších skutočností potrebných na rozhodnutie. Ak
si rodič nesplní túto povinnosť, predpokladá sa, že výška
jeho priemerného mesačného príjmu predstavuje
dvadsaťnásobok sumy životného minima.14)
(2) U rod
iča, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti
podliehajúcej dani z príjmu, súd neberie do úvahy
výdavky, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť alebo ktoré
nie je nevyhnutné vynaložiť v takom rozsahu v súvislosti
s touto činnosťou, a možnosti a schopnosti povinného
posudzuje podľa predpokladaného príjmu, aký by
povinný dosiahol, ak by tieto výdavky nerealizoval.
(3) Ak tomajetkové pomery povinného rodiča dovoľujú,
za odôvodnené potreby dieťaťa možno považovať aj
tvorbu úspor. V takom prípade súd uvedie pri určení
výživného sumu výživného, ktorá je určená na tvorbu
úspor, a uloží povinnému rodičovi, aby túto sumu poukazoval
na osobitný účet maloletého dieťaťa, ktorý
v prospech neho zriadi rodič, ktorému bolo maloleté
dieťa zverené do osobnej starostlivosti. Na nakladanie
s prostriedkami na účte maloletého dieťaťa je potrebný
0 0
nunu31 nunu31

nunu31 je offline (nepripojený) nunu31

K tým alimentom ešte mám otázku, ak sa môžem ešte spýtať /neviem či mám alebo nie zakladať novú temu/.
Dostala som radu prísť na súd zo zoznamom, aké sú predpokladané výdaje, moje, dcérine a spoločné /domácnosť/. Čo všetko tam smiem zahrnúť? A keď predpoklad výdavkov bude o dosť vyšší ako je príjem, nemôže to nakoniec vyjsť tak, že nie som schopná zabezpečiť dieťa a tak mi ho vezmú a prisúdia ho manželovi s omnoho väčšími príjmami?
A ešte jedna otázka. Návrh alimentov je nie veľká suma, nakoľko je plán že manžel vezme hypotéku a mi vylatí polku bytu. Čo ak to nakoniec nespraví? Viem si kedy najskôr požiadať o úpravu alimentov a súd bude brať v úvahu môj dôvod snahy získať viac, hoc som pýtala predtým menej?
...ďakujem za každú radu....
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

Do nákladov zahrnate všetko od vašich nákladov na bývanie, splátkyúverov a hypoték, prpadné vaše náklady na liečbu ked ste važnejšie chorá, potom všetkynáklady na škoku , stravovanie, mobil, záľuby, študium cudzích jazykov,prázdninové pobyty alebo spoločné dovoleky s vašou dcérou....prsose treba tam uviesť úplne všetko. nebojte sa súd nebude skúmať rozdiel medzi výškou vašich nákladov a prjmom. Ja osobne by som s ex spísala u právnka dohodu čo sa týka platenia tej hypotéky a výšky výživného..lebo pkiaľ nemáte niečo na papiery tak to bývalýnemusí dodržať...nárok na podanie návrhu na zvýšenie výživného máte pokiaľ sa zmenili životné okolnosti tak že je potrebné upraviť výšku výživného,takže bude na vás ako to zdôvodnite a na súde či to zná alebo nie.... a je aj rozdiel či sa jedná o malolete dieťa alebo plnoleté.
0 0
nunu31 nunu31

nunu31 je offline (nepripojený) nunu31

Lenže ako má znieť dohoda u právnika? Veď ešte nevie ani koľko bude brať uver, koľko bude splácať. neviem určiť sumy a asi všeobecne sa to spísať nedá. Tak, doteraz to tak prezentoval, že on chce byt a zrazu že nie, predá sa byt, polku mi dá a viac sa nestará. Čož je jeho právo, nemá prečo sa o mňa starať, koniec koncov, ja chcem rozvod, takže také drobnosti že za polku nekupim ani garsónku ho nezaujímajú. Ale však dobre, ja si poradím, ale do návrhu som dala nízke alimenty, však bude splácať hypotéku a zrazu sa to mení.
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

nunu31 Pozri príspevok
Lenže ako má znieť dohoda u právnika? Veď ešte nevie ani koľko bude brať uver, koľko bude splácať. neviem určiť sumy a asi všeobecne sa to spísať nedá. Tak, doteraz to tak prezentoval, že on chce byt a zrazu že nie, predá sa byt, polku mi dá a viac sa nestará. Čož je jeho právo, nemá prečo sa o mňa starať, koniec koncov, ja chcem rozvod, takže také drobnosti že za polku nekupim ani garsónku ho nezaujímajú. Ale však dobre, ja si poradím, ale do návrhu som dala nízke alimenty, však bude splácať hypotéku a zrazu sa to mení.
Na vaše otázky sa ťažko odpovedá, potrebovala by som viac info, aby som vám mohla konkrétne poradiť, trebars aký byt máte...v osobnom vlastníctve, družstevný...nadobudnutý počas manželstva alebo ho manžel nadobudol pred manželstvom ...lebo v prípade že byt patri do BSM môže súd rozhodnuť o užívacom práve a pokiaľ máte maloleté dieťa ste vo výhode. a nie je podstatné kto sa chce rozviesť, podstatné je aby ste chránili záujmy vlastného dieťaťa a nedohadujte sa dopredu, počkajte na vyrovnanie BSM
0 0
nunu31 nunu31

nunu31 je offline (nepripojený) nunu31

bobiku Pozri príspevok
Na vaše otázky sa ťažko odpovedá, potrebovala by som viac info, aby som vám mohla konkrétne poradiť, trebars aký byt máte...v osobnom vlastníctve, družstevný...nadobudnutý počas manželstva alebo ho manžel nadobudol pred manželstvom ...lebo v prípade že byt patri do BSM môže súd rozhodnuť o užívacom práve a pokiaľ máte maloleté dieťa ste vo výhode. a nie je podstatné kto sa chce rozviesť, podstatné je aby ste chránili záujmy vlastného dieťaťa a nedohadujte sa dopredu, počkajte na vyrovnanie BSM
Moja chyba, prepáčte. Takže byt mame 3izbový, osobné vlastníctvo, nadobudnuté počas manželstva a aj na kúpnopredajnej zmluve sme obaja uvedení.
Ale súd o užívacom práve môže rozhodnúť, aj keď som to do návrhu nedala?
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

Otázku bytu nemusíte riešiť hned pri rozvode, to sa dá riešiť aj po rozvode v rámci vyrovnania BSM, ale vzhľadom nato že byt je v osobnom vlastníctve vás oboch by bolo asi najlepšie byt predať a peniaze rozdeliť, lebo nárok na byt máte obaja a pokiaľ sa nedohodnete môžete sa spolu o byt súdiť aj niekoľko rokov. Manžel vás určite nemôže z domu vysťahovať a ani vy jeho.bolo by najlepšie sa obrátoť na právnika,ktorý by v prípade ked sa dohodnete dohliadol na predaj bytu a vaše vzájomé vysporiadanie a nezabudajte, že treba brať ohľad aj na vaše maloleté dieťa a vy by ste samozrejme mali mať narok na väčší byt.
0 0
nunu31 nunu31

nunu31 je offline (nepripojený) nunu31

bobiku Pozri príspevok
Otázku bytu nemusíte riešiť hned pri rozvode, to sa dá riešiť aj po rozvode v rámci vyrovnania BSM, ale vzhľadom nato že byt je v osobnom vlastníctve vás oboch by bolo asi najlepšie byt predať a peniaze rozdeliť, lebo nárok na byt máte obaja a pokiaľ sa nedohodnete môžete sa spolu o byt súdiť aj niekoľko rokov. Manžel vás určite nemôže z domu vysťahovať a ani vy jeho.bolo by najlepšie sa obrátoť na právnika,ktorý by v prípade ked sa dohodnete dohliadol na predaj bytu a vaše vzájomé vysporiadanie a nezabudajte, že treba brať ohľad aj na vaše maloleté dieťa a vy by ste samozrejme mali mať narok na väčší byt.
Dík za odpoveď )Ešte jedna otázka..nerozumiem poslednej vete. Nárok na väčší byt? Na základe čoho? Veď keď predáme byt tak mam nárok na polku bez ohľadu na to, či za to vôbec nejaký byt kúpim. Tak či nie tak?
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

to máte v podstate pravdu, ale treba skúsiť zatlačiť na ex, že ved vy máte dieťa a potrebujete viac miesta a keby ste riešli túto vec súdnou cestou, tak súd by na delenie BSM pozeral aj na základe záujmov maloletého dieťaťa. aj tak by bolo najlepšie keby ste sa obrátili na právnika, nakoľko riešenie bytovej otázky medzi bývalými manželmi je vec ošemetná a niekedy sa rieši aj niekoľko rokov. Takže riešením vášho problému by bolo ako som napísala dohoda s ex. myslíte že bude ochotný pristúpiť na dohodu aby ste byt predali a rozdelili sa?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať