berta2
22.02.12,09:59
ahojte
našiel by sa niekto kto rozumie tomuto vzorcu?


POMB x ODP x ADH x percentuálna miera poklesu
POMB = priemerný osobný mzdový bod
ODP = súčet obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok a pripočítaného obdobia

ADH = aktuálna dôchodková hodnota ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku

a vie tak reálne vypočítať výšku dochodku???
Ďakujem :)
VERONIKA6
22.02.12,09:11
berta2
22.02.12,09:17
Ďakujem pekne, z tej stránky mám ten vzorec...len ja neviem podľa toho si to vypočítať... :(
Ja sa vôbec v tejto problematike nevyznám, a čo je "priemerny osobný mzdový bod" alebo resp. ako sa vypočíta....netušim...
ivka70
22.02.12,09:34
Ďakujem pekne, z tej stránky mám ten vzorec...len ja neviem podľa toho si to vypočítať... :(
Ja sa vôbec v tejto problematike nevyznám, a čo je "priemerny osobný mzdový bod" alebo resp. ako sa vypočíta....netušim...

Priemerny osobny mzdovy bod sa pocita z tvojich odvodov a z priemenej mzdy v NH v kazdom roku zvlast.

Cisto teoreticky (ak osi to ja vysvetlujem),
ak by si cely rok mala priemernu mzdu, tvoj osobny bod by bol v tom roku 1,0.
Ak by si mala mzdu po70% z priemernej, tvoj mzdovy bod by bol 0,7.
Tieto udaje, rovnako ako obdobia, obdrzis na vypise zo socialnej poistovne.
Da sa on poziadat, ludia nad nejaky vek ich dostanu automaticky 1x za rok.
alusa783
22.02.12,09:40
mimotemy musím pridat koment, doteraz som nechápala prečo všade hovoria, že prierná mzda na sk je okolo 700eur, už viem :D lebo keby dali priemernu realnu čiže menšiu tak by štát musel podla tohto výpoču o dosť penazí vynaložit viac na invalidné..
berta2
22.02.12,09:42
aha, ale háčik je v tom, že ja musím mať odpracované 2 roky, a mám len deväť mesiacov, čiže 15 meniacou si chcem doplatiť. Na posudkovom mi povedali, že mi priznávajú ID 70%, s tým, že mi príde domov ešte rozhodnutie.
Ja by som si ale chcela zistiť aspoň približne koľko asi budem dostávať, a koľko si musím doplatiť.
ivka70
22.02.12,09:45
aha, ale háčik je v tom, že ja musím mať odpracované 2 roky, a mám len deväť mesiacov, čiže 15 meniacou si chcem doplatiť. Na posudkovom mi povedali, že mi priznávajú ID 70%, s tým, že mi príde domov ešte rozhodnutie.
Ja by som si ale chcela zistiť aspoň približne koľko asi budem dostávať, a koľko si musím doplatiť.

Potom nic nevypocitas, pokial si nedoplatis tych 15 mesiacov.
Kedze nesplnas podmienku (u teba 2 roky), tak ti nic pocitat nebudu.
Oplati sa ti doplatit z maxima, ktore bolo v tych doplacanych mesiacoch, lebo to bude mat vplyv na vyplacanie dochodku nazdy.
ivka70
22.02.12,09:46
ale priemerna mzda je realna priemerna ... az na to, ze statistika je "svina" ked ja zarabam 1800 EUR a ty 200 EUR, priemerne zarabame 1000 EUR.
ivka70
22.02.12,09:47
mimotemy musím pridat koment, doteraz som nechápala prečo všade hovoria, že prierná mzda na sk je okolo 700eur, už viem :D lebo keby dali priemernu realnu čiže menšiu tak by štát musel podla tohto výpoču o dosť penazí vynaložit viac na invalidné..

mimotemy Ale priemerna mzda je realna priemerna ... az na to, ze statistika je "svina" ked ja zarabam 1800 EUR a ty 200 EUR, priemerne zarabame 1000 EUR.
martuli
22.02.12,11:53
Najlepšie sú na tom Rómovia hromadne podávajú žiadosti o dôchodok, a vyrávajú im ho z priemernej mzdy v národnom hospodárstve, takže majú vyššie dôchodky ako občan, ktorý sa celé roky udrel v priemysle, zdravotníctve a pod.
ivka70
22.02.12,12:15
Najlepšie sú na tom Rómovia hromadne podávajú žiadosti o dôchodok, a vyrávajú im ho z priemernej mzdy v národnom hospodárstve, takže majú vyššie dôchodky ako občan, ktorý sa celé roky udrel v priemysle, zdravotníctve a pod.

To nie je celkom pravda, na dochodok treba mat odpracovne nejake roky.
Akurat zenam na materskej sa pocita doba starostlivosti o dieta ...ale to kazdej, nielen romskej ....do rokov na dochodok a vtedy za nich stat plati na dochodok z primernej mzdy. Tazke staci mat potrebny pocet deti na 15 rokov dochodkoveho poistenia ... a to neviem, ci by si menila ....
Jana Motyčková
22.02.12,12:40
Pri starostlivosti o dieťa štát neplatí poistné z priemernej mzdy, ale z 0,6-násobku priemernej mzdy spred dvoch rokov.
Ale je pravda, že v období do r.2001, resp. r.2003 bolo pre buddúci dôchodok výhodnejšie byť na ÚP, alebo starať sa o dieťa, ako ísť robiť za minimálnu mzdu, ak dotyćný mal predtým lepší príjem.
martuli
22.02.12,14:51
To nie je celkom pravda, na dochodok treba mat odpracovne nejake roky.
Akurat zenam na materskej sa pocita doba starostlivosti o dieta ...ale to kazdej, nielen romskej ....do rokov na dochodok a vtedy za nich stat plati na dochodok z primernej mzdy. Tazke staci mat potrebny pocet deti na 15 rokov dochodkoveho poistenia ... a to neviem, ci by si menila ....

To by som netvrdila, bolo véééľmi dlhé obdobie, keď sa do odpracovaných rokov rátala evidencia na úrade práce. A mám to priamo z komunikácie s Rómom...
berta2
22.02.12,18:00
ale čo znamená "oplatí sa ti doplatit z maxima".....ako mam vypočítať koľko si mam doplatiť kolko to je z maxima a kolko z minima.....
Andyke
22.02.12,18:39
Napíš aspoň orientačne kedy si sa narodila mes. a rok napr. 08/1987
Kedy si chodila do strednej školy (v ktorých rokoch – napr. 2002-2006 )
A ešte kedy si bola zamestnaná ?
Z minima Ti určite neodporúčame doplatiť.
berta2
22.02.12,19:25
hmmm to kvôli comu treba kedy som chodila na str. školu??? mam aj výšku Bc.
jún 87, zamestnana som bola na prelome rokov 2010/2011 devať mesiacou, minimalna mzda.... :(
Andyke
22.02.12,19:43
Za to treba vedieť ktoré roky si navštevovala strednú a tú vysokú školu (lebo z tých rokov treba pozrieť vymer.základy v zákone, z ktorých treba doplatiť dôchodkové poistenie a v tých starších rokoch predsa boli nižšie VZ t.j. aj menej doplatíš na poistnom)
Pokiaľ si s tým poradíš aj sama – tak v zákone o soc.poistení nájdeš všetko.
berta2
22.02.12,19:51
nienie sama si s tým neporadim...SS 2002 - 2006, VS 2006 - 2009
Katy a R
22.02.12,19:58
do roku 2003 sa počítalo do obdobia poistenia aj štúdium. No tak potom by bolo dobré doplatiť za nasledujúce obdobie - neviem, koľko ti chýba:confused:
A vysvetlenie vzorca a výpočet OMB nájdeš v zákone;) .
Andyke
23.02.12,14:59
Pozerala som zákon platný v r. 2003 – za študentov až od 18 rokov platil štát na dôch.poistenie.
Andyke
23.02.12,15:03
Doplatenie štúdia za r.ok 2004
Minim.VZ od 1.1. 2004 bol 6080 a od 1.10.2004 6500
Za to som počítala zo 6500 v tomto model.príklade
20 % star. z VZ 6500 = 1300 a 6 % inv. z VZ 6500 = 390
Spolu 1690 Sk mesačne x 12 mesiacov: 20280 Sk toľko by si zaplatila

Rok 2005 (január až marec)
18 % star. z VZ 6500= 1170 a 6 % inv. z VZ 6500= 390 spolu : 1560
1560 x3 mesiace= 4680 Sk toľko by si zaplatila

Vychádzajú veľmi nízke OMB aj za štúdium aj zo zamestnania , takže ID vychádza žalostne nízky.

maximálny VZ za r. 2004 od 1.1.2004 40533 a od 1.7.2004 43095
r.2005: do 30.6.2005 43095 od 1.7.2005 47475)
Vypočítaj na kalkulačke podľa horeuved. %.
Asi by som zvolila nejakú strednú cestu (napr. z 25000 za celé obdobie, aj tak to bude poriadny balík peňazí – záleží koľko chceš a vieš investovať do toho)
Výšku ID som Ti poslala cez súkromné správy.
Andyke
23.02.12,17:48
Áno v minulosti boli - lenže novelou zákona ich vylúčili - novela 232/2000 (pôv.zák.274/1994) s účinnosťou od 1.8.2000.
2. V § 14 ods. 10 písm. a) sa vypúšťajú slová „žiakov stredných škôl a“.
A nenašla som nijaké ustanovenie v zákone, že štát síce za nich neplatí , ale tieto roky sa počítajú do dôch.poistenia.
Natty
24.02.12,13:35
Ahojte poraďáci, borím sa s tým síce už nejakú tú dobu sama, ale stále mám mnoho nezodpovedaných otázok, takže, ako vždy, potrebujem pomoc v nasledujúcej veci:
V priebehu roku 2012 plánujem požiadať o id. Nakoľko neviem, či mi bude priznaný a koľko %, zatiaľ čisto hypoteticky uvažujem, či si ho viem nejakým spôsobom už teraz zvýšiť? Roky dôchodkového poistenia by som mala spĺňať, ide mi hlavne o výšku priemerného osobného mzdového bodu...
Moja situácia je nasledovná:

štúdium na VŠ od 1.9.1994 do 27.5.1999
evidovaná nezamestnaná od 28.5.1999 do 30.9.1999
pracovný pomer od 1.10.1999 do 31.12.1999
evidovaná nezamestnaná od 1.1.2000 do 19.1.2000
pracovný pomer od 20.1.2000 do 29.2.2000
pracovný pomer od 1.3.2000 do 31.8.2010 /na poslednom zápočte uvedené 16 rokov 29 dní/
dobrovoľne nezamestnaná od 1.9.2010 do 28.9.2010
platená pn od 29.9.2010 do 30.4.2011
dobrovoľne nezamestnaná od 1.5.2011 do 30.6.2011
evidovaná nezamestnaná od 1.7.2011 – trvá
platená pn od 13.1.2012 – trvá
Som dobrovoľne nemocensky poistená od r. 2008 a chcem sa spätne poistiť k 1.2.2012 v rámci komplexného balíka (PN+DP+PvN).

Uvažujem, že si doplatím dôchodkové poistenie z maxima za dobu evidencie od 1.7.2011, len neviem, či to bude mať vôbec vplyv na výšku prípadného id? Ak by som si takto prilepšila, kedy mi stačí urobiť dodatočné prihlásenie a úhradu, aby som zbytočne nepreplácala...? Viem tak spraviť aj potom, čo už budem na isto vedieť, či mi vychádza nejaký nárok na id?


Z akého obdobia sa bude vychádzať pri výpočte id v mojom prípade, ak by som oň požiadala napr. 1.10.2012? Poradíte mi, ako si vypočítam osobný mzdový bod (OMB) hlavne za obdobie, v ktorom som neodpracovala celý rok (napr. nástup do PP a ukončenie PP v priebehu roka, prípadné PN počas PP a náhradné doby?), a ako to potom bude s výpočtom priemerného OMB?

Viem, že je to predčasné, ale potrebujem to aspoň orientačne vedieť teraz, aby som sa vedela podľa toho zariadiť...

Ďakujem za váš čas a vaše cenné rady ;)
veronikasad
24.02.12,13:51
Natty, kolko máš rokov ?

Vyžiadaj si z ústredia SP Výpis z priebehu dôch.poistenia, v ktorom budeš mať uvedené obdobie dôch.poistenia aj príslušný osobný mzdový bod za každý kal.rok samostatne.
Natty
24.02.12,17:33
...študovať na VŠ som začala hneď po skončení SŠ, v tom roku som mala 18...

...presne to hodlám urobiť = požiadam o výpis SP, avšak to vyrieši len časť mojich otázok...

[QUOTE=Natty]
Uvažujem, že si doplatím dôchodkové poistenie z maxima za dobu evidencie od 1.7.2011, len neviem, či to bude mať vôbec vplyv na výšku prípadného id? Ak by som si takto prilepšila, kedy mi stačí urobiť dodatočné prihlásenie a úhradu, aby som zbytočne nepreplácala...? Viem tak spraviť aj potom, čo už budem na isto vedieť, či mi vychádza nejaký nárok na id?


Z akého obdobia sa bude vychádzať pri výpočte id v mojom prípade, ak by som oň požiadala napr. k 1.10.2012?
... ako to potom bude s výpočtom priemerného OMB (keď dostanem ten výpis, tak si spočítam všetky OMB a vydelím počtom príslušných rokov, z ktorých je vyrátaný OMB, aj keď v niektorých prípadoch nebude celý kalendárny rok?
/QUOTE]

...v týchto otázkach potrebujem poradiť...

Ešte raz veľká vďaka :)
Andyke
24.02.12,19:12
Natty rozhod.obdobie pre výpočet Tvojho ID je od r. 1994 do 2011 (pokiaľ požiadaš v r.2012) Pozerám tú Tvoju históriu, tak od 1.9.2010 Ti nebeží dôch.poistenie. Ale máš dostatočný počet rokov dôch.poistenia.
Ak doplatíš z r.2011 (pomôže a veľmi, ale je to riadny balík peňazí)
Natty
25.02.12,10:10
Ďakujem za všetky príspevky. Tiež som takto uvažovala, ale ako som si to dnes tak námatkovo rátala, tak do doplatenie z maxima by ma vyšlo pekne veľa a na to nemám, takže táto alternatíva padá :(

Toto som našla v jednej podobnej diskusii z 12/2009:
"Mne ide vlastne o to, že čas štúdia mi kazí Primerný Osobný Mzdový Bod (POMB) ktorý sa použije pri výpočte ID. Ale ako som tak pátral, tak podľa nového znenia zákona sa bude započítavať doba do celkovej doby poistenia, ale OMB ktorý je pre toto obdobie 0,3 sa nebude brat do úvahy ale POMB sa vyráta len z obdobia v ktorom som bol zamestnanec, samoplatca, SZČO resp. si dodatočne doplatil za možnú dobu."

Babule, neviete ako to teda v súčastnosti platí?! Lebo ak sa bude rátať POMB aj za obdobie štúdia pred 1.1.2004, tak to vyjde ozaj dosť biedne...:mee:

A ešte jedna vec, keď si vyhľadám zákon o sociálnom poistení, je tam uvedené...účinnosť od 01.01.2012 do 31.03.2012...vie niekto, či sa chystajú nejaké zmeny v tomto smere?
Jana Motyčková
27.02.12,06:53
Čas štúdia nekazí POMB, doba sa započíta do doby poistenia. Ale celé roky štúdia s OMB 0,3 sa do priemeru (POMB) nepoćítajú. Iba ak časť roka bolo napr. zamestnanie, časť roka štúdium, vtedy sa k OMB pripoćíta alikvótna časť z 0,3 za dobu štúdia. Prípadne 0,3 sa počíta, ak iné doby poistenia neboli.
V tomto smere zatiaľ žiadne zmeny.
Natty
27.02.12,12:05
Janka, ďakujem za uistenie, medzitým som našla v poradni SP zodpovedaný dotaz na podobnú otázku z 11/2011 = celkom "čerstvé", takže je to tak, ako píšeš, čo ma teší...
Akurát ma z tvojej odpovede zaujala veta: "Prípadne 0,3 sa počíta, ak iné doby poistenia neboli." Môžeš mi, prosím, objasniť, čo to presne znamená? V mojom prípade som v jednom roku (1999) ukončila VŠ, po škole som hneď bola evidovaná na ÚP a potom som sa zamestnala. Tých 0,3 sa teda bude rátať pomerne za dobu štúdia aj evidencie?

A ešte čosi, a síce, našla som doma výpis z individuálneho účtu zo SP z r. 2007, ale cca 3,5 roka štúdia na VŠ tam akosi vypadli, nie je tam ani doba evidencie, t.j. OMB je teda podľa všetkého skreslený... Ako to je u vás?
Jana Motyčková
27.02.12,13:25
Ak niekto skončí školu, potom je na ÚP, potom ide z jednej materskej od druhej atď, nikdy sa nezamestná ani nepoistí tak sa vezmú do úvahy takto získané OMB.
Natty
14.03.12,08:13
Ak mozem, este by som sa vratila k teme, a sice, od 1.2.2012 som evidovana ako dobrovolne poistena osoba (komplexny balik), ale som zaroven PN, chcem si overit, ci toto obdobie dochodkoveho poistenia sa zarata do rozhodujuceho obdobia bez vplyvu na OMB? Pochopila som to spravne?
Jana Motyčková
14.03.12,09:43
Započíta sa do rozhodujúceho obdobia. OMB to samozrejme tiež ovplyvní. Ak je PN platená, počas PN sa vymeriavací základ kráti a tým pádom sa kráti aj OMB.
Natty
14.03.12,10:53
Janka, prepac mi, ale ja som z toho zmetena...PN mam platenu z dobrovolneho poistenia, momentalne som evidovana na UP, takze nemam ziadny iny prijem. V tomto roku chcem poziadat o ID, takze predpokladam, ze ani iny prijem nebudem mat. Bude sa mi teda ratat 0,3 OMB za obdobie dobrovolneho dochodkoveho poistenia? Pokazi mi to totiz PMB a to nechcem, co robit?
Jana Motyčková
14.03.12,11:43
Takto - teraz som to spätne pozrela, keď budeš žiadať o dôchodok v r.2012, tak OMB z roku 2011 sa ti pri výpočte nebude brať do úvahy. Ale doba poistenia v r.2012 pred žiadosťou o dôchodok áno.
Keby si išla na dôchodok až po r.2012, tak sa už berie do úvahy OMB aj z r.2012. Počas PN nie je OMB 0,3, je 0.
Natty
14.03.12,13:14
... Počas PN nie je OMB 0,3, je 0.

...myslela som si to...

Janka, dakujem krasne za uistenie a za trpezlivo zodpovedane dotazy :) .
berta2
27.04.12,15:35
Jooooj som tak veľmi nazlostená....keď niekto pôjde do sociálnej poisťovni do Prešova nech si radšej predtým všetko sám pozisťuje...a ak chcete radu veľa toho nezistíte, a možno sa Vám stane to čo mne, že ešte tie milé pracovníčky oboznámite vy, že čo všetko sa dá.....
och sama birokracia - všetko je tak popreplietané samými papierovačkami, len aby štát nemusel nič dávať..
Ale keď mame platiť mi tak hneď sa vie kto sme, kde sme .... ale keď chce niečo obyčajný človek bez známosti na niektorých miestach...:( bez šance...dnešný svet....som smutná a nasratá...
Niežeby štát bol rád, že aj ID sa môže zamestnať, ešte mu budu dávať aj polena pod nohy...:(
whisper
16.07.12,10:39
Ahojte,

vzhľadom na komplikovanosť (pre nás laikov) a neochotu pracovníčok na úradoch by som vás chcel poprosiť o pomoc v nasledovnej situácii...

Kamarátka má zdravotné problémy a dostala pred mesiacom ID vo výške 45% s tým, že jej ho uznávajú aj na 3 roky dozadu. Študentkou bola do 31.8.2008 a od tej doby je zamestnaná alebo evidovaná na úrade práce len nepravidelne (dokopy asi 8 mesiacov). Takže si musí zbytok poistenia doplatiť, aby mala nárok na vyplácanie ID + nárok na vyplatenie ID za 3 predchádzajúce roky. Tu prichádza to, s čím nevieme moc pohnúť - ako si to vypočítať presne a ako postupovať pri spätnej úhrade poistenia tak, aby to bolo pre ňu čo najvýhodnejšie. Samozrejme sme to najprv skúšali riešiť priamo v poisťovni, ale tam nás odbili s tým, že oni výpočty nerobia a ani nevedeli povedať, aká bola priemerná mzda a že to si máme my sami zariadiť.

Nevieme, nakoľko je to časovo náročné - ak je to zložité, sme samozrejme ochotní sa aj v rámci našich možností odmeniť za váš čas, prípadne ak ste vedeli poradiť, kto sa takýmito vecami zaoberá... Ak teórii výpočtu dobre rozumieme, tak pri doplácaní poistenia sa oplatí, aby bol OMB čo najvyšší a teda pôjde o sumu aj niekoľko tisíc Euro. Iste chápete, že neradi by sme riešili operácie s takýmito peniazmi bez toho, aby sme presne poznali postup aj požadovaný výsledok. Financovanie by sme chceli riešiť úverom, ktorý by sa potom vyplatil z toho, čo kamarátke príde ako spätne vyplatené za tie 3 roky.

Ďakujeme vopred za ochotu.
veronikasad
16.07.12,14:00
Whisper, koľko rokov má tvoja kamarátka ?

§ 72
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

Zavolajte si na infolinku SP, kde po zadaní rodného čísla vám pracovníčka infolinky dá konkrétne rady ako postupovať ďalej.

Informácie o dôchodkoch tel. 0800 123 123 dochodky@socpoist.sk
berta2
16.07.12,17:14
Ahoj,
ja som bola asi v takej situácii ako tvoja kamarátka...PRAJEM SILNE NERVY A VEEEEĽA TRPEZLIVOSTI výsledok stojí zato, aspoň v mojom prípade to tak bolo.
Mne v tom pomohla "Andyke" keby nie jej rád a jej pomoci na socialke by ma riadne odrbali, alebo aby som sa správne vyjadrila, neoboznamili ma so všetkými skutočnostami pre mna výhodnými.
Mne priznali narozdiel od tvojej kamarátky 70% ID (ale som v tej skupine ako ona - čiže čiastočný ID nie úplny), tiež som nemala dostatočný počet rokov odrobený, jeden rok som mala a jeden rok mi chýbal, kedže patrím do skupiny C ako ti píše veronikasad.
A teraz najťažšia otázka pre mna - koľko som si mala doplatiť??????
Musela som si určiť VZ - vymeriavací základ (socialka mi radila - VZ si dajte 320E - tj minimálna mzda), Andyke mi radila, aby som si dala ooooooveľa vačší tak ja som ju poslúchla.
Určila som si VZ 800e, síce za ten jeden rok mi vypočítali, aby som si doplatila čosi cez 2000E (pracovníčky na Socialke na mna pozerali divne, že či som normalna, že isto chcem tolko penazi zaplatiť), sice s malou dušičkou, ale zaplatila som!!!!
Dva mesiace som čakala na výsledky zo socialky, ale stalo to zato, vyšiel mi velmi pekný dôchodok. Keby som počuvla hned na začiatku pani pracovníčku, tak by som žila z 25 eurami.... :( , našťastie Ďakujem Andyke, sice zdravie mi to nevráti, ale som len človek, ktorý predovšetkým myslí na seba, a keď nato mam pravo, tak prečo ho nevyužiť.
Veľa šťastia kamarátke.
whisper
16.07.12,18:14
@veronikasad: má 23 rokov... Zajtra im tam teda skúsim zavolať - mám si pýtať informácie k tomu, aby sme doplatili ten jeden rok, ktorý musí mať zaplatený?

§72, resp. celú stránku sociálnej poisťovne som si už predtým prečítal... Teoreticky to ovládam, potrebujem ale aby mi niekto "potvrdil", že treba toto a takto spraviť, lebo tam nechceme niečo domrviť, hlavne keď ide o dosť veľké peniaze. Čo sa týka tvojho odkazu, "Príklady" mi tam nefungujú, nič mi nenájde.

@berta2: ďakujeme.

Práve preto, že chceme, aby jej vyšiel dôchodok čo najvyšší, tak musím za ňu na poistení zaplatiť dosť veľa a preto mám aj ja ohľadom tohto dosť malú dušičku :) úver by som si bral ja (jej nedajú) a potrebujem si byť 100%-ne istý, že to prebehne ako má a tie peniaze aj dostanem od štátu naspäť (za tie uznané 3 roky dozadu)... ak by sme totiž spravili nejakú chybu z nevedomosti, tak ja by som mal pred sebou finančnú traumu a ona psychickú z toho, že ma "do toho zatiahla"...
veronikasad
16.07.12,19:17
@veronikasad: má 23 rokov... Zajtra im tam teda skúsim zavolať - mám si pýtať informácie k tomu, aby sme doplatili ten jeden rok, ktorý musí mať zaplatený?

§72, resp. celú stránku sociálnej poisťovne som si už predtým prečítal... Teoreticky to ovládam, potrebujem ale aby mi niekto "potvrdil", že treba toto a takto spraviť, lebo tam nechceme niečo domrviť, hlavne keď ide o dosť veľké peniaze. Čo sa týka tvojho odkazu, "Príklady" mi tam nefungujú, nič mi nenájde.

@berta2: ďakujeme.

Práve preto, že chceme, aby jej vyšiel dôchodok čo najvyšší, tak musím za ňu na poistení zaplatiť dosť veľa a preto mám aj ja ohľadom tohto dosť malú dušičku :) úver by som si bral ja (jej nedajú) a potrebujem si byť 100%-ne istý, že to prebehne ako má a tie peniaze aj dostanem od štátu naspäť (za tie uznané 3 roky dozadu)... ak by sme totiž spravili nejakú chybu z nevedomosti, tak ja by som mal pred sebou finančnú traumu a ona psychickú z toho, že ma "do toho zatiahla"...
Nedala som ti odkaz na príklady, to je emailová adresa, na ktorú môžeš tiež zadať písomný dotaz ak nepochodíš na infolinke. Môžeš si zo SP vyžiadať písomný priebeh dôch.poistenia, aby ste zbytočne neplatili viac. Orientačný priebeh poistenia by mala dostať aj na pobočke SP na registri zamestnancov. (nie odd.dôch.poistenia, kde sa vybavuje ID).
whisper
16.07.12,19:33
@veronikasad: trochu sme sa nepochopili :) Mal som na mysli tvoj odkaz "Na začiatok" pod paragrafom 72 v tvojom príspevku. Ten odkaz vedie na článok tu na Porade, v ktorom sú aj príklady výpočtov, teda kedysi boli, ale už to nefunguje ( http://img404.imageshack.us/img404/7846/screenshot1yx.jpg )... Potrebujeme si totiž vypočítať, koľko bude treba zaplatiť, prvý krok ale zjavne je zistiť si, koľko mesiacov jej chýba... Každopádne vďaka, ozvem sa im a potom dám vedieť, ako sme pokročili :)
berta2
17.07.12,05:40
Keď ma tvoja kamarátka len 23 rokov...to znamená, že musí mať zaplatene v dôchodkovom len jeden rok. Mne sa počítali (mam24rokov) aj roky štúdia konkrétne nejaké 4 mesiace strednej školy (prečo? asi v roku 2003 ešte platil zákon, že za študentou sa platili nejaké odvody).
Čiže treba zistiť či aj kamaratke sa počítajú aj nejaké roky štúdia, a presne koľko pracovala normalne na zmluvu, urad práce sa nepočíta...
whisper
17.07.12,06:54
ID má uznané od 5. júna 2009... Podľa toho, čo mi vravela má odvedené 0,-€ (má to v liste zo SP) a mala by doplatiť za obdobie medzi ukončením povinnej školskej dochádzky a dňom vzniku ID. Keďže jej ale stačí mať odvedený jeden rok, tak treba zaplatiť iba 12 mesiacov vo výške xyz €... Rozumieme tomu dobre? Teraz sa ale trochu strácam v tom, čo si vlastne mám pýtať od tety v SP :(
berta2
17.07.12,07:09
To znamená, že ešte nepracovala?, ok z toho vyplýva, že si musí doplatiť jeden celý rok, musíte si vybrať obdobie ktoré chcete doplatiť, tj od jej 16teho roku do 5.6.2009 - a musíte si určiť vymeriavací základ, čím vyšší VZ tým vyšší dôchodok...Mne pomohla určiť VZ "andyke" - tu na porade, skuste si ju niekde najsť... mi presne vypočítala kolko si mam dat VZ, kolko budem dostavať dochodok, a kolko si mam doplatiť...
veronikasad
17.07.12,07:16
ID má uznané od 5. júna 2009... Podľa toho, čo mi vravela má odvedené 0,-€ (má to v liste zo SP) a mala by doplatiť za obdobie medzi ukončením povinnej školskej dochádzky a dňom vzniku ID. Keďže jej ale stačí mať odvedený jeden rok, tak treba zaplatiť iba 12 mesiacov vo výške xyz €... Rozumieme tomu dobre? Teraz sa ale trochu strácam v tom, čo si vlastne mám pýtať od tety v SP :(
Rozumieš tomu dobre, ale doplatiť musí z aktuálneho minimálneho vymer.základu. Ak to nestihne do konca roku 2012, od 1.1.2013 sa min.VZ znovu zvýši.
Pri veku, ktorý si uviedol, sa na ňu už nevzťahovalo dôchodkové poistenie platené za študentov štátom.

Pre porovnanie :

V r,2009 (kedy jej vznikol nárok na ID) bol min.VZ 295,50€ - mesačná platba 76,70€
V roku 2012 - min.VZ 339,89€ - mesačná platba 97,71€.
whisper
17.07.12,07:23
Hej, pred 5. júnom 09 ešte nepracovala, chodila na strednú školu... 16 rokov mala 2.5.2005, takže stačí si doplatiť napr. 1.6.2005 až 1.6.2006? Andyke sa zatiaľ ozvať nemôžem, lebo mi nedovolí posielať správy.

@veronikasad chceme práveže doplatiť viac, aby mala ID vyšší, má totiž veľký problém sa zamestnať a keďže rodina na ňu kašle, potrebuje z niečoho žiť... Chodí aspoň na brigády a podobne, ale to nestačí, keďže nebýva doma. Keďže by jej mali vyplatiť dôchodok aj spätne za tie 3 roky, tak chceme, aby to bolo čo najviac, nech má nejakú rezervu, keby sa jej zhoršil stav alebo by musela meniť podnájom.

ozeral som kalkulačky na stránke SP, ale tam sú len pre r. 2011 a 2012, tak neviem, že koľko by sme mohli, resp. sa nám oplatí doplatiť... Ak by som sa nejak dopracoval k tomu číslu, potom už stačí len napísať do SP, že by sme chceli doplatiť za dané obdobie poistenie so základom xyz?
Jana Motyčková
17.07.12,07:35
Treba zaplatiť za čo najstaršie obdobie - je to finančne najvýhodnejšie. Najskôr sa dá za dobu štúdia odo dňa dovŕšenia 16 rokov. Čiže najvýhodnejšie je doplatiť si rok poistenia za dobu od 2.5.2005 do 1.5.2006, resp. za toľko dní, koľko jej chýba do potrebného roku poistenia.. Vzhľadom na to, že ID sa vypoćíta z VZ ktorý dosiahla, je treba zvážiť koľko môže zaplatiť a neplatiť si DP z minima ale z vyššej sumy.
Ak by iné DP (zamestnanie) nemala - ak si napr. zaplatí z dvojnásobku minima, jej ID bude skoro dvojnásobný oproti tomu, ako keby si platila z minima.
Ak tam mala iné krátke zamestnanie, určený vyšší VZ tiež ovplyvní výpočet, ale o niečo menej, závisí od presných údajov.
berta2
17.07.12,07:37
Veronikasad -veľmi nerozumiem, že prečo si písala že doplatit sa dá z minimálneho VZ, lebo to mi povedali aj pracovníčky VZ, ale ja som povedala NIE ja si chcem sama určiť vymeriavací základ.
Len pre vysvetlenie minimálny VZ je len minimálna mzda čo jesť cca 320e. Ja som si to všetko vybavovala cca pred 3 mesiacmi. VZ som si určila až 800e, čo nie je minimáln VZ
whisper
17.07.12,07:43
Ako som písal, my chceme doplatiť čo naviac - ak sa nemýlim, je nejaký maximum pre VZ (tento rok 1 153,50€ ak som dobre pozeral) a ten by sme radi doplatili, samozrejme ale za rok 2005-06, čo bude menej. Takže minimálny VZ nemusíme vôbec riešiť. Preto oslovila mňa, že ja jej viem finančne pomôcť, keďže štát jej vyplatí ten spätne priznaný dôchodok za 3 roky a z toho mi požičané peniaze vráti. Teda aspoň taký je plán, je tam niekde háčik?

@Janka presne to som si aj myslel, že najstarší možný dátum bude najvýhodnejší. Keďže v SP má odvedenú nulu, tak zamestnanie nemusíme vôbec riešiť, lebo keď pracovala, už bola na ID (uznaná spätne) a teda tie odvody sa tam nerátajú.
Katy a R
17.07.12,07:51
Ako som písal, my chceme doplatiť čo naviac - ak sa nemýlim, je nejaký maximum pre VZ a ten by sme radi doplatili. Takže minimálny VZ nemusíme vôbec riešiť. Preto oslovila mňa, že ja jej viem finančne pomôcť, keďže štát jej vyplatí ten spätne priznaný dôchodok za 3 roky a z toho mi požičané peniaze vráti. Teda aspoň taký je plán, je tam niekde háčik?

@Janka presne to som si aj myslel, že najstarší možný dátum bude najvýhodnejší. Keďže v SP má odvedenú nulu, tak zamestnanie nemusíme vôbec riešiť, lebo keď pracovala, už bola na ID (uznaná spätne) a teda tie odvody sa tam nerátajú.
Tuto si pozri - aké boli VZ v roku 2005 a 2006 .. podľa toho sa zariaď. http://www.socpoist.sk/1675-menu/48608s Ak napr chceš mať OMB okolo 1 ... tak za rok 2005 to vychádza na mes VZ približne 17 000 korún (len tak od oka, nechce sa mi presne počítať)... samozrejme dobre by bolo dosiahnuť aj vyšší OMB .. tak treba zvážiť, že nakoľko máš prostriedky.
Z minima ozaj neplať;)
whisper
17.07.12,07:59
Prostriedkov mám toľko, koľko bude treba, banka mi požičia bez problémov... Takže riešime opačný proces - nie OMB podľa dostupnej sumy, ale určiť si ideálny OMB a z toho vypočítať a požičať si sumu, ktorú treba zaplatiť.

Inak zmena - jeden rok školy mala prerušený kvôli prestupu na gymnázium, takže 10. rok šk. dochádzky ukončila až 31. augusta 2006, tj. po 17-tych narodeninách.
Jana Motyčková
17.07.12,08:01
Pri "doplatení si" zákon dokonca maximum nestanovuje, teoreticky môžete zaplatiť aj viac. Ale samozrejme POMB nezíska vyšši ako 3 a tiež netreba zabúdať, že v r. 2009 sa POMB nad 1,25 znižoval o 24% zo sumy nad 1,25.
Jediné čo mi v tom trošku vadí, či doplatnie si až po priznaní ID sa akceptuje. Neriešila som taký prípad, nemám to naštudované.
Jana Motyčková
17.07.12,08:14
Ešte rozmýšľam nad jednou dôležitou vecou - je vhodnejšie zaplatiť za jeden celý kalendárny rok ako za dva polroky! Ak zaplatíte za dva polroky z 3-násobku 1/12 VVZ (mesačne), získate len POMB 1.5 namiesto 3!
Ale stále mám podozrenie, že je už neskoro.
whisper
17.07.12,08:24
Čiže z toho mi logicky vycháza, že jej cieľový POMB je 3.

Volal som do SP a pýtal som sa ich na stav jej žiadosti a postup. Momentálne to má zamietnuté (nemá odvedený potrebný jeden rok) a aby splnila nárok na ID, potrebuje to mať doplatené. Máme ísť na pobočku, kde sa rieši dobrovoľné poistenie a doplatiť to - výšku doplatku by mi teda mali vypočítať na pobočke. Keď budeme mať potvrdenie o doplatení, bude sa jej žiadosť na ID znovu posudzovať. Takže doplatiť sa to zjavne dá, inak by ma tam neposielali a hlavne by potom nemala vôbec nárok na ID.

Čo sa týka roku 2009, vtedy neodviedla nič, resp. od júna už bola ID, tak je to jedno, či nie?

Sorry, ak sa už pýtam ako blbec, ale takéto veci som nikdy neriešil a preto sú mi úplne cudzie.

// Ak zaplatíte za dva polroky z 3-násobku 1/12 VVZ (mesačne), získate len POMB 1.5 namiesto 3! - Ďakujem, to je dosť podstatná informácia.
Kvaka
17.07.12,08:30
Platí doplatenie dodatočne v prípadoch podľa § 142 ods. 3:


(3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba
a) mala prerušené poistenie podľa § 26 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109681),
b) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
c) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.
Kvaka
17.07.12,08:32
Nech zaplatí za obdobie od 1.1.2005 do 31.12.2005. Kedy mala 16 rokov? Možno to bude aj inak.
whisper
17.07.12,08:33
Nech zaplatí za obdobie od 1.1.2005 do 31.12.2005.
16 rokov mala až 2.5.2005, to nevadí?

// to mi snáď budú vedieť povedať na pobočke... Tak zaplatíme buď za 1.1.2005-06 alebo za rok neskôr.
Kvaka
17.07.12,08:35
16 rokov mala až 2.5.2005, to nevadí?
Aha, tak vadí. Potom za rok 2006.
Jana Motyčková
17.07.12,08:37
Ak sa to teda dá- doplatiť až po priznaní ID, teba doplatiť ako som písala za 1 celý kalendárny rok, čo najstarśí - kedy celý rok študovala. Ak napr. celý rok 2006 študovala (je jedno, ktorý ročník), doplaťte poistné za rok 2006. Ak chcete mať maximálny POMB 3, po ponížení o tých 24% - 2,58, tak zaplaťte poistné za 12 mesiacov roku 2006 z VZ 225132*3/12, t.j. z 56283 Sk mesačne. Je to ako som písala dokonca nad vtedy platné maximum, ale to súčasný zákon nerieši. Plný dôchodok v r. 2009 by mohol vyjsť rádovo 1000 €, 45% cca 450 €.
Kvaka
17.07.12,08:43
Píše, že študentkou bola do 31.8.2008, takže ten rok 2006 by mala doplatiť.
Jana Motyčková
17.07.12,08:44
Len píše, že mala rok prerušené štúdium, neviem ktorý.
whisper
17.07.12,08:49
2004/2005 mala prerušený, od jesene 2005 do r. 2008 bola už na gympli...

Tých cca 450 mesačne znamená, že toľko bude dostávať + keď jej bol uznaný spätne, tak dostane vyplatené aj 3 roky x 12 mesiacov x 450 € = 16 tisíc euro (odhadom)?? Predpokladám, že to SP vypláca a nie je s tým nejaký zádrhel? Kvôli tomu sa pýtam, aby sme mali z čoho splatiť ten úver použitý na zaplatenie poistného...
Katy a R
17.07.12,08:51
tak riešte ten rok 2006 - ako Janka píše ..
Jana Motyčková
17.07.12,08:53
Každý rok sa dôchodky zvyśujú, čiže bude sa vychádzať zo sumy rádovo 450 € v r. 2009, to sa v r. 2010 zvýši atď.
Kvaka
17.07.12,08:56
2004/2005 mala prerušený, od jesene 2005 do r. 2008 bola už na gympli...

Tých cca 450 mesačne znamená, že toľko bude dostávať + keď jej bol uznaný spätne, tak dostane vyplatené aj 3 roky x 12 mesiacov x 450 € = 16 tisíc euro?? (odhadom)Nemala nejakú náhradnú dobu, kedy je OMB=0,3? neviem presne, ako bola posudzovaná, keď bola PN, čo zrejme bola, keď jej priznali ID.
whisper
17.07.12,09:00
Ak som pochopil náhradnú dobu správne, tak pre rok 2006 žiadnu nemala, chodila normálne do školy... Či myslíš za obdobie tých spätne uznaných 3 rokov, alebo? :confused:
Kvaka
17.07.12,09:06
Ak som pochopil náhradnú dobu správne, tak pre rok 2006 žiadnu nemala, chodila normálne do školy... Či myslíš za obdobie tých spätne uznaných 3 rokov, alebo? :confused:Myslím obdobie do priznania ID, teda do mája 2009.
whisper
17.07.12,09:13
Od leta 2008 skončila denné štúdium, čiže je možné, že bola aj PN - vieme si to zistiť v SP? Ak bola PN (určite nie celú dobu), čo to spraví s jej situáciou? Bola nejaké obdobie aj na ÚP, ale to sa tam od r. 2001 neráta.

Inak, ďakujem :)
Kvaka
17.07.12,09:21
Od leta 2008 skončila denné štúdium, čiže je možné, že bola aj PN - vieme si to zistiť v SP? Ak bola PN (určite nie celú dobu), čo to spraví s jej situáciou? Bola nejaké obdobie aj na ÚP, ale to sa tam od r. 2001 neráta.

Inak, ďakujem :)Viete si to zistiť v SP, či nemá za rok 2008 nejaký OMB z titulu PN.
whisper
17.07.12,10:15
V SP mi povedali, že OMB sa z titulu PN ráta iba do roku 2003... Hm.
berta2
17.07.12,10:16
Čiže vlastná skúsenosť, doplatiť s VZ nad 800e rok 2006 ja by som dala aj jeden mesiac roku 2007 (kvoli marodkam a tak, človek nikdy nevie čo môžu odpočítať milé pani pracovníčky na SP) a hlavne nezabudnúť doniest kopie VYSVEDCENII z toho roku 2006, 2007 - teda predpokladam, že bola študentka. (Ja som sa pre vysvedčenia musela vracať domov, kedže som tiež doplacala roky študia 2004)
Jana Motyčková
17.07.12,10:17
Podľa mňa PN vôbec zisťovať nemusí. Jednak nebola vôbec poistená a navyše, ak dobre pozerám, 0,3 sa dáva len za náhradné doby do konca roku 2003.
Kvaka
17.07.12,11:12
Máš pravdu, nepozerala som to, len ma to napadlo, lebo mne zisťovali, samozrejme pred 2004.
whisper
17.07.12,13:15
Takže aby som to zosumarizoval: zajtra ideme do Sociálnej poisťovne s tým, že chceme doplatiť poistné za 12 mesiacov roku 2006 z vymeriavacieho základu 225.132 OPRAVA: 675.396 Sk, t.j. z 56.283 Sk mesačne + jeden mesiac z VZ 725.256 Sk, tj. 60.438 Sk pre január z roku 2007 (na základe odporúčania od Berty2, ak máte niekto iný názor, dajte mi prosím vedieť). Ak sa nemýlim, tak na základe týchto údajov by nám mala pracovníčka v SP vypočítať sumu poistného, ktorú treba zaplatiť + poskytnúť nám ostatné platobné údaje...

Ďakujem vám všetkým za pomoc a ochotu, zajtra sa ozvem, ako sme pokročili.
veronikasad
17.07.12,13:34
Takže aby som to zosumarizoval: zajtra ideme do Sociálnej poisťovne s tým, že chceme doplatiť poistné za 12 mesiacov roku 2006 z vymeriavacieho základu 225.132 Sk, t.j. z 56.283 Sk mesačne + jeden mesiac z VZ 241.752 Sk, tj. 60.438 Sk pre január z roku 2007 (na základe odporúčania od Berty2, ak máte niekto iný názor, dajte mi prosím vedieť). Ak sa nemýlim, tak na základe týchto údajov by nám mala pracovníčka v SP vypočítať sumu poistného, ktorú treba zaplatiť + poskytnúť nám ostatné platobné údaje...

Ďakujem vám všetkým za pomoc a ochotu, zajtra sa ozvem, ako sme pokročili.
Pracovníčka SP ti nič počítať nebude. Vyplň si doma RL FO a výšku vymer.základu si v ňom stanovuješ sám.
SP ti dá len identifikačné údaje na zaplatenie poistného (VS a číslo účtu).
Katy a R
17.07.12,13:45
Takže aby som to zosumarizoval: zajtra ideme do Sociálnej poisťovne s tým, že chceme doplatiť poistné za 12 mesiacov roku 2006 z vymeriavacieho základu 225.132 Sk, t.j. z 56.283 Sk mesačne + jeden mesiac z VZ 241.752 Sk, tj. 60.438 Sk pre január z roku 2007 (na základe odporúčania od Berty2, ak máte niekto iný názor, dajte mi prosím vedieť). Ak sa nemýlim, tak na základe týchto údajov by nám mala pracovníčka v SP vypočítať sumu poistného, ktorú treba zaplatiť + poskytnúť nám ostatné platobné údaje...

Ďakujem vám všetkým za pomoc a ochotu, zajtra sa ozvem, ako sme pokročili.
ale takto dosiahneš POMB asi 0,6 ... a dôchodok by bol možno tak 150 eur .. :confused::confused: .. alebo si sa stou ročnou sumou pomýlil ??
- a ja by som tam ten 1 mesiac roku 2007 nedávala - hoď do kalkulačky (v priloženom linku v príspevku č. 50) .. a uvidíš, aký je rozdiel;)
whisper
17.07.12,13:54
Hm, tú sumu som zobral z toho, čo mi napísala Janka...

// Ježíííš, už viem, sorry :D
veronikasad
17.07.12,13:56
Hm, tú sumu som zobral z toho, čo mi napísala Janka...
225 132/12 nie je 56283
Janka ho ešte násobila 3
whisper
17.07.12,14:03
Vyplň si doma RL FO a výšku vymer.základu si v ňom stanovuješ sám.
SP ti dá len identifikačné údaje na zaplatenie poistného (VS a číslo účtu).
A kde získame konkrétnu sumu poistného, ktorú treba zaplatiť? A ako to prepočítam na eurá?
veronikasad
17.07.12,14:05
A kde získame konkrétnu sumu poistného, ktorú treba zaplatiť?
potrebuješ vedieť mesačný vymer.základ. Poistné vo výške jeho 12-násobku už nie je problém vypočítať.
whisper
17.07.12,14:11
Ale veď VZ je 225 132 Sk x 3 / 12 = 56 283 Sk, o ktorom sme sa tu bavili, či nie?

Pre mňa je problém dostať z tohto základu sumu poistného na mesiac, resp. celý rok.




a ja by som tam ten 1 mesiac roku 2007 nedávala
tak nedám, ja som len na základe Bertinho príspevku myslel, že je dobré zaplatiť o mesiac viac :)
veronikasad
17.07.12,14:15
Ale veď VZ je 225 132 Sk x 3 / 12 = 56 283 Sk, o ktorom sme sa tu bavili, či nie?
V tomto príspevku to tak nie je, preto ťa Katy upozornila na chybu

http://www.porada.sk/t187812-p2-vypocet-ciastocneho-id.html#post2106372
veronikasad
17.07.12,14:21
Nie som odborník na výpočet VZ ani výšku ID, ale možno nezaškodí dobrá rada - nechoď pri výške VZ do extrémov, aby si mal tú pôžičku aj z čoho zaplatiť, ak sa náhodou potvrdia obavy, ktoré vyslovila Janka.
Katy a R
17.07.12,14:25
Ale veď VZ je 225 132 Sk x 3 / 12 = 56 283 Sk, o ktorom sme sa tu bavili, či nie?


Pre mňa je problém dostať z tohto základu sumu poistného na mesiac, resp. celý rok.


percento poistného (zo stanoveného VZ) je rovnaké - ako aj teraz - viď kalkulačky poistného ;) http://www.socpoist.sk/tabulky-platenia-poistneho/31487s
.. len teda neviem, presne, či treba zaplatiť celé dôchodkové poistenie (a nechce sa mi to hľadať, ako to je presne), lebo si myslím, že rezervný fond sa pri doplácaní poistenia neplatí.:confused:
však možno ešte niekto doplní - prípadne ti v tomto na SP pomôžu (sú tam aj ochotné tety:) - občas)
veronikasad
17.07.12,14:29
Ale veď VZ je 225 132 Sk x 3 / 12 = 56 283 Sk, o ktorom sme sa tu bavili, či nie?

Pre mňa je problém dostať z tohto základu sumu poistného na mesiac, resp. celý rok.

tak nedám, ja som len na základe Bertinho príspevku myslel, že je dobré zaplatiť o mesiac viac :)
Ak je suma 56283 SK mesačne správna, prepočítať ju konverzným kurzom na € už dúfam problém nebude. Dostaneš mesačný vymer. základ. (56283/30,126=1868€)
Katy a R
17.07.12,14:30
asi v korunách bude zadávať ... veď ide o rok 2006 !
Kvaka
17.07.12,14:57
Do 30. júna 2006 nájdeš maximálny VZ tu http://www.siov.sk/vdok_simple-socpinf1/11037s10173c

Je tam napísané aj toto: Dobrovoľne poistená osoba (DPO) si vymeriavací základ v zákonom stanovených hraniciach určuje sama a môže si vybrať všetky druhy poistenia, alebo len jedno z nich. Pokiaľ si platí dobrovoľne dôchodkové poistenie je povinná platiť si i poistné do rezervného fondu solidarity.
Rovnako nájdeš aj maximálny VZ od 1.7.2006.
whisper
17.07.12,15:27
dobrá rada - nechoď pri výške VZ do extrémov, aby si mal tú pôžičku aj z čoho zaplatiť, ak sa náhodou potvrdia obavy, ktoré vyslovila Janka.Myslíš "či doplatnie si až po priznaní ID sa akceptuje", alebo aké obavy? Na to sa chcem zajtra opýtať v poisťovni, že ako je to so spätným doplatením a do vysokého VZ by sme išli iba ak by sme to mali potvrdené, že sa ten 3-ročný spätne vyplatený dôchodok bude počítať z VZ ktorý odvedieme za r. 2006...

@Kvaka: sumy VZ na www.siov.sk (http://www.siov.sk) sa nezhodujú s tými na stránke poisťovne http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=622 - tie na www.siov.sk (http://www.siov.sk) vyzerajú byť z roku 2004 a nie 2006.
Kvaka
17.07.12,15:45
Myslíš "či doplatnie si až po priznaní ID sa akceptuje"? Na to sa chcem zajtra opýtať v poisťovni, že ako je to so spätným doplatením...

@Kvaka: sumy VZ na www.siov.sk (http://www.siov.sk) sa nezhodujú s tými na stránke poisťovne http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=622 - tie na www.siov.sk (http://www.siov.sk) vyzerajú byť z roku 2004 a nie 2006.V odkaze na SP máš všeobecné vymeriavcie základy VVZ pre jednotlivé roky. Maximálny VZ do 30.6.2006 sa určil ako trojnásobok VVZ z roku 2004 a od 1.7.2006 ako trojnásobok VVZ z roku 2005.
whisper
17.07.12,15:53
Už rozumiem, dík!
Andyke
17.07.12,15:54
Rok 2006 : I.polrok max.VZ na dôch.poist. bol 47475 Sk a II.polrok max.VZ bol 51822 Sk.
veronikasad
17.07.12,15:57
Rok 2006 : I.polrok max.VZ na dôch.poist. bol 47475 Sk a II.polrok max.VZ bol 51822 Sk.
Je potrebné urobiť zmenu VZ na RLFO od 1.7.2006 ?
Andyke
17.07.12,16:02
Idem prečítať všetky príspevky od zadávateľa, lebo neviem prečo až z maximálneho VZ?!
whisper
17.07.12,16:03
Takže tu mám výpočet pre min. VZ a pre max. VZ (pre jednoduchosť som nechal nižšiu hodnotu z prvého polroka ako maximum pre celý rok 2006). Použité sadzby v % sú z r. 2012 (4,4% - 18% - 6% - 2% - 4,75%) ale predpokladám, že boli rovnaké.

Podľa týchto súm hádam, že by sme šli na VZ okolo 30 000 Sk, tj. ročné poistné niečo cez 4000 euro.


http://img546.imageshack.us/img546/1189/vypocet.jpg
veronikasad
17.07.12,16:05
Takže tu mám výpočet pre min. VZ a pre max. VZ (pre jednoduchosť som nechal nižšiu hodnotu z prvého polroka ako maximum pre celý rok 2006). Použité sadzby v % sú z r. 2012 (4,4% - 18% - 6% - 2% - 4,75%) ale predpokladám, že boli rovnaké.

http://img546.imageshack.us/img546/1189/vypocet.jpg
Tabuľka je dobrá, ale na nem.poistenie sa prihlasovať netreba.
veronikasad
17.07.12,16:07
Idem prečítať všetky príspevky od zadávateľa, lebo neviem prečo až z maximálneho VZ?!
V roku 2009 mal schválený ID, ale nemá splnenú dobu dôch.poistenia, tak mu ho nevyplácajú. Janka Motyčková mu poradila max.výšku, ktorú treba doplatiť, aby vznikol "dobrý" ID.
Kvaka
17.07.12,16:08
V odkaze v príspevku 84 máš aj tabuľku, aj čo platiť.
whisper
17.07.12,16:10
V tom prípade sú tie sumy od 2.308 € / 192 € až 5.839 € / 487 €
Andyke
17.07.12,16:19
Do 30. júna 2006 nájdeš maximálny VZ tu http://www.siov.sk/vdok_simple-socpinf1/11037s10173c

Je tam napísané aj toto: Dobrovoľne poistená osoba (DPO) si vymeriavací základ v zákonom stanovených hraniciach určuje sama a môže si vybrať všetky druhy poistenia, alebo len jedno z nich. Pokiaľ si platí dobrovoľne dôchodkové poistenie je povinná platiť si i poistné do rezervného fondu solidarity.
Rovnako nájdeš aj maximálny VZ od 1.7.2006.

Dobrovoľne dôch.poistená osoba - rez.fond solidarity je povinná platiť.

Ale v tomto prípade sa jedná o dodatočné doplatenie dôchodkového poistenia za obdobie, ktoré povoľuje zákon.
Takže bude platiť iba starobné a invalidné poistenie. Konkrétne za rok 2006 je 18 % na star. poistenie a 6 % na inval.poistenie.
whisper
17.07.12,16:24
Tak to je super, v tom prípade je to o slušnú sumu nižšie a platí toto (ten tretí riadok mám pre dosadzovanie rôznych hodnôt):

http://img831.imageshack.us/img831/1189/vypocet.jpg
Andyke
17.07.12,16:27
18 % z 47475= 8546
6% inv. Z 47475=2849 t.j. spolu 11395 za 1 mesiac
12 mesiacov je spolu 136740,- Skk , takže cca 4538,88 Eur.
Kvaka
17.07.12,16:44
Toto som nevedela.
Andyke
17.07.12,18:14
Whisper poslala som Ti SS.
whisper
17.07.12,18:25
Ďakujem.
Katy a R
18.07.12,08:27
dobre som si myslela, že sa neplatí RF - vďaka za potvrdenie..
tatranka3725
02.09.12,14:18
Je možné doplatiť roky štúdia - priznaný a už poberaný čiastočný ID a následný prepočet soc. poisťovňou. Vďaka za info.
Natty
08.01.13,10:40
Ahojte,
pred časom som písala do tejto témy a teraz by som znova potrebovala poradiť. V SP pri predložení dokladov k žiadosti o ID zistili, že som v čase prázdnin medzi strednou a vysokou školou bola v riadnom pracovnom pomere /ja som bola doteraz v tom, že je to iba brigáda/. Bolo to v roku 1994 necelý mesiac. Nakoľko tento zamestnávateľ už ani neexistuje, odkázali ma na inú firmu, ktorá spravuje ich dokumenty. V tejto firme mi pracovníčka zistila, že naozaj som bola v tom čase vedená ako zamestnanec. ELDP však nie je v jej kompetencii vystaviť, tak mi o tom vystaví iba potvrdenie s uvedením hrubého príjmu. Ide mi o to, ako sa za daný rok bude rátať OMB na účely ID? Ako som už uviedla, predtým bola ukončená SŠ a po prázdninách som nastúpila na VŠ. Na úrade práce som medzitým nebola evidovaná. Ako sa mi toto obdobie bude započítavať? A ešte jedna kuriozita. V prvom ročníku VŠ som po zimnom semestri prestupovala na inú VŠ, pričom v SP evidujú štúdium na predošlej VŠ do 20.2.1995, avšak nástup na novú VŠ je až od 28.2.1995. Čo s tými 7 dňami medzitým?
Andyke
09.01.13,19:35
Za ten rok 1994 to bude súčet dvoch OMB : za štúdium Ti dajú pomernú časť OMB ( z hodnoty 0,3) a plus zo zamestnania tiež vypočítajú OMB.
Natty
11.01.13,11:34
Ďakujem Andyke. Mám ešte jeden dotaz: v informácii o zmenách stavu individuálneho účtu poistenca v údajoch o dôchodkovom poistení mám uvedenú dobu poistenia počas celej PN, ktorá vznikla v ochrannej lehote po ukončení PP v roku 2010, teda celá PN do 30.4.2011. Čo sa týka OMB, tak ten je v roku 2011, kedy som bola už len PN a poberala nemocenské z DNP, v uvedenej informácii 0. Bude sa mi toto obdobie rátať do dôchodkového obdobia a OMB za rok 2011 do POMB? Nemôžem totižto nikde v zákone nájsť nejaký §, ktorý by o tom hovoril, tak som zmätená, prečo je to takto uvedené v horeuvedenej informácii...
Natty
14.01.13,15:46
Ďakujem Andyke. Mám ešte jeden dotaz: v informácii o zmenách stavu individuálneho účtu poistenca v údajoch o dôchodkovom poistení mám uvedenú dobu poistenia počas celej PN, ktorá vznikla v ochrannej lehote po ukončení PP v roku 2010, teda celá PN do 30.4.2011. Čo sa týka OMB, tak ten je v roku 2011, kedy som bola už len PN a poberala nemocenské z DNP, v uvedenej informácii 0. Bude sa mi toto obdobie rátať do dôchodkového obdobia a OMB za rok 2011 do POMB? Nemôžem totižto nikde v zákone nájsť nejaký §, ktorý by o tom hovoril, tak som zmätená, prečo je to takto uvedené v horeuvedenej informácii...

...posúvam príspevok...

...ale nedá mi nenapísať sem dnešný zážitok zo SP. Pýtala som sa totižto aj "povolanej" osoby na dôchodkovom a asi som ju tak chúďatko doplietla mojimi otázkami a protiotázkami, že mi nevedela jednoznačne odpovedať, či sa to teda bude alebo nebude rátať do POMB a ako doba poistenia, lebo už sa vypla zo systému a teraz sa podržte...nechcelo sa jej znova zapnúť...
Ako chápem, že tam bolo kopec ľudí, ale tento argument ma fakt dostal :eek:

Takže...pomôže mi s tým niekto?!...prosím
Andyke
14.01.13,18:28
Natty Tvoj PP končil 31.8.2010 a teda aj dôchodkové poistenie sa ukončilo týmto dňom.
Poberanie nemoc. dávok v ochrannej lehote v období od 29.9.2010 do 30.4.2011 nie je obdobím trvania dôchodkového poistenia. V uvedenom období si nemohla získať obdobie dôch.poistenia (pokiaľ si nebola prihlásená ako dobrovoľne dôch.poistená osoba – a túto skutočnosť som nenašla v Tvojich predchádzaj. príspevkoch.)

Ešte sa vrátim k tomu štúdiu v r.1995. Vyzerá, že si nemala plynulý „ prechod“ z jednej vysokej na druhú vysokú školu. Takže aj tento rok Ti do výpočtu vstupuje. (lebo štúdium netrval súvisle celý kalend.rok)
Natty
14.01.13,22:50
Andyke, ďakujem Ti veľmi pekne za všetky Tvoje cenné rady!!!
Tak si to zhrňme: posudzované obdobie pre výpočet POMB bude od 1994 do 2011 s tým, že rok 1994 bude OMB zo zamestnania + OMB zo štúdia, rok 1999 OMB zo zamestnania + OMB zo štúdia + OMB z evidencie na ÚP, roky 2000-2010 OMB zo zamestnania. Dôchodkovo som bola poistená do 31.08.2010. Dobrovoľné dôchodkové poistenie od 1.2.2012 mi do výpočtu POMB nezasiahne, zarátajú sa iba dni do doby. Rozumiem tomu správne? Ostáva nevyjasnený rok 1995, keďže medzi prestupom z jednej VŠ na druhú vznikla "nedopatrením" medzera. Ja si ale myslím, že by sa to z rozhodujúceho obdobia na výpočet POMB mohlo vylúčiť, keďže ide o pokračovaniu v štúdiu = sústavná príprava na povolanie. Je pravda, že keď som sa na tú medzeru pýtala pracovníčky SP, pokrčila plecami, že tam za tie dni nebude nič, ale nenapadlo ma, že tým pádom mi to ovplyvní aj POMB. Myslela som, že sa mi len jednoducho odráta z doby poistenia 7 dní. Nejde o obdobie dôchodkového poistenia, za ktoré nemožno určiť osobný mzdový bod? Veď celý kalendárny rok, okrem tých 7 dní, trvalo štúdium. Ako teda bude vyzerať výpočet OMB za tento rok, takto: 365-7=358/365*0,3? Sa mi z toho hrnú slzy do očí, veď to bude žalostne málo, už ten PP cez prázdniny bol škrt cez rozpočet a teraz ešte aj toto...:mee: Asi začnem predsa len zvažovať o variante doplatenia doby evidencie na ÚP v r. 2011? Ale počkám si ešte na posudkovú komisiu...
Luboso
26.01.13,06:30
Dobry den, tiez by som sa chcel spytat na vypocet inv.dochodku.Jedna sa mi o to, ze ked niekto dlhe roky pracoval,ale mal tam obcas medzery-bol nezamestnany,aky to ma vplyv na vypocet ID.Dakujem.
Luboso
26.01.13,07:38
Neviem ci dobre tomu chapem,ale obdobie poberania podpory v nezamestnanosti alebo marodky by nemalo ''pokazit'' vypocet vysky inv.dochodku?
Mila123
26.01.13,07:55
Neviem ci dobre tomu chapem,ale obdobie poberania podpory v nezamestnanosti alebo marodky by nemalo ''pokazit'' vypocet vysky inv.dochodku?

doplatok na dôchodkové poistenie sa vykonáva v súlade so zákonom č. 461/2003, a to:



1. obdobie prerušenia sociálneho poistenia podľa § 26 zákona







2. obdobie zaradenia do evidencie nezamestnaných občanov,













3. obdobie sústavnej prípravy na povolanie štúdiom na strednej
alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.
Luboso
26.01.13,09:17
Neviem ci by malo vyznam doplatit si dochodkove poistenie,kedze odrobenych rokov je dost.
Negoti
26.01.13,09:18
Neviem ci by malo vyznam doplatit si dochodkove poistenie,kedze odrobenych rokov je dost.
chcelo by to prepočet....
Luboso
26.01.13,12:06
Mam 43 rokov,stale som pracoval,2 krat som poberal podporu v nezamestnanosti,tak neviem ako by to bolo s tym prepocitanim.
veronikasad
26.01.13,12:08
Mam 43 rokov,stale som pracoval,2 krat som poberal podporu v nezamestnanosti,tak neviem ako by to bolo s tym prepocitanim.
ak ti priznajú invaliditu nad 40 %, pri výpočte ID ti "dopočítajú" dobu dôch.poistenia do dovršenia dôch.veku, t.j. do 62 rokov.

ID sa počíta podla vzorca :
priemerný osobný mzdový bod x počet rokov dôch.poistenia x akt.dôch.hodnota x % invalidity
Luboso
26.01.13,12:50
A ten priemerny osobny mzdovy bod sa ako pocita?
veronikasad
26.01.13,12:54
A ten priemerny osobny mzdovy bod sa ako pocita?
Zo SP si pred pár rokmi dostal výpis, osobný mzdový bod je pomer priemernej mzdy v nár.hospodárstve a tvojho vymer.základu. Sleduje sa každý rok samostatne a pri výpočte dôchodku sa urobí priemerný OMB. Berie sa do úvahy príjem od roku 1984.
Výšku OMB ovplyvní obdobie evidencie na UP, za toto obdobie sa dá dôch.poistenie doplatiť. Ale to by chcelo dať si prepočítať odborníkovi, lebo doplatenie nebude malá suma a platiť z minima, ak tvoj príjem zo zamestnania bol vyšší nemá význam.
Luboso
26.01.13,13:34
To iste ako evidencia na urade prace plati aj ked som bol na PN?
veronikasad
26.01.13,13:37
To iste ako evidencia na urade prace plati aj ked som bol na PN?
Nemám to podrobne naštudované, ak sa tu objaví Andyke - poradí ti.
Katy a R
26.01.13,13:44
To iste ako evidencia na urade prace plati aj ked som bol na PN?
máš to už vyššie uvedené - pri prerušení podľa §26 ..
Luboso
28.01.13,07:58
Chcel by som sa este spytat,ked bol niekto v obdobi do roku 2004 evidovany na urade prace a zaroven pocas tej evidencie na UP bol nejaky cas na PN,ci tiez bolo za neho odvadzane dochodkove poistenie pocas PN?
Andyke
29.01.13,06:07
V ktorom roku to bolo?
Náhradnou dobou dôchodk.poistenia je aj :
doba nezamestnanosti, po ktorú

bol občan pred 1. januárom 2001 vedený v evidencii nezamestnaných bez ohľadu na nárok na podporu v nezamestnanosti a jej výplatu,
sa evidovanému nezamestnanému v čase od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003 vyplácala podpora v nezamestnanosti.
Luboso
29.01.13,06:48
Ahoj,na podpore som bol par mesiacov v roku 1997/1998, potom 2001/2002-tu som bol aj zaroven PN.
Hellena
12.03.13,08:01
Po skončení strednej školy v r. 2009 som nastúpila do práce. Po mesiaci som bola PN, bola som hospitalizovaná a po ukončení PN mi bol v roku 2010 priznaný inval. dôchodok 70 %. Jeho suma je veľmi nízka.
Chcem sa opýtať, či v mojom prípade bolo možné doplatiť poistné za dobu štúdia, aby som mala vyšší POMB.
Ďakujem za odpoveď.