Zavrieť

Porady

vypočet čiastočného ID

ahojte
našiel by sa niekto kto rozumie tomuto vzorcu?


POMB x ODP x ADH x percentuálna miera poklesu
POMB = priemerný osobný mzdový bod
ODP = súčet obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok a pripočítaného obdobia

ADH = aktuálna dôchodková hodnota ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku

a vie tak reálne vypočítať výšku dochodku???
Ďakujem
Usporiadat
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Ahojte poraďáci, borím sa s tým síce už nejakú tú dobu sama, ale stále mám mnoho nezodpovedaných otázok, takže, ako vždy, potrebujem pomoc v nasledujúcej veci:
V priebehu roku 2012 plánujem požiadať o id. Nakoľko neviem, či mi bude priznaný a koľko %, zatiaľ čisto hypoteticky uvažujem, či si ho viem nejakým spôsobom už teraz zvýšiť? Roky dôchodkového poistenia by som mala spĺňať, ide mi hlavne o výšku priemerného osobného mzdového bodu...
Moja situácia je nasledovná:
  • štúdium na VŠ od 1.9.1994 do 27.5.1999
  • evidovaná nezamestnaná od 28.5.1999 do 30.9.1999
  • pracovný pomer od 1.10.1999 do 31.12.1999
  • evidovaná nezamestnaná od 1.1.2000 do 19.1.2000
  • pracovný pomer od 20.1.2000 do 29.2.2000
  • pracovný pomer od 1.3.2000 do 31.8.2010 /na poslednom zápočte uvedené 16 rokov 29 dní/
  • dobrovoľne nezamestnaná od 1.9.2010 do 28.9.2010
  • platená pn od 29.9.2010 do 30.4.2011
  • dobrovoľne nezamestnaná od 1.5.2011 do 30.6.2011
  • evidovaná nezamestnaná od 1.7.2011 – trvá
  • platená pn od 13.1.2012 – trvá
Som dobrovoľne nemocensky poistená od r. 2008 a chcem sa spätne poistiť k 1.2.2012 v rámci komplexného balíka (PN+DP+PvN).

Uvažujem, že si doplatím dôchodkové poistenie z maxima za dobu evidencie od 1.7.2011, len neviem, či to bude mať vôbec vplyv na výšku prípadného id? Ak by som si takto prilepšila, kedy mi stačí urobiť dodatočné prihlásenie a úhradu, aby som zbytočne nepreplácala...? Viem tak spraviť aj potom, čo už budem na isto vedieť, či mi vychádza nejaký nárok na id?


Z akého obdobia sa bude vychádzať pri výpočte id v mojom prípade, ak by som oň požiadala napr. 1.10.2012? Poradíte mi, ako si vypočítam osobný mzdový bod (OMB) hlavne za obdobie, v ktorom som neodpracovala celý rok (napr. nástup do PP a ukončenie PP v priebehu roka, prípadné PN počas PP a náhradné doby?), a ako to potom bude s výpočtom priemerného OMB?

Viem, že je to predčasné, ale potrebujem to aspoň orientačne vedieť teraz, aby som sa vedela podľa toho zariadiť...

Ďakujem za váš čas a vaše cenné rady
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Natty, kolko máš rokov ?

Vyžiadaj si z ústredia SP Výpis z priebehu dôch.poistenia, v ktorom budeš mať uvedené obdobie dôch.poistenia aj príslušný osobný mzdový bod za každý kal.rok samostatne.
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

...študovať na VŠ som začala hneď po skončení SŠ, v tom roku som mala 18...

...presne to hodlám urobiť = požiadam o výpis SP, avšak to vyrieši len časť mojich otázok...

[QUOTE=Natty]
Uvažujem, že si doplatím dôchodkové poistenie z maxima za dobu evidencie od 1.7.2011, len neviem, či to bude mať vôbec vplyv na výšku prípadného id? Ak by som si takto prilepšila, kedy mi stačí urobiť dodatočné prihlásenie a úhradu, aby som zbytočne nepreplácala...? Viem tak spraviť aj potom, čo už budem na isto vedieť, či mi vychádza nejaký nárok na id?


Z akého obdobia sa bude vychádzať pri výpočte id v mojom prípade, ak by som oň požiadala napr. k 1.10.2012?
... ako to potom bude s výpočtom priemerného OMB (keď dostanem ten výpis, tak si spočítam všetky OMB a vydelím počtom príslušných rokov, z ktorých je vyrátaný OMB, aj keď v niektorých prípadoch nebude celý kalendárny rok?
/QUOTE]

...v týchto otázkach potrebujem poradiť...

Ešte raz veľká vďaka
Naposledy upravil Natty : 24.02.12 at 20:07
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Natty rozhod.obdobie pre výpočet Tvojho ID je od r. 1994 do 2011 (pokiaľ požiadaš v r.2012) Pozerám tú Tvoju históriu, tak od 1.9.2010 Ti nebeží dôch.poistenie. Ale máš dostatočný počet rokov dôch.poistenia.
Ak doplatíš z r.2011 (pomôže a veľmi, ale je to riadny balík peňazí)
1 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Ďakujem za všetky príspevky. Tiež som takto uvažovala, ale ako som si to dnes tak námatkovo rátala, tak do doplatenie z maxima by ma vyšlo pekne veľa a na to nemám, takže táto alternatíva padá

Toto som našla v jednej podobnej diskusii z 12/2009:
"Mne ide vlastne o to, že čas štúdia mi kazí Primerný Osobný Mzdový Bod (POMB) ktorý sa použije pri výpočte ID. Ale ako som tak pátral, tak podľa nového znenia zákona sa bude započítavať doba do celkovej doby poistenia, ale OMB ktorý je pre toto obdobie 0,3 sa nebude brat do úvahy ale POMB sa vyráta len z obdobia v ktorom som bol zamestnanec, samoplatca, SZČO resp. si dodatočne doplatil za možnú dobu."

Babule, neviete ako to teda v súčastnosti platí?! Lebo ak sa bude rátať POMB aj za obdobie štúdia pred 1.1.2004, tak to vyjde ozaj dosť biedne...

A ešte jedna vec, keď si vyhľadám zákon o sociálnom poistení, je tam uvedené...účinnosť od 01.01.2012 do 31.03.2012...vie niekto, či sa chystajú nejaké zmeny v tomto smere?
Naposledy upravil Natty : 25.02.12 at 12:44
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Čas štúdia nekazí POMB, doba sa započíta do doby poistenia. Ale celé roky štúdia s OMB 0,3 sa do priemeru (POMB) nepoćítajú. Iba ak časť roka bolo napr. zamestnanie, časť roka štúdium, vtedy sa k OMB pripoćíta alikvótna časť z 0,3 za dobu štúdia. Prípadne 0,3 sa počíta, ak iné doby poistenia neboli.
V tomto smere zatiaľ žiadne zmeny.
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Janka, ďakujem za uistenie, medzitým som našla v poradni SP zodpovedaný dotaz na podobnú otázku z 11/2011 = celkom "čerstvé", takže je to tak, ako píšeš, čo ma teší...
Akurát ma z tvojej odpovede zaujala veta: "Prípadne 0,3 sa počíta, ak iné doby poistenia neboli." Môžeš mi, prosím, objasniť, čo to presne znamená? V mojom prípade som v jednom roku (1999) ukončila VŠ, po škole som hneď bola evidovaná na ÚP a potom som sa zamestnala. Tých 0,3 sa teda bude rátať pomerne za dobu štúdia aj evidencie?

A ešte čosi, a síce, našla som doma výpis z individuálneho účtu zo SP z r. 2007, ale cca 3,5 roka štúdia na VŠ tam akosi vypadli, nie je tam ani doba evidencie, t.j. OMB je teda podľa všetkého skreslený... Ako to je u vás?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak niekto skončí školu, potom je na ÚP, potom ide z jednej materskej od druhej atď, nikdy sa nezamestná ani nepoistí tak sa vezmú do úvahy takto získané OMB.
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Ak mozem, este by som sa vratila k teme, a sice, od 1.2.2012 som evidovana ako dobrovolne poistena osoba (komplexny balik), ale som zaroven PN, chcem si overit, ci toto obdobie dochodkoveho poistenia sa zarata do rozhodujuceho obdobia bez vplyvu na OMB? Pochopila som to spravne?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Započíta sa do rozhodujúceho obdobia. OMB to samozrejme tiež ovplyvní. Ak je PN platená, počas PN sa vymeriavací základ kráti a tým pádom sa kráti aj OMB.
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Janka, prepac mi, ale ja som z toho zmetena...PN mam platenu z dobrovolneho poistenia, momentalne som evidovana na UP, takze nemam ziadny iny prijem. V tomto roku chcem poziadat o ID, takze predpokladam, ze ani iny prijem nebudem mat. Bude sa mi teda ratat 0,3 OMB za obdobie dobrovolneho dochodkoveho poistenia? Pokazi mi to totiz PMB a to nechcem, co robit?
Naposledy upravil Natty : 14.03.12 at 11:55 Dôvod: preklep
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Takto - teraz som to spätne pozrela, keď budeš žiadať o dôchodok v r.2012, tak OMB z roku 2011 sa ti pri výpočte nebude brať do úvahy. Ale doba poistenia v r.2012 pred žiadosťou o dôchodok áno.
Keby si išla na dôchodok až po r.2012, tak sa už berie do úvahy OMB aj z r.2012. Počas PN nie je OMB 0,3, je 0.
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Jana Motyčková Pozri príspevok
... Počas PN nie je OMB 0,3, je 0.
...myslela som si to...

Janka, dakujem krasne za uistenie a za trpezlivo zodpovedane dotazy .
0 0
berta2 berta2

berta2 je offline (nepripojený) berta2

Jooooj som tak veľmi nazlostená....keď niekto pôjde do sociálnej poisťovni do Prešova nech si radšej predtým všetko sám pozisťuje...a ak chcete radu veľa toho nezistíte, a možno sa Vám stane to čo mne, že ešte tie milé pracovníčky oboznámite vy, že čo všetko sa dá.....
och sama birokracia - všetko je tak popreplietané samými papierovačkami, len aby štát nemusel nič dávať..
Ale keď mame platiť mi tak hneď sa vie kto sme, kde sme .... ale keď chce niečo obyčajný človek bez známosti na niektorých miestach... bez šance...dnešný svet....som smutná a nasratá...
Niežeby štát bol rád, že aj ID sa môže zamestnať, ešte mu budu dávať aj polena pod nohy...
0 0
whisper whisper

whisper je offline (nepripojený) whisper

Ahojte,

vzhľadom na komplikovanosť (pre nás laikov) a neochotu pracovníčok na úradoch by som vás chcel poprosiť o pomoc v nasledovnej situácii...

Kamarátka má zdravotné problémy a dostala pred mesiacom ID vo výške 45% s tým, že jej ho uznávajú aj na 3 roky dozadu. Študentkou bola do 31.8.2008 a od tej doby je zamestnaná alebo evidovaná na úrade práce len nepravidelne (dokopy asi 8 mesiacov). Takže si musí zbytok poistenia doplatiť, aby mala nárok na vyplácanie ID + nárok na vyplatenie ID za 3 predchádzajúce roky. Tu prichádza to, s čím nevieme moc pohnúť - ako si to vypočítať presne a ako postupovať pri spätnej úhrade poistenia tak, aby to bolo pre ňu čo najvýhodnejšie. Samozrejme sme to najprv skúšali riešiť priamo v poisťovni, ale tam nás odbili s tým, že oni výpočty nerobia a ani nevedeli povedať, aká bola priemerná mzda a že to si máme my sami zariadiť.

Nevieme, nakoľko je to časovo náročné - ak je to zložité, sme samozrejme ochotní sa aj v rámci našich možností odmeniť za váš čas, prípadne ak ste vedeli poradiť, kto sa takýmito vecami zaoberá... Ak teórii výpočtu dobre rozumieme, tak pri doplácaní poistenia sa oplatí, aby bol OMB čo najvyšší a teda pôjde o sumu aj niekoľko tisíc Euro. Iste chápete, že neradi by sme riešili operácie s takýmito peniazmi bez toho, aby sme presne poznali postup aj požadovaný výsledok. Financovanie by sme chceli riešiť úverom, ktorý by sa potom vyplatil z toho, čo kamarátke príde ako spätne vyplatené za tie 3 roky.

Ďakujeme vopred za ochotu.
Naposledy upravil whisper : 16.07.12 at 13:58
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Whisper, koľko rokov má tvoja kamarátka ?

§ 72
Na začiatok

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

Zavolajte si na infolinku SP, kde po zadaní rodného čísla vám pracovníčka infolinky dá konkrétne rady ako postupovať ďalej.

Informácie o dôchodkoch tel. 0800 123 123 dochodky@socpoist.sk
Naposledy upravil veronikasad : 16.07.12 at 16:04
0 0
berta2 berta2

berta2 je offline (nepripojený) berta2

Ahoj,
ja som bola asi v takej situácii ako tvoja kamarátka...PRAJEM SILNE NERVY A VEEEEĽA TRPEZLIVOSTI výsledok stojí zato, aspoň v mojom prípade to tak bolo.
Mne v tom pomohla "Andyke" keby nie jej rád a jej pomoci na socialke by ma riadne odrbali, alebo aby som sa správne vyjadrila, neoboznamili ma so všetkými skutočnostami pre mna výhodnými.
Mne priznali narozdiel od tvojej kamarátky 70% ID (ale som v tej skupine ako ona - čiže čiastočný ID nie úplny), tiež som nemala dostatočný počet rokov odrobený, jeden rok som mala a jeden rok mi chýbal, kedže patrím do skupiny C ako ti píše veronikasad.
A teraz najťažšia otázka pre mna - koľko som si mala doplatiť??????
Musela som si určiť VZ - vymeriavací základ (socialka mi radila - VZ si dajte 320E - tj minimálna mzda), Andyke mi radila, aby som si dala ooooooveľa vačší tak ja som ju poslúchla.
Určila som si VZ 800e, síce za ten jeden rok mi vypočítali, aby som si doplatila čosi cez 2000E (pracovníčky na Socialke na mna pozerali divne, že či som normalna, že isto chcem tolko penazi zaplatiť), sice s malou dušičkou, ale zaplatila som!!!!
Dva mesiace som čakala na výsledky zo socialky, ale stalo to zato, vyšiel mi velmi pekný dôchodok. Keby som počuvla hned na začiatku pani pracovníčku, tak by som žila z 25 eurami.... , našťastie Ďakujem Andyke, sice zdravie mi to nevráti, ale som len človek, ktorý predovšetkým myslí na seba, a keď nato mam pravo, tak prečo ho nevyužiť.
Veľa šťastia kamarátke.
0 0
whisper whisper

whisper je offline (nepripojený) whisper

@veronikasad: má 23 rokov... Zajtra im tam teda skúsim zavolať - mám si pýtať informácie k tomu, aby sme doplatili ten jeden rok, ktorý musí mať zaplatený?

§72, resp. celú stránku sociálnej poisťovne som si už predtým prečítal... Teoreticky to ovládam, potrebujem ale aby mi niekto "potvrdil", že treba toto a takto spraviť, lebo tam nechceme niečo domrviť, hlavne keď ide o dosť veľké peniaze. Čo sa týka tvojho odkazu, "Príklady" mi tam nefungujú, nič mi nenájde.

@berta2: ďakujeme.

Práve preto, že chceme, aby jej vyšiel dôchodok čo najvyšší, tak musím za ňu na poistení zaplatiť dosť veľa a preto mám aj ja ohľadom tohto dosť malú dušičku úver by som si bral ja (jej nedajú) a potrebujem si byť 100%-ne istý, že to prebehne ako má a tie peniaze aj dostanem od štátu naspäť (za tie uznané 3 roky dozadu)... ak by sme totiž spravili nejakú chybu z nevedomosti, tak ja by som mal pred sebou finančnú traumu a ona psychickú z toho, že ma "do toho zatiahla"...
Naposledy upravil whisper : 16.07.12 at 20:26
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

whisper Pozri príspevok
@veronikasad: má 23 rokov... Zajtra im tam teda skúsim zavolať - mám si pýtať informácie k tomu, aby sme doplatili ten jeden rok, ktorý musí mať zaplatený?

§72, resp. celú stránku sociálnej poisťovne som si už predtým prečítal... Teoreticky to ovládam, potrebujem ale aby mi niekto "potvrdil", že treba toto a takto spraviť, lebo tam nechceme niečo domrviť, hlavne keď ide o dosť veľké peniaze. Čo sa týka tvojho odkazu, "Príklady" mi tam nefungujú, nič mi nenájde.

@berta2: ďakujeme.

Práve preto, že chceme, aby jej vyšiel dôchodok čo najvyšší, tak musím za ňu na poistení zaplatiť dosť veľa a preto mám aj ja ohľadom tohto dosť malú dušičku úver by som si bral ja (jej nedajú) a potrebujem si byť 100%-ne istý, že to prebehne ako má a tie peniaze aj dostanem od štátu naspäť (za tie uznané 3 roky dozadu)... ak by sme totiž spravili nejakú chybu z nevedomosti, tak ja by som mal pred sebou finančnú traumu a ona psychickú z toho, že ma "do toho zatiahla"...
Nedala som ti odkaz na príklady, to je emailová adresa, na ktorú môžeš tiež zadať písomný dotaz ak nepochodíš na infolinke. Môžeš si zo SP vyžiadať písomný priebeh dôch.poistenia, aby ste zbytočne neplatili viac. Orientačný priebeh poistenia by mala dostať aj na pobočke SP na registri zamestnancov. (nie odd.dôch.poistenia, kde sa vybavuje ID).
0 0
whisper whisper

whisper je offline (nepripojený) whisper

@veronikasad: trochu sme sa nepochopili Mal som na mysli tvoj odkaz "Na začiatok" pod paragrafom 72 v tvojom príspevku. Ten odkaz vedie na článok tu na Porade, v ktorom sú aj príklady výpočtov, teda kedysi boli, ale už to nefunguje ( http://img404.imageshack.us/img404/7...eenshot1yx.jpg )... Potrebujeme si totiž vypočítať, koľko bude treba zaplatiť, prvý krok ale zjavne je zistiť si, koľko mesiacov jej chýba... Každopádne vďaka, ozvem sa im a potom dám vedieť, ako sme pokročili
Naposledy upravil whisper : 16.07.12 at 21:41
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať