Zavrieť

Porady

Úmrtie a dôchodok

Ahojte, prosím o radu. Zomrela mi mama 10.5. a dôchodok dostávala do deviateho v mesiaci a aj ho dostala. Viem že bude treba vrátiť alikvotnú časť. Počíta sa od začiatku mesiaca, alebo od dňa, kedy dostala peniaze na účet ? Alebo je to inak ?
6 komentárov     zbaliť
buchač Viem že bude treba vrátiť alikvotnú časť
==============================
Odkiaľ máš takúto informáciu ???
Lebo o niečom takom som ešte nepočul, ani na stránke SP nie je žiadna zmienka...a Google tiež nič.

Ak by sme to tvrdenie vzali podrobnejšie, tak by to znamenalo, že každý pozostalý po úmrtí dôchodcu by musel vrátiť alikvótnu časť...t.j. aj v takom prípade, že by od prevzatia dôchodku uplynulo 29 dní...a za 1-2 dni by sa vypočítala suma, ktorú je potrebné vrátiť.
veronikasad Juraj, dôchodok vyplatený pred úmrtím sa nevracia. Ak vsak prišiel skôr, SP bude žiadať vrátenie. Pozostalí si potom uplatnia nárok v rámci osobitného konania...
veronikasad Kedy mal vyplatny termín podľa rozhodnutia SP? (boli sviatky, mohol prísť skôr)?
buchač veronikasad (Dnes 08:39) Juraj, dôchodok vyplatený pred úmrtím sa nevracia.
==========================
ALE to ja veľmi dobre viem...a preto ma zarazilo tvrdenie o vrátení alikvotnej časti.

Čo sa týka tvojho upresnenia, tak by som obrátil pozornosť na fakt :
- zomrelá mala termín 9teho v mesiaci.
Výplatné termíny sú predsa jasne dané a menia sa len kvôli víkendom alebo sviatkom.
- umrela 10teho...

Ak sa výplatný termín posúva kvôli sviatkom alebo víkendu, tak to je vecou SP a myslím si, že poisťovňa tento fakt berie aj v úvahu.
Či je to tak alebo nie, to je vedľajšie...no žiadne vrátenie alikvotnej čiastky neprichádza do úvahy.
Či ...???
veronikasad Ja mám termín 20.-teho a bežne mám dôchodok na účte 19-teho. Posielajú skôr... Ak v riadnom vyplatením termíne už dôchodca nežil, platí to čo som písala vyssie
veronikasad A píše do 9-teho, v rozhodnutí určite žiadne do nie je
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Výplata dôchodku je určená vždy na párne dni. Mama mala výplatu desiateho, aj keď jej na účet chodil deviateho. Ak sa dávka poukazuje na účet manžela (manželky) v banke, manžel (manželka) poberateľa dávky je povinný vrátiť splátky týchto dávok poukázané na tento účet po dni smrti poberateľa dávky = § 117 ods. 2 zákona 461/2003.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak mamka zomrela 10teho - tak podľa mňa nebude treba nič vracať. Samozrejme pozri rozhodnutie, že ako to je presne.
    A len na upresnenie, ak mamke chodil dôchodok na účet - tak ona podpísala súhlas, že v prípade neoprávnene vyplatených dávok si SP vyžiada späť. Oni si ich strhnú ak by náhodou ???
    Ferdosondo Ďakujem všetkým za odpovede. Čo je v rozhodnutí neviem. Skúsim pohľadať, kde to mama mala. Viem, že dôchodok dostávala deviateho a ak boli sviatky tak skôr. Keď nájdem rozhodnutie, budem múdrejší.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.