Zavrieť

Porady

Faktúra na prelome rokov

Pekný večer,

môže mi niekto poradiť?
Zahraničný odberateľ nám zaplatil 18.12.2008 za tovar. Tovar je však ešte na sklade v slovenskej firme, odoslaný bude až 22.1.2009, kedy bude vystavená aj faktúra od prepravnej firmy.
Kedy môžem vystaviť faktúru za uhradený tovar a kedy ju zahrnúť do DPH? Podľa zákona by som mala vystaviť faktúru do 15 dní, ale zdaniteľné plnenie je dátum dodávky, čo je 22. január 2009. Zo zákona o DPH som pochopila tak, že vystaviť faktúru som povinná ešte v decembri, ale zahrnúť do DPH ju mám až 15. deň nasledujúceho mesiaca po dodávke, to znamená do februára? Môže mi to niekto bližšie vysvetliť z hľadiska účtovania tržieb aj DPH? Ďakujem .
Naposledy upravil eripot : 21.01.09 at 19:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    § 72
    Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu

    (1) Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    eripot Pozri príspevok
    jáááj,
    dátum vystavenia vlastne môže byť 2.1.2009, (t.j. do 15 dní od úhrady)
    chichi, veď to som nejako prvýkrát zle počítala 18+15
    asi som už prepracovaná

    čiže:
    dátum vystavenia: 2.1.2009
    dátum zdaniteľného plnenia: dátum úhrady 18.12.2008
    dátum dodania: 23.1.2009

    môže byť?
    tržby rok 2009,
    DPH 02/2009
    Aký je podľa teba rozdiel medzi dátumom zdaniteľného plnenia a dátumom dodania ? To prvé v zákone o DPH už nenájdeš ....
    A prečo DPH až v 02/2009 ?

    eripot je offline (nepripojený) eripot

    pracujem ako prevádzková účtovníčka - ekonomika predajných činností v a.s. , momentálne som na rodičovskom príspevku ...viac eripot
    zdaniteľné plnenie a deň dodania, detto

    Daňová povinnosť
    § 19

    Daňová povinnosť
    pri dodaní tovaru a služby
    Na začiatok


    (1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. (tovar bude dodaný 23.1.2009)

    (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby .
    (platba bola prijatá 18.12.2008)


    Bola by som rada, keby mi niekto "polopate" vysvetlil, ako to mám chápať a budem mu veľmi vďačná. Prajem pekný večer a dúfam, že sa vám pomoc, ktorú poskytujete tu na porade... vráti znásobená...

    Faktúra na prelome rokov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.