klaraba
18.06.12,09:29
Chcela by som radu, či môže správca Spoločenstva vlastníkov bytov žiadať zarátať psa do osobomesiacov pre ročné vyúčtovanie nákladov.
Podotýkam, že pes nechodí výťahom, prejde iba po schodišti od vchodu do domu k bytu. Upratovanie spoločných priestorov asi veľmi nezaťaží, že by osvetlenie schodišťa ?
Nerozumiem, prečo mám podľa nášho správcu platiť za psa ako pol osoby na mesiac?
Je na to nejaky predpis?
Ďakujem za odpoveď.
ivka70
18.06.12,07:36
A neschvalili ste si to sami ako vlastnici bytov na schodzi?
IvanPK
18.06.12,08:45
Napr. naše SVB má osúhlasený poplatok za psa 1,5 € / mesačne....
arizona
18.06.12,09:29
enida
18.06.12,14:05
jedine co ste si schvalili. obrat sa na vasho spravcu, na zaklade coho to uctuje.

mozno sa to nezda ale ten pes toho dost zatazi. len si zober kolkokrat - a denne - ides von len kvoli nemu. a kolkokrat sa vracia s labkami od spiny. takze aj upratovanie, aj osvetlenie a obaly zo psich konzerv tiez skoncia v kosi, takze aj smetne. vytah mas k dispozicii, pokial nie si na nultom alebo prvom poschodi, vtedy nemusis ani za seba, ak ti to na schodzi schvalia.
nunenko
18.06.12,14:49
vytah mas k dispozicii, pokial nie si na nultom alebo prvom poschodi, vtedy nemusis ani za seba, ak ti to na schodzi schvalia.
...len si daj pozor, aby neschválili, že budeš platiť celý náklad na výťah ty, lebo ak je možné schváliť, že niekto nemusí platiť, je možné, že to zaplatí len jeden.
1. až 11. poschodie sa dohodnú, že platí len 1ľ poschodie?
mattto
18.06.12,14:58
osobomesiace za psov? ľudia stratili súdnosť :eek:
avalik
18.06.12,15:05
jedine co ste si schvalili. obrat sa na vasho spravcu, na zaklade coho to uctuje.

mozno sa to nezda ale ten pes toho dost zatazi. len si zober kolkokrat - a denne - ides von len kvoli nemu. a kolkokrat sa vracia s labkami od spiny. takze aj upratovanie, aj osvetlenie a obaly zo psich konzerv tiez skoncia v kosi, takze aj smetne. vytah mas k dispozicii, pokial nie si na nultom alebo prvom poschodi, vtedy nemusis ani za seba, ak ti to na schodzi schvalia.

hmmm ... tak to by chcelo zaratat aj osobomesiace za navstevy ... a za nadmerne vychadzanie z bytu - stanovit normu na max. 3x na osobu a den - a dosledne to kontrolovat ;) :D
bubkoch
18.06.12,15:06
osobomesiace za psov? ľudia stratili súdnosť :eek:

nie, nenormalny su ludia co v panelakovych bytoch chovaju psov a potom s nimi osieraju verejne priestranstvo
mattto
18.06.12,15:16
nie, nenormalny su ludia co v panelakovych bytoch chovaju psov a potom s nimi osieraju verejne priestranstvo

nenormálni sú ľudia, ktorí svoj strach a komplexy obracajú na nenávisť voči psom a ich chovateľom
bubkoch
18.06.12,15:18
strach ? komplexy ? si zabavny ... co sa mi ma pacit na smrade v spolocnych priestoroch a osťatych a osratych travnikoch a parkoch na sidliskach ?
arizona
18.06.12,15:58
uz zachadzate mimo temy, to sa tu neriesi
mattto
18.06.12,15:59
"strach ? komplexy ? si zabavny ... co sa mi ma pacit na smrade v spolocnych priestoroch a osťatych a osratych travnikoch a parkoch na sidliskach?"

neviem, či žiješ na Luníku IX, ale my nemáme smradľavé spoločné priestory, máš chodiť po chodníkoch a nie po tráve. Porušuješ predpisy a ešte sa rozčuľuje, aké typické slovenské
nunenko
18.06.12,16:00
mattto (http://www.porada.sk/member.php?u=71199) , veď keď ti psa zaradia - povýšia na poločloveka, ty by si mal mať radosť. zaregistroval som aj chov prasaťa, o aký druh išlo neviem, to bude mať asi štatút jednej osoby. Dokonca existuje aj minikôň, ktorý slúži ako vodiaci pre nevidomého, aj ten asi bude za jedného človeka.
Nie je to čudné, že aj nevidomý musí platiť za spočné osvetlenie? Tak isto ako pripútaný na lôžko?
bubkoch
18.06.12,16:02
"strach ? komplexy ? si zabavny ... co sa mi ma pacit na smrade v spolocnych priestoroch a osťatych a osratych travnikoch a parkoch na sidliskach?"

neviem, či žiješ na Luníku IX, ale my nemáme smradľavé spoločné priestory, máš chodiť po chodníkoch a nie po tráve. Porušuješ predpisy a ešte sa rozčuľuje, aké typické slovenské
mimotemy to na zaklade akeho predpisu nesmiem chodit po trave ? zaujimave ... ale psickari so psami mozu bez problemov, ze ?
mattto
18.06.12,16:10
mimotemy to na zaklade akeho predpisu nesmiem chodit po trave ? zaujimave ... ale psickari so psami mozu bez problemov, ze ?

na základe všeobecne záväzného nariadenia obce o ochrane zelene, verejného poriadku - obce si to pomenujú rôzne, ale každá obec ho má v podobnom znení
bubkoch
18.06.12,16:27
na základe všeobecne záväzného nariadenia obce o ochrane zelene, verejného poriadku - obce si to pomenujú rôzne, ale každá obec ho má v podobnom znení

klames ... hod sem link aspon na jedno VZN nejakeho mesta, ktore zakazuje CHODIT po verejnej zeleni :confused:

prve mi google vyhodil zilinu:
http://www.zilina.sk/dokumenty/Nariadenia_20091029142502.rtf
pozri co je zakazane co sa tyka zelene (cl. 12)
a pozri najskor veobecnu cast tykajuciu sa akehokolvek verejneho priestranstva (cl. 2 ods. 1 pism. f) ) :D
mattto
18.06.12,16:48
klames ... hod sem link aspon na jedno VZN nejakeho mesta, ktore zakazuje CHODIT po verejnej zeleni :confused:

prve mi google vyhodil zilinu:
http://www.zilina.sk/dokumenty/Nariadenia_20091029142502.rtf
pozri co je zakazane co sa tyka zelene (cl. 12)
a pozri najskor veobecnu cast tykajuciu sa akehokolvek verejneho priestranstva (cl. 2 ods. 1 pism. f) ) :D

nech sa páči VZN mesta Košice čl. 3 bod 1 písm. l "skracovať chodníky prechodom cez založený trávnik" link http://www.kosice.sk/docuStore_getByID.asp?id=2020 :D:D
bubkoch
18.06.12,16:56
nech sa páči VZN mesta Košice čl. 3 bod 1 písm. l "skracovať chodníky prechodom cez založený trávnik" link http://www.kosice.sk/docuStore_getByID.asp?id=2020 :D:D

aha, takze podla tvojho vykladu veta "skracovať chodníky prechodom cez založený trávnik" znamena
- pre normalneho cloveka absolutny zakaz akehokolvek vstupu na zelen
- pre psickara volny pohyb po zeleni povoleny
zaujimave :cool:
mattto
18.06.12,17:04
aha, takze podla tvojho vykladu veta "skracovať chodníky prechodom cez založený trávnik" znamena
- pre normalneho cloveka absolutny zakaz akehokolvek vstupu na zelen
- pre psickara volny pohyb po zeleni povoleny
zaujimave :cool:

odcituj mi príspevok, kde som napísal, že "normálny človek má absolútny zákaz akéhokoľvek vstupu na zeleň" a "pre psíčkara voľný pohyb po zeleni povolený" :D

dosť blbý pocit niekomu napísať, že klame, že také VZN neexistuje a keď ti ho človek hodí do tváre, snažíš sa zachrániť pred strápnením vymýšľaním nezmyslov :D
bubkoch
18.06.12,17:17
odcituj mi príspevok, kde som napísal, že "normálny človek má absolútny zákaz akéhokoľvek vstupu na zeleň" a "pre psíčkara voľný pohyb po zeleni povolený" :D

dosť blbý pocit niekomu napísať, že klame, že také VZN neexistuje a keď ti ho človek hodí do tváre, snažíš sa zachrániť pred strápnením vymýšľaním nezmyslov :D

opat klames ...
- zacalo to tym ze sa mi nepaci ze nemozem ani len vstupit na zelen lebo je vsade osrata (lebo po nej CHODIA psickari so svojimi psami)
- ty si odpisal ze nemam co chodit po trave a ze mam chodit po chodniku ... cize mne zakazujes chodit po trave ale psickar ti nevadi
- pytal som sa na zakaz vstupovat na zelen
- ty si nasiel odkaz na zakaz skracovat chodniky po zeleni, co je uplne nieco ine nez som sa pytal ... co ked som mal na mysli na obycajnu prechadzku s dcerou popod stromy v parku, alebo na bedminton s nou na zeleni medzi blokmi ? ak je toto zakazane, na co potom zelen na sidlisku sluzi ? len pre volny pohyb psickarov po nej ?
mylis si pojmy a dojmy a este hras mudreho ...
marjankaj
18.06.12,17:35
nie, nenormalny su ludia co v panelakovych bytoch chovaju psov a potom s nimi osieraju verejne priestranstvo
Mohol by si priložiť zákon a paragraf, z ktorého si to citoval?:eek:
mattto
18.06.12,17:44
opat klames ...
- zacalo to tym ze sa mi nepaci ze nemozem ani len vstupit na zelen lebo je vsade osrata (lebo po nej CHODIA psickari so svojimi psami)
- ty si odpisal ze nemam co chodit po trave a ze mam chodit po chodniku ... cize mne zakazujes chodit po trave ale psickar ti nevadi
- pytal som sa na zakaz vstupovat na zelen
- ty si nasiel odkaz na zakaz skracovat chodniky po zeleni, co je uplne nieco ine nez som sa pytal ... co ked som mal na mysli na obycajnu prechadzku s dcerou popod stromy v parku, alebo na bedminton s nou na zeleni medzi blokmi ? ak je toto zakazane, na co potom zelen na sidlisku sluzi ? len pre volny pohyb psickarov po nej ?
mylis si pojmy a dojmy a este hras mudreho ...

odcituj mi príspevok:
kde som ti "zakázal chodiť po tráve"
kde som napísal, že "psíčkar mi nevadí" zaujímavé domýšľanie, ešte mi daj čísla lotta na najbližšie losovanie :D

nie je to úplne niečo iné, je to presne to. Ja som vždy tvrdil, že ľudia majú chodiť po chodníku (na to chodníku existujú, od toho je ich názov odvodený) a nie po tráve, rovnako ako nemajú parkovať na tráve. Našiel som ti VZN, kde to máš jasne uvedené. Každému, aj pologramotnému človeku, je jasné, že zákaz "skracovať chodníky prechodom cez založený trávnik" znamená zákaz chodenia po trávniku (tráve).

Prírodoveda v 4. ročníku ZŠ: zeleň na sídlisku slúži na zvlhčovanie vzduchu - zadržiavanie vody, zabraňuje erózii pôdy, vďaka fotosyntéze vyrába kyslík, zachytáva oxid uhličitý, zachytáva slnečné žiarenie a tým pádom aj časť tepla, poskytuje biotop mnohým živočíchom.

Hraj sa bedminton na detskom ihrisku, v parku, na priestranstve na to určenom...
verkaz
18.06.12,17:52
Už ste zašli mimo témy.
Téma o započítaní platby za psy je tu už na porade otvorené. Vyhľadaj si ju.
bubkoch
18.06.12,17:52
odcituj mi príspevok:
kde som ti "zakázal chodiť po tráve" takze tvrdis ze si to nikde netvrdil ?
kde som napísal, že "psíčkar mi nevadí" zaujímavé domýšľanie, ešte mi daj čísla lotta na najbližšie losovanie :D

nie je to úplne niečo iné, je to presne to. Ja som vždy tvrdil, že ľudia majú chodiť po chodníku (na to chodníku existujú, od toho je ich názov odvodený) a nie po tráve, rovnako ako nemajú parkovať na tráve. Našiel som ti VZN, kde to máš jasne uvedené. lebo tu (a aj hore, kde si citoval VZN) to tvrdis Každému, aj pologramotnému človeku, je jasné, že zákaz "skracovať chodníky prechodom cez založený trávnik" znamená zákaz chodenia po trávniku (tráve).

Prírodoveda v 4. ročníku ZŠ: zeleň na sídlisku slúži na zvlhčovanie vzduchu - zadržiavanie vody, zabraňuje erózii pôdy, vďaka fotosyntéze vyrába kyslík, zachytáva oxid uhličitý, zachytáva slnečné žiarenie a tým pádom aj časť tepla, poskytuje biotop mnohým živočíchom.

Hraj sa bedminton na detskom ihrisku, v parku, na priestranstve na to určenom...

okrem toho ze si series do huby a vyhybas sa odpovedi na jasnu otazku, spytam sa este raz: maju podla teba (aj) psickari zakazane chodit po zeleni alebo nie ?
verkaz
18.06.12,17:53
Tam kde sú tabuľky s takýmto zákazom, tak áno.
Kde nie je zákaz, tak nie je zakázané.
bubkoch
18.06.12,17:55
ja som sa pytal na psickarov, nie psov ...
mattto
18.06.12,18:05
okrem toho ze si series do huby a vyhybas sa odpovedi na jasnu otazku, spytam sa este raz: maju podla teba (aj) psickari zakazane chodit po zeleni alebo nie ?

zvažuj slová, jediný, kto tu dostáva facky od pravdy si ty :D ešte raz: kde som napísal: "zakazujem ti chodiť po tráve"?

VZN sa vzťahuje na všetkých ľudí, to hádam nemusíme riešiť. To že niektorí psíčkari tiež porušujú VZN, nič nemení na veci, že tráva nie je na parkovanie áut a chodenie miesto trávnikov (s výnimkou psov - tomu asi rozumieš)
jozka56
18.06.12,18:26
V našom SVB polosobomesiaca za psa nepočítame, môže to byť tým, že nemáme výťah......ale môj názor na túto problematiku je taký, že je to totálna nehoráznosť. Ak by v našom SVB niekto s týmto vyrukoval, tak by musel mať spracovanú veľmi presnú štatistiku pohybu osôb a pohybu zvierat, inak by nemal šancu:) niečo takéto požadovať t.j. dávať do nákladov v zúčtovaní.
S podobným prípadom sme sa už na porade stretli, riešila to pepsi.
pepsikova
18.06.12,18:53
...ja som tu dávnejšie dala tému o platbe za psíka v dome,nemôžem ju nájsť...ale nevadí..v tej téme niekto vypočítal, ako často sa musí psík voziť výťahom za deň, aby minul elektrinu, ktorá v platbe vychádza...(tuším 18x za deň)
..a k tomu poviem len z vlastnej skúsenosti:--kto chce psa biť, palicu si nájde...
(čo si skutoočne myslím o ľuďoch, čo dokážu takú vec, že platiť za psa v dome s, alebo bez výťahu, tak to si môžete domyslieť)
mattto
18.06.12,18:58
...ja som tu dávnejšie dala tému o platbe za psíka v dome,nemôžem ju nájsť...ale nevadí..v tej téme niekto vypočítal, ako často sa musí psík voziť výťahom za deň, aby minul elektrinu, ktorá v platbe vychádza...(tuším 18x za deň)
..a k tomu poviem len z vlastnej skúsenosti:--kto chce psa biť, palicu si nájde...
(čo si skutoočne myslím o ľuďoch, čo dokážu takú vec, že platiť za psa v dome s, alebo bez výťahu, tak to si môžete domyslieť)

najlepšie by bolo, keby výťahy boli na mince, vozíš sa, až keď hodíš mince ako do kávovaru :D to by zrazu bolo zdravších ľudí chodiacich po schodoch :D
pepsikova
18.06.12,19:03
mimotemy...a naozaj mimotémy:...presne toto je ukážková téma o tom, čo som písala v príspevku č. 17 tu:http://www.porada.sk/t195748-p2-temy-ktore-su-na-porade-tabu.html
..riešenie sa zvrhne na hádku mimo problému, nasype sa neužitočných-celkom zbytočne, len z pomsty, zakladateľ témy nereaguje, nechá sa tak a nič sa nerieši...moderátor -zakladateľ-a nič..len zvada...
lujza.j
18.06.12,19:04
už som to tu niekde písala......pes vadí, ale cigánske huby čo sú prihlásené v byte napr. 4ks a býva ich tam 20ks to je v pohode do tých nebude nikto držkovať!!!..... xy krát pokazili výťah a ešte zahlásili "zas je pokazený, to kto stále kazí":eek: títo sú už fuč...ale ostala nám ešte jedna rodina....celú zimu boli decká na schodisku , kto platil to spoločné osvetlenie......máme na senzor.....všetci....
mattto
18.06.12,19:16
už som to tu niekde písala......pes vadí, ale cigánske huby čo sú prihlásené v byte napr. 4ks a býva ich tam 20ks to je v pohode do tých nebude nikto držkovať!!!..... xy krát pokazili výťah a ešte zahlásili "zas je pokazený, to kto stále kazí":eek: títo sú už fuč...ale ostala nám ešte jedna rodina....celú zimu boli decká na schodisku , kto platil to spoločné osvetlenie......máme na senzor.....všetci....

zlatý klinec je, keď takáto rodina býva na prvom poschodí a po schodoch nepôjde ani za svet, lebo si nechce zodrať nakradnuté tenisky a do dverí dáva magnet, aby si nikto výťah nemohol privolať, nech ho majú vždy k dispozícii :D
Paula
18.06.12,19:37
V našom SVB polosobomesiaca za psa nepočítame, môže to byť tým, že nemáme výťah......ale môj názor na túto problematiku je taký, že je to totálna nehoráznosť. Ak by v našom SVB niekto s týmto vyrukoval, tak by musel mať spracovanú veľmi presnú štatistiku pohybu osôb a pohybu zvierat, inak by nemal šancu:) niečo takéto požadovať t.j. dávať do nákladov v zúčtovaní.
S podobným prípadom sme sa už na porade stretli, riešila to pepsi.


Tak tak tak - štatistiku - trčať nonstop pri výťahu s lajstrom a ceruzkou, do tabuľky následne úhľadne nahádzať, vytlačiť pekne aj vo farbe (červenú použiť pre čísla nehoráznikov) potrebný počet exemplárov a šupnúť do schránok, aby každý nájomník po večeroch študovať mohol - koľko prerobí či zarobí na poplatkoch :cool:.
Za použitie výťahu platím 34 rokov, zveziem sa raz za dva - tri mesiace smerom nahor. Tak bolo aj v časoch, keď som mala psíka. Nikdy ma nenapadlo protestovať proti platbe za výťah (keďže ho takmer nevyužívam) a prípadne dôvodiť, že ostatní pendlujujú aj 20 krát denne (či už tri krát s nákupom , najmenej tri krát so psom - lebo vedved aj on je len človek :) , x-krát kamaráti k deťom ,sem tam so smeťami , atd.) a ja na nich doplácam, lebo sa vozia aj za moje.
Za tých 34 rokov sa v našom dome nenašiel nik, koho by trápil pri zaspávaní psík, voziaci sa bez poplatku vo výťahu.
jozka56
18.06.12,19:46
Táto myšlienka alebo realita je tvrdý boj. U mňa realita.... nemáme výťah, spoločnú elektrinu využívam minimálne, so mnou sa nikto nedoháda, za psov sa platiť nebude, tú štatistiku by som chcela vidieť a potom by nastalo rošošo:D farebné:)
sito
18.06.12,20:21
A môže pes za to, že býva v bytovom dome? Ak by chcel, mohol, isto by si za služby v dome zaplatil. Či nie?

Ale čo PSYSKÁ, VLCI, nenažraný ...

:);)
jozka56
18.06.12,20:26
Veď na tých nenažratých treba farbičky:)
IvanPK
19.06.12,04:43
Naše SVB, ako som spomínal má odsúhlasené za psa platiť 1,5 € mesačne, keď som prišiel do bytovky bývať v roku 1998 bol psov 8, a dnes sú 2, čím to asi je? ľuda pochopili že do bytovky pes nepatrí....
ivka70
19.06.12,05:17
Naše SVB, ako som spomínal má odsúhlasené za psa platiť 1,5 € mesačne, keď som prišiel do bytovky bývať v roku 1998 bol psov 8, a dnes sú 2, čím to asi je? ľuda pochopili že do bytovky pes nepatrí....

mimotemy velmi zaujimava dedukcia ,ale Sherock Holmes by s teba urcite nebol, pretoze z tvojho popisu ziadna priama suvislost medzi poctom psov a pochopenim, zial, nevyplyva :rolleyes:
IvanPK
19.06.12,06:07
je to možné ale je to tak...
sito
19.06.12,06:17
mimotemy velmi zaujimava dedukcia ,ale Sherock Holmes by s teba urcite nebol, pretoze z tvojho popisu ziadna priama suvislost medzi poctom psov a pochopenim, zial, nevyplyva :rolleyes:

Záleží aj od toho, či má, čom má radšej ten človek, či psa, a či peniaze? Ak vie? Až potom to má aj vplyv na bytový dom! Si myslím, ale myslieť je ... :);)
enida
19.06.12,06:44
nezvrhavajme tuto debatu na psickarov a antipsickarov, prosim. a pouzivat fakty a zdravy rozum.
plavčík
19.06.12,06:49
k tomuto len toľko:

Takýto návrh je v rozpore s platnými zákonmi a Ústavou Slovenskej republiky a akékoľvek spoločenstvo vlastníkov bytov nemá právo vyrúbiť takýto poplatok. Pes nie je z právneho hľadiska osoba a preto na psa nemôžu byť v zálohovom predpise účtované osobomesiace (ani ½ osobomesiaca). Osobomesiace znamená sumárny počet osôb užívajúcich byt/nebytový priestor. Za osoby sa považujú len ľudia a nie zvieratá. Pes je klasifikovaný ako vec.
majkii
19.06.12,07:15
k tomuto len toľko:

Takýto návrh je v rozpore s platnými zákonmi a Ústavou Slovenskej republiky a akékoľvek spoločenstvo vlastníkov bytov nemá právo vyrúbiť takýto poplatok. Pes nie je z právneho hľadiska osoba a preto na psa nemôžu byť v zálohovom predpise účtované osobomesiace (ani ½ osobomesiaca). Osobomesiace znamená sumárny počet osôb užívajúcich byt/nebytový priestor. Za osoby sa považujú len ľudia a nie zvieratá. Pes je klasifikovaný ako vec.

Psík je vec, preto nemá práva a povinnosti, ale tieto práva a povinnosti má vlastník veci, vlastník veci je povinný platiť náklady, ktoré vzniknú užívaním veci. Psík si nezapne svetlo, neprivolá výťah, urobí to osoba, ktorá ho sprevádza. Osobomesiac je technický pojem na rozpočítanie nákladov, zmení sa niečo ak sa to nazve zvieramesiac? asi nie, pretože náklad, kt. vznikne chovateľom psíka by tento chovateľ mal zaplatiť. Pri výklade pojmu ososbomesiac sa nevychádza len na základe jazykového významu, ale vychádza sa najmä logicky a obsahu to znamená rozpočítanie nákladu zvyčajne elektriny a výťahu. V našom prípade by išlo rádovo o nieko centovú záležitosť za mesiac, tak nechápem túto búrku niekedy absurdných názorov. O zvieramesiacoch či osobomesiacoch je zmienka aj v tomto článku http://ekonomika.sme.sk/c/6403814/nedoplatok-vo-vyuctovani-v-bytovke-si-preverte.html
bubkoch
19.06.12,07:16
k tomuto len toľko:

Takýto návrh je v rozpore s platnými zákonmi a Ústavou Slovenskej republiky a akékoľvek spoločenstvo vlastníkov bytov nemá právo vyrúbiť takýto poplatok. Pes nie je z právneho hľadiska osoba a preto na psa nemôžu byť v zálohovom predpise účtované osobomesiace (ani ½ osobomesiaca). Osobomesiace znamená sumárny počet osôb užívajúcich byt/nebytový priestor. Za osoby sa považujú len ľudia a nie zvieratá. Pes je klasifikovaný ako vec.

no ty si iny kaliber vytiahol ... že ustava ... LOL ... co tak pozriet si zakladny zakon, ktorym sa spolocenstvo riadi ???

Spoločenstvo rozhoduje o rozúčtovaní nákladov na správu domu a úhrad za plnenia na jednotlivých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak to nevylučuje osobitný predpis 12aa). Pri rozúčtovaní je spoločenstvo povinné zohľadniť mieru využívania spoločných častí a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

cize vseobecny text, žiadne predpisane jednotky ... jednoznacne majitelia psov v bytovkach vyuzivaju spolocne casti (vytah) castejsie ako ostatní ... argumentacia navstevami u NEpsickarov je scestna, lebo navstevy maju aj psickari ...
takze AKAKOLVEK jednotka, ktora zohladnuje mieru vyuzivania, je v poriadku ... aj zohladnenie vlastnictva psa ...
enida
19.06.12,07:46
ak mate vo vchode viac nepsickarov ako psickarov, lahko vas prehlasuju. ale vidim, tu nema zmysel rozumne argumentovat, kedze v tomto prispevku je jasna prevaha majitelov psov.
aktaK
19.06.12,08:00
moje deti, ked mali doma morske prasiatko, tak mu chodili natrhat cerstvu travu 4 - 5 krát DENNE, bože, ako dobre, že nám neučtovali škrečkomesiace za výťah...

teraz mame doma sučku malého plemena (jackrusel), chodíme s nou denne 2, maxim. 3 krát... takze menej, ako ked sme mali morča ") ale nasťastie mame rozumných susedov a rozumneho predsedu spoločenstva, že taku "pakovinu", ako su psomesiace, este nikto na schodzi nepredniesol...

a co sa tyka špiny zo psích labiek, tak uz som to tu na porade cítala ozaj niekolko krát, ale musím to tu uz fakt napísat, že špina sa nosí prevažne na cižmách, teniskách, vibramách a pod., ale verte mi, ze v nasom paneláku este žiaden pes nenaniesol bordel na tých svojích labkách, dokonca ani tí vacsí psi, to ozaj nechápem, špina a blato opadáva z tvarovaných podrážok na topánkach, ale nie z "vankúšikov" na labkách psov...ozaj nechapem.
nunenko
19.06.12,08:04
Odsúhlasenie platby za psa s odôvodnením, že vlastníkviac využíva spoločné zAriadenie a časti domu je pomýlené.
Vlastník psa nevyužíva naviac nič spoločné. Neexistuje norma, ktorá určuje primerané využívaie spoločných priestorov a zariadení domu, teda nemôže byť niečo nadpriemerné.
Kedže vlastník nevyužíva na chov psa spoločné zariadenie domu, je bezpredmetné argumentovať zvýšeným jeho pohybom v spoločnom priestore, za účelom venčenia psa. tebto pohyb naviac sa nedá predpokladať, tak ako sa nedá predpokladať, že obézny vlastník sa po spoločných priestoroch pohybuje menej.
Tak, ako má každý právo ísť ľubovoľný počet krát do pivnice, či do obchodu, do prace...tak má vlastník psa právo o ísť venčiť, a je úplne jedno že koľko krát ho ide venčiť.
Nadmerne by využíval spoločné priestory aj ten, ktorý chodí pravidelne denne behávať. Tí čo nechodia musia ne neho doplácať.
Byt neslúži len nahláseným osobám a psom, preto je nesprávne rozpočítavať spoloný náklad na elektrinu, či upratovanie "podľa osôb-poloosôb". Každý byt má právo a možnosť v rovnakej miere využívať spoločné zariadenie a priestory. To znamená aj to,že byt môže navštevovať ľubovoľné množstvo návštev, a preto by mala každá bytová jednotka platiť rovnako, bez ohľadu na počet osôb či psov.
Ak sa byt, či nebytový priestor využíva inak ako na bývanie a spoločné zariadenie domu a priestor slúži vlastníkovi vo väčšej miere (v byte podnika, má množstvo zákaznikov) až vtedy sa to malo zohľadniť.
Helik3
19.06.12,08:13
v niektorých krajinách existujú aj tabuľky so zákazom vstupu na verejnú zeleň pre psíčkarov a psov
majkii
19.06.12,08:17
máš pravdu, najviac sa toho nosí na topánkach, blato nevadí, ale exkrementy na topánkach to je iná kategória.
Helik3
19.06.12,08:17
...ja som tu dávnejšie dala tému o platbe za psíka v dome,nemôžem ju nájsť...ale nevadí..v tej téme niekto vypočítal, ako často sa musí psík voziť výťahom za deň, aby minul elektrinu, ktorá v platbe vychádza...(tuším 18x za deň)
..a k tomu poviem len z vlastnej skúsenosti:--kto chce psa biť, palicu si nájde...
(čo si skutoočne myslím o ľuďoch, čo dokážu takú vec, že platiť za psa v dome s, alebo bez výťahu, tak to si môžete domyslieť)

je to tak, je absurdné aby som platila naviac za psa. veď platím zaňho dane, smeti tiež (takže konzerv si vyhodím koľko ja chcem) a keď zablatí dlážku, ochotne ju zmyjem. a predsa a to podotýkam mu nedovolím urobiť si potrebu v priestoroch domu!!!!!!!!!!!! navyše psýčkari sú už natoľko inteligentní (nájdu sa aj výnimky, viem), že aj keď psík urobí potrebu v parku - odstránia ju.
a na margo tejto témy sa chcem spýtať, vymýšľajú sa takéto absurdnosti aj pre mačky????
sisima
19.06.12,08:23
keby som mohla dám ti 100 súhlasov, pre mačky neexistuje nič, tie sú "imúnne" na úplne všetko, pritom o.i. sú nosičmi a prenášačmi horších ochorení ako psy...:(
enida
19.06.12,08:26
macky nevyuzivaju spolocne priestory, nakolko nepotrebuju vencit
felix1
19.06.12,19:02
Podla reakcii sa da velmi lahko urcit kto je a kto nie ,,psickar,,. Z jednej strany netoleancia a z druhej snaha nieco vyuzivat viac ako susedia ale nic za to nezaplatit... Co takto nazvat to namiesto osobomesiace / psomesiace? Staci primerana suma a aspon cast normalnej populacie z oboch taborov bude spokojna . Ta pripomienka s platenim za osvetlenie spolocnych priestorov aj od nevidiaceho vlastnika bytu len pokazuje ake nedokonale zakony su schvalene. Ich individualne chapanie produkuje dalsie nezhody v domoch.
arizona
19.06.12,19:14
sisima a kde tie cinzákove macky pochytaju tie choroby???
srska
19.06.12,19:15
Tam kde sú tabuľky s takýmto zákazom, tak áno.
Kde nie je zákaz, tak nie je zakázané.chýbajú takéto značky - v rakúsku bežné
arizona
19.06.12,19:20
Ale v Rakusku su bezne aj odpadkove kose a zdarma sacky pre majitelov psov. Dava ich tam mesto z poplatkov za psov .-)
sito
19.06.12,21:17
chýbajú takéto značky - v rakúsku bežné

A ta značka je pre psa? Alebo pre jeho majiteľa? Ten pes za to nemôže, ale môže, musí, mal by jeho pán, to po svojom najlepšom priateľovi, nemej tvári, popratať. Ale môže povedať, veď je to len pes, moje, jeho zrkadlo.
IvanPK
20.06.12,04:45
Presne tak sito, vystihol si-to, za všetko môže majiteľ psa...na sídlisku sú samé h....á a všetko je o...te, iba toto mi vydí, že to nezbierajú a nevyužívajú vyhradedé tzv. psie kútiky na tento účel zriadené.....
Gapo
22.06.12,15:40
U nás sú tiež koše aj sáčky a napriek tomu sú hovná po celom trávniku.
alaya1
10.07.12,18:59
Zatial je pes na Slovensku povazovany za vec. Ako televizor, pracka, je majetkom cloveka. Tak isto, ako smetny kos, ktory tiez vynasate výťahom.- toto prirovnanie je absurdum.

Tak, podla toho mi vychadza, ze za psa sa ma platit tolko, ako za ostatne VECI majitelov bytov.
pivko
10.07.12,19:00
Ja by som odhlasoval v parlamente aj dvojnásobne platenie akože 2 osoby.pes do paneláku nepatrí!
alaya1
10.07.12,19:07
ako velmi sa mylis, ale to viaceri.
pivko
10.07.12,19:09
chvala bohu už nebývam v paneláku ,ale kamarát ma suseda čo má doma v 1.izb. byte dvoch psov a štekajú po sebe nonstop. Ja by som to riešil 9mm
alaya1
10.07.12,19:14
Dufam, zeby si to pouzil na toho majitela!!