Zavrieť

Porady

základná vojenská služba - povinnosti zamestnávateľa

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
zdravím všetkých diskutujúcich, dovoľujem si Vás požiadať o radu, čo sa týka vojakov, teda ZVS (základná vojenská služba):
- môj konkrétny prípad spočíva v tom, že dňa 22.6.2004 náš zamestnanec odišiel slúžiť vlasti (je to údajne!)
- dnes je 6.7.2004 a ja od neho nemám žiadny doklad, že na tú vojenčinu išiel
- viem, že mojou povinnosťou je odhlásiť ho zo Zdravotnej poisťovne, zo Sociálnej poisťovne (dôvod - prerušenie poistenia), ale zatiaľ tak postupovať nemôžem, lebo nemám nijaký hodnoverný doklad, že na tú vojenčinu fakt nastúpil
- zamestnanec má u nás uzatvorenú zmluvu na dobu neurčitú, ale rozmýšľam, či náhodou neporušil nejaký § zákonníka práce, keďže zamestnávateľa adekvátne neinformoval a nepredložil doklady, že na ZVS nastupuje.
Môžem sa odvolať na nejaké porušenie zákonníka práce, alebo sa mám zahrať na stopovacieho psa a vyhľadať ho, že kde v republike na tej vojne je???
Prosím, ak máte s týmto skúsenosť, poraďte mi, aké kroky mám urobiť? Ďakujem
Naposledy upravil vladan : 14.07.04 at 06:01
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ok, fajn. Ervin ďakujem za názor odborníka na právo.
Takže čiastkovo túto tému končím a dávam do pozornosti ďalšie body témy:
1. moje spomínané krátenie náhrady príjmu za prvé dva týždne ZVS
2. či mám poslúchnuť príkaz majiteľa a mzdu mu nevyplatiť (asi to nie je správne, veď za odpracované dni má nárok na mzdu)
3. čo so zostávajúcou dovolenkou zamestnanca, ktorý od 1.7.2004 vykonáva ZVS? Ostáva mu do ďalšieho obdobia po ukončení ZVS alebo mu prepadne???

Prosím, ak máte praktické skúsenosti s týmto prípadom, tak mi prosím pomôžte. Ďakujem a prajem pekný deň.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
pre p. Mihála:
- ten môj nešťastný zamestnanec na ZVS!!! Nedá mi to a teraz pozerám na registračný list FO, kde hneď hore na pravej strane je kolonka: FO, za ktorú platí štát, potom tam sú ... typ. V poučení na druhej strane mám k tomu napísané: uveďte jedno z čísel:
1 - občan vykonávajúci základnú službu, náhradnú službu alebo zdokonaľovaciu službu v rámci vojenskej služby,
2 - ...
3 - ...
Tak teraz nechápem. Nemám to náhodou oznámiť SP formou nie prerušenia ale zmeny??? alebo to zas zle chápem?

... po 10 minútach som na to prišla ... je to pre typ č. 1, ak sa chcú dobrovoľne poistiť, však???
Naposledy upravil vladan : 14.07.04 at 12:38 Dôvod: svitlo mi???
0 0
Aňa Aňa

Aňa je offline (nepripojený) Aňa

unavená zmenami zákonov
Dovolenku by som mu preplatila, pokiaľ ju nestihol vyčerpať a nevráti sa do konca roku a nebudete ju krátiť vzhľadom na absenciu.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
... mne sa to nezdá vzhľadom k tomu, že zamestnanec je na ZVS, nevykonáva pre mňa žiadnu činnosť. Patrí mu ten zostatok dovolenky??? (napr. neberiem do úvahy to, že mal absenciu a dovolenku nekrátim)
neexistuje v zákonníku práce nejaký § na tento prípad dovolenky pre zamestnanca, ktorý vykonáva ZVS?
Nemôže sa to porovnať s mamičkou, ktorá ide na materskú dovolenku? Aj v tomto prípade, neviem ako sa postupuje, takže prijmem všetky názory na problematiku "dovolenka po nástupe do ZVS". Pekný deň
0 0
Veva Veva

Veva je offline (nepripojený) Veva

Ak je zamestankyňa na MD táto doba sa zaratáva ako odpracovaná a za túto dobu má nárok na RD. § 109 ZP krátenie RD - aj ZVS.
Chcela by som jednu poznámku Vladam prečo chcete tak trestať mladého zamestnanca ,že hneď výpoveď a bla bla ......... keď vy aj my čo tu píšeme máme ešte veľa veľa vecí ,ktoré si musíme doštudovať dozvedieť sa od toho druhého
neviem ,ale musela som túto poznámku napísať. Veď toho mladého človeka ,kto informoval čo má zamestnávateľovi dokladovať a čo mu z toho vyplýva .Sama ste zistili,že pri nástupe na ZVS vášho zamestnanca koľko musíte vy ako personalista ,účtovníčka ovládať. Áno nesúhlasím , aby sa tak choval ,že nenastúpi do práce ,ale dalo sa to riešiť aj neplateným volnom.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ďakujem za radu Veva.
Ja viem, že z vášho pohľadu som trošku nespravodlivá, ale v tejto mojej téme som nemohla opísať správanie tohto "mladého" zamestnanca. Neviem, či máte skúsenosti s týmito mladíkmi, ale oni si myslia, že zamestnanie je holubník!!! "nerada" uzatváram pracovný pomer s takýmito mladíkmi, lebo sú strašne nezodpovední. Pristupujú k práci dosť lajdácky, vôbec neoznamujú neprítomnosť v práci, chodia na "vyšetrenie", len aby sa mohli uliať z práce - to po tých rokoch viem rozoznať! Fakt sa snažím byť dobrou personalistkou, ale treba si zachovať odstup a netváriť sa ako "mamička", ktorá musí všetko pochopiť. Ja som sa už z takýchto prípadov poučila a naučila, že ak chcete disciplínu zamestnancov, musíte byť prísna. Snažím sa maximálne výjsť v ústrety, ale vždy sa to nedá.
Nebojte sa, hneď ako nastal problém nebolo jediné riešenie dať mu výpoveď. A pravdu povediac ako personalistka hájim záujmy zamestnancov a na výpoveď sa chytil skôr majiteľ firmy ako ja. Takže za mojimi otázkami nehľadajte pomstu ale skôr povinnosť vykonávať pokyny zamestnávateľa.
Prajem pekný deň
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ešte pre Veva a ostatných témy znaných:
nepozerali ste sa náhodou na môj výpočet krátenia náhrady príjmu za prvé dva týždne výkonu ZVS? Neviem, či som to dobre pochopila.
A čo k nevyplateniu mzdy? Môžem mu mzdu za 06-2004 nevyplatiť "zatiaľ"?
Ďakujem za názory.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
vladan
pre p. Mihála:
- ten môj nešťastný zamestnanec na ZVS!!! Nedá mi to a teraz pozerám na registračný list FO, kde hneď hore na pravej strane je kolonka: FO, za ktorú platí štát, potom tam sú ... typ. V poučení na druhej strane mám k tomu napísané: uveďte jedno z čísel:
1 - občan vykonávajúci základnú službu, náhradnú službu alebo zdokonaľovaciu službu v rámci vojenskej služby,
2 - ...
3 - ...
Tak teraz nechápem. Nemám to náhodou oznámiť SP formou nie prerušenia ale zmeny??? alebo to zas zle chápem?

... po 10 minútach som na to prišla ... je to pre typ č. 1, ak sa chcú dobrovoľne poistiť, však???
Vladan, nie.
Pozrite si lepšie vysvetlivky na opačnej strane Reg.listu...
Horeuvedené kódy sa vyplňujú do poľa "FO za ktorú platí poistné štát".
Takže túto kolonku použije "štát" keď za "svojho poistenca" robí registráciu, nie je to problém zamestnávateľa.
Štát vo Vašom prípade je príslušná vojenská správa. Ona tomu nešťastníkovi vyplní Registračný list a posiela ho do S.P.

P.S. Chudák chlapec bude polroka v zelenom brániť vlasť, internet v obmedzenej miere alebo žiaden, ženy a pivo detto, a Vy o ňom tak škaredo...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ja viem...
ale keď to je pravda??? čo mám mojich drahých priateľov na porade klamať??? hovorím, len veci z praxe, čo si myslím, že sem-tam môže niekomu pomôcť, nie? Pekný deň
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Chcem sa vrátiť k niektorým myslím neukončeným problémom tejto témy.

I. Dovolenka - za dobu ZVS sa dovolenka kráti, § 109 odsek 1 ZP

II. Nevyčerpaná dovolenka - ak si dovolenku tohto roka nevyčerpal, prenáša sa zostatok do budúceho roka, musí ju vyčerpať do konca budúceho roka, inak prepadne, § 113 odsek 2. Preplatiť nemožno, § 116 odsek 2.

III. Náhrada mzdy podľa § 139 odsek 4.
Podľa môjho názoru sa v odseku 4 uvádzajú 2 kalendárne týždne. Teda má nárok na náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku za prvé dva týždne ZVS. Zoberiete kalendár a pozriete, koľko platených dní by mal v čase od 1.7. do 14.7. vrátane - pravdepodobne to bude 9 pracovných dní a jeden sviatok. Takže za týchto 10 dní je náhrada mzdy vo výške priemer.zárobku.

IV. Krátenie náhrady mzdy - odsek 5 je napísaný dobre chaoticky "...skrátiť náhradu mzdy za jeden deň až tri dni...". Ja tomu rozumiem tak, že za každý deň absencie možno krátiť počet dní s náhradou o jeden až tri dni. Čiže pri 5 dňoch jeho absencie môžete krátiť náhradu o 5 až 15 dní. Výsledkom bude, že náhradu dostane namiesto za 10 dní len za 5 dní, alebo ju nedostane vôbec.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
jooooj, fajne, utvrdili ste ma v mojich názoroch, takže:
I. dovolenku som mu podľa § 109 krátila - zostala mu nula, nič!!!
II. už je bezpredmetná - po mojom krátení
III. 2 týždne = 10 pracovných dní! súhlas!!!
IV. náhradu nedostane vôbec!

V. tú mzdu za 06-2004 by som mu mala vyplatiť, alebo (na želanie majiteľa) nie? Čo na to názor právnika, Ervin?

Ešte jedna vec k § 139 ods. 1 a 2. Chcela som tie dva dni preplatiť (1 deň návšteva vojenskej správy, 1 deň vybavenie osobných vecí), ale keďže sa neunúval mi to nejak oznámiť (a možno tie dva dni len ležal doma), a do 13.7.2004 som nevedela, či je na vojne, tak mu to nepreplatím. Čo vy nato?
Ináč idem písať doporučený list tomu nešťastníkovi, aby som ho oboznámila, že čo a jak a prečo. Myslíte, že ho mám adresovať domov alebo na útvar, kde práve vykonáva ZVS? A ak na útvar, tak ako zistím adresu, mám len číslo útvaru a mesto. Ďakujem za rady všetkým zainteresovaným do tejto témy. Pekný deň
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

mzdu vyplatit zrejme treba, nenachadzam dovod (neviem ako ostatni) pre nevyplatenie.

list na dorucenku by som zaslal na utvar, nakolko tato adresa ja Vam posledna znama tak ako hovori § 38 ZP
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

K téme prikladám článok zo Sme
http://www.sme.sk/clanok-1681823.html
Naposledy upravil Zuzka : 18.07.04 at 10:54
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať