Zavrieť

Porady

časové rozlíšenie...

Zdravím, nevedel by mi niekto pomoct, ako zaúčtovať FA z dna 5.3. v ktorej ide o vyučtovanie vodného a stočného za obdobie 10/08 až 1/09?? prebrala som až teraz účtovníctvo, a myslím, že v roku 2008 nebola táto suma nákladov na žiadnom časovo rozlišovacom účte a myslím, že mala byt...mám čast ktorá spadá na min.rok zaúčtovať ako nedanové náklady??? ....dakujem za radu...
Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Nakoľko sa mi zdala odpoveď na môj dopyt dosť nekonkrétna, zadala som nový dopyt a dostala som túto odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Účtovanie opravy chýb na účtoch nákladov a výnosov za minulé účtovné obdobia je upravené v § 5 ods. 1 a v § 59 ods. 14 postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva. Oprava nevýznamných chýb sa účtuje ako oprava bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov a výnosov. Významné opravy chýb minulých účtovných období sa účtujú na účte 428-Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429-Neuhradená strata minulých rokov.
Podľa § 17 ods. 31 zákona o dani z príjmov, ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
V prípade, ak spoločnosť v minulých obdobiach odviedla vyššiu daň z dôvodu zaúčtovania nižších nákladov (výdavkov), opravu týchto chýb minulých období zaúčtuje v bežnom zdaňovacom období (napr. v roku 2009) na príslušné nákladové účty a tým si zníži daňovú povinnosť tohto bežného zdaňovacieho obdobia (neuplatní postup podľa § 17 ods.15 zákona o dani z príjmov).

Odbor služieb pre verejnosť
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Na môj dopyt č. 28178 mi prišla od Vás táto odpoveď:
Podľa § 17 ods. 31 zákona o dani z príjmov, ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
Ak daňovník v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach nesprávne vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, nebude následná úprava výsledku hospodárenia ovplyvňovať výšku základu dane a daňovej povinnosti. Uvedené sa použije na prípady, ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do základu dane vyššie výnosy (príjmy) ako mu vyplýva z príslušných postupov účtovania alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnie nižšie náklady (výdavky) ako mu vyplýva z príslušných postupov účtovania. Takýto postup sa považuje za postup v súlade s týmto ustanovením a nepoužije sa úprava podaním dodatočného daňového priznania podľa § 17 ods. 15 zákona o dani z príjmov.....

Mohli by ste mi, prosím, konkrétne odpovedať na túto moju otázku z dopytu č. 28178?
Ak spoločnosť v minulých obdobiach odviedla vyššiu daň z dôvodu zaúčtovania nižších daňovo uznaných nákladov, opravu týchto chýb minulých období môžem zaúčtovať v r.2009 na príslušné nákladové účty a tým si znížiť daňovú povinnosť za r. 2009?
3 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Aljok Pozri príspevok
Nakoľko som bola zvedavá na vyjadrenie DR SR podala som dnes ráno dopyt a už mám aj odpoveď...
Ako vidieť, v tomto prípade neplatilo: Kto rýchlo dáva, dvakrát dáva, ale skôr Práca kvapná, málo platná....
Naposledy upravil Stefan2005 : 14.11.09 at 12:01
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Dnes mi prišla odpoveď z DÚPP tak ju sem priložím, aj keď si myslím, že už máme v tomto jasno, otázku som zadala pre 2 týždňami, nakoľko ma vtedy trochu zmiatol článok, ktorý vyšiel v DÚPP 15/2009 k Opravám chýb minulých účtovných období


VEC: Odpoveď na otázku

Na Vašu otázku zo dňa 3. novembra 2009 Vám zasielame nasledovnú odpoveď:

Do 28. 2. 2009 všeobecne platil princíp, že ak daňový subjekt (podvojné účtovníctvo) zistil, že jeho daňová povinnosť mala byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní, a ak chcel nejakým spôsobom dostať naspäť svoje peniaze, musel podať dodatočné daňové priznanie. Inú možnosť, ako podať dodatočné daňové priznanie nemal. Napríklad, ak daňovník za rok 2007 zaplatil vyššiu daň z dôvodu, že „pozabudol“ zaúčtovať určitý náklad, nemohol tento náklad daňovo uplatniť v nasledujúcom roku 2008, keď túto chybu zistil. Hoci daňovník bol povinný v zmysle účtovných predpisov účtovať o chybách minulých účtovných období a tento náklad doúčtoval v roku 2008, pri určení základu dane za tento rok išlo o pripočítateľnú položku.

Zákonom č. 60/2009 Z. z. bol § 17 doplnený o nový odsek 31. Na základe tohto odseku vyplýva, že ak daňovník v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach nesprávne vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, nebude následná úprava výsledku hospodárenia ovplyvňovať výšku základu dane a daňovej povinnosti. Ustanovenie § 17 ods. 31 zákona o dani z príjmov sa nedá aplikovať, ak v danom zdaňovacom období bola vykázaná daňová strata. To napríklad znamená, že ak daňovník za rok 2008 zaplatil vyššiu daň z dôvodu, že „pozabudol“ zaúčtovať určitý náklad a tento doúčtuje do roku 2009, bude tento náklad daňovým výdavkom roku 2009 (nebude pripočítateľnou položkou). Daňovník nebude sankcionovaný za to, že v daňových výdavkoch roku 2009 mal zahrnutý výdavok, ktorý vecne prislúcha k zdaňovaciemu obdobiu 2008. Je to z toho dôvodu, že daňovník tým, že uvedený náklad nezahrnul do daňových výdavkov roku 2008, zaplatil za tento rok vyššiu daň, a teda štátny rozpočet nebol ukrátený (naopak, štát zinkasoval daň skôr). Pre úplnosť je potrebné uviesť, že daňovník sa naďalej môže rozhodnúť, že podá dodatočné daňové priznanie za rok 2008 (daňový úrad mu rozdiel dane vráti). V takomto prípade daňovník v podanom daňovom priznaní za rok 2009 vylúči z daňových výdavkov náklad, ktorý vecne prislúcha k roku 2008.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... no a pretože sú z minulosti známe prípady, keď sa novelizácie zákonov neuplatňovali jednotne pre všetkých daňovníkov, dovolil som sa tiež opýtať:

"Váš dopyt:

SZČO účtujúca v jednoduchom účtovníctve zistila, že nesprávne vykázala základ dane za rok 2008. V odpisoch osobného auta zaradeného do obchodného majetku uviedla namiesto 120.000 Sk iba 12.000 Sk, a po vyčíslení služobných a súkromných ciest týmto autom (v pomere 70% ku 30 %) omylom vyňala z nákladov 70% a nie 30%. V oboch prípadoch tak zahrnula (v rámci účtovania závierkových operácií) do daňových výdavkov menej, ako mohla a vykázala tak vyšší základ dane a následne zaplatila vyššiu daň z príjmov.

Táto SZČO si môže svoju chybu korigovať:

a) iba podaním dodatočného daňového priznania k DzP za rok 2008

b) alebo môže postupovať i podľa ustanovenia § 17 (ktorý sa týka spoločných ustanovení zisťovania základu dane) ods. 31 zákona o dani z príjmov v znení účinnom od 1. marca 2009 a vykonať opravu chýb minulých období v roku 2009, t. j. zahrnúť opravu roku 2008 do daňových výdavkov roku 2009 a takto si vysporiadať svoju predplatenú daň z príjmov?.


Dobrý deň, na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Zo samotnej citácie znenia § 17 ods. 31 zákona o dani z príjmov vyplýva, že predmetné ustanvenie zákona sa vzťahuje len na daňovníkov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ktorí pri zisťovaní základu dane vychádazjú z výsledku hospodárenia (§17 ods. 1 b) zákona o dani z príjmov.

U daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva je možné zistenú chybu vo vyčíslení základu dane za rok 2008 opraviť len prostredníctvom dodatočného daňového priznania v súlasw s § 39 zákona č. 511/1992 Zb o správe daní a poplatkov.

Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica".
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Na základe vyjadrení DRSR i poradcov z odborných časopisov sme sa už dopracovali k výsledku dopadu opráv chýb minulých účtovných období (neúčtovanie ktorých malo za následok vyššiu daňovú povinnosť) na daňové priznanie toho účtovného obdobia, v ktorom o takejto oprave účtujeme.
Viedli sme dnes debatu na túto tému a zhodli sme sa v tom, že účtovanie týchto opráv minulých období podľa stanovených hraníc významnosti zostáva zachovaná (t.j. že nie všetky "zabudnuté" účtovné prípady automaticky účtovať do nákladov). Čo to znamená v praxi? Len toľko, že kým takúto opravu zaúčtujeme do nákladov, nič netreba v daňovom priznaní meniť, lebo v r. 100 sú už tieto opravy premietnuté, ale pokiaľ takáto oprava sa zúčtovala oproti 428 alebo 429, tak by sme nemali zabudnúť na korekciu základu dane v daňovom priznaní...
0 0
verca2 verca2

verca2 je offline (nepripojený) verca2

človek ktorého baví jeho práca. Len keby bolo viacej času na štúdium :-( ...viac
Po príspevku od babi2 mi bolo jasné, že postup podľa §17 odst. 29 sa môže uplatniť iba v prípade, ak spoločnosť v minulom období mala kladný základ dane a odviedla daň, ale môjmu kolegovi to nedalo a tu je odpoveď:

Dobrý deň,

na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Daňový subjekt, ak vykazuje daňovú stratu za dané zdaňovacie obdobie pri zahrnutí nižších nákladov /výdavkov/ ako mu vyplýva z osobitného predpisu do výsledku hospodárenia môže tiež postupovať podľa § 17 ods. 29 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Výsledkom hospodárenia je zisk alebo strata.



Oddelenie met. daní a služieb DR SR pracovisko BB



Váš dopyt:



Dobry den, chcel by som sa opytat, ci danovnik je opravneny postupovat v zmysle par. 17 ods. 29 Zakona o dani z primov iba v pripade, ak za dane zdanovacie obdobie v ktorom vykazal vyssi zaklad dane vplyvom zahrnutia nizsich vydavkov do zakladu dane ako mu dovoloval osobitny predpis, iba ak dosahuje kladny zaklad dane a odviedol dan. Ak danovy subjekt za dane zdanovacie obdobie vykazuje danovu stratu straca moznost postupovat v zmysle tohto ustanovenia a musi postupovat v zmysle par. 17 ods. 15 ?



Dakujem za odpoved

čo vy na to poraďáci?
Naposledy upravil verca2 : 02.03.10 at 20:15
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Ahojte, potrebovala by som "vymotať" z presne opačnej situácie, resp. predísť tomu, aby sa v 2010 neudiala. Do závierky za 2009 nebudem poznať sumu za vyúčtovanie nájmu za 2009 od prenajímeteľa. Pokiaľ by som očakávala nedoplatok, vytvorila by som rezervu (resp. keby aj nie, mohol by to byť podľa "tejto témy" daňový náklad roku 2010). Lenže predpokladám preplatok (podľa skúseností z minulosti - vtedy sa však účtovalo v JÚ). Preplatok mi zníži náklady a teda nemôžem použiť ustanovenie §17ods. 31 ZDzP.
Keď o tom ale viem vopred, ako to ošetriť, aby som nemusela podávať dodatočné DP za 2009 ?
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Jana_clenka Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som "vymotať" z presne opačnej situácie, resp. predísť tomu, aby sa v 2010 neudiala. Do závierky za 2009 nebudem poznať sumu za vyúčtovanie nájmu za 2009 od prenajímeteľa. Pokiaľ by som očakávala nedoplatok, vytvorila by som rezervu (resp. keby aj nie, mohol by to byť podľa "tejto témy" daňový náklad roku 2010). Lenže predpokladám preplatok (podľa skúseností z minulosti - vtedy sa však účtovalo v JÚ). Preplatok mi zníži náklady a teda nemôžem použiť ustanovenie §17ods. 31 ZDzP.
Keď o tom ale viem vopred, ako to ošetriť, aby som nemusela podávať dodatočné DP za 2009 ?
Podarilo sa mi overiť - usmernenie 2752/2002-72, ktoré vyšlo vo FS v roku 2002 je stále platné a teda "dôvodom na podanie DDP nie je konečné vyúčtovanie preddavkových platieb (napr.voda, elektrina, plyn)". Tieto vyúčtovania sú daňovo uznané v roku, kedy boli obdržané.

Pozn. Na cestu k tomuto usmerneniu ma "naviedol" tu na porade Stefan2005 (ďakujem Štefan ), iba zostávalo neisté či je ešte platné - takže JE.
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Pekný deň prajem.

Chcem sa opýtať. V 9/2010 na termínovanom účte (rok od podpisu zmluvy ) boli pripísané ročné úroky + ročný poplatok za vedenie účtu. K 31.12.2010 vypočítavám výšku úrokov ( 662 ). Mám časovo rozlišovať i bankový poplatok?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
alenad Pozri príspevok
... V 9/2010 na termínovanom účte (rok od podpisu zmluvy ) boli pripísané ročné úroky + ročný poplatok za vedenie účtu. K 31.12.2010 vypočítavám výšku úrokov ( 662 ). Mám časovo rozlišovať i bankový poplatok?
ak úroky a poplatky boli pripísané v 9/2010 - rok po podpise zmluvy - teda za obdobie 10/2009-09/2010, tak v roku 2010 už nie je čo daňovo rozlišovať - ak bolo treba, tak to bolo treba v roku 2009... (resp. treba aj v roku 2010, ak trvá termínovaný vklad naďalej).
1 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Stefan2005 Pozri príspevok
ak úroky a poplatky boli pripísané v 9/2010 - rok po podpise zmluvy - teda za obdobie 10/2009-09/2010, tak v roku 2010 už nie je čo daňovo rozlišovať - ak bolo treba, tak to bolo treba v roku 2009... (resp. treba aj v roku 2010, ak trvá termínovaný vklad naďalej).
Myslela som, že pripísaný ročný poplatok rozdelím na daňovo a nedaňovo uznaný. K 31.12.2010 vypočítam alikvótnu časť poplatku. Mám to účtovať cez 326? ( 548/326 )
Ešte dopĺňam - myslím si, že aj ten poplatok za účt.r.2009 by som v roku 2010 mohla nechať v daňových nákladoch. Či?
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

Ahojte, poprosím o radu.
Sro zaplatila na konci r.2010 na základe zmluvy zahr. agentúre za sprostredkovanie vystúpenia a taktiež časť honoráru umelcovi. Ako to mám správne zaúčtovať. Agentúre už nebudeme nič platiť a umelcovi ešte platby pôjdu. Vystúpenie bude v lete 2011. Suma čo pojde umelcovi - náklady budúcich období a suma agentúre - náklady bežného obdobia?
Všetko je to na základe jednej zmluvy.
Ďakujem za každú radu.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Jana_clenka Pozri príspevok
Podarilo sa mi overiť - usmernenie 2752/2002-72, ktoré vyšlo vo FS v roku 2002 je stále platné a teda "dôvodom na podanie DDP nie je konečné vyúčtovanie preddavkových platieb (napr.voda, elektrina, plyn)". Tieto vyúčtovania sú daňovo uznané v roku, kedy boli obdržané.

Pozn. Na cestu k tomuto usmerneniu ma "naviedol" tu na porade Stefan2005 (ďakujem Štefan ), iba zostávalo neisté či je ešte platné - takže JE.
Vie mi niekto povedať či ešte aj dnes platí toto usmernenie?

Ak sme v 05/2011 dostali vyúčtovanie za plyn od 01.04.2010 do 31.03.2011, a tento náklad nebol vôbec zahrnutý v účtovníctve roku 2010, môžem teraz faktúru zaúčtovať priamo do nákladov?
502/321
343/321
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Odčítaním z plynomeru ste si mali zistiť spotrebu plynu od 1.4.2010 do 31.12.2010, v roku 2010 účtovať 502/323, nakoľko celková cena plynu pozostáva z viacerých zložiek a niektoré viete len odhadnúť a následne v roku 2011 účtovať 323/321 (faktúrovaná spotreba od 1.4.2010 do 31.12.2010), 502/321 (faktúrovaná spotreba od 1.1.2011 do 31.3.2011) a 343/321.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Jana_clenka Pozri príspevok
Podarilo sa mi overiť - usmernenie 2752/2002-72, ktoré vyšlo vo FS v roku 2002 je stále platné a teda "dôvodom na podanie DDP nie je konečné vyúčtovanie preddavkových platieb (napr.voda, elektrina, plyn)". Tieto vyúčtovania sú daňovo uznané v roku, kedy boli obdržané.

Pozn. Na cestu k tomuto usmerneniu ma "naviedol" tu na porade Stefan2005 (ďakujem Štefan ), iba zostávalo neisté či je ešte platné - takže JE.
súhlasím, ale treba rozlišovať vyúčtovanie=rozdiel medzi skutočnými nákladmi a preddavkami, a fakt, ak sa preddavky vôbec do nákladov nedostali. Niekto totiž účtuje aj takéto preddavky na 314-ku.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Dobrý deň, v 05/2011 sme vystavili faktúry za úroky z omeškania z neuhradených faktúr splatných v r. 2009, 2010. Otvárame účtovné knihy za rok 2010 z dôvodu opravy zaúčtovania iných prípadov. Prosím o názor, či:
1. rozúčtovať tieto úroky na roky 2010,2011 na príjmy budúcich období a výnosy alebo nechať tieto úroky len vo výnosoch 2011.
2. ak rozúčtovať, čo potom s časťou pripadajúcou za obdobie roka 2009.
Ďakujem za názory.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nela07 Pozri príspevok
Dobrý deň, v 05/2011 sme vystavili faktúry za úroky z omeškania z neuhradených faktúr splatných v r. 2009, 2010. Otvárame účtovné knihy za rok 2010 z dôvodu opravy zaúčtovania iných prípadov. Prosím o názor, či:
1. rozúčtovať tieto úroky na roky 2010,2011 na príjmy budúcich období a výnosy alebo nechať tieto úroky len vo výnosoch 2011.
2. ak rozúčtovať, čo potom s časťou pripadajúcou za obdobie roka 2009.
Ďakujem za názory.
Nechaj tieto úroky vo výnosoch 2011.
1 0
slniečko1612 slniečko1612

slniečko1612 je offline (nepripojený) slniečko1612

ktorý náklad pre účtovnú jednotka neznamená skutočný výdavok ?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
slniečko1612 Pozri príspevok
ktorý náklad pre účtovnú jednotka neznamená skutočný výdavok ?
napr. odpisy, tvorba opravnej položky, ....
0 0
Romanka09 Romanka09

Romanka09 je offline (nepripojený) Romanka09

Dobrý deň , poprosila by som o Váš názor .


mám tu operatívny leasing , a k nemu sa vztahuje nevratný poplatok za vedenie nájomnej zmluvy po dobu 36 mesiacov.
Rozlišuje sa takýto poplatok alebo nie ?Ja som tohonázoru že nie, zapaltený bol v roku 2011.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať