svitkanr
01.02.11,09:39
dobry den nakolko uz mame stavebne povolenie chcela by som vediet ako sa da postupovat pri podpisani 1,5m od susedov dodatocne-da sa to vobec?susedia suhlasia.povolene mame 2m ale pomohlo by nam aj pol metra
Mária27
01.02.11,10:41
Ak súhlasia, nech vám podpíšu vyhlásenie. Stavebný úrad by musel mať vážny dôvod, aby nesúhlasil.
Gapo
01.02.11,13:05
Tak toto je ošemetná záležitosť, nedávno bola v telke taká ťahanica medzi susedmi aj napriek tomu, že sa dohodli a podpísali zmluvu, právnik povedal, že si to mohol neskôr rozmyslieť a už teraz nesúhlasí a že na to má právo.:confused::cool:
Miloš Mičega - CIMOM TN
01.02.11,20:52
dobry den nakolko uz mame stavebne povolenie chcela by som vediet ako sa da postupovat pri podpisani 1,5m od susedov dodatocne-da sa to vobec?susedia suhlasia.povolene mame 2m ale pomohlo by nam aj pol metra

Žiadny súhlas suseda nemá vplyv na to, či stavba RD môže alebo nemôže byť menej ako 2,0 m od hranice pozemkov.

XXXXX krát som tu už uviedol na iných témach a na tom trvám - viď : http://www.porada.sk/t106294-odmena-pre-stavebny-urad-a-pre.html.

To že o tom nerozhoduje sused, ale stavebný úrad na základe ust. § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z. už nebudem ani ďalej dokazovať.

Pozn. : Ak niekto chce postaviť stavbu inak, ako má v stavebnom povolení alebo je uvedené vo vyhláške, nech si uvedomí, že stavba podlieha kolaudačnému konaniu.

Pozn. 2 : Ak niekto niečo tvrdí, nech to potvrdí konkrétnym dôkazom.


CIMOM
Mária27
01.02.11,21:40
Určite to nechám na teba, lebo si od fachu. Len viem, že stavebný úrad môže v odôvodnených prípadoch na žiadosť stavebníka povoliť zmenu stavby ešte pred jej dokončením, možno by nezaškodilo skúsiť to. A v tej vyhláške nie sú len 2 metre, ale aj rôzne výnimky. Mohla by som aj tu naokolí pomerať medzery, je ich dosť rozdielnych.. :)


(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.
(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.
(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.02.11,04:58
Určite to nechám na teba, lebo si od fachu. Len viem, že stavebný úrad môže v odôvodnených prípadoch na žiadosť stavebníka povoliť zmenu stavby ešte pred jej dokončením, možno by nezaškodilo skúsiť to. A v tej vyhláške nie sú len 2 metre, ale aj rôzne výnimky. Mohla by som aj tu naokolí pomerať medzery, je ich dosť rozdielnych.. :)


(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.
(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.
(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.


Nič viac a ani nič menej som nenapísal. Uviedol som, že o umiestnení stavby rozhoduje stavebný úrad a to podľa ust. § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z.

Nechcel som to uvádzať konkrétne, ale reagoval som na toto :


Ak súhlasia, nech vám podpíšu vyhlásenie. Stavebný úrad by musel mať vážny dôvod, aby nesúhlasil.

Uvedené nie je pravda. Môžem sa so susedom dohodnúť, povedať mu to vopred, možno zvoliť akúkoľvek formu, ale pre stavebný úrad to nie je podstatné. Je x prípadov, keď si dali stavebníci aj podpísať súhlas na situáciu (umiestnenie) stavby a potom to bolo inak.

K umiestneniu stavieb RD bližšie ako 7 m, resp. 4 m navzájom, alebo min. 2 m od hranice dodávam, že môže sa jednať o prípady uvedené v § 6 ods. 4 vyhl. 532/2002 Z.z., alebo o "staré" stavby, ktoré sa iba menili (pristavovali, nadstavovali alebo komplet rekonštruovali). Zase je to len na stavebnom úrade.

Stavať "hajbuk" je jedna vec, ale dostať stavbu do katastra, aby mala aj papierovu hodnotu je iná vec.

Pozn. : Za neznalosť niektorých pracovníkov stavebných úradov nezodpovedám.

CIMOM